Jump to content


JBL L 90


JTGTS

Recommended Posts

Najkraće objašnjenje, ne svira dobro !

Ja sam svojevremeno hteo da kupim L90, odustao sam, jer gde god da sam ga čuo nije radio kako treba. E sada to može da se tumači da je izbirljiv po pitanju opreme, da sam ga čuo samo jednom da svira vrhunski ja bih verovao u to objašnjenje. Ovako ostajem veran svom stavu da ako neka komponenta ne može da se upari i na šta god da se priključi ne radi kako valja, onda je problem u njoj.

  Verujem da su ga Nemci ocenili tako kako si naveo, ali ja više verujem svojim ušima i sopstvenom iskustvu. To što je najbolje ocenjen JBL ikada, da nije tužno bilo bi smešno, samo pokazuje da te ocene nemaju nikakvu vrednost i da ih ne pišu Nemci nego gluvonemci :D

Ja sam takođe, par postova iznad konstatovao da su mnoge komponente kod nas obezvređene, i slažem se da forum tu ima velike zasluge. Takođe moramo priznati da postoji i suprotni efekat, nerealnog veličanja. L 90 spada u tu kategoriju, to je jedan od najhajpovanijih zvučnika na ovom forumu, zahvaljujući tome pre par godina dostizao je cenu od čak 900-1000E što je cifra van pameti za zvučnik tih soničnih dometa

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ipak cu zaboraviti kupovinu L90 mada bih voleo da ih poslusam bar, jer su prelepe kutije ako nista drugo.

Zadrzacu kappe jer su stvarno dobre i neumaraju a opet ima sasvim dovoljno detalja.

Kada budem imao uvid u tacne finansije i kvadraturu sobe za uzivanje onda cu verovatno uzeti 9.2 i promeniti ceo sistem (amplifikaciju i cd ce biti vrv 555es). 

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, vladastevic said:

Ne bih ni pokusavao sa tim.

Jasno je da nije optimalno resenje (daleko od toga), ali da li si uopste probao kod sebe ili samo pretpostavljas na osnovu drugih slicnih pojacala?

I jedno i drugo pojacalo isporucuju ozbiljnih (za integralac) 2x 170W RMS na 4 ohm-a, vrlo su strujno potentna i stabilna.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Delija said:

Jasno je da nije optimalno resenje (daleko od toga), ali da li si uopste probao kod sebe ili samo pretpostavljas na osnovu drugih slicnih pojacala?

I jedno i drugo pojacalo isporucuju ozbiljnih (za integralac) 2x 170W RMS na 4 ohm-a, vrlo su strujno potentna i stabilna.

Kappa 9 ce verovatno da spali to pojacalo zbog omaze koja hoce da padne i na 1 ohm,kappa 9.2 moze da radi ali ne onako kako bi trebalo,neces biti zadovoljan zvukom.

Jedino da ti posluzi kao prelazna varijanta dok ne kupis ozbiljnije pojacalo.

Pricam ti ovo iz licnog iskustva.

Link to comment
Share on other sites

Kao što ti ostali rekoše...

Za početak ne diraj kutije, pošto nisi dostigao maximum koje one mogu da pruže.

Bolje pojačalo (strujno potentno) i izvor, mislim da ćeš za manje para dobiti više, nego da sad uzmeš Kappa 9 ili 9.2, pošto ćeš onda morati propisno da se istreseš za adekvatno pojačalo koje može da potera te kutije kako treba.

I izvor, možda jedna od važnijih karika svakog sistema, mora to bolje nego što je sad da bi se sve sklopilo kako treba.

 

Ili da uzmeš Kappa kutije, pa da kreneš u potpunu rekonstrukciju sistema, ali će da košta.

Link to comment
Share on other sites

Poslusacu iskusnije kolege sa foruma i zadrzacu moje kappe posto mi sada ide registracija od sitnih 500e i imam dvoje male dece sacekacu upgrade celog sistema a to ce biti verovatno sledece godine.

Stvarno mislite da kappa 9 svira bolje od kappe 9.2 ?Jel imao neko prilike da uporedi ove kutije i koje su razlike ako jeste?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vladastevic said:

U svakom slucaju neces pogresiti kupovinom kappa 9 ili 9.2,fantasticne kutije.

Ja bih moje 9.2 zamenio jedino za kappa 9 i to kad bih naleteo da budu u mint stanju.

Voleo bih da ih imam bar na kratko, ali nisu to zvucnici za stan :( 

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, JTGTS said:

Posto sam prilicno zadovoljan sa zvucnicima mozda ih i ostavim samo onda bi dobro dosao neki predlog za pojacalo.

Nisam promenio mnogo pojacala, oko 20 tak tako da sam relativno nov u audio svetu ali vrlo dobro znam sta zelim od zvuka a to je da zvuk bude detaljan , prirodan tj neumarajuc i podosta snage.

Inace kablovi zvucnicki su odlicni bukvalno na svim zvucnicima se cula razlika pogotovo na canton ergo 90 mojim prethodnim zvucnicima ali interconect je totalni promasaj od 50e. 

Promeniti 20 pojačala u svom sistemu...po meni ti imaš zavidno iskustvo.

Ali očigledno je da nije iskustvo ono što tebi nedostaje u ovom trenutku, već koncepcija unapređenja sistema. 

Delim mišljenje sa kolegama koje su ti već predložile da prvo promeniš izvor i pojačalo. Greška je promeniti prvo najbolju kariku u sistemu (u tvom slučaju zvučnici), kreće se od najslabije.

Da budem konkretan, ja bih na tvom mestu prvo nabavio dobar DAC, a zatim promenio pojačalo... Kablove promeni u svakom slučaju.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aleksandre kada bolje razmislim bice da si skroz u pravu.Sta mislis o 555es ili 505es?  Nisam  isprobavao  DAC ove ali sam cuo kod uzvarba sony 9000es neki dac pretpojacalo i to stvarno  od prosecnog pleyera pravi nadprosecan plus mozda nije los i kao predpojacalo.

Link to comment
Share on other sites

@JTGTS

Nemam iskustvo sa uredjajima koje pominjes. Na tvom mestu bih isprobao nekoliko DACova i izabrao onaj ciji zvuk mi se najvise svidi.

Ne bih menjao CDP jer on svakako moze da ostane kao transport (povezes ga coaxom sa DACom).

Kada su DACovi u pitanju preporucio bih novije proizvode jer je digitalija a posebno DACovi neverovatno napredovala.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Ovo su za mene novosti 2x veca snaga?Uvek sam gledao da mi snaga pojacala bude otprilike 2/3 snage zvucnika kao sto je slucaj i sada kappe su ja msm za pojacala od 50-200w a yamaha ima 115w na 8ohm a po kanalu i nzm koliko na 4 ja msm oko 150w i to je sasvim dovoljno da pokrene 12 tice i to ozbiljno da ih prodrma a pritom da ih nesprzi.

Kada gih imao snagas yamahin m 80 mislim da bi moje kappe trajale celo 1 veče,Možda bi dobio bolji zvuk pri većoj glasnoći ali tu je tanka granica prženja zvučnika.

Link to comment
Share on other sites

U svakom slučaju, preporučeno je da je snagaš jači nego makismalna snaga koju kutije mogu da prihvate, tako ste uvek u safe zoni, evo koga ne mrzi da čita, jbl teorija oko toga: 

http://www.jblpro.com/pub/technote/lowpower.pdf 

 

" However. if a small amplifier must be overdriven to obtain the desired volume levels in a listening room, thus generating high power and distortion levels. the user would be better advised to purchase a larger amplifier i capable of producing the required power with negligible distortion. In any case, an amplifier should be selected with an output power rating that is greater than the maximum power that will be used"

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Chieftec said:

Znači da je max preporuena snaga 400w. 

A headroom od 3dB, odnosno duplo više od preporučene snage je poznata stvar, šta sada kao da sam nešto improvizovao ja :)

Nisi mi odgovorio na pitanje, ali nema veze. Za taj zvučnik proizvođač preporučuje pojačalo od 70-300Wpc na 4 oma, uz osetljivost od 89dB/1W/1m, šta tu ima da traži pojačalo od 800Wpc, i dalje je enigma za mene. Mnogo veći problem je što ta kutija ima nestabilnu impedansu koja pada i do 1 om, što znači da mu treba pojačalo koje je projektovano da radi stabilno gotovo do granice kratkog spoja.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Chieftec said:

U svakom slučaju, preporučeno je da je snagaš jači nego makismalna snaga koju kutije mogu da prihvate, tako ste uvek u safe zoni, evo koga ne mrzi da čita, jbl teorija oko toga: 

http://www.jblpro.com/pub/technote/lowpower.pdf 

 

" However. if a small amplifier must be overdriven to obtain the desired volume levels in a listening room, thus generating high power and distortion levels. the user would be better advised to purchase a larger amplifier i capable of producing the required power with negligible distortion. In any case, an amplifier should be selected with an output power rating that is greater than the maximum power that will be used"

Neko od nas dvojice ne zna engleski, ili ja nigde ne vidim tvrdnju koju si napisao?!

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Zexx said:

Neko od nas dvojice ne zna engleski, ili ja nigde ne vidim tvrdnju koju si napisao?!

 

Ovo: In any case, an amplifier should be selected with an output power rating that is greater than the maximum power that will be used 

 

Znači, ako hoćemo da vozimo taj infinity na punoj snazi od 300w pojačalo mora imati veću snagu, da daje 300w čistog neklipovanog signala. 

Već na 60-70% snage zavisno od ulazne voltaže većina pojačala će krenuti da klipuje

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...