Jump to content


Moj novi sistem


lalelala

Recommended Posts

I mene u teoriji interesuje taj mini DSP jer imam žestoke modove oko 50Hz, nisam merio ali pošto imam boom-a,  skinuo sam tone generator progrm i slušao na uvce dok menjam frekvencije, oko 40 do 70 Hz imam mnogo pojačanja sa pikom na 50Hz. Međutim kada sam probao da ošišam tu frekvenciju malo softverskim parametarskim DSP-om (koji navodno to radi u 32 bita uz minimum gubitaka, bla, bla) zvuk koji izađe je stvarno ošišan za taj bas ali i mnogo degradiran po drugim pitanjima, i u srednjim i u visokim koje ni pipnuo nisam tim parametrima... pa me baš zanima kako bi ispalo sa hardverskim DSP-om i da li ima slične negativne pojave. A vidim da LaleLala kaže da ih ima vrlo malo.

 

Inače, dobar frekventni odziv realno daje jednodimenzionalnu informaciju koja o finalnom karakteru zvuka govori samo jedan deo priče. Recimo ne govori ništa o vremenskom domenu, brzini stvaranja i zaustavljanja tona, tranzijentima... Pa npr. možemo da imamo frekventno korektan odziv a trom zvuk koji će da mulja i guta detalje iz potpuno drugih razloga. A sećam se da je bilo ljudi na forumu koji su kačili frekventne odzive i na osnovu njih utrvrđivali koji zvučnik svira bolje a koji je "krš". :rolleyes: Naravno da je to bitan deo jednačine ali nije i jedini.

 

Pada mi na pamet jedno poređnje, recimo imamo merenja žene: obim grudi 90 cm, struka 60 cm i kukova 90 cm. Ok, svi možemo da iscrtamo tu konturu u glavi ali fali još puno detalja da bi se znalo na šta ta osoba ustvari liči. 

 

Sve u svemu, ko određenim merennjima dopunjuje svoje iskustvo i razumevanje nekih pojava je pametan čovek, ali treba se uvek podsećati da su merenja često jednodimenzionalna apstrakcija neke mnogo složenije fizičke pojave. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, Aibo said:

I mene u teoriji interesuje taj mini DSP jer imam žestoke modove oko 50Hz, nisam merio ali pošto imam boom-a,  skinuo sam tone generator progrm i slušao na uvce dok menjam frekvencije, oko 40 do 70 Hz imam mnogo pojačanja sa pikom na 50Hz. Međutim kada sam probao da ošišam tu frekvenciju malo softverskim parametarskim DSP-om (koji navodno to radi u 32 bita uz minimum gubitaka, bla, bla) zvuk koji izađe je stvarno ošišan za taj bas ali i mnogo degradiran po drugim pitanjima, i u srednjim i u visokim koje ni pipnuo nisam tim parametrima... pa me baš zanima kako bi ispalo sa hardverskim DSP-om i da li ima slične negativne pojave. A vidim da LaleLala kaže da ih ima vrlo malo.

 

prvo i nas eskperimet je bio softverske prirode . Dirac se smestio u racunaru izmedju izvora (Tidal) i izlaznog drajvera za DAC i tu je primenjivao filter.. ali nije toliko to ni bitno , jer kad se kupi miniDSP kutija ona radi to isto samo sto vidis kutiju pa mislis da je hardware .

drugo tvoj eksperiment je bio sigurno ne selektivan po pitanju ucestanosti na kojoj nesto menjas cim se pojavila znatna promena cak i na visokim ... kontam da ako bi koristio digitalni EQ i sad hocu da smanjim za -10dB recimo 50Hz to ne moze da se izvede totalno tacno nego se ipak malo smanje i okolne ucestanosti  u nekom opsegu, ali ipak ne toliko daleko  da pokvari srednje i visoke ...

recimo kod Gidjge smo ispeglali basove i jedan mali pik na 3KHz ali su visoki ostali isti kao i pre  ... 

slazem se da ova merenja odziva ne mogu da  kazu sve o sistemu ali mogu ponesto o interakciji soba/sistem 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, lalelala said:

Gidjga ce veceras da naleti na malo gimnastike (izvlacimo kutije opet napred po Nomi&Turbo receptu ) i onda merimo sa REW-om ... posle cemo zajedno da pogledamo i uporedimo i prokomentarisemo rezultate merenja ... uvce VS mikrofon 

Gurajte ih tamo gde smo prošli put, to se ispostavilo kao vrlo dobra polazna tačka, ona krajnja najizvučenija pozicija. Sam trosed bi trebalo da ostane tamo gde je trenutno.

Bitna stavka, ako pričamo o onom zvuku koji ti se dopao - tepih onako okrenut kako smo radili i sklanjanje stola. Sve bitno.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Nomimasen said:

Gurajte ih tamo gde smo prošli put, to se ispostavilo kao vrlo dobra polazna tačka, ona krajnja najizvučenija pozicija. Sam trosed bi trebalo da ostane tamo gde je trenutno.

Bitna stavka, ako pričamo o onom zvuku koji ti se dopao - tepih onako okrenut kako smo radili i sklanjanje stola. Sve bitno.

sve sklanjamo , tepih okrecemo , zvucnike na istu poziciju ... 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aibo said:

…A sećam se da je bilo ljudi na forumu koji su kačili frekventne odzive i na osnovu njih utrvrđivali koji zvučnik svira bolje a koji je "krš". :rolleyes: Naravno da je to bitan deo jednačine ali nije i jedini.

Mislim da na osnovu frekventnog odziva nema šansi da se utvrdi koji zvučnik bolje svira od koga, ali je to odlična polazna osnova da se utvrdi koji zvučnik ima problema u konstrukciji.

Ako mu je frekventni odziv loš, kako taj zvučnik može da svira dobro? Uz pomoć sobe? Uz pomoć koje sobe? Uz pomoć EQ? :-)

Ako ima veliki pad recimo od 2 KHz pa na dalje, šta je to što bi moglo da mu pomogne?

 

2 sati ranije, Aibo said:

Pada mi na pamet jedno poređnje, recimo imamo merenja žene: obim grudi 90 cm, struka 60 cm i kukova 90 cm. Ok, svi možemo da iscrtamo tu konturu u glavi ali fali još puno detalja da bi se znalo na šta ta osoba ustvari liči…

Ali ako ima dimenzije 60 x 90 x 90, šta ti znači što ima lepe obrve? :wink:

 

Link to comment
Share on other sites

F.odziv prave zvucnik i soba zajedno.To sto je neki proizvodjač u gluvoj sobi premerio i dao kao karakteristiku nema veze s realnim zivotom jer će soba i sve sto je u njoj da napravi frekventnu karakteristiku na mestu slusanja.Kod Laleta je problematicna soba,sa 5-6 pari zvucnika ne sa jednim,ona je ta koja pravi bass peak.Inace nisu mu zvucnici bili uza zid već na skoro metar od zida.Postoje zvucnici koji tu funkcionisu idealno,neki još blize, a neki mogu i skroz blizu zida.Ovima očigledno treba bas dosta prostora,srećom ga kod laleta ima-mada onda tu bas i nema nekog zivota u takvom stanu...jbg normalno je da se ima sto,a i da se ne preskače preko zvučnika.Svo vreme se potencira bass,on je resen dosta tim dsp-om.Treba dobiti bolje visoke i ako se  to dobije pozicioniranjem super,jer mi je Lale nagovestio da su promenuli pri pomeranju zvucnika i nagib zvucnika i to i ima logike, ako ne ne bih ja u to upetljavao ekvilajzer već upario sa drugačijim ampom ili menjao zvucnike za svetlije koji bi bolje legli sa Karanom.Glupo je i porediti taj intergralac sa monoblokovima i skupim preampom koji sam slusao,ali sa scanspeak revelatorima to je kod Milana kao slavuj cvrkutalo.To neće nikakav dsp da napravi.Igor koji je te zvucnike slusao sa Bladelijusom ima vise visokih,takav je amp, ali je  bass tj smestaj isto u sobi bio problematican i ''otišli su ća'',zamenuo ih je manji zvucnik vise klase i to ovih dana idem da čujem.On mi je recimo rekao da vise nikad neće kupovati velike zvucnike,pametno.Mnogo vise sam uspesnih sistema čuo sa malim zvucnicima u manjoj do srednjoj sobi,sto bi englezi rekli ''saffer bet'',tu soba radi ne protiv-već za tebe.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

pravilan raspored harmonika

Osim harmonijskih distorzija, prvenstveno sam mislio na impulsne karakteristike, koje gotovo isključivo zavise od upotrebljenih drajvera i načina implementacije. Običnim rečima - "lenji" drajveri će zvučati meko i/ili muljavo a oni drugi će biti brzi i precizni. Izmerena frekventna kriva može biti potpuno ista, a zvuk - nebo i zemlja.

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, Aleksandar75 said:

@Sondek
Od tih 5-6 zvucnika koje ste isprobali da li su neki bili kompresioni?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

jbg da sam ka to pomenuo bio bi dosadan i zatucan sa stoput istom pričom :lol:ma naravno no da nije.ni ona tona od zvucnika kod beatsgoesona sa 15" ne mumla.Par dobrih kompresionih woofera pa mogu zvucnici i tamo gde sremica zapoveda i mir u kući

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, sondek said:

F.odziv prave zvucnik i soba zajedno.To sto je neki proizvodjač u gluvoj sobi premerio i dao kao karakteristiku nema veze s realnim zivotom jer će soba i sve sto je u njoj da napravi frekventnu karakteristiku na mestu slusanja.Kod Laleta je problematicna soba,sa 5-6 pari zvucnika ne sa jednim,ona je ta koja pravi bass peak.Inace nisu mu zvucnici bili uza zid već na skoro metar od zida.Postoje zvucnici koji tu funkcionisu idealno,neki još blize, a neki mogu i skroz blizu zida.Ovima očigledno treba bas dosta prostora,srećom ga kod laleta ima-mada onda tu bas i nema nekog zivota u takvom stanu...jbg normalno je da se ima sto,a i da se ne preskače preko zvučnika.Svo vreme se potencira bass,on je resen dosta tim dsp-om.Treba dobiti bolje visoke i ako se  to dobije pozicioniranjem super,jer mi je Lale nagovestio da su promenuli pri pomeranju zvucnika i nagib zvucnika i to i ima logike, ako ne ne bih ja u to upetljavao ekvilajzer već upario sa drugačijim ampom ili menjao zvucnike za svetlije koji bi bolje legli sa Karanom.Glupo je i porediti taj intergralac sa monoblokovima i skupim preampom koji sam slusao,ali sa scanspeak revelatorima to je kod Milana kao slavuj cvrkutalo.To neće nikakav dsp da napravi.Igor koji je te zvucnike slusao sa Bladelijusom ima vise visokih,takav je amp, ali je  bass tj smestaj isto u sobi bio problematican i ''otišli su ća'',zamenuo ih je manji zvucnik vise klase i to ovih dana idem da čujem.On mi je recimo rekao da vise nikad neće kupovati velike zvucnike,pametno.Mnogo vise sam uspesnih sistema čuo sa malim zvucnicima u manjoj do srednjoj sobi,sto bi englezi rekli ''saffer bet'',tu soba radi ne protiv-već za tebe.

@sondek

kod Igora sam bio i tamo i dalje ima problema sa basom , istina manje, ali ga ima ...

Igor sam je isprobao Dirac i nije mu se svideo zbog primene standardne house krive koja mu je diskretno promenula karakter sistema ...bio je nestrpliv i brzo je zakljucio da mu to nije resenje . Kad sam ja dosao , realno Dirac je resio sve probleme sa basom ali da je Igor imao strpljenja za isporbavanje napravili bi mi krivu koja bi resila bas i ostalo ne bi dirali ... mozda on to jos i primeni kasnije kad ja donesem neku kutiju sledeci put, ima vremena ...

E sad ako posmatramo resenje bez DSP-a , on nema gde da isturi zvucnike jer mu je ta dimenzija sobe oko 4 m pa kad uzmes da su sad vec na oko 0.5 m i da je dimenzija troseda oko 0.8m po dubini gde da nadjes prostor ?

Kod mene kad se se sve primeni , znaci isturanje +Tozini kablovi ali i oni naponski narocito na DAC-u nema nikavih problema sa visokim . Nisi bio da cujes tu postavku ... pored @Toza @Nomimasen i @TurboMaximus i Igor je to cuo i konstatovao  da je to sad cvrkutavo kao Bladelius - Duke 2 kombinacija koji pored boljeg mid basa ima izgleda isti visokotonac ... ako nije bas skroz isti onda berem zvuci jako jako slicno.

Kad sam experimentisao sa nagibom kutija dobitak je bio cujan. Za sada to nisam ostavio u tom polozaju jer moram nekako da lepo i stabilno resim podmetace ispod zadnjih spajkova na kutijama . 

E sad ako neko ima zelju sa DSP-om se moze malo igrati i dodati koji dB ako negde ima potrebe ili ako nam vremenom sluh oslabi . Mislim to nije audiofilski ali jbg kad godine krenu da uzimaju danak sluhu nesto cemo morati da smisljamo . To je niminovno . Ili vracanje na Focal :-) visokotonac !

@Aleksandar75 kod mene su gostovali sve BR zvucnici ...ni jedan nije bio kompresioni . Nekoliko Spendor modela , jedan Neat , jedan Dynaudio Focus 220 i Django ... Realno jedino je Django dorastao velicini prostora pa ostale ne bih komentarisao .

Link to comment
Share on other sites

evo merenja ...

zeleno - zvucnici na 0.5 m od zida

crveno -zvucnici istureni na 1.15 m od zida

plavo - zvucnici istureni na 1.3 m od zida ... dalje ne moze , kablovi su kratki 

lale-90-deg-3xmerenje.jpg

koliko vidim najnizi mod se smiruje udaljavanjem ali se modovi na visim ucestanostima bude ... u svakom slucaju znatno bolje zvuci na uvce da covek ne pomisli na DSP 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Aibo said:

Pada mi na pamet jedno poređnje, recimo imamo merenja žene: obim grudi 90 cm, struka 60 cm i kukova 90 cm. Ok, svi možemo da iscrtamo tu konturu u glavi ali fali još puno detalja da bi se znalo na šta ta osoba ustvari liči

Možda je dovoljno još samo jedna, da je Plavuša i radila bi za medalju! :D koga briga na šta liči i onako mnogi od nas žmureći slušaju muziku!

 

11 sati ranije, lalelala said:

lale-90-deg-3xmerenje.jpg

koliko vidim najnizi mod se smiruje udaljavanjem ali se modovi na visim ucestanostima bude ... u svakom slucaju znatno bolje zvuci na uvce da covek ne pomisli na DSP 

Hoćeš reći da histeričnija kriva na plavoj i crvenoj liniji u gornjem delu prikazuje veće prisustvo uticaja (refleksija) sobe u višim frekvencijama, ali ipak na tom mestu bolje zvuči sve čak i bez DSP korekcije. Ja uočavam izdignuće u delu mid basa sa pikom na 600Hz i intenzivniji odziv basa na 95Hz. Samo se dobija manja prisutnost dubljih 40Hz.

Iz ovog grafika se, barem meni čini da je mirniji rad prikazan zelenom linijom, ali se tačno vidi naglašenost basa u delu od 33-55Hz, pa verujem da ste baš zato i korigovali samo to područje, ako se ne varam iz pročitanog do sada, a da ste kao najbolje rešenje u zvučnom smislu dobili gašenjem korekcija za sve preko 350Hz (nisam siguran za podatak ali mislim da sam jasan sa pitanjem).

Ipak kao najbolje zvučeće rešenje izdvajate izvlačenje kutija i korekciju opet samo tog donjeg opsega, ostavljajući ne tretirane gornje modove sobe. Da li sam sve ovo dobro razumeo ili nešto propuštam?

Link to comment
Share on other sites

@Father , sve tri krive su bez DSP 

ideja je bila da uporedimo rezultate merenja sa psiho akustikom a jedini proemenjiv parametar je udaljenost kutija od zadnjeg zida ....

dakle ponovicu detaljnije :

zeleno - zvucnici na 0.5 m od zida

crveno -zvucnici istureni na 1.15 m od zida

plavo - zvucnici istureni na 1.3 m od zida ... dalje ne moze , kablovi su kratki 

Na zelenoj krivi vidi se jako cujan mode sobe  na oko 48Hz koji izgleda totalno kvari sve jer je subjektivni osecaj svih prisutnih da je bas starsno zamuljan i da je cela zvucna slika jako opterecena sa tim ... nema 3d prostora , sve je zbuckano u jednu ravan 

Na plavoj krivi kada su zvucnici udaljeni od zida 1.3 m taj pik  na 48 Hz je jedno 7 dB nizi ali se pojavljuje drugi na 2x vecoj ucestanosti oko 96 Hz ....to je ono sto ja kazem , ne moze se ubiti energija basa bez trapova , to je velika energija koja se seta po sobi ..

Ipak ovaj polozaj (1.3 m) je odlican za slusanje i kad bi zanemarili merenja i pricali samo o subjektivnom dozivljaju svi bi se slozili da je sve OK . Pojavi se ogromna zvucna scena i po dubini i po sirini , isplivaju detalji u srednjim , sistem zvuci zvonkije . 

Juce pricao sa @damic -em dugo ... kaze majstor da bi se sa par DSP korekcija u opsegu do 900Hz  u tri manja pod opsega stvar mogla dovesti do perfekcije ... 

Sledeca proba je sa miniDSP 2x4 HD kutijom  i  igranje sa njenim EQ-om ... pa onda opet merenje .

 

Evo jedne  skice koja dosta toga objasnjava ...skinuo sam je sa Linkwitz-ovog sajta (http://www.linkwitzlab.com/rooms.htm) i objasnjava direktivnost zvuka iz zvucnih kutija na vise ucestanosti ....50Hz , 500 Hz i 5.000 Hz ... 

Posmatrajte samo deo oznacen sa BOX SPEAKER dole levo .

Na 50 Hz kutija zraci na sve strane ali i na 500 Hz je taj efekat jos uvek izrazen ... otuda imamo "sobno" pojacanje opsega ispod 900 Hz ...na niskim ucestanostima je ono izrazeno i kako ucestanost raste  taj efekat pojacanja je sve manji i manji ali ipak primetan ... na  5 KHz kutija zraci samo napred .

Directivity of LS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Manje više sve poznato, osim zanimljivih preporuka koje sam podvukao i boldovao!

room-dipole.jpg

ORION separation is 8'. They are slightly towed in. The listener is at the apex of an equilateral triangle. Distance to the wall behind the speakers is 4', and to the side walls 2'.

The listener is only 4' from the wall behind, and this might require some heavy curtains and other absorbing material on that wall. As the room gets larger it expands around this triangular setup and especially behind the listener. Sound should just wash by the listener and disappear. 

The wall behind the speakers should be diffusive.

The rear radiation from a dipole must not be absorbed or it is no longer a dipole. (moj slučaj - open baffle)

Similarly, the side walls should not absorb sound at the reflection points but diffuse it. A dipole can even be towed in so that the listener sees the radiation null axis in a wall reflection mirror.

 

Hvala za link dosta zanimljivog i poučnog, ali traži ozbiljniju pažnju, pa ću to detaljnije proučiti drugom prilikom.

Što se tiče započete diskusije. Razumeo sam da se radi o čistom merenju bez uticaja DSP-a i ispraćenom ponašanju odziva na različitim pozicijama. Samo sam hteo da proverim da je prisustvo gornjih refleksija bez uticaja DSP-a na njih, ipak donekle poželjniji za rekreiranje ambijentalne komponente u zvučnom doživljaju.

Link to comment
Share on other sites

@Father sad si sve dorbo razumeo ...

Linkwitz ima odlicnu teoriju i da sad gradim sistem od nule sigurno bi zapucao da to cujem negde ...

Ali tu sam gde sam, sa hardware-om kakav jeste i to se mora dovesti do perfekcije ...

Zena ce me tolerisati sa ovako izvucenim kutijama dokle god sam na pecalbi ...dodjem kuci na 4 nedelje pa to i nije tako strasno ...kad se na to doda DSP i mala intervencija  EQ-om mislim da ce sistem prodisati punim plucima .

 

 

Link to comment
Share on other sites

A SUPERIMPOSED u prevodu znači nadograđeni ili iskonstruisani ili istaknutiji, svakako znači "izmenjen" ... što u neku ruku podržava subjektivnost u doživljaju, pa je onda'k sve zapravo RELATIVNO. :D

Relativno u smislu, raspoloženja trenutka, drušva u kome smo ili odsutnosti u misli u momentu slušanja ili ...

Link to comment
Share on other sites

Zapravo nekada neke razlike između kablova ili uređaja umeju da budu ne primetne, a u nekom drugom trenutku ti isti kablovi ili uređaju mogu da ostave veći utisak jer smo bolje koncentrisani ili su nam neki ljudi u društvo dodatno sugerisali segmente zvuka na koje oni više obraćaju pažnju pa nam se razdani drugačija percepcija svega ...

Link to comment
Share on other sites

Hm, pa na šta je onda mislio taj englez kada je isticao da ne čujemo "air pressure variation in itself" nego "streams of superimposed air pressure variations at your eardrums" 

Dođe mi na isto!? Ako govori o fizičkoj pojavi, ona ima svoje zakonitosti i ne može da bude drugačije nego što jeste, osim ako aludira da je svačije uvo drugačije u smislu ušne školjke pa se u individualnim slušnim aparatima dešavaju drugačiji impulsi koje opet mozak na kraju selektria dodajući još jedan layer individualnosti.

I da hoćemo da čujemo isto, nema ni teoretske ni biološke šanse da to i postignemo.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, lalelala said:

@FatherNa plavoj krivi kada su zvucnici udaljeni od zida 1.3 m taj pik  na 48 Hz je jedno 7 dB nizi ali se pojavljuje drugi na 2x vecoj ucestanosti oko 96 Hz ....to je ono sto ja kazem , ne moze se ubiti energija basa bez trapova , to je velika energija koja se seta po sobi ..

Ipak ovaj polozaj (1.3 m) je odlican za slusanje i kad bi zanemarili merenja i pricali samo o subjektivnom dozivljaju svi bi se slozili da je sve OK . Pojavi se ogromna zvucna scena i po dubini i po sirini , isplivaju detalji u srednjim , sistem zvuci zvonkije . 

Juce pricao sa @damic -em dugo ... kaze majstor da bi se sa par DSP korekcija u opsegu do 900Hz  u tri manja pod opsega stvar mogla dovesti do perfekcije ... 

Velika energija koju valja iskoristiti.

Bilo je zanimljivo osmotriti te odzive. Zvučne razlike su bile ogromne. Ono što vidim nije toliko upadljivo, uz neko načelno tumačenje. Prilično dobro tlo za dalju diskusiju.

6 minuta ranije, Father said:

Hm, pa na šta je onda mislio taj englez kada je isticao da ne čujemo "air pressure variation in itself" nego "streams of superimposed air pressure variations at your eardrums" 

Dođe mi na isto!? Ako govori o fizičkoj pojavi, ona ima svoje zakonitosti i ne može da bude drugačije nego što jeste, osim ako aludira da je svačije uvo drugačije u smislu ušne školjke pa se u individualnim slušnim aparatima dešavaju drugačiji impulsi koje opet mozak na kraju selektria dodajući još jedan layer individualnosti.

I da hoćemo da čujemo isto, nema ni teoretske ni biološke šanse da to i postignemo.

Ali ipak možemo da postignemo konsenzus šta je dobar zvuk, prilično često. Bez redukcije celog fenomena na *ukusi su različiti*.

Ta činjenica govori podosta.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Father said:

Hm, pa na šta je onda mislio taj englez kada je isticao da ne čujemo "air pressure variation in itself" nego "streams of superimposed air pressure variations at your eardrums" 

Dođe mi na isto!? Ako govori o fizičkoj pojavi, ona ima svoje zakonitosti i ne može da bude drugačije nego što jeste, osim ako aludira da je svačije uvo drugačije u smislu ušne školjke pa se u individualnim slušnim aparatima dešavaju drugačiji impulsi koje opet mozak na kraju selektria dodajući još jedan layer individualnosti.

I da hoćemo da čujemo isto, nema ni teoretske ni biološke šanse da to i postignemo.

Kaže da je fizička pojava jedno, a percepcija fizičke pojave nešto drugo. Ne misli na različite uši, već na mehanizam mentalnih procesa koji to regulišu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...