Jump to content


Moj novi sistem


lalelala

Recommended Posts

1 minut ranije, den!s said:

Pogledaj koliko puta se na ovom forumu pominju kablovi, konektori i uticaj istih na sistem, a pogledaj i teme o EQ.

Eksperimentisanja i iskustva sa DSPom su tek počeli da se načinju.

Mislis da pomenuti Kii Tree nije osetljiv na kablove? DSP je u povoju kao i digitalija uopste i treba da se razvija ali nema potrebe da se mesa u sve. Hibridna resenja mi nikada nisu bila omiljena.

Treba i napomenuti da de ne desava bas u svim oblastima tehnoloska revolucija kao sto se forsira, svedoci smo da to nije bas tako.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, ab said:

Mislis da pomenuti Kii Tree nije osetljiv na kablove?

Verujem da jeste osetljiv na kablove, ali da kablovi mogu da urade (ne diraju/pogoršaju) ono što mogu, a DSP uradi ono što je njegov zadatak. Na neki način, prosto rečeno, utiču oba na frekventni opseg, ali kojim načinom i kojom kontrolom?

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Jos nisam cuo nijedan hi fi sistem kako zvuci bez kablova. Bas tako ih treba i shvatati.

Ok, neophodno je neophodno, ali nisam ni ja video automobil koji može da ide a da nema ventile na gumama, ali da li treba ulogu tih ventila izjednačavati sa kompresijom motora?

Link to comment
Share on other sites

Učinak DSPa na akustiku prostorije je nula. Nadam se da je to svima jasno. DSP deluje simptomatski, kao lek protiv bola. Ako neko nije razumeo, DSP ne uklanja problem nego ublažava intenzitet pratećeg efekta.

Kii su slučaj iz drugačije kategorije. Zahvaljujući nezavisno upravljanim drajverima za isti opseg, dižu ulogu DSPa na viši nivo. Nisam ih čuo, zanima me šta mogu, ali nemam nikakvu dilemu oko toga da vrlo pozitivno reaguju na pravilno pozicioniranje.

Prirodni način korigovanja akustike su akustički tretmani. Prirodni način korišćenja akustike je pozicioniranje zvučnika i slušaoca. Prostorija nije neprijatelj zvuka, već neophodna komponenta sistema dvokanalne reprodukcije, ali može da bude i neprijatelj ako se prethodna činjenica ignoriše.

Intervencije na već izdvojenom bas signalu imaju smisla, kao i multisub, ali ništa ot toga nije jednostavno. Lenji audiofil u to ne treba da se upušta.

Priča o životnim realnostima i ženi je dosadna. Većina vlasnika sistema jednostavno ne želi da oprema okupira prostor, što nije nimalo van pameti. Ali, u takvim uslovima ulagati u sistem iznad srednje klase je eksponencijalna glupost.

Slučaj iz teme neću komentarisati, jer nemam na osnovu čega.

Link to comment
Share on other sites

@TurboMaximus dosta si to filozoski upakovao :D

Lek protiv bola uopste ne deluje na uzrok nego samo pokusava da ukloni bol, dok DSP deluje tacno na uzrok , direktno !

Da li to radi dobro i efikasno to je vec pitanje . Ja sam probao sa i bez DSPa i biram sa , mada konstatujem da ima mana ali je sve skupa daleko bolje nege bez.

Skoro svi se slazemo da su akusticki tretmani bolje resenje ali isto tako se slazemo da su i skuplji , kompleksniji itd.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, lalelala said:

Lek protiv bola uopste ne deluje na uzrok nego samo pokusava da ukloni bol, dok DSP deluje tacno na uzrok , direktno !

Bilo bi jako fino & elegantno da je tako.

Seti se šta je učinilo par hitrih intervencija na razmeštaju u prostoru kod tebe, ono veče.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, lalelala said:

@ab@Delija
@beatgoeson

 

 

@patason .... vidim da nešto pišeš po mojoj temi ali ne mogu to da pročitam jer si mi na ignore listi od poslednjeg  slučaja nekorektne razmene mišljenja između tebe i mene ... Ako si hteo da pomogneš svakako hvala ti na pomoći a ako nešto imaš da mi saopštiš lično koristi PP jer je to jedini način da komuniciramo preko ovog foruma, barem za sada. Otvoren sam za pozitivne promene .

ne mogu ti pomoci,ne znam da li iko moze.....a pored ekipe pomagaca nek ti je Bog u pomoci!

 

ni ovo neces moci da procitas ali tako je to sa ignorom,a za PP nema potrebe ...sve je isto kao pre.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ab said:

^

Oni dani? :rolleyes:

Ne , demokratija and tolerancija ... mislimo drugačije , govorimo drugačije ali se poštujemo i posećujemo i ne osuđujemo jedni druge.

Dakle bili, čuli, videli  ... Sondek Gidjga Nomi and Turbo.

Svi se slažemo da su Jeff Rowland  mono blokovi podigli  zvuk na mnogo bolji nivo , i svi se slažemo da je Acoustic Invider preamp dodao još onaj začin preko potreban da upotpuni kompletan doživljaj ...brzinu i odsečnost u basu , fluidnost u srednjim i još malo dobro formulisane ekstenzije u visokim.

miniDSP pro et contra ?

E tu se ne slažemo ...otprilike svako ima neko svoje vidjenje stvari ...svi se slažemo da je USB ulaz daleko sočniji  u zvuku i samo kad bi se tu moglo nešto intervenisati sve bi bilo ok ali jbg ne može  ... mnogi zameraju da je COAX ulaz sam po sebi suvlji a Nomi i Turbo da miniDSP isisava život iz tela muzike :D ...

Gidjga i Sondek kažu OK je miniDSP ali nemoj da smanjuješ -14dB nego probaj manje ... OK probaću . 

Kad smo na kraju ostali Turbo and ja sami i kad je njegovo uvo malo naviklo na manje basa složio se da možda to i nije tako loše ...

Ko će ga znati šta je istina ? Ili možda ima više istina ? Ipak smo svi mi slušali nabudžen bas tolike godine i navikli se da je to normalno ...teško je sad  čuti nešto uslovno rečeno normalno i prihvatiti to kao normalno ... možda sam se ja već i pomalo navikao pa mi ne smeta a oni nisu .

Sve u svemu sistem je sada u zoni "ništa me ne nervira" što je jako dobra zona za dugu vezu ...

Ostaje da se gomila stvari tehnički realizuje pa kad to sve legne čujemo se ...

 

Link to comment
Share on other sites

Samo mala korekcija. Ne zna Lale da je Turbo oko ponoći na maksimumu koncentracije. Turbovo uvo se bavi finesama svakodnevno. Nije se naviklo nego je zvuk, kada je pala temperatura u sobi, postao tečniji i gušći. Moguće je i da je nekom od uređaja prijalo dodatnih par sati rada, a možda se i struja popravila. 

Mogu da razumem Laletov izbor. Moj bi bio ono što kod njega ne može. Kako svako živi u sopstvenoj realnosti, donosi i odluke u skladu s tim. Biće zanimljivo čuti budući Laletov sistem u adekvatnijim uslovima. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, TurboMaximus said:

Samo mala korekcija. Ne zna Lale da je Turbo oko ponoći na maksimumu koncentracije. Turbovo uvo se bavi finesama svakodnevno. Nije se naviklo nego je zvuk, kada je pala temperatura u sobi, postao tečniji i gušći. Moguće je i da je nekom od uređaja prijalo dodatnih par sati rada, a možda se i struja popravila. 

Mogu da razumem Laletov izbor. Moj bi bio ono što kod njega ne može. Kako svako živi u sopstvenoj realnosti, donosi i odluke u skladu s tim. Biće zanimljivo čuti budući Laletov sistem u adekvatnijim uslovima. 

 

NHF ! Kako ne vidimo očima nego mozgom  tako i ne čujemo ušima nego mozgom . Kako nam mozgovi nisu isti tako i nam percepcije zvuka i vida nisu iste ? Da pojednostavim .: kako nas mađioničar može  " prevarit" u viđenju njegovog performansa , tako nas i DSP u slušnom performansu ? :) . To nužno ne znači ništa loše , dapače stvara nam iluziju da nam je lijepo ? ili . Međutim audiofili uvijek traže neakve svoje istine ( za koje onda traže potvrde po forumima ) i ak  konstatacije nisu "po njihovom"  eto ti problema ? . Al ipak je ovo lijep HOBY i sadržajan  . Al ponekad se ode i na "čudnovati gablec " pa   :(

Link to comment
Share on other sites

Hej @black coffe ne drviš !

velika je to promena kad posle dugog audiofilskog staža neko (miniDSP ) skine masne naslage sa basa i to odjednom ! Normalno je da se reaguje negativno . 

Kao najveću prednost posle skidanja masti ističem pojavu neverovatnog osečaja  dubinske prostornosti naročito kod dobrih snimaka klasike sa velikim orkestrima ... 

Činjenica je da je miniDSP najjeftinija moguća alatka (gedora :D) potpuno nedorasla ostatku sistema (pre svega napajanje koje je očajnog kvaliteta) ali ipak pokazuje moguće domete tehnologije ... tu ćemo ubaciti jedan LPS da popravi stvar koliko je moguće .

Po meni ubedljivo najbolje rešenje će biti kad i ako Auralic ubaci DSP u veliki Aries player .... tada će kompletna obrada biti pod istim  lineranim napajanjem i femto clock-om (!!!) sa ostatkom sistema i iz player-a će izlaziti preko USB izlaza u DAC . Barem što se Auralic platformi tiče ne može bolje ... treba sačekati jesen i probati ... Golum i Igor ga imaju pa ćemo čuti iz prve ruke .

Devialet ima opciju da korisnik izabere dve učestanosti za PEQ i da ubaci širinu zahvata (Q) i pojačanje/slabljenje .... zašto baš samo dve ? Pa  odgovor je po meni zbog horizonatlnog i vertikalnog moda  ... i oni kontaju da nije dobro ostaviti korisniku više prostora za igranje jer to može ipoprilično da pokvari zvuk ali ono osnovno sa što manje procesiranja je dobrodošlo i korisno ... možda @Филип može da kaže nešto više o tome , dali koristi te opcije i kakvi su rezultati ?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, lalelala said:

... i svi se slažemo da je Acoustic Invider preamp dodao još onaj začin preko potreban da upotpuni kompletan doživljaj ...brzinu i odsečnost u basu , fluidnost u srednjim i još malo dobro formulisane ekstenzije u visokim.

Da li je AI preamp ostao u sistemu na par dana kao podrška JR mono blokovima, ili ga je Gidjga odneo to veče sa sobom? Kažeš da ste ostali samo Turbo i ti na kraju.

Što se zaključaka tiče, nemam zamerki. Sve su to iskusni članovi čija mišljenja uvažavam. Zaista se kristališe hendikep coaxialnog ulaza  na DAC-u kao velika prepreka da se DSP pokaže u najboljem svetlu.

Izvinjavam se na nepažnji, ali nije mi jasno samo šta je transport u obe opcije slušanja. Kakako DSP dobija digitalni signal, koji dalje prosleđuje DAC-u preko coaxialnog kabla. Da li su u pitanju lanaci poređenih opcija sledeći:

Računar - coaxial kabl - MiniDSP - coaxial kabl - DAC (Moguće je da iz računara ide i optika do MiniDSP-a)

Računar - USB kabl - DAC

Napajanje MiniDSP-a je originalno 12V?

Link to comment
Share on other sites

Lale, nadji vezu da dovucemo iz USA neke zverke od subwoofer-a (JTR, PSA, Seaton Sound, Rythmik Audio, Deep Sea Sound...), pa da drmamo kao ljudi ;)

U Evropi ne znaju da naprave ljudski sub, a jos gore - ne uvoze prave stvari iz USA :(

Iskreno sam iznenadjen sto je neko kod nas preuzeo i SVS distribuciju...

Link to comment
Share on other sites

@lalelala Slika prikazuje regiju delovanja tonskih kontrola na Devialetu. Probao sam varijante od 40-100 Hz, ali nisam čuo preveliku razliku.. ili je problem sa basom u sobi na još nižoj frekvenciji ili nisam dovoljno posvetio pažnje. Trenutno podešavanje mi u svakodnevnoj postavci/poziciji zvučnika odgovara i od tonskih kontrola koristim jedino bas korekciju u rasponu od -6dB do -12dB, u zavisnosti da li slušam pop rok ili masnije producirane jazz albume.

1962411010_ScreenShot2018-06-07at09_45_12.thumb.png.aa38dd82139bdeca2e45aa9bdd82d5a0.png

Slažem se da u kućnim bioskopima, kolima i sličnim mestima gde muziku uzimamo "zdravo za gotovo" sto bi Englezi rekli slušamo je on the fly, DSP može da dovede zvuk na viši nivo uklanjajući anomalije samog prostora, ali neki unutrašnji osećaj i (relativno skromno) slušno iskustvo sa ovakvim setup-ima mi govori da u vrhunskim stereo sistemima DSP ipak osiromašuje zvuk (ili ga degradira). Pritom mislim na manjak boje tona, punoće.. Zvuk nekako deluje kao da je ispran, bleđi od originala. Još jednom, ako pričamo o rešenju zvuka u lošim akustičkim uslovima gde je manevarski prostor za optimalno pozicioniranje previše ograničen, DSP svakako može biti spas. 

Znam da se ovime vraćamo na početak priče, gde je Lale naveo relativno nisku cenu Dirac miniDSP-a naspram visoke cene pasivnih rešenja tj. neke vrste akustičkog tretmana sobe (reflektori, difuzori, apsorberi, bass trap-ovi), ali ja bih da u svakom momentu očuvamo pravi kurs na putu ka vrhunskom zvuku, što nam valjda i jeste glavni cilj :)

E sad, ako pričamo pre svega o problemima sa najnižim spektrom koji su ujedno i najteži (čitaj: najskuplji) za rešavanje, valjda je do sada svima jasno da su problemi sa srednjim i višim frekvencijama lakše rešivi. Osim što su i manje primetni, makar u većini prostora gde je rasporedom nameštaja, polica, tepiha, zavesa, slika na zidovima ipak uložen neki trud da se zvuk dovede na pristojan nivo.

Što se mene tiče, posle svega navedenog i razgovora sa par ljudi koji su dugo u ovom hobiju i finesa im je jedan od najvećih prioriteta.. ja ću u budućnosti tj. ukoliko bude potrebno najverovatnije ići na nešto ovako. Naravno, pod uslovom da budući životni prostor ne dozvoli dovoljno odmicanja zvučnika od zadnjeg i bočnih zidova. Znam da uređaj nije jeftin, ali kažu da efikasno rešava problem sa viškom basa i daleko je manjih gabarita od klasičnih masivnih bass-trapova. Sve ostalo, ukoliko ima potrebe, može se rešiti umerenim postavljanjem difuzora/reflektora, eventualno nekih manjih apsorbera, itd...

http://www.psiaudio.swiss/avaa-c20-active-bass-trap/

PSI-Audio.thumb.jpg.697fab9afa89b8c1e80105e84635c2c7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Malo smo rasplinuli raspravu o DSP-u, 

mada koliko sam shvatio ni lalelala ne koristi dsp kao dsp, već samo kao PEQ, da spusti frekvenciju određenu i umanji mod sobe?

Dakle, što veći Q, što tačnije podešena frekvencija i to je to.

Ostaje samo problem faze, što bi trebalo da i nije problem kod linear phase ekvilajzera?, makar teoretski?

Ovo se lako proba, na sluh pronađete mod sobe, postavite neki vst peq, i to je to, umanjite tu frekvenciju i poslušate kako zvuči.

 

Ja se samo ne bih složio da je mod nebitan od izvora, zvučnici su tu prilično bitni, verovatno frekv. bas otvora može da utiče na to, bolje su kompresione kutije možda? i slično, lalelala je verovatno probao više zvučnika u sobi, mogao bi da prokomentariše, ja sam siguran da nije uticaj tih 47hz isti kod svih kutija.

Konstruktor zvučnika je možda računao na modove sobe pa je tako konstruisao zvučne kutije, neki drugi možda nije i tako, na kraju ispadne svašta.

Link to comment
Share on other sites

@lalelala pošto sam napravio digitalne kablove po tvom zahtjevu sa 75 Ohm kablom i kanare 75 Ohm činčevima i to dva komada, jedan za u i jedan za iz dsp a siguran sam da oni u priličnoj mjeri utiču na zvuk.

Imao sam upravo takav jedan kabl ranije kod sebe i iako je po standardima tj. 75 Ohm ski digitalni koaksijalni kabl, neki bolji interkonekt kabl ga nadsvira kao od šale.

Uzmi od nomimasena njegove rca interkonekte madrigal pa probaj. Pokazali su se izuzetnim kao digitalni koaksijalni.

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, SomiKnight said:

Konstruktor zvučnika je možda računao na modove sobe pa je tako konstruisao zvučne kutije, neki drugi možda nije i tako, na kraju ispadne svašta.

Nadam se da nisi ozbiljan :)

Room mode-ovi direktno zavise od dimenzija (i oblika) konkretne sobe, tako da je to jedino moguce ako konstruktor odluci da zvekne jedan momacki high-pass na 100 Hz i time "resi" problem room mode-ova na niskim frekvencijama :D

 

A od modela zvucnika zavisi zato sto na toj konkretnoj frekvenciji nema svaki zvucnik isti odziv (ni SPL, a ni brzinu odziva). Ako se potrefi da neki ima bas na tom opsegu dip - eto veselja :) Sanse su skoro pa nikakve.

Jedino sto je realno je ako je dominantan room mode na nizim frekvencijama da se koriste zvucnici koji ne dobacuju do tih dubina. Ali je to po meni daleko veci kompromis od DSP-a.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, black coffe said:

NHF ! Kako ne vidimo očima nego mozgom  tako i ne čujemo ušima nego mozgom . Kako nam mozgovi nisu isti tako i nam percepcije zvuka i vida nisu iste ? Da pojednostavim .: kako nas mađioničar može  " prevarit" u viđenju njegovog performansa , tako nas i DSP u slušnom performansu ? :) . To nužno ne znači ništa loše , dapače stvara nam iluziju da nam je lijepo ? ili . Međutim audiofili uvijek traže neakve svoje istine ( za koje onda traže potvrde po forumima ) i ak  konstatacije nisu "po njihovom"  eto ti problema ? . Al ipak je ovo lijep HOBY i sadržajan  . Al ponekad se ode i na "čudnovati gablec " pa   :(

Hajde da se ne preganjamo daljinski šta čujem, a šta ne čujem, besmisleno je. Takvim, mnogo većim i mnogo manjim varijacijama zvuka se bavim svakodnevno.

Odgovor na Laletovo pitanje šta bih odabrao, bio je - nijedno. U sistemu ozbiljnog ranga ne tolerišem ustupke komforu, što nije većinski izbor. Rekao sam mu direktno šta mislim. Imaće priliku da proceni ima li moje mišljenje nekakvu vrednost. Lale ima plan pa videćemo.

 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, SomiKnight said:

bolje su kompresione kutije možda?

U pravu si, na neki način su bolje. Iz jednostavnog razloga - muljavi basovi, muljavi i modovi. Kod dobrog, čistog i definisanog basa će modova, naravno, isto biti, ali neće toliko smetati. Izlagao sam sada već na četiri mesta, u "klot" prostorijama, nigde (na mestu za slušanje) nije bilo nikakvog brundanja, osim što se DSP-om svakako mogla popraviti frekventna kriva. U Pakracu su uglovi iza kutija bili potpuno goli, na patosu samo mali prostirač.

Što se tiče bas trapova, njihova upotreba nije ništa "prirodnija" od upotrebe DSP-a. Ono što se kod trapova eufemistički zove "smanjenje energije" je obično utišavanje, samo se radi kod već pojačanog signala, pa je metoda, samim tim, skuplja i neefikasnija.

Link to comment
Share on other sites

sistem trenutno izgleda ovako :

 

Auralic Aries mini kao izvor preko coax izlaza

miniDSP nanoDIGI -> samo PEQ se koristi

Auralic Vega DAC na coax ulazu

AI preamp - balansirano

JR mono blokovi  - balansirano

Marten Django L - Tozini kablovi 

 

Sve je tu na pozajmici do ponedeljka utorka ...hvala drugarima  @Nomimasen & @gidjga

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...