Jump to content


Moj novi sistem


lalelala

Recommended Posts

1 sat ranije, black coffe said:

Dečki nemojte se ljutit što se miješam ?

Taman posla black :)

Ima jos jedna stvar koja verovatno utice na RT,  kod mene su full riboni koji po pravilu imaju manju masu, inerciju i sl., sto u neku ruku dovodi do "brzeg " zvuka, satim tim i manji RT.

Bilo bi dobro ako bi jos neko mogao da postuje T30 iz svoje sobe radi poredjenja i izvlacenja nekih zakljucaka. Siguran sam da ima, ali sujeta je ipak izgleda jaca.

Kad nekom zatrazim da postuje merenje, ko da sam mu gurno prst u oko.

Link to comment
Share on other sites

 Ima jos jedna interesantna f-cija koju ima taj dsp,velik i koristan konfor,a to je da se moze podesiti i memorisati do 5 podesavanja i onda to daljinskim direktno uzivo menjati i porediti.Kako verujem iskljucivo u direktnu uporedbu( zato sam i trazio da cujem sa i bez dsp-a) to je dosta zgodna f-cija.Ali ujedno i beskrajna igranka kojom bi za svaku pesmu mogao menjati zvuk.Mene to opasno odbija od takvih resenja,ja volim da nakon podesavanja zaboravim na zvuk i hifi,ne slusam ne zvuk ni hifu već muziku...prestao sam da uzivam u tim razlikama kao nekad.

Ucinak na bassu je fascinantan,soba je zaista delovala neizleciva ali za nove tehnologije ocigledno nije,verujem da će to implementirano u uređaje(dacove streamere)biti budućnost sto je i ok da se u tolikoj meri ne zavisi od prostora.Linn ima nesto u svojim streamerima slicno(space optimisation) i navode da sobna akustika ne sme vise biti prepreka, trebam da probam jedan dsm preamp/streamer uskoro, pa mozda isprobam tu f-ciju.Ako Lale promeni amp do tada mozda i kod njega.Ovaj laletov dsp je verovatno neko budzet resenje daleko ispod ostatka sistema pa ce to verovatno biti bolje kad kinez ugradi u auralic.Sa ovim kad se ozbiljnije koriguje visokotonski opseg dolazi do nekih digitalitisa,suskanja i neprirodnosti u glasu,gubljenja neke opste zivosti u muzici...Srećom uz Jeff i AI za tim nema nikakve potrebe,zvuk je otisao tri lestvice gore i svi dosadsnji pokusaji da se nesto izvuce znemarivi su,kozmeticki. Upotrebom aktive bi se mogao taj uticaj svesti samo na bass podrucje i u ovom slucaju postići zaista dobar zvuk.Moze to sigurno i dobrim, podesivim wooferima u kompresiji.Ali ako se ide na novi prostor sve se to moze zanemariti pa sacekati,karanom samo usrećiti nekog kome će bolje da legne...

Sve u svemu s Laletom nikad dosadno :-)

Link to comment
Share on other sites

AI dac je već bio kod mene ...konstatovali smo razlike u odnosu na Vega DAC ali motivacije za promenom nema ... oba su dobra svaki na svoj način.

AI letva je tu u sistemu ...sa porastom broja kutija raste i broj potrebnih utičnica na zidu ...letva je odlična !

3 sati ranije, ab said:

 

@lalelala

Pokusajte da se koncentrisete i na softwere za reprodukciju muzickog sadrzaja i transport. Moglo se tu probati i AI dac. Mnogo je tu vaznih karika, sigurno je jedna od i strujna letva i njena periferija ako je uopste u upotrebi.

Software za reprodukciju je u stvari hardware ... Auralic Aries MINI sa LPS by Teddy Pardo DIY varijanta . Za sada još nisam osetio potrebu da tu kariku menjam mada me je Melco svojevremeno intrigirao ... Ako Auralic ubaci PEQ na veliki ARIES, upgrade u tom smeru će biti opcija o kojoj zaista vredi razmisliti . Naročito što u okruženju imamo dva uređaja i moći će se probati pre investicije !

@sondek

aktiva ti je dobra ideja ... ovaj miniDSP nano digi je u  stvari i aktivna skretnica za četvoro sistemski zvučnik

za potpunu realizaciju mi nedostaju dva mono bloka manje snage za visoke i jedan dac .... to se može i pozajmiti i probati jedan vikend . Mislim da bi to pokazalo krajnje domete Djanga .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da si stvari sebi eksponencijalno iskomplikovao, obzirom da si opet na prapočetku. Nije sigurno, bar iz dosdašnjeg teksta, da li si kupio AI peramp ili si ga pozajmio. AR monoblokovi pominješ da se spremaju za put kući nazad, a Karana si već prodao...

Šta je zapravo ostalo? Letva + Auralik + DAC i Django koje si zapravo jedine hteo da menjaš.

Zapravo si odstranio spravu na koju nisi sumnjao, pa si podpao pod uticaj menjača sprava, što je i klasičan duži i daleko komplikovaniji put u HiFi-ju. Nažalost je sve češći ovakav tok stvari nego istraživanje svih mogućih opcija.

Da ne bude zabune. I dalje tvrdim da će podsmeh i zanemrivanje testa strujnih kablova na ukupan učinak sistema zabrinjavajuće povećati ulaganja u isti, a na kraju strujaši će i nakon tih enormnih ulaganja, ako ikad budu probani doneti vrlo upečatljiv napredak.

Što se tiče DSP-a zapravo je jako korisnički jednostavan, ali je potrebno imati dugogodišnje debelo iskustvo da bi napravio vrhunsku stvar... :huh:

Iskreno moj utisak je da si se udaljio od rešenja, obzirom da je zvuk koji si postigo zapravo tuđ.

Ako je sve bio test izvodljivosti, verovatno je bilo vredno igranja, ali opet tvrdim da si na prapočetku sveukupnog faktora sinergije. Iz mog iskustva sa snagom proporcionalno nestaje rafiniranost, ali to je isključivo moje mišljenje. Iskreno D klasu sam slušao samo kod Filipa i nisam imao razloga da kažem bilo šta loše osim problema sa basom kojega je i on svestan i koji rešava tišom bass kontrolom. Osim toga, strujna sekcija je kod njega skuplja od 2/3 sistema u celosti na forumu, pa izvucite zaključke.

Sprave imaju vrlo ozbiljnu potrebu za dobrim cugom prema napajanju i to im treba nesebično obezbediti, ako na tom mestu uštinete, štipaće vas svaki takt svake kompozicije. :cheers

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Father said:

Ja mislim da si stvari sebi eksponencijalno iskomplikovao, obzirom da si opet na prapočetku. Nije sigurno, bar iz dosdašnjeg teksta, da li si kupio AI peramp ili si ga pozajmio. AR monoblokovi pominješ da se spremaju za put kući nazad, a Karana si već prodao...

Šta je zapravo ostalo? Letva + Auralik + DAC i Django koje si zapravo jedine hteo da menjaš.

Zapravo si odstranio spravu na koju nisi sumnjao, pa si podpao pod uticaj menjača sprava, što je i klasičan duži i daleko komplikovaniji put u HiFi-ju. Nažalost je sve češći ovakav tok stvari nego istraživanje svih mogućih opcija.

Da ne bude zabune. I dalje tvrdim da će podsmeh i zanemrivanje testa strujnih kablova na ukupan učinak sistema zabrinjavajuće povećati ulaganja u isti, a na kraju strujaši će i nakon tih enormnih ulaganja, ako ikad budu probani doneti vrlo upečatljiv napredak.

Što se tiče DSP-a zapravo je jako korisnički jednostavan, ali je potrebno imati dugogodišnje debelo iskustvo da bi napravio vrhunsku stvar... :huh:

Iskreno moj utisak je da si se udaljio od rešenja, obzirom da je zvuk koji si postigo zapravo tuđ.

Ako je sve bio test izvodljivosti, verovatno je bilo vredno igranja, ali opet tvrdim da si na prapočetku sveukupnog faktora sinergije. Iz mog iskustva sa snagom proporcionalno nestaje rafiniranost, ali to je isključivo moje mišljenje. Iskreno D klasu sam slušao samo kod Filipa i nisam imao razloga da kažem bilo šta loše osim problema sa basom kojega je i on svestan i koji rešava tišom bass kontrolom. Osim toga, strujna sekcija je kod njega skuplja od 2/3 sistema u celosti na forumu, pa izvucite zaključke.

Sprave imaju vrlo ozbiljnu potrebu za dobrim cugom prema napajanju i to im treba nesebično obezbediti, ako na tom mestu uštinete, štipaće vas svaki takt svake kompozicije. :cheers

Života ti, je l' ti stvarno misliš da će strujnim kablom da se reši ozbiljan problem sa akustikom sobe, il' nas sve ovde s namerom troluješ, da ne upotrebim neku težu reč...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, lalelala said:

 

@sondek

aktiva ti je dobra ideja ... ovaj miniDSP nano digi je u  stvari i aktivna skretnica za četvoro sistemski zvučnik

za potpunu realizaciju mi nedostaju dva mono bloka manje snage za visoke i jedan dac .... to se može i pozajmiti i probati jedan vikend . Mislim da bi to pokazalo krajnje domete Djanga .

To sam ti vec predlagao u sredu. Nadji dve, tri strane pre ove.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, ab said:

To sam ti vec predlagao u sredu. Nadji dve, tri strane pre ove.

Hm ) Kad čemo prevazič "onu"  SVE RADIM DA NE BI RADIO .   :):):)  Ne ide mi ovo editiranje ? . Al ? ja sem svoga tela gospodar ? i UŠIJU , pa što će meni tam neakvi  stranac odlučivati kak to more zvučati  ? :huh: ? sam malo odmora od inače za audiofilske ozbiljne teme . Al eto ima ideja . legalnih da neko odlučuje umjesto Tebe ? :rolleyes:;):o. napavno da to nije politika ni u obliku politike , al ni obliku trgovine - koja je razlika ? :sad::-o.

Link to comment
Share on other sites

Da se vratimo na Laletov sistem odnosno njegovu esenciju -> zvucnik + amp (no DSP). Dakle juce mi je stigao Laletov Karan, na nadam se, "kratko" igranje i evo slusam ga vec par sati u svom sistemu. Moram da budem iskren i da kazem da mi je ovo prvo slusanje Karana u zivotu, a da sam oduvek imao neku bezveznu predrasudu da svira/ju tamno i zatvoreno. Ovo mi sigurno potice od podosta procitanih testova po netu i mozda jos vise forumskih tema/postova - mada ne mogu konkretno reci koji testovi ali tako mi je nekako ostalo zapisano u glavi.

Ono sto zasigurno mogu da kazem je da sam bio u prilicnoj zabludi i da je sve osim toga - opet gledano sa stanovista moje pratece elektronike, zvucnika i kablova. Sam uredjaj izgleda uzivo brutalno, a nivo izrade i detalja je ni manje ni vise fenomenalan. Vise je nego ocigledno da je match sa Viennama odlican jer u odnosu na moju elektroniku (koja je bingo sa Viennama) ima za nijansu manje "blooma", malo ali malo je zatvoreniji ali je sve ostalo na mestu, a bome i vise od toga. Sredina i vokali sjajni, visokih na pretek, bass vrlo vrlo utegnut (vise nego sa ARCom) i ide bas dubooooko. Dakle svidja mi se kako svira i to mnogo. 

Iz svega napisanog definitivno je bio totalni miss match na liniji Marten - Karan pri cemu su po meni ipak zvucnici slaba/ija karika koju je Lale resio/resava prema onome sto je pisao iznad. 

Jako mi je zao sto ne moze sam da cuje ovu kombinaciju ali valjda ce klipovi koje sam mu poslao nesto predociti.

Lale sorry jbg - nadao sam se da ce i kod mene da svira kao kesa ali prosto nije tako... 

PS - Mislim da cu ga nositi da ga cujemo sa drugarima i na Odeon 38/2 hornama i Apogee Studio Grandu pa da vidimo gde smo i sta smo... 

Link to comment
Share on other sites

Karan je čudna i opasna zverka ...zato i košta koliko košta .

Što se izrade tiče  tu apsolutno nema mesta ni jednoj najmanjoj  zamerci ... 

Jedina zamerka je u tome što je meni  preporučena ta kombinacija kao dobra  ... ali to sad već nije važno . Izabrao sam drugi put svakako . Idemo na D klasu sa nCore 500 jezgrima ( 700W/4Ohm) samo još da se odlučim koji ulazni stepeni će da budu. Imam dve opcije SparkoS opisan kao muzikalniji i topliji i Sonic Imagery kao precizniji i detaljniji . To će morati uživo da se proba .

6 minuta ranije, sondek said:

...jbg bar 17 puta napisah da mu lezi Scanspeak,pa se nesto ne cudim ni najmanje sto ti se svidja.Scanspeak je i kod Karana u slusaonici.

Znam , znam i znam ...i ti znaš šta je meni rečeno i jbg sad  budi pametan ...

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Delija said:

Meni na Karanu smetaju neke prakticne stvari. Sitnice, ali mogu da nerviraju: to sto nema on/off prekidac sa prednje strane, to sto daljinac sluzi samo za volume control + sto je volume control takav kakav je.

 

Realno ga retko gasiš ...samo kad preštekavaš kablove ili kad ideš na GO na duže ... prekidač je otpozadi blizu vrha i lako se dovati .

Meni je 99% slušanja išlo preko DAC-a pa sam ulaze menjao preko daljinca od VEGA dac-a ...TV mi je vezan sa optikom , Aries sa USB ili COAX-om .

Jedino kad sam analogni tuner slušao  morao sam da ustajem a to je zaista retko ...

Daljinac je kao pak za hokej ....malo čudan ali dobro radi i veoma je masivno napravljen.

Najveća mana je što su hladnjaci jako oštro obrađeni i kada ga podižeš npr zbog brisanja prašine  uredno se isečeš ... krvav posao !

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, golum said:

Scanspeak RULEZ! ;-) 

 

Accuton Cell je po mom  ličnom ukusu nabolja serija od basa preko srednjetonca do visokotonca ... nenamerno čuo , privučen nevidljivim silama ušao u sobu i ostao zatečen vernošču .

 

Link to comment
Share on other sites

On 9.6.2018. at 7:47, lalelala said:

1510270124_DjangoL_f.thumb.jpg.2c023cbc1563ce9ae25e984977e9ed9b.jpg

pre kupovine kontaktiran br. 1 koji je potrvdio da je slusao na nekom sajmu  doticnu kombinaciju sa konstatacijom da to radi jako lepo. Upozoren sam jda e spravica osetljiva na kablove svih vrsta i prihvatio sve to . Sa onim kratkim Goertzom je radilo fantasticno ali ipak ne kao sa ovom novom 3x jacom amplifikacijom . Rezna ucestanost je 1800 Hz  i ja cenim da tu iznad ne ide toliko snage ali razlika je OGROMNA .

Drajver sada radi jako dobro i totalno van ose . Pre si morao da sedis (obavezno ! jer je uho u visini visokotonca) na centralnom mestu troseda da bi osetio prostor sada mozes da stojis (!) totalno van prostora koji zahvataju zvucnici , znaci van trougla , i da cujes naspramni zvucnik i osetis prostor . Znaci osetis orkestar a ne dve kutije . Zato sam koristio izraz da su visokotonci procvetali .... bukvalno ugao zracenja je povecan i horizontalno i vertikalno , tonski su otisli gore i SPL  je u tom delu spektra znacajno veci.

Rec BALANS mora imati neko fizicko /elektricno objasnjenje. Skoro sam naleteo u jednom svedskom hifi casopisu na gornji   grafik ...

Bilo bi dobro da neko ko se razume iskomentarise da li se ovde moze prepoznati zvucnik komplikovan za pogon ili ovo sve deluje kao benigna varijanta za pojacalo ?

 

Nema zezanja sa svedskim testovima.

 

Link to comment
Share on other sites

Ko o čemu ja o žicama!!! :huh:

Nisam prelistavao celu temu, a bio sam prisutan skoro svo vreme. Da li su u sistemu ostali zvučnički SUPRA SWORD?

Nalzim napomenu da su sastavljeni od snopa 24 izolovane bakarne žice, koje su pola pletene u pravcu kazaljke na satu, a pola u suprotnom pravcu od kazaljke na satu. U citiranom tekstu dole napominje se moguć problem sa Naim pojačalima. Dodatno meni taj koncept sa toliko žica miriše na veliki kapacitet uskladišten duž kabla. Svakako je moguće da grešim.

"Sword's principal technical claim to fame is its zero inductance construction, which is achieved by using 24 individually insulated copper windings, half wound clockwise and half anticlockwise.

Note that a few amplifiers (famously Naim designs) use the inductance of speaker cables for stability instead of a Zobel network at the output - using this cable with such a design would be potentially problematic, so check with your dealer if in doubt."

Šta je moja poenta. Kog je konstrukcijskog koncepta bio Karan i da li se može pronaći uzrok neskladu Karana i Djanga.

Izvor

Link to comment
Share on other sites

SUPRA Sword – Simply High-End by any measures

Electrical performance

Resistance 5.2 Ohm / km
Inductance 0.25 uH / m
Phase dislocation 0.96 cos φ (0.5-100kHz)
Phase error 0 ° (20 Hz - 20 kHz)

 

Ne spominju merenja kapaciteta po dužnom metru?

 

Izvor

Link to comment
Share on other sites

Ako je ovo tačna skica a potiče sa njihovog sajta!? :blink: Kakva je ovo varijanta motanja plusa i minusa u kontra smerovima kazaljke na satu pa još i međusobno izolovane izolatorom, gde je dodatno svaka žica posebno izolovana. Neka je to i teflon, ali koliki je kapacitet ovog kabla?

Što je naluđe ova skica više sugeriše namotan kalem 12 u jednom i 12 žica u drugom pravcu kazaljke na satu (prebrojao sam), sa kratkom dilatacijom ... Meni izuzetno sumnjiva konstrukcija.

sword_construction_600.jpg

Ne zamerite, ali ovako nešto još nisam video niti čuo da postoji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...