Jump to content


Portabilni sistem sa TPA3116


no_brainer

Recommended Posts

Pozdrav svima!
Nemam nikakvog iskustva sa pravljenjem zvucnih sistema ali imam volju da malo vise naucim o tome. Narucio sam malo class D pojacalo TPA3116 2x100W i planiram da napravim portabilnu varijantu sa 18650 baterijama, ili punjacem od laptopa u kucnim uslovima.
Ono sto me trenutno buni je kako izabrati odgovarajuce zvucnike, posto pojacalo nema odvojeni izlaz za woofer. Planirao sam da uzmem recimo centralni zvucnik iz nekog sistema koji bi imao dva srednjetonca i jedan visokotonac i to bi povezao na jedan kanal. Pretpostavljam da u njemu postoji skretnica pa tu nema mnogo razmisljanja. Pored toga ubacio bih i jedan woofer od 6.5" ali nisam siguran kako bi to sve radilo. Da li mi je za njega potreban low pass filter i koja bi bila preporuka?
Sve vezano za napajanje, baterije, punjenje i ostalo sam smislio, jedino me taj woofer buni. Mogu naci dva gotova zvucnika i tada ne bih imao nikakvih problema, ali mislim da bi dobio dosta puniji bas u ovoj prvoj varijanti. Ili je mozda najjednostavnije da narucim 2.1 varijantu istog pojacala, svakako su jeftina.
Dosta sam citao o svemu ovome ali znacilo bi mi misljenje nekoga ko ima iskustva u tome.

Link to comment
Share on other sites

Ovo pojacalo sam izabrao jer sam procitao da nema problema sa sustanjem (hiss) na izlazima. U pitanju je crvena plocica:

TPA3116 D2 2x100W 12-24V

U slucaju da napravim jednostavan 2nd level low pass RL filter, sa rezanjem na recimo 160Hz, da li mi on menja otpor zvucnika? Ako je woofer 8 oma da li sa filterom ostaje 8 oma?
Ovo pitam jer sam citao da se ta pojacala manje greju na 8 nego na 4 oma.
Dodatno me zanima jesam li dobro razumeo, 2nd level filter pomera fazu za 180 stepeni, da li je onda dobro da na jednom zvucniku obrnem plus i minus?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Pozdrav svima! Da ne otvaram novu temu. Naručio sam dve TPA3118  mono pločice u nameri da napravim pojačalo. Nikako da nađem link gde je sve objašnjeno, koje komponente treba dodati za bolji zvuk, itd.

Bio bih zahvalan ako bi neko imao link, uputstvo.

Digitalno-Pojacalo-TPA3118-1-x-60W_slika_L_77428741.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...