Jump to content


Moj novi sistem


lalelala

Recommended Posts

1 hour ago, lalelala said:

Njemu prosto nije jasno kako tube rolling funkcioniše , pričao mi je da je to prosto ne moguće podesiti da sve radi kako treba sa dosta različitim tipovima lampi .

Ja sam tek laik u tom polju ali sam često bio u nebranom grožđu , pa samo ako mogu da dodam ... da , postoje ti retki momenti kad pomisliš da dosta toga znaš i da možeš da ceniš mogućnosti i potencijale drugih ali  postoje i iznenadjenja kad ti drugi prosto razmišljaju na potpouno drugačiji način i postignu nešto za šta sam ja ponekad mislio da je nemoguće.

 Kako mu nije jasno kako "tube rolling" funkcionise? Izvadis cev, postavis drugu cev i gotovo?

Uz duzno postovanje - jednostavno ne stoji. To moze u domenu programiranja, marketinga, teoretske fizike, matematike eventualno itd ali ne u domenu elektornskih cevi...

Ne postoje iznenadjenja na polju vacumskih cevi. Ne mogu se relativizovati ni izmeniti karakteristike cevi date od strane proizvodjaca. Ne postoji konstrukcija ni shema koja to moze da izvede, bez promene kljucnih vrednosti pasivnih komponenti i vrednsti negativnog prednapona. Da bi svaka od tih primenljivih cevi dosla u koliko toliko, za nju normalno okruzenje.

Jednostavno nije moguce toliko razlicite cevi postaviti u istu radnu tacku, A da ta radna tacka odgovara svim tim cevima. Narocito kada su razlike toliko drasticne. Mislim ne znam kako da pokusam da objasnim drugacije nije nista misterizno... Ne postoji nikakava novost i nikakva misterija u konstrukcijama cevnih uredjdja. oko 100 godina tradicije, nauke i prakse je ulozeno u tu tehnologiju i nema se sta tu ni dodati ni oduzeti...

Nista strasno bitno je da uredjaj radi i da ne ugrozava cevi. Vlasnicima se dopada i dok je tako, sve je OK.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, SuperFi said:

@Majda i ja mislim da ovo treba premestiti u temu Lampizator, da ne kvarimo temu lali a i da ostane tamo, lakse se nadje kasnije.

Upravo zbog toga o cemu pises (ok, ima malo i do para :oops:) sam ja odlucio da uzmem Lampi sa 5687 lampama. Kontam svrhu DHT u izlazu (slusao i odusevio se kako to radi, makar i kao bafer u cudnom rezimu rada) a posle DHT bilo mi je logicnije da uzmem DAC sa noval lampama (5687 ili ECC182) nego sa pentodama. Mogucnost da ga smestim u bilo koju policu je jos jedan veliki plus za mene

 

 

5687 ECC182 6N6P i jos nekoliko tipova su neuporedivo slicnije triode (nego power pentode u ovom slucaju) i setovanja se mogu napraviti da odgovaraju crlo dobro za vecinu tih tipova. Po istom principu konsultovanja tehnickih parametara cevi. Bez obzira da li je buffer ili pojacavacki stepen u pitanju. :) Tako da ovo sto pises meni deluje kao racionalno i opravdano?

Link to comment
Share on other sites

Kao sto kazu ing. iz stealth oblasti kada ih pitaku koje su 4 stvari najvaznije:

"oblici, oblici.oblici i materijalai"

Vozaci formule 1 na pitanje koje su 4 stvari nabitnije za F1:

"pneumatici. pneumatici, pneumatici, pneumatici,"

Tako i u ovom slucaju razlike se i u identicnom okruzenju ispostavlaju u oblicima, konstrukcijama i materijalima elektronskih elemenata unutar vacuuma cevi.

Kao i elekricnim elementima koje formiraju: Interelekrodske kapacitivnosti, unutrasnji otpori cevi, transkonduktansa cevi itd

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da dodam. Pratio sam sa paznjom Fikusov razvojni put. Od vremena kada nije znao nista o cevima pre nekih 15-ak godina, preko upoznavanja sa cevima uz pomoc gurua iz Lvova u Ukrajini...(To je btw deo Ukrajine koji je nekada bio Poljski.) Koristio je izmedju ostalog cevne monoblokove koje mu je taj majstor napravio. Ono sto ne mozemo znati je u kolikoj meri je taj transfer znanja bio uspesan kao i koliko je ucitelj poznavao ovu oblast.
Imao sam puno prilika da se upoznam sa ljudima koji se igraju sa tube rolingom. Na pocetku je to bila zamena cevi istim tipom ali razlicitog proizvodjaca. Ti su ljudi uglavnom znali sta su radili i bili su koliko toliko tehnicki potkovani. Uglavnom njihovo bavljenje HiFi-om datira iz vremena kada su se cevi jos uvek proizvodile i o njima opsirnije ucilo u skoli.
Danas to nije slucaj i to pokazuju ovakvi i slicni primeri gde se zamena vrsi drugim tipom cevi sa istim naponom grejanja ali razlicitih radnih tacaka.
Neodgovorno je od proizvodjaca sto to podstice iako naravno ne ugrozava bezbednost. Vodi se marketinskim pristupom i devizom kupac je uvek u pravu.
Za raliku od@Majda koji je preko 30 godina u cevnoj tehnici moje znanje je vise nego skromno, ali ovo gore napisano znam.
Imati dobar cevni uredjaj u bilo kom delu sistema je veliki benefit. Zato nemojte pokusavati da budete veci znalci od coveka koji je konstruisao uredjaj. Ako ga je prilagodio jednom tipu cevi taj tip i koristite.

Link to comment
Share on other sites

@prophet

Koiko sam ja razumeo @golum-a, Fikus je aminovao upotrebu ove Tesle EL51 ?

4 hours ago, Majda said:

 Kako mu nije jasno kako "tube rolling" funkcionise? Izvadis cev, postavis drugu cev i gotovo?

Uz duzno postovanje - jednostavno ne stoji. To moze u domenu programiranja, marketinga, teoretske fizike, matematike eventualno itd ali ne u domenu elektornskih cevi...

Ne postoje iznenadjenja na polju vacumskih cevi. Ne mogu se relativizovati ni izmeniti karakteristike cevi date od strane proizvodjaca. Ne postoji konstrukcija ni shema koja to moze da izvede, bez promene kljucnih vrednosti pasivnih komponenti i vrednsti negativnog prednapona. Da bi svaka od tih primenljivih cevi dosla u koliko toliko, za nju normalno okruzenje.

Jednostavno nije moguce toliko razlicite cevi postaviti u istu radnu tacku, A da ta radna tacka odgovara svim tim cevima. Narocito kada su razlike toliko drasticne. Mislim ne znam kako da pokusam da objasnim drugacije nije nista misterizno... Ne postoji nikakava novost i nikakva misterija u konstrukcijama cevnih uredjdja. oko 100 godina tradicije, nauke i prakse je ulozeno u tu tehnologiju i nema se sta tu ni dodati ni oduzeti...

Nista strasno bitno je da uredjaj radi i da ne ugrozava cevi. Vlasnicima se dopada i dok je tako, sve je OK.

@Majda jel to onda znaci da bi ova Telsa EL 51 radila jos bolje kad bi zaista bila uu idealnom radnom rezimu ?

Da li ima veze to sto ona sada prenstveno radi kao line izlaz a ne kao pojacavacki stepen ?

U svoj toj logicnosti na koju ti pozivas u vezi lampi, zvuci nelogicno to da ova lampa u svom ne idealnom rezimu zvuci za dva koplja bolje od npr Philips El34 koja pretpostavljam radi u idealnom rezimu ...

 

Link to comment
Share on other sites

Ote Vam se tema van okvira sistema. Moderni tube rolling se zasniva na principu "što da ne". Za te rolovane laNpe, radno okruženje nije idealno i tu su@Majda i@prophet u pravu. Sa druge strane, ako je anodni napon, pojačanje i na kraju struja koju propušta laNpa u tom režimu ispod maksimalnih dozvoljenih, laNpi i uređaju u tehničkom smislu nebi trebalo biti ništa.
Sada, budući da je radna tačka "ne idealna" za ono što se tom lampom u tom okruženju treba postići, znači da će ona imati veća izobličenja nego u idealnom okruženju za konkretnu implementaciju, a to opet ne znači da se to nekom neće svideti. Svi mi volimo drugačije stvari kao i promene, tako da nam po nekad prija i promena na zapravo, u tehničkom smislu, gore.
Ono što Fikus proverava je dali je radno okruženje predloženih laNpi štetno ili eventualno opasno ili ne. Nije Lukas šuster, zna on dobro šta radi, poenta hifi-ja je upravo igranje i eksperimentisanje a šta je kome "bolje za koplje ili dva" tu bi se mogla povesti dugotrajna polemika i na kraju bi opet svi ostali zbunjeni...
Nego@lalelala , odličan sistem, verujem da olakšava ovo nesretno vreme, svaka čast.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, somilenko said:

Ono što Fikus proverava je dali je radno okruženje predloženih laNpi štetno ili eventualno opasno ili ne. 

Mislim da je ovo u pitanju...jer na stotine (hiljade) DACova radi na srecu i veselje vlasnika istih bez ikakvih problema po lampice.

A ono o cemu Majda pise - naravno slazem se u potpunosti.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Majda said:

Evo pitaj mister Tobiana prvom prilikom kada se budete videli sta misli o tome...

Nema potrebe da ga pitam - znam sta misli. Nema nikakvog rollinga lampi kod njega (u smislu tipa lampe) - ona za koju je uredjaj namenjen ta se koristi i to je to. Licno prisustvovao cinculiranju podesavanja radne tacke za 12A lampu...

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, lalelala said:

Profa iz mate na faksu je stalno davao zadatak u januarskom roku koji je po trenutnim teorijama nerešiv .... pitali smo ga zašto to radi i on je ladno odgovorio , ko zna , možda ga neko nekad reši !

Профа је цар јер не ферма ич за радне тачке, мајке ми. 
 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoranzu said:

Na par mesta sam procitao od veoma jakih imena za cevnu tehniku,da postavljanje radne tacke na idealno mesto na radnoj prvoj,

NE garantuje  i najbolji zvuk

100% mora da se ispostuje grejanje cevi u TRP

 

Mozda nema potrebe da se konsultuju "jaka imena" postoje udzbenici, strucna literatura, clanci, testovi proizvodjaca cevi... Sve je u javnom domenu i objavljeno zasto mistifikovati.

Ne postoji samo jedna optimalna radna tacka, U zavisnosti od primene moze ih biti i vise. ALI uvek je to neki izbor na osnovu zadatih parametara. Slucajni izbor nema smisla samo zbog toga sto ni cev ni uredaj nece biti osteceni?

Da "idelano" setovanje ne garantuje i 100% idealnog zvuka.

ALI to ne znaci da slucajno i NE-idealno setovanje daje 100% idealnog zviuka. I pogresna je pretpostavka totalno.

Ako se ovi statementi sagledavaju iz aspekta verovatnoce, onda je upravo suprotno. "idealno" setovanje ce sa mnogo vecom verovatnocom dati dobar zvuk, dok ce random setovanje sa mnogo manjom verovatnocom to postici.

Po mom misljnju ta vrsta sukcesivnih aproksimacija i relativizacija jednostavno nije ispravna.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, golum said:

Nema potrebe da ga pitam - znam sta misli. Nema nikakvog rollinga lampi kod njega (u smislu tipa lampe) - ona za koju je uredjaj namenjen ta se koristi i to je to. Licno prisustvovao cinculiranju podesavanja radne tacke za 12A lampu...

Mislio sam da pitas Tobiana za mislejnje o ubacivanju potpuno razlicitih cevi u isto okruzenje. Znam da negovi uredjaji to ne dozvoljavaju. Iz prostog razloga sto je covek izvrsio eksperimente, pronasao radnu tacku i formirao sistem na osnovu i tehnickih i slusnih testova. I optimizovao sitem za tu cev?

Ako si licno prisustvoao tom procesu onda ti je okvirno jasno sta se desava. :)

Ne kazem nista lose za Fikusa. Covek je dao neku listu cevi koje je najverovatnije isprobao konkretno u tom modelu. A pogledao je i procenio da i te druge cevi, koje mozda nije imao, koje se retko pronalaze, mogu bez ostecenja cevi i uredjaja biti upotrebljene na odgovornost korisnika pri ugradnji. Jednostavno ne moze da garantuje za prilagodna podnozja recimo posto ih nije on isporucio...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, lalelala said:

@Majda jel to onda znaci da bi ova Telsa EL 51 radila jos bolje kad bi zaista bila uu idealnom radnom rezimu ?

Da li ima veze to sto ona sada prenstveno radi kao line izlaz a ne kao pojacavacki stepen ?

U svoj toj logicnosti na koju ti pozivas u vezi lampi, zvuci nelogicno to da ova lampa u svom ne idealnom rezimu zvuci za dva koplja bolje od npr Philips El34 koja pretpostavljam radi u idealnom rezimu ...

Sa velikom verovatnocom - DA. Telsla EL51 je po mnogo cemu specificna cev. Visoki napni 750V max Velika nazivna snaga 45W (to je problematicno zbog toga sto mnogo robusnije cevi imaju znacajno manju anodnu snagu,...) Konstrukcija je bitno drugacija od ostalih cevi tipa EL34: okrugla velika anoda, veci balon, vece rastojanje izmedju elektroda, verovatno i drugaciji grejac i drugo.

To sto cevi ne rade kao poslednji stepen u pojacavacu isto nije nista cpecijalno. Koristi se i 300B kao preamp sa istim ulaznim parametrima. Moze se upotrebiti i 211 sa 1200V anodnog napona da pojaca signal 5-6X puta. Opet - nikakva misterija. Pogledati recimo Sakuma modele.

Nijedna od cevi na toj poziciji ne radi kao pojacavac snage i sa tom osnovnom namenom za koju je predvidjena. Ni EL34 ni ostale. Tu su na resetki vrlo mali signali reda nekoliko V ili cak manje oko 0.2V.

Otkud znas da EL34 radi u "idealnom" rezimu?

Najvaznije je da nema nikakvih problema, da je sve OK i da je zvuk dobar. :)

(Ja sam samo naveo cinjenicno stanje i potkrepio ga konkretnim argumentima, koje nisam ja "izmislio" i koji nisu spekulativne i sublektivne prirode.)

Link to comment
Share on other sites

Nisam Fikusov advokat ali samo mala napomena;

GA TRP (model koji ma @lalelala je napravljen kako bi bio Tweaker Roll Paradise (TRP). U startu je to tako Fikus isprojektovao. E sad, to sto pasionirani TR traze nove i nove lampe to je druga stvar. Za sve te nove lampe konsultuju Fikusa i on posle provere da svoju preporuku, da li se sme koristiti ili ne.

Jaci modeli naravno da pozadi imaju setovanje za razlicite lampe (Pacific, GG...) a prilicno sam siguran da u Lampizator pojacalima, predpojacalima, phono predpojacalima...nema govora o tube rollingu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SuperFi said:

Jaci modeli naravno da pozadi imaju setovanje za razlicite lampe (Pacific, GG...) a prilicno sam siguran da u Lampizator pojacalima, predpojacalima, phono predpojacalima...nema govora o tube rollingu.

Kljucne recenice. To su prekidaci koji menjaju biasing i pasivne elemente u okruzenju cevi i na taj nacin svaka od cevi dolazi u primereno okruzenje sa radnom tackom koja je izabrana samo za tu cev. Opet i tu je najverovatnije ucinjen manji kompormis zbog bezbednosti. Da ako se cevi zamene a zaboravi se iz nekog razloga promeniti nazad set-up za tu cev, da cev ne bude ostecena. Najverovatnije?

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SuperFi said:

Da se nadovezem na moj Baltic dac: po zelji se moze naruciti uredjaj sa E182CC/5687 lampama ILI 6N6P. To su dva razlicita uredjaja.

Znajuci koliko se tesko nalaze 6N6P sa uparenim triodama u balonu ja sam se odlucio sa 5687/E182CC varijantu.

 

Cene i nabavljivost su razlicite za ove cevi. 6N6 dostupna i jeftina. ove druge su skuplje i teze ih je naci u nekoj vecj kolicini potrebnoj za proizvodnju veceg broja uredjdja. Na primer tesko je naci stok od 100kom 5687 recimo sylvania, Ili E182CC. Dok je neuporedivo lakse pronaci na ebayu 100kom iz iste serije 6N6P?

 

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Majda said:

Kljucne recenice. To su prekidaci koji menjaju biasing i pasivne elemente u okruzenju cevi i na taj nacin svaka od cevi dolazi u primereno okruzenje sa radnom tackom koja je izabrana samo za tu cev. Opet i tu je najverovatnije ucinjen manji kompormis zbog bezbednosti. Da ako se cevi zamene a zaboravi se iz nekog razloga promeniti nazad set-up za tu cev, da cev ne bude ostecena. Najverovatnije?

 

Npr ovo kod mene...

EC911EF9-1E91-4B38-9FD0-84281D954C8B.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...