Jump to content


Moj novi sistem


lalelala

Recommended Posts

30 minuta ranije, Aleksandar75 said:

 

Lale, postavio sam retorsko pitanje kolika je visina jednakostraničnog trougla.

Radi se dakle o relativno malom jednakostraničnom trouglu u prilično velikoj prostoriji. Udaljenost zamišljene prave na kojoj je trosed od zamišljene paralelne prave na kojoj je trosed je samo 1.8 m, mislim da to jeste ono što zovemo nearfield.

Postoje u celoj priči 2 stvari koje mi nisu logične:

1. Upotreba softverskog ekvilajzera u HiEnd sistemu vrednom xxxxx.

    Nužno se postavlja pitanje: da li treba onda uzeti snažno pojačalo (jeftino) i bilo koje kutije (jeftine) sposobne da proizvode zvuk približno željenim karakteristikama i koje sviraju ceo frekventni opseg, a zatim ''peglati krivu'' softverom?

2. Shvatanje sobe kao neprijatelja zvuka.

   Čuo sam veliki broj sistema koji su postavljeni u istom ili manjem jednakostraničnom trouglu i svi do jednog su bili u daleko manjoj prostoriji. Najveći broj je zvučao fantastično. Jednostavno, nije mi jasno da kod istog jednakostraničnog trougla više smeta veća soba nego manja.

@Aleksandar75 ne znam tacan odgovor  na tvoja pitanja ... ali mogu da nagadjam 

kod mene pored toga sto vidite na fotografijama postoje jos i bocni hodnik dimenzija 2x3x2.6 i stepenice koje se delom vide i vode u jos jedan otvoren hodnik na spratu sve  ukupno dosta velike kubature 

Oba prostora rade kao rezonatori ... na spratu se ne moze ziveti koliko ima basa i pri najtisem slusanju ... kad se slusa tek malo jace ( na 9 sati ) krevet u sobi iznad se bukvalno trese i cerka silazi dole da me moli da stisam .

Jbg sad ti meni reci da li je taj prostor prijateljski ili neprijateljski ?

Kad stavim slabije pojacalo i manje zvucnike onda ne moze da se popuni prostor kod tihog slusanja i jednostavno to ne zvuci nikako ... probato sa Spendorima od 5 do 6 i 6r , Neat-ovima , Dynaudiom Focus 220 itd ...znas vec pricu . Ja bih reako da je u stvari moj prostor izrazito neprijateljski sto se vidi i na nekim drugim mernim rezultatima kao sto je RT60 ... @damic pomozi jer ja jos nisam siguran u sve to ali sam na osnovu merenja koje si mi poslao i poredjenja video kako to izgleda kad se negde prostor sredi za muziku .

Mislim da upotreba DSP tehnologija nije nesto cega bi se neko trebao stideti i na osnovu cega bi se procenjivao neki sistem . Jednostavno ako je prostor takav  , onda tu nema nekog lakog resenja ...

Uostalom zasto studiji ubace neku vrstu DSP-a sa opremom vrednom barem 10x vise od moje + urade i akusticki tretman ... verovatno treba 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, TurboMaximus said:

Ako postoji rezonanca, trajanje je produženo višestrukim, fazno usklađenim refleksijama od paralelnih površina (inače ne bi bilo rezonance), a kvalitet tona izmenjen. Rep je kraći jer je pobudni nivo niži, što umanjuje, ali ne eliminiše utisak glindžavosti. Na drugim frekvencijama se to ne događa.

Ti imaš neke predrasude po pitanju rezonancije, imaš utisak da se tu nešto nekontrolisano dešava. Da je to tako, bas-refleks kutije bi sve odreda zvučale "glindžavo", jer rade na principu rezonancije.

Modovi sobe će nešto duže glindžaviti po sobi jer su duplo glasniji od izvornog signala. Iako su slušno (i mereno) duplo glasniji, modovi su rezultat sabiranja dvaju talasa koji idu jedan drugom u susret, od kojih je svaki ponaosob normalne glasnoće. Na mestu gde udaraju u zid, ti impulsi nisu ništa glasniji od izvornog zvuka, a njihov zbir nije ništa veći, nego tačno duplo. Po prestanku pobude, utišaće se istim tempom kao sve druge frekvencije.

Zato sam i naglasio da se nas ne tiče šta se dešava u ostatku sobe - na mestu gde sedimo ta ista frekvencija je normalne glasnoće i utišaće se istom brzinom kao i svaka druga.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, TurboMaximus said:

Neće se utišati jednako brzo

Hoće se utišati jednako brzo.:) Zato što se priroda tih talasa ni po čemu ne razlikuje od ostalih.  Samim tim, utišavaće se po istom principu kao i svaki normalan talas.

A kada svi talasi utihnu toliko da se više ne čuju, ovi "problematični" će se, po tebi, opet superponirati i čuće se još uvek, jer će se opet pojačati dvostruko (ili višestruko, ako se sretnu sa još nekim talasima). E, vidiš, neće se čuti, jer čemu bi, inače, služio DSP? On služi za to da izmerimo za koliko dB je superponirani talas glasniji od normalnog, i da za toliko utišamo ono što izlazi iz zvučnika. Znači, ono što se odbija od zidova je već utišan signal u tačno onolikoj meri da superponiran talas nastaje i nestaje upravo onda kada je vreme za to, i da bude jednako glasan kao ostatak spektra. Najo repovi.

2 sati ranije, TurboMaximus said:

Bas refleks kutija ima proračunatu rupu za pražnjenje.

:D "Rupa za pražnjenje" je rezonator, a ono što se proračunava je njegova rezonantna frekvencija, već prema drajveru, kutiji i zamišljenom projektu.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, beatgoeson said:

Stvari se, očigledno, menjaju brže nego što ti misliš.:D Čak i moja pojačala za sub-ove (Daytonaudio) imaju ugrađen filter sa mogućnošću regulacije Q faktora. Doduše, taj filter, uz dva pomoćna, više služi za poboljšanje donje ekstenzije, nego za regulisanje sobnih modova, ali je vrlo koristan.

Sasvim je druga priča sa Minidsp uređajem u PWR-ICE pojačalima koje koristim za sub-sekciju u Model B zvučniku. Dvanaest filtera na ulazu i šest na izlazu, svaki u rasponu +-16dB, a Q faktor u rasponu od 0.5 do 50. Više od ovoga teško da je ikome potrebno.

једна је ствар компезација РЦЛ која се код ДСП ради са параметричним еквајлазером  а нешто друго резна фрекфенција . Ја када говорим о КУ фактору филтера пре свега говорим о могућности финог подешавања филтера од 6 до 48 дб  а не на скокове , 6 , 12 , 18 , 24 , 36 , 48 дб . Говорим о резним фрекфенцијама а не пеглању одзива са компезацијама или параметричким еквилајзерима .

  Мини ДСП нема /има / регулацију КУ ФАКТОРА ?????

12 sati ranije, TurboMaximus said:

 

 ти си грешкком овде убачен :)

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, beatgoeson said:

Ovako nekako:

22050.png

Što je veći Q faktor u filteru kojeg kreiraš, pojačanje/utišanje će imati uži opseg.

Konkretan primer: Zadao sam mu pojačanje od 16dB na 60Hz sa Q faktorom 50. Na grafiku se vidi da se na ovaj način može popuniti dip širine svega nekoliko Hz:

Clipboard01.thumb.jpg.a6f66eaa433bf2aebc19cda092388696.jpg

Isto to, sa Q faktorom 0.5:

Clipboard01.thumb.jpg.4e67e684e58fb8304a6792cd37a87896.jpg

Nema veze sa zvučnikom i prostorijom.

 

то су примери за компезацију која се код пасивних ради са РЦЛ  а код ДСП са параметарским еквалајзером . То није оно што сам ја питао , а то је да ако имаш Бесел филтер 12 дб који има  0,577 ку фактор , а теби треба 0.82 онда са већином ДСП који немају регулацију Ку фактора филтера не можеш ништа да урадиш , осим да пређеш на Батеворт 12 дб који има Ку фактор од 0,7 . Да би се добио одзив на високотонцу   са ДСП као што га има Про-ац потребан је ДСП који може да наприви филтер 4700 хз 3,7 Ку фактор 

  Ја сам се са овим проблемом срео када сам на симулацијама активних филтера добијао чудне вредности Ку фактора и немогућношћу да са неким ДСП те филтере и урадим .

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, lalelala said:

Ja bih reako da je u stvari moj prostor izrazito neprijateljski sto se vidi i na nekim drugim mernim rezultatima kao sto je RT60 ... @damic pomozi jer ja jos nisam siguran u sve to ali sam na osnovu merenja koje si mi poslao i poredjenja video kako to izgleda kad se negde prostor sredi za muziku .

Koliko sam razumeo nisi zadovoljan ni sa zvucnom slikom, scena dubina i sl. Za najbolji imidzing, neophodna je apsolutna simetrija, kako sobe tako i postavke sistema, namestaj i sl. 

Da bi utvrdio kakva je situacija kod tebe, uradi prvo jedno merenje samo levog zvucnika, zatim desnog i na kraju oba. Devijacije odziva levog i desnog mogu biti + - par dB (tacan podatak koliko bi to stvarno trebalo da bude imas u onom mom linku od juce za dokument Acoustical Measurement Standards.... koji su prilicno strogi) ali imaces bar neku orijentaciju.

Na basu ces imati veca razmimoilazenja zbog sobnih modova, kod srednjih i visokih, manja. Odziv oba zvucnika treba da bude oko 3dB veceg inteziteta od ovih pojedinacnih, ovo cisto radi probe da nije neki zvucnik u kontra fazi, desava se.

Ako ti je jedan kanal jaci u celom opsegu, to se jednostavno sredi balansom, ako je delimicno, tu i tamo neko iskakanje levog ili desnog, tu pomaze DSP da bi se uravnotezili. 

Po tvom RT60 se vidi da ti je soba isuvise "ziva" ako poredimo sa onim mdat-om sto sam ti poslao od mog prijatelja. BTW, i njegova soba je bila ocajna, evo dva snimka njegovih ranijih sistema sa jutjubeta da bi imao neku predstavu.

https://www.youtube.com/watch?v=F1NAvx0Dt8U&t=91s&index=1&list=UU48qw-7tFNZHvhSUKH28f3w

https://www.youtube.com/watch?v=dpd7qN4aavs&index=2&list=UU48qw-7tFNZHvhSUKH28f3w

Sta je sve uradio? Sada mu je prednji desni i zadnji desni ugao sobe ispunjen sundjerastim trouglastim bas trapovima od poda do plafona, imaju vise uticaja na midbas i srednje. levo i desno od TV-a ima 2 pravljena absorbera sto se vidi na snimcima, a na desnom zidu ima jos 3 ili 4 ista takva. Na pod je pobacao nekoliko onih debelih cupavih tepiha, ima ih sad u prodaji. Najbolji efekat dobije kad ogroman tv prekrije navlakom.

Dakle, mogao bi kod sebe da napravis privremeno malo vise dampinga, probe radi, donesi iz druge sobe koji tepih, stazu i sl, prekrij tv cebetom, okaci koje cebe na zid i sl., pa uradi merenje i vidi kako se ponasa RT60. Ako ima boljitka, to je jedan od puteva.

Stoji i ova druga varijanta sto neko pomenu, da totalno promenis raspored zvucnika premestanjem na neki drugi zid.

Ima i trece, skuplje resenje, promena zvucnika na dipole, kao kod mene, nemaju bocno zracenje i u toj sobi garantovano bi bolje radili od klasike.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, damic said:

RADE, najbolje pogledaj manuale na njihovom sajtu, imaju gomilu razlicitih proizvoda, raznih nivoa sa razlicitim procesorima:

https://www.minidsp.com/products

 

 gledao sam ranije  , mini dsp , nije imao promenjivi ku faktor na nivou filtera , ali je imao na niovou parametrijskog ekvilajzera.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Posle duzeg razmisljanja sta i kako napred i posle posete sajmu AXPONA 2018 kriterijumi su se izostrili ... konacno sam cuo nekoliko dobrih kombinacija i sada imam ideju vodilju i poznatu ciljnu tacku :-)

Kupio sam nanoDIGI 2x8 B sa idejom da u digitalnom domenu upotrebim PEQ i sa minimalnim korekcijama ispeglam negativan uticaj prostora. 

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/nanodigi-2x8-b

Izvukao sam zvučne kutije nasumično na nešto manje od 1m od zida , premerio odziv zvučnih kutija u prostoru i primenuo PEQ na samo dve učestanosti po preporuci nezvaničnog maga DSP-a kolege @damic -a kojem se ovim putem beskonačno zahvaljujem :thumbsup2

Rezultat je više nego zadovoljavajući , sistem je prodisao i bez značajnog odmcanja kutija od zida ... nakritičniji  mod na 47 Hz je ubijen sa -15 dB i potpuno je oslobodio predivne srednje tonove ...

Ne bih da upoređujem moj sistem sa nekim sa sajma ali mogu da kažem da to sada u mnogome podseća na neke moje čikaske omiljene kombinacije a obzirom na cene da ne kažem perverzije :-(

Sve u svemu miniDSP se pokazao jako dobro i zaslužuje svaku preporuku ...lak je za konfiguraciju  , zauzima minimalno mesta , koristi relativno neosetljive i jeftine koaksijalne kablove (Belden + Canare RCA konektori) i nema neki karakterističan zvučni potpis jer se sve radi u digitalnom domenu ...u njega ulazi sve do 192KHz a izlaz je uvek na 96 KHz

Kao jedinu manu mogu navesti smešno napajanje koje će prvom prilikom biti zamenjeno LPS rešenjem . Nije što izgleda smešne nego i kupi neke smetnje koje prouzrokuju lagano pocketanje ... kad sam ga izmestio na drugi šteker na zidu i udaljio od svega ostalog stvar je proradila .

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 18.5.2018. at 19:06, golum said:

Zdravo Lalo - jes kupio karte? :D

Duple za svaki slučaj , da se sigurno vrnem !

Elem , ovaj miniDSP ko ga izmisli zaslužio je NOBELA za sobnu akustiku minimalno !

Čim se ubiju modovi sobe (47Hz utišano na -14dB) zvuk se toliko pročisti da se otkrije bogatstvo srednjih i naročito prostornost u smislu dubine scene ...

Razlika je prosto neverovatna ...

Kako su se apetiti posle posle posete Čikaškim perverzijama znatno uvećali , a dolar ovih dana buja u odnosu na euro počeo sam da razmišljam o nekom trosistemcu ...

To je jedina zamerka koju sa ovim iskustvom mogu da nadjem mojim kutijama i celom sistemu generalno ...sada kada su se u potpunosti otvorile i kada je kompletan sistem transparentan može se osetiti da kod kompleksnih muzičkih deonica sa velikim brojem instrumenata i velikom dinamikom (naročito klasika) dolazi do male regresije srednjih tonova vrlo kratko i vrlo malo ali iskusnom uhu primetno ...to se pre nije moglo osetiti ali eto sada se otkrilo . Dok se sluša jednostavnija muzika sa manje izvođača i manje instrumenata u istom trenutku sve je ok čak iako dinamika luduje . Problemčić nastaje kada više instrumenata zasvira u velikom naletu odjednom ... i to ne sa pojačalom jer ono to korektno odradi nego se zvučna slika u srednjem delu malo zgusne na trenutak i onda se opet raširi ..probao sam sa više klasičnih numera  sve redom fenomenalni snimci poznati od ranije , preslušani na više sistema .

Čak sam imao priliku da u Čikagu čujem moje kutije sa cevnim snagašima ranga 5 cifara i utisak je bio sličan kao kod mene Jednostavno dvosistemac ne može to da odsvira čisto kao trosistemac ...

Eto takvi smo mi audiofili ...nikada zadovoljni :-D

Link to comment
Share on other sites

U zadnje vreme dosta testiram strujne kablove sopstvene izrade poredeći ih sa drugim ozbiljnim proizvođačima i mogao bih vrlo pouzdano da kažem sledeću stvar.

Svaki pristojnije projektovan zvučnik ima dobro odrađen linearan aspekt zvuka, gde mislim na zvučnu povezanost i frekventnu linearnost, ali u pojedinim momentima izvesni zvučni "nadražaji" da ih tako nazovem, umeju da iskompromituju taj mir.

Iskustva sam stekao na više različitih sistema sve do visokog HiEnd-a i na svakom mestu se pokazalo da je krucialna stavka strujni kabl. Stabilna baza za zvučni balans je kvalitetno dovedena struja do važnih potrošača. Onda se zapitamo koji su to važni potrošači? Na žalost, svi koji se nalazi u lancu obrade zvuka, bilo da je to digitalni ili analogni segment.

Najosetniji pomak je svakako na pojačalu snage, ali moja iskustva iz dosadašnjih istraživanja ukazuju da nema mesta zanemarivanju značaja kvalitetnog ožičenja ni na najmanjim potrošačima. Kada kažem kvalitetnim tu prvenstveno mislim na smisleno konstruisanim, a ne na isključivo skupim bituque primercima po principu "koliko para, toliko muzike".

Bilo da je sistem oslonjen na odvojne trafoe ili na zidni utikač zvučni napredak je ogroman i vrlo prepoznatljiv čak i gluvome, osim ako nije dodatno i zlonameran i neiskren...

Trebalo bi, iz mog iskustva prvo proveriti kakvi su dometi u tom segmentu dohvatljivi i kako sistem reaguje na kvalitetno dovedenu struju. Ako je struja kao krv čista i zdrava, tako će i ceo organizam/sistem zvučati zdravo. Jasno je da prljava struja neće dati zdrav i potpun zvuk dovodeći do anomalija koje se manje ili više uočavaju.

Vrlo pažljivo i predano prekontrolišite da li su vam uređaji strujno u fazi uz pomoć jeftine  glinerice koja poseduje indikator kratkog spoja (lampica koja svetli kada se spoje početak i kraj glinerice). Ovakva glinerica će vam pokazati koja strana šuko viljuške ima kontakt sa fazom u Iec utikaču koja je standardom predviđena da bude na strani kao na slici.

FFJJLT1IYB2EI0X.LARGE.jpg

376258d1387172723-rf-interference-my-lef

Link to comment
Share on other sites

Samo te moram ispraviti, oprosti, nema prljave struje u bukvalnom smislu od trenutka prikljucenja strujnog kabla sa samog izvora, dakle zidne uticnice. Neki drugi faktori uticu na sposobnost strujnig kabla da svojom funkcijom odgovori na impulsne zahteve koji mu potrosaci koji se napajaju preko njega sa uticnice postavljaju, pa se moze reci da je kvalitetan i odgovarajuci strujni kabal najbolji strujni filter. Sto se udaljavamo dalje od te zidne uticnice stvari se komplikuju za potrebe ostalih perifernih potrosaca preko uredjaja i drugih strujnih kablova (pa i unutrasnjih ozicenja i drugih filterskih elemenata u napajanju), tako se uvode varijabile koje treba resavati. Istakao bih ovde vaznost pozicije prvog strujnog kabla od uticnice do...koji se ne sme podceniti. Jos jedan bitan elemenat, a koji se ne moze izbeci ili "popraviti" strujnim kablom je napon koji dobijamo preko te zidne uticnice i tu moze odigrati veoma vaznu ulogu razdvojni trafo sa izvodima na primarnoj strani u koracima od npr. 10V, a preko njega isporuciti komponentama koji se napajaju tačno 220 ili 230V na sekundaru tog trafoa po specifikacijama uredjaja iza njega.

Link to comment
Share on other sites

Eh Father, zna to Lale, ali su problemi bili druge vrste. Iako smo naravno probavali i napojne kablove prošli put, ovi problemi su u vrlo velikoj mjeri riješeni dsp om.

Lale je nagovijestio prelazak na aktivu, pa vidjećemo.

Uglavnom, sistem sad zvuči kako Lale i reče, opušteno, neusiljeno, raspjevano u srednjim... potencijal koji se ranije naslućivao je sad tu, ali i dalje nije raskošno kako očekujem, ono, opčinjavajuće raskošno...

Polako, jedno po jedno. Ovo sa dsp om je odličan potez.

Život se postara da ne ide uvijek sve po planu.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dodao bih što se kompresije tiče, po mom iskustvu u mom sistemu, složio bih se sa Fatherom i ab om. Napojni kabl na ampu može to da riješi.

Tj. kod mene se to riješilo napajanjem ampa iako sam bio ubijeđen da su za kompresiju pri kompleksnim numerama bili krivi zvučnici. Sad toga nema ni u nagovještaju.

Link to comment
Share on other sites

Sve se slažem sa obojcom. :thumbsup2 

Svaka karika je važna, nisam želeo da usložnjavam preporuku. Prvenstveno sam mislio na inicijalnu pedantnost, prvenstveno sa strujnom fazom, kao izrazito važnom stavkom koju barem ja vrlo često čujem, i u vrhunskim sistemima kao svojevrsnu anomaliju koju ne mogu lako da objasnim, naprosto zvuk nema prirodni fokus i tonalni raspored instrumenata biva poremećen... pojavljuju se "artefaktni" prizvuci i ne prirodni odjeci ...

Sledeće kao važno su ti famozni strujni kablovi koje treba ugoditi od sprave do sprave adekvatnim rešenjem napojnog kabla proporcijom preseka, konstrukcijom i kombinacijom izoilacionih materijalima, kako bi se zadovoljile potrebe pravilne provodljivosti, impulsnog odziva i što efikasnije brzine propagacije strujnog toka ...

Interkonekti su kao treća igra i onda tek zamena komponenata kao poslednja opcija. Linearnost nekog kabla može da proizvede dramatične promene čak i na gore kod lošijih uređaja. Zato treba biti obazriv prilikom selekcije i to i jeste najveći problem. Ustanoviti koja komponenta pravilno radi, a koja unosi disharmoniju u celokupan sistem.

Link to comment
Share on other sites

@Father & @ab

na Karanu i Auralic-u imam neke po meni dobre FTA naponske kablove koji su barem po mom mišljenju i sluhu sasvim dorasli sistemu .

Toza je svojevremeno doneo jedan specijalno rađen naponski kabel za tzv male potrošače koji smo probali na mom DAC-u  i tu se osetila primetna razlika na bolje u smislu dinamike i ekstrema  ali nikada da ga završi pa da probamo i damo konačnu ocenu ...

Ono što ja čujem kod sebe čuo sam i na daleko boljem i skupljem sistemu na AXPONA sajmu sa istim zvučnim kutijama ... jednostavno kada taj mid bas drajver (SEAS, 8" x 2 kom u paraleli ) treba da odsvira istivremeno i jak udar na basu i gomilu instrumenata u srednjim (rez je na 1,8 KHz) dođe do malog jedva primetnog, trenutnog zamućenja zvučne slike koje brzo nestane ...dok je muzički materijal jednostavniji , sa manje instrumenata sve je u savršenom redu na nivou daleko skupljih kutija ... Savremeniji muzički materijali kao npr rock/pop/jazz se reprodukuju sa velikim autoritetom i na velikim glasncama ovakve fine manisfestacije se ne mogu uočiti ....mislim da je do sličnog zaključka došla i ekipa iz HIFI+ časopisa  kada je testirala ovaj zvučnik.

 

http://www.hifiplus.com/articles/marten-django-l/?page=2

" But modern interpreters of Django’s work fare much better, and it’s that small and cool jazz combo (or, for that matter, a string quartet) that really allow the Django L to shine. It scales well – I even played the last movement of Mahler’s Eighth to good effect – but while the sound of the Django L gives good image size and depth to big orchestral passages, I was more drawn to the less sturm und drang end of the musical spectrum "

Dakle trosistemac ...kako i  kada videćemo ali mi se vrti u glavi zvuk Accuton Cell drajvera kao nešto što me je odvuklo u sobu koju nisam planirao da posetim. Kao dobro poznati slučaj pola žene pola ribe i Odisejevi mornari ...magična privlačnost ! 

 

Link to comment
Share on other sites

I ja sam uvođenjem Aragona u sistem skapirao na keca koliko je važna karika strujno potentan amp.

A kad mu se još stavi dobar napojni parnjak...pa interkonekti...

Baš tim redosledom koji su gore preporučeni.

Znao sam da je prethodni amp bio jedna od najslabijih karika i nedorastao ostatku sistema, a onda sam se i uverio.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, lalelala said:

na Karanu i Auralic-u imam neke po meni dobre FTA naponske kablove koji su barem po mom mišljenju i sluhu sasvim dorasli sistemu .

Toza je svojevremeno doneo jedan specijalno rađen naponski kabel za tzv male potrošače koji smo probali na mom DAC-u  i tu se osetila primetna razlika na bolje u smislu dinamike i ekstrema  ali nikada da ga završi pa da probamo i damo konačnu ocenu ...

Ima kablova i kablova i hvala bogu biće ih sve više i u buduće. U svom sistemu sam imao prilike da poslušam respektabilne brandove fabrički terminisane i nisam došao do onoga što Toza naziva  "opčinjavajuće raskošno..."  Pored tog raskoša ima tu još mnoštvo drugih stavki koje su bitne pa sam se vremenom okrenuo praznom papiru i prstu na čelu.

Sveo sam napajačko ožičenje na 3 vrste. Slabe, srednje i jake potrošače i konstruisao kablove koji su pokazali izvanredno prepoznatljivo ujednačen pozitivan efekat na sisteme u kojima sam ih testirao.

Zapravo, sistemi su nakon kompletnog strujnog prežičavanja namenskim napajačkim kablovima počinjali da sviraju meni prepoznatljivo jedan prema drugom gubeći karakteristični prizvuk koji su imali na početku pre intervencije. Podsticaj neutralnosti, poboljšane pozicije i fokusa, praćeni daleko širom slikom u svim pravcima, a pogotovo u nazad i uravnoteženijim zvučnim potpisom. Uspešno neutaliišući napetost, kutijasti prizvuk zvučnih kutija i u mnogome dočaravajući jaču i ubedljiviju prisutnost izvođača u velikoj meri su transformisali sistem na daleko viši nivo. Moje zadovoljstvo je bilo upravo u tome da je na svakom mestu napredak bio na isti način uočljiv, korigujući anomalije koje su se isticale kao loše primese u posećenom sistemu.

Iz tih impresija i zaista ponosan na sopstveno istraživanje i uspešne rezultate vrlo ubedljivo zastupam stav sa je strujni kabl esencijalna karika svakog sistema i da su neverovatne transformacije moguće na tom mestu, naravno ne umanjujući značaj interkonekta i ostalog ožičenja u sistemu.

Izvinjenje svakako dajem, ako neko smatra da sam preterao u značaju kablova, pogotovo strujnih gde se oni posmatraju kao poseban taboo, ali obzirom da sam pod izuzetnim utiskom unazad par meseci, zamolio bih za razumevanje. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, ab said:

Nisam sveznajuci ali pokusaj sa probom nekog strujno potentnog kabla na pocetnoj poziciji od zida prema...moze da ti donese @Fathernjegovu rukotvorevinu, a mozda i ja jedan po mom misljenju dobar. Ovo nema veze da li je sa DSPom ili ne.

Naravno to je uvek interesantno, pogotovo što se priča da su domaćini iz tih krajeva izvanredni! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...