Jump to content


Moj novi sistem


lalelala

Recommended Posts

Konačno , posle duže borbe sa stolarom  stavio sam tačku na sistem barem za neko vreme ...

Polica je izrađena od punog drveta a radio je majstor Boža iz Novog Sada , poznat sa KP ...finiš je bajc , ulje + mat lak . Majstor je dobar , pomalo spor ali dostižan .

Komponente su :

Izvor : Auralic Aries MINI koji radi  kao player i na koji je povezan  USB disk 2TB a ceo uređaj je sa FTA USB kabelom povezan na dac . 

DAC : Auralic VEGA  , preko DIY * balansiranog kabela povezan na pojačalo , a naponski kabel je FTA . 

Pojačalo : Karan KAI 180 MKII , naponski kabel FTA  .

Zvučnici : Marten Django L povezani sa SUPRA SWORD zvučničkim kabelom . Zvučnici su nešto malo više od 50cm daleko od zadnjeg zida .

Tuner : Marantz 6001 , radi posao odlično !

 

DIY * kabel je sopstvene izrade u toku koje mi je veliku i nesebičnu pomoć svojim savetima dao naš kolega @zoranzu ( FTA ) a kod same finalizacije @gidjga i ovim putem im se još jednom javno zahvaljujem . Kabel je napravio ogorman uticaj na ceo sistem a imam ideja da se to unapredi još više samo nemam više vremena , pa će to morati da sačeka neka druga vremena .

 

Ja neću ništa  ni hvaliti ni kuduti zvuk , samo ću reći da sam zadovoljan i da mislim da naravno ima mesta za napredak i to na više mesta ... 

Pre svega to je sam izvor Auralic Aries MINI koji će preći kod ćerke u sistem B , a na njegovo mesto je planiram MELCO N1A ,koji sam imao prilike da čujem kod Filipa ...to je ozbiljno audifilsko rešenje playera sa dva integrisana hard diska od po 2TB  (znači ukupnog kapaciteta 4TB) ... 

Drugo mesto za napredak je interkonekt koji se može još dodatno poboljšati upotrebom provodnika bogatijeg poprečnog preseka i možda malim igranjem sa cevčicama od teflona ...

Ovu skoro konačnu postavku je prvi imao prilike da čuje @deki_vs pa ga ovom prilikom pozivam da krene sa utiscima ...Deki , polica nije ništa pokvarila ali ti naleti kad god imaš vremena :-)

 

 

hifi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Јесте... без 65'' ништа... :)

Леп систем... интересује ме удаљеност високотонца од високотонца и удаљеност слушаоца од центра између кутија. Зидови су скроз голи, можда неки панел би добро дошао? У сваком случају... nice...

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, gvlada said:

Јесте... без 65'' ништа... :)

Леп систем... интересује ме удаљеност високотонца од високотонца и удаљеност слушаоца од центра између кутија. Зидови су скроз голи, можда неки панел би добро дошао? У сваком случају... nice...

I  žena bi veći :P , al nema se ...

Rastojanje između visokotonaca je 220cm , a rastojanje izmedju visokotonaca i slušaoca je 240cm , mada  trosed na kome se sedi je lako pomerljiv i po potrebi ga šetam tamo vamo ... slušalac sedi praktično na pola sobe i iza njegovih leđa se nalazi još oko 4m do zadnjeg zida . Baciću još par slika da osetite koliki je to prostor u stvari i zašto su se mnogi dobri zvučniici u njemu izgubili ...

Ukućani bi da ja te zvučnike malo  priblžim i povučem nazad prema zidu što ću i probati sve dok ne osetim da to utče na zvuk ...nije da smetaju nego kako ćerka i žena kažu , domiiraju svojom veličinim ...

Link to comment
Share on other sites

Čestitam na završenom poslu!

Ja predlažem da sada uživaš i polako malo po malo unosiš neke novine u prostoriju pa pratiš kako utiču na zvuk. Meni se čini da bi u tolikoj površini prostorije moralo da se javlja dosta refleksija (odjeka) a sigurno usled toga i gubitak basa, pa bih za prvi analitički pokušaj predložio da postaviš slike na zidove kao "difuzere", pa kako reče  ...

1 sat ranije, lalelala said:

I  žena bi veći :P 

Nađi neke "veće" slike sa jačim ramom, npr. ali izbegavaj one sa staklom, najbolja su ulja ili neki reljefi. uljana platna na neki načih upijaju i sprečavaju intenzivne refleksije sa površine zida i sprečavaju stvaranje jeke, a reljefi prelamaju talasa u više smerova pa se dobija na prijatnijem uticaju prostorije na zvuk.

Ono sa čime možeš da se igraš je, da napraviš valjke od kartona, čisto kao eksperiment, npr. prečnika 25 do 30cm i visine koliki su ti zvučnici ili malo više pa ih probaš u uglovima. Tu mislim na samo 2 valjka pa slušaš. kako ti prostorija reaguje. Karton je onaj običan kao za pakovanje frižidera ili "većih" TV-a. :D

Oblice ne moraš da držiš stalno na mestu koje odrediš kao najpovoljnije po zvuk, jer su lagane i relativno lako mogu negde da se  skembaju, pa dok se uređaji popale i malo ugreju ti ih doneseš i postaviš kada želiš "baš, baš" da slušaš muziku.

evo i slike na šta sam mislio...

Oblice.jpg

Link to comment
Share on other sites

@jegermeister

nisam jer nemam vremena da sačekam da mi stigne žica preko pola sveta :-) ali hoću jer sam video da tu ima potencijala a i čitao sam dosta po netu ljudi su svašta radili i pisali ...ako hoćeš cimni me na Viber pa se čujemo 

@Father 

tačno na tim mestima gde si ti označio žena je htela da stavi neko veće cveće da ne kažem drvce sa krošnjicom ...jel i to pomaže ?

@vdzele

u dalekim planovima jeste da se napravi zidni difuzor koji bi imitirao policu ...kompromis sa gazdaricom :-(

 

stavio sam i slike prostora iz više uglova , čisto da osetite koliko je to sve veliko i nepravilno ...ja ću samo reći da je sistem sposoban da sa lakoćom to sve popuni čak i pri tihom slušanju ...

prostor_3.jpg

prostor_2.jpg

prostor_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, lalelala said:

MELCO N1A ,koji sam imao prilike da čujem kod Filipa ...to je ozbiljno audifilsko rešenje playera sa dva integrisana hard diska od po 2TB  (znači ukupnog kapaciteta 4TB) ... 

Mozes li malo da produbis pisanije po pitanju ovoga gore + neki okvirni price point sprave...

Zahvaljujem unapred!

Pozz.,

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, lalelala said:

tačno na tim mestima gde si ti označio žena je htela da stavi neko veće cveće da ne kažem drvce sa krošnjicom ...jel i to pomaže ?

Ne mogu reći da sam sada neki ekspert za difuzore, ali smatram da bi sve oblo u tim uglovima moglo da pomogne u pripitomljavanju odjeka i kretanju refleksija. Neka sirokolistna biljka sa bebljim sočnijim listom bi opasno radila, čini mi se...

Link to comment
Share on other sites

Da je moj sistem ja bi TV spustio na policu i stavio police za knjige iza. Najveći deo posla difuzori rade između zvučnika, tu je nabitnije ukrotiti bas. Po situaciji kod tebe stavljati ih sa strane nema nekog efekta pošto je sve dosta široko.

Bitno je stavljati knjige tako da ne budu jedna do druge već sa razmacima od 3-7cm, naslonjene jedna na drugu glava na glavu, ukoso. Ti procepi vrše funkciju..... Može da posluži i ženska mašta sa njihovim džidžabidžama na polici.

Može da se uradi i zidna polica oko zvučnika ali onda se ne vidi slika sa strane kad se gleda.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Father said:

Ne mogu reći da sam sada neki ekspert za difuzore, ali smatram da bi sve oblo u tim uglovima moglo da pomogne u pripitomljavanju odjeka i kretanju refleksija. Neka sirokolistna biljka sa bebljim sočnijim listom bi opasno radila, čini mi se...

zahvaljujem , nešto ćemo isprobati ovih dana ...

 

@golum

Tvoja situacija je znatno bolja od moje ...kod tebe je plejer "stand alone" ima kršteno napajanje i clock ...kod mene svega toga nema a stvar dodatno kvari hdd koji svojim radom prlja i onako prljav napon iz zidnog napajanja ...Aries MINI je odličan kompromis jer u sebi sadži airplay , bluetooth , NAS , DAC i plejer za relativno malo para (500€) ali sve to ukupno daje zvuk isti ili nešto bolji od dobrog računara  ali je upotreba daleko komfornija ...

Kažem tvoj primerak je daleko bolje i naprednije rešenje koje prati ambicije sistema ...

Moja ideja je bila da probam pa ako i ne budem zadovoljan nije velika šteta a uvek ima mesta da se ubaci kod ćerke u sistem ili čak i da ostane kao airplay i bluetooth prijemnik pa je opet ok . mislio sam da mu dodam neko bolje napajanje ali nisam siguran da bi to pomerilo stvari značajnije ...neki pomak je siguran ali dali bi to bilo konačno rešenje, to signo ne . Probao sma na našem DACu (za ostale koji ne znaju mi imamo iste modele Auralic VEGA) da podesim u meniju "system/clock" opciju "exact" i to često ne može da odradi jer plejer nije precizan dovoljno a sa opcijom "fine" u 80% slučajeva radi ...i to radi čujno bolje . Tvoj femto clock na plejeru bi trebalo da omogući da to kod tebe radi uvek kako treba , samo pazi da DAC ugreješ jedno sat vremena pa probaj ...ako negde zapneš cimni me na Viber ...kolega sa SBT i istim DACom kao naš takođe ne može da koristi opciju "fine"  i stalno ga drži u modu "auto" ...

Melco N1A je osnovni uređaj iz ponude ali već takav zvuči opasno dobro , relaksirano i veoma detaljno ...Filipov sistem gde sam ga slušao je otvoren i detaljan  i on je zaključio da je Melco  bolji od mac book pro opcije a neke naše inostrane kolege na devialet forumu su probavale uporedo Aurender x100 ,  Auralic aries femto i Melco n1z ali se posle naglašava da je i model n1a već najbolji po zvuku od svega ovog ....evo linka

http://devialetchat.com/showthread.php?tid=793&page=4

Cena za Melco N1a  je napolje oko 2.000 nečega (dal USD ili € zaboravih ) a polovan na ebay-u ima i za 1.300 usd što nije neka prevelika cifra jer u kompletu idu i dva diska od po 2 TB ...

Melco N1a je takođe na Stereophile listi preporučenih uređaja  pa ako ti to nešto znači ...

Što bi neki ( hmmm , da nije Sondek ? ) rekli ono čega nema , ne može se ni pojačati i ne može se ni odsvirati na zvučnicima , tako da treba probati taj Melco pa ako ima razlike put je osvetljen ... kolege sa Devialet chat foruma su po kvalitetu zvuka Aries femto  ocenili sa 6 a Melco sa 10 a da je Aries MINI bio u testu verovatno ne bi dobio ni dvojku :-(  

 

Link to comment
Share on other sites

Импресиониран сам да са толико слободног простора звучници, по утисцима свих са форума који слушали, дају звук какав треба. Одлична куповина онда!

По мом искуству цвеће ремети звучну слику а и биљке стално траже влагу и орошавање па ми то не иде уз дрвене кутије. Мени су панели азмафона помогли а невероватно много утицао је онај који закачен на зид иза тв а сама полица са тв извучена напред колико се може.

Link to comment
Share on other sites

Prvo, a unazad, čestitke za policu kojom, za početak, nije narušen integritet i ukupni dojam dnevne sobe :cheers

O vreovatnom benefitu ne bih, jer sam zadnji put slušao "sitem na stočiću" te pretpostavljam da prevelike, a osim estetske i nema, ali proverićemo, čim prije. Kako sam imao priliku biti počšćen gostoprimstvom u dva navrata ovde bih, zbog nemogućnosti da se tačno prisetim, apsolvirao samo poslednju.

Uz lično ograničenje da sam nevičan opisima, malo predisponiran trogodišnjim suživotom sa većim Djangom, te da je Lalletov prostor težak zadatak, u apsolutnom smislu, za ispuniti naše neskromne, HiFi zahteve, da ne bih upao, kao Boki, u zamku sa akcentovanjem, upotrebiću za ukupni dojam o sistemu staru srpsku reč Mašallah :-D

Daklem od činilaca sistema, a osim Martena, mi je bilo sve nepoznato, uz opasku da je i kod Marten-a, a zbog topologije, uočljiva razlika. Da bih nadoknadio, pomenuto nepoznavnje komponenti potrubili smo se da palylista bude poznata i vrlo šarena.

Prvi utisak: Da to je, dobro mi poznati, zvuk Marten-a. Od prvih taktova, na maloj snazi, iako se domaćin potrudio da "zagreje" sistem počinjem da slušam muziku, a ne da uočavam nedostatke u zvuku. Detalja u izobilju, zvuk potpuno uravnotežen u celom spektru ali pomeranje na trosedu, čujno zbunjuje. Stidljivo napominjem domaćinu, da su kutije, možda, previše zarotirane ka unutra te je sweet spot ograničen... Domaćin na to reaguje, a primereno, tradicionalnom vojvođanskom gostoprimstvu dovodeći kutije u sadašnji položaj, kao na priloženim fotografijama, i time, na minimum, smanjuje mogućnost da se pozabavim, od domaćice, posluženim svinjskim čarolijama:-P. Šetam po trosedu u ritmu muzike i neuspešno tražim nedostatke, ne bih li mu napakostio zbog odvraćene mi pažnje sa kulena i kobaje.

Elem, da probam da se vratim na opis sistema. Nj. V. Karan, integralac, nenapadnog dizajna i vrlo respektabilnog zvuka. Koliko god da sam ubeđen da je zvučnik najdominantnija karika u dobro usklađenom sistemu, ovde se "zvuk" pojačala jednostavno oseća i čuje. Napominjem, da sam uz Marten kod sebe imao priliku da slušam više različitih pojačala, u sličnom, cenovnom rangu, te da su mi, nekako, sva zvučala žanrovski izbirljivije. Ovde uz sav trud, besan zbog pomenutog odvraćanja pažnje sa "svinjarija" (uz, mojom greškom, nepomenutom šunkom) jedva uspevam da primetim neergonomski daljinac...

Marten priča mi poznata, jednostavno vas uvlači i prepušta muzici, promenom žanra menja i atmosferu u prostoriji, od impresivnog zvuka koncertne dvorane, do cluba Town Tavern, u kome lagano, nako ko za svoju dušu, Oscar Peterson prbira po dirkama klavira... Visoki, srednji i bas se kao kategorija opisa potpuno gube, ostaje samo zaokružena i izvanredna reprodukcija, koju surovo prekida domaćin posluženim pivom :P

Auralic duo, uz odgovarajuću aplikaciju na iPadu, uz opasku da ponovno skeniranje diska, a nakon dodavanja muzike, traži malo strpljenja, sviri, vrlo, blizu nivoa amplifikacije i zvučnika. E sad, ovo treba uzeti kao primedbu u apsolutnom smislu i to iz dva razloga. Prvi je da sam ja zvuk Bladelius Emble usvojio kao reper za reprodukciju digitalije, a drugi je oduševljenje Karanom, tj. utisak da bi sveukupno moglo još malo "iscediti" iz ostatka sistema...

I da ne zaboravim da je, trudeći se da mi još više odvuče pažnju sa, pomenute i na tanjiru poslužene suštine, domaćin pomenuo i novi, balansirani, IC kabl koji je, nerado priznajem, doneo čujno poboljšanje u  odnosu na prvu posetu.

Moj skromni zaključak je, da je sve ovo "tragično" dobro ukomponovan sistem za šarenoliki muzički ukus kakav, čini mi se, ima i vlasnik i da, u najboljem smislu, ostavlja vrlo malo mesta za upgrade bez ozbiljnih ulaganja kojima bi se, verovatno, upalo u proces Neverending Story.

Posle (pre)dugog hvalospeva, na kraju posta, a u duhu one stare: "Nije srpski nezapljunuti", učiniću to podmuklo i prikriveno kroz poređenje Django Vs. Django XL. Daklem, što zbog topologije što zbog površine i broja integrisanih zv. jedinica XL zvuči bolje i svira, malko punije u donjem spektru, razlika je, doduše, više u osećaju u stomaku nego u ušima... Opet, zarad istine, vraćamo se i na razliku u ceni, koja je tolika da, po mom skromnom mišljenju, taj osećaj u stomaku baš i ne opradava činjenicu da bi zbog iste stomak bio često prazan...

Još jedared čestitke za skockani sistem i ukupan dojam. Uživaj uz Martene, gde će, već vidim, biti Karan Aurelic :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ja sam rekao da neću ništa komentaristi kako sistem zvuči ali moram se složiti sa Dekijem da se može iscediti još malo muzičkih sokova  iz osovine Auralic Vega -> Karan -> Marten ... jednom kad stignem moram isprobati neke druge opcije kao što je Melco  N1A ...

Deki hvala ti na vremenu koje si izdvojio da me više puta posetiš i posavetuješ i nadam se da ćemo se brzo videti uskoro  ...treba usvirati taj bajc na polici :-) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Deki VS said:

 Domaćin na to reaguje, a primereno, tradicionalnom vojvođanskom gostoprimstvu dovodeći kutije u sadašnji položaj, kao na priloženim fotografijama, i time, na minimum, smanjuje mogućnost da se pozabavim, od domaćice, posluženim svinjskim čarolijama:-P. Šetam po trosedu u ritmu muzike i neuspešno tražim nedostatke, ne bih li mu napakostio zbog odvraćene mi pažnje sa kulena i kobaje.

Čim sam video da si napisao čaršav, znao sam da je besmisleno bilo šta komentarisati u vezi sa najnovijim sistemom, pa bih te molio za detaljan opis komponenti korišćenih u citiranom pasusu.Znači, detalji, svileni visoki, prozračnost kulena i kakvoća čvaraka. vegi.gifvaljak.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...