Jump to content


Vinil vs Digital


Филип

Recommended Posts

Ne znam zašto svi pominjete digitaliju u nekom kontekstu kao jeftino , nervozno , ne drži pažnju ?

Pa ja isto izaberem nekog autora i njegove albume i krenem redom ...evo ovih dana mi je na repertoaru Ray Brown Trio i redom preslušavam albume . Sve isto kao ploča samo veći izbor i lakše rukovanje uz 5 eura mesečno za 320 kbs mp3 kvaliteta koji moj dac solidno obradi i izvuče i detalje i dinamiku ...

Ništa to nije ni neozbiljno ni zakinuto u bilo kom smislu te reči . Ka d mi se nešto baś jako svidi onda prelazim u fazu 2 i nadjem tu muziku u nekom od boljih formata i to je to ...

Poslato sa tablete uz pomoć Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 305
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sto se mog post-a tice, ne znam da li si me razumeo, ali meni nije preterano bitno da li je sam zvuk sa vinila vise ili manje kvalitetan, poenta je u necem drugom. Cisto tehnicki posmatrano, vinil nema sta da trazi pored visokorezolucijskih fajlova (ne mislim na mp3 naravno). Ima mnogo stvari koje uticu na ukupan dozivljaj slusanja muzike. Za mene, sve osim cistog lenjog komfora i ultimativne rezolucije su na strani vinila ...

Link to comment
Share on other sites

Na sve gore receno stice se utisak da je su digitalni mediji i striming servisi tipa Tidal i Qobuz (trenutno samo na zapadu) u isto vreme oslobadjajuci i zarobljavajuci pogotovo u sirini izbora muzike, verzija izvodjenja, produkcija itd.. Ovo prvo je se covek zaista oseca kao u nepreglednom moru bez obale, ali ujedno i donekle namece neki povrsni pristup slusanju jer muzika je "uvek na dohvat ruke" tacnije klika.

Sa druge strane, slusanje gramofona mu dodje kao posvecenje delu koje podrazumeva temeljniji izbor i "ozbiljnije" slusanje samim tim sto rucka nije klik da se menja posle pocetnih 20 sekundi osluskivanja u potrazi za audio senzacijom.

U ovome vidim prakticno drugaciju kulturu slusanja u odnosu na digitaliju.

Nesto kao kada me je dobar prijatelj davno naucio "kulturi" fotografije. Dakle ne samoj kreaciji, vec samoj izradi fotografija koja podrazumeva: selekciju i obradu fotki, zatim izradu u foto radnji i finalno stavljanje istih u album. Suprotno od toga, vecina ljudi danas ne stize da napravi selekciju dobrih foto albuma vec ih samo gomila na kompu, telefonu, cloud-u.

Sa druge strane, prednost digitalije a pogotovo striming servisa je oslobodjenje od fizickog medija, oslobodjenje fizickog prostora itd.. Primera radi, mislim da Tidal naplacuje cca 40$ mesecno pristup bazi u CD kvalitetu. Gubi se potreba za posedovanjem, i nije tesko izracunati ustedu u potedjenju sa ogromnim CD kolekcijama koje neki ljudi poseduju.

Dakle, i jedna i druga strana imaju potpuni smisao na svoj nacin.

Link to comment
Share on other sites

Kao ljubitelj vinila(u moje vreme,sedamdesetih i osamdesetih godina nije postojala digitalija),imao sam kolekciju od preko 4,000 ploca.Uglavnom sve prva izdanja.Ali,kada bi doslo vreme da se zbog pohabanosti neka ploca zameni re-izdanjem,jos tada sam uvideo da je zvuk dosta tanji.Opcija ,ploca koja krcka,ili ploca koja je losijeg zvucnog kvaliteta ,naterala me je da prelomim,i da se preorijentisem na digitaliju.

Kod cd-a takodje postoji problem remastera koji zvuce nepodnosljivo,ali je mnogo lakse i jevtinije da se pronadje cd snimljen sa master tejpa,nego ploca narezana sa istog.Nije stvar u 180g vinila,nego kvalitet izvora snimka.U tom kontekstu,za mnogo manje para dobije se identican kvalitet zvuka ,u korist digitalije.

Ali,ne lezi vraze,nostalgija me je "naterala" da ponovo postanem vlasnik magnetofona i kasetofona,pa nije nemoguce da uskoro na red dodje i dobar gramofon,cisto zbog (vizuelnog) zadovoljastva u skupljanju ploca.No,to je sve vise-manje nepoterbno. Digitalija je jednostavno jevtinija od dobrog gramofona,a zvuk moze biti priblizan,cak i bolji u nekim segmentima.

Link to comment
Share on other sites

5€, 40$, komfor, ušteda prostora, oslobađanje od potrebe za posedovanjem (ovo bi bilo super kad bi bilo primenjivo :) ) i to je skoro pa sve.. istina je da uporediv zvuk kod digitalije košta barem 3 puta manje, ali.. pa sad, to je ipak lična preferencija, ne doživljavamo svi jednako muziku.. gramofon je svojevrstan muzički instrument, to je za mene ima posebnu draž..

@Aoxomoxoa nije stvar u ritualu bavljenja pločama, već u iznuđenoj koncentraciji koja je svakako veća nego kad u ruci držiš daljinac..

uzgred, ja ne slušam samo i isključivo analogiju - prosto nemam, i nikad neću imati toliko ploča, a mnogo materijala koji me interesuje nije ni snimljen na vinilu.. dakle, nisam ortodoksni fan vinila koji neće da čuje muziku sa nekog drugog medija

Link to comment
Share on other sites

40 dolara mesecno x 12 meseci je da zaokruzimo 500 dolara. Za 500 dolara mogu da se uzmu 50-100 polovnih, dobro ocuvanih, vinila. Znaci svaki mesec mozes da slusas vise novih albuma. Da bi mozak fiksirao zvuk i tajming nekog albuma ti moras da ga preslusas vise puta. To znaci da, osim ako ne radis i imas visak slobodnog vremena, tih mesec dana je taman za 5-10 novih albuma (nekad ni toliko). A posle tih mesec dana i 40 dolara tebi ti albumi ostaju. A Tidal, Spotify itd moras i dalje da placas da bi slusao ...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Woland said:

 

@Aoxomoxoa nije stvar u ritualu bavljenja pločama, već u iznuđenoj koncentraciji koja je svakako veća nego kad u ruci držiš daljinac..

 

Mozda se nisam dobro izrazio. Taj ritual stavljanja ploce i drzanja omota zaista mi je cinilo veliko zadovoljstvo(zbog toga i razmisljam da ponovo kupim gramofon).Medjutim,kod slusanja cd-a,nikada ne koristim daljinac,cd slusam od pocetka do kraja,ne miksujem pesme.Uzivam uz picence i cigaretu,a koncetrisan sam makimalno na muziku.

Za caskanje sa drustvom,pustim radio,ili magnetofon.

Link to comment
Share on other sites

Svi koji smatraju da je vinil bolje zvuceci od digitlije morali bi da budu toliko posteni da kazu da " se njima vinil vise svidja". Bez tehnickih merenja ne moze se doneti sud sta je bolje ( vernije) vec samo sta kome vise prija.

A kad dodje do merenja, ...onda zna se.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Woland said:

teško da bilo koji DAC iz mp3 može da izvuče ono čega u njemu nema..

a ono o kvantitetu.. ko razume shvatiće

niko i nije spominjao izvlačenje nečeg čega nema , samo solidna obrada ;) koja je dovoljna da prenese emociju i odškrine vrata priče koje su autori hteli da prenesu ...

iz tog po vama neozbiljnog kvantiteta se selektuje kvalitet koji se kasnije nabavi u hires formatu ...zaista ne vidim ništa loše u tome što se 5€ potroši na informativno slušanje...

 

ajde vinilci , budite iskreni pa recite koliko ste ploča kupili pa ih kasnije ne slušate ? Prosto ima možda numera ili dve koje su ok , ostalo za preskočiti ... i to je razlog zašto digitalni pristup po mom skromnom mišljenju ima prednost ...

O Tidalu neću ni da pričam ... cd kvalitet  , on line za pristojne novce . Jedini problem je što ne radi kod nas .

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, siroma said:

Svi koji smatraju da je vinil bolje zvuceci od digitlije morali bi da budu toliko posteni da kazu da " se njima vinil vise svidja". Bez tehnickih merenja ne moze se doneti sud sta je bolje ( vernije) vec samo sta kome vise prija.

A kad dodje do merenja, ...onda zna se.

ja naravno pišem o onom šta se meni sviđa, to ni u jednom momentu nije bilo upitno.. merenja ne mogu da obuhvate prirodnost izvođenja - analogni zvuk je daleko prirodniji od digitalnog, na isti način na koji je fotografija sa filma bolja od digitalne

1 sat ranije, lalelala said:

niko i nije spominjao izvlačenje nečeg čega nema , samo solidna obrada ;) koja je dovoljna da prenese emociju i odškrine vrata priče koje su autori hteli da prenesu ...

iz tog po vama neozbiljnog kvantiteta se selektuje kvalitet koji se kasnije nabavi u hires formatu ...zaista ne vidim ništa loše u tome što se 5€ potroši na informativno slušanje...

 

ajde vinilci , budite iskreni pa recite koliko ste ploča kupili pa ih kasnije ne slušate ? Prosto ima možda numera ili dve koje su ok , ostalo za preskočiti ... i to je razlog zašto digitalni pristup po mom skromnom mišljenju ima prednost ...

O Tidalu neću ni da pričam ... cd kvalitet  , on line za pristojne novce . Jedini problem je što ne radi kod nas .

marim ja za to kako ćeš da trošiš tvoje novce, ali ako je samo do informacije, nju imaš i na youtube za dž.. ajd iskreno: način na koji ja slušam muziku se veoma razlikuje od načina kako ti to radiš, ja slušam stranu po stranu - bitan mi je i kontekst.. ne slušam kompilacije, ne preskačem, ne zatrpavam se materijalom i imam nekakav svoj sistem kojim se rukovodim kada nabavljam ploče..

dakle, ono što je tebi prednost, meni nije.. i sve je to legitimno

uzgred - slušati Reja Brauna redom je veoma zametan posao, pošto on ima barem 200 objavljenih izdanja

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, lalelala said:

ajde vinilci , budite iskreni pa recite koliko ste ploča kupili pa ih kasnije ne slušate ?

Ne malo, teško mi je proceniti. To je deo "ugovora". Ne samo za vinil. 

Iako i sam ne verujem da mi "s jeftinijim kartama" možemo svojim analognim setapima da, u kvalitetu/merenjima, pariramo jeftinijim i sve boljim digitalnim, mislim da nam "merenja" i nisu od primarnog značaja. Zvuk ploče je, bez sumnje, drugačiji od digitalnog i, izgleda, lako se naviknemo na njega. 

Vinil svakako unosi neku vrstu "ozbiljnosti" u slušanje muzike. Tera te da album slušaš "od špice do špice", da čitaš podatke i tekstove s omota, da pamtiš. O inženjeskim rešenjima koja od geometrije brazde naprave muziku na zvučniku - da i ne pričam. Još uvek "ne verujem". 

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Woland said:

ja naravno pišem o onom šta se meni sviđa, to ni u jednom momentu nije bilo upitno.. merenja ne mogu da obuhvate prirodnost izvođenja - analogni zvuk je daleko prirodniji od digitalnog, na isti način na koji je fotografija sa filma bolja od digitalne

marim ja za to kako ćeš da trošiš tvoje novce, ali ako je samo do informacije, nju imaš i na youtube za dž.. ajd iskreno: način na koji ja slušam muziku se veoma razlikuje od načina kako ti to radiš, ja slušam stranu po stranu - bitan mi je i kontekst.. ne slušam kompilacije, ne preskačem, ne zatrpavam se materijalom i imam nekakav svoj sistem kojim se rukovodim kada nabavljam ploče..

dakle, ono što je tebi prednost, meni nije.. i sve je to legitimno

uzgred - slušati Reja Brauna redom je veoma zametan posao, pošto on ima barem 200 objavljenih izdanja

Ja stvarno ne znam kako to da vi znate da ja preskačem , zatrpavam  se materijalom itd  ? Neko je dojavio :lol:

Uzgred Ray Brown je toliko dobar da izgaram slušajući ga već 3 dana ... 

Iz svega izrečenog vidim da ste vi vinilci generalno umislili da je taj vaš način "sveta krava" i da je to ozbiljno a mi digitalci smo neozbiljni , površni , zatrpavamo se i preskačemo ... na kraju se podvuku par opštih mesta da svako uživa na svoj nači , troši "novce" kako hoće itd , ali onako sve to zvuči  pomalo u najmanju ruku sa visine ...

Zaista ne mogu da prihvatim ništa od navedenog ali ne želim ni da osudim bilo kakav stil i pristup muzici , izboru i načinu uživanja koji je krajnje subjektivan .

Svako ima svoj "fazon" u kome uživa i to se ovom  pričom neće promenuti . Ja sam pokušao da neke stvari obasjam tehnički i ergonomski i finansijski , ali naravno da na kraju pobeđuje ono , " e pa sve je to u redu ali meni se ovako baš sviđa ..." , a tako i treba da bude jer ovaj naš hobi je izraz največeg hedonizma koji je savremena civilizacija proizvela ...

Pozzz

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zbrujic said:

Vinil svakako unosi neku vrstu "ozbiljnosti" u slušanje muzike. Tera te da album slušaš "od špice do špice", da čitaš podatke i tekstove s omota, da pamtiš.

Imam potpuno identičan pristup prilikom slušanja kompakt diskova. Uvek prvo pogledam label, pažljivo rukujući da slučajno ne dodirnem prstima površinu diska, sednem u fotelju, pustim muziku, i čitam tekst i gledam fotke sa bookleta.I najvažnije, daljinac mi služi samo u slučaju da zazvoni telefon ili nešto slično.

Link to comment
Share on other sites

@lalelalaja nisam ovlašteni predstavnik "vinilaca", tako da moje mišljenje treba posmatrati sasvim izdvojeno i ne generalizovati ga, i nipošto ovo pretvarati u sukob sa "digitalcima".. ja sam sa njima u miru.. dakle iza mene nema nikog i ne treba mi se obraćati u množini

barem u istoj meri koliko ti ja zvučim nadmeno, ti meni zaista možeš da zazvučiš neozbiljno, mogao bih to i da elaboriram, ali bi to ipak bile samo pretpostavke, na osnovu pročitanog po temama na forumu.. to naravno ne želim da radim.. ako te nešto lično pogodilo, žao mi je, nisam imao nameru

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Woland said:

@lalelalaja nisam ovlašteni predstavnik "vinilaca", tako da moje mišljenje treba posmatrati sasvim izdvojeno i ne generalizovati ga, i nipošto ovo pretvarati u sukob sa "digitalcima".. ja sam sa njima u miru.. dakle iza mene nema nikog i ne treba mi se obraćati u množini

barem u istoj meri koliko ti ja zvučim nadmeno, ti meni zaista možeš da zazvučiš neozbiljno, mogao bih to i da elaboriram, ali bi to ipak bile samo pretpostavke, na osnovu pročitanog po temama na forumu.. to naravno ne želim da radim.. ako te nešto lično pogodilo, žao mi je, nisam imao nameru

Nisam ni pomislio  da ste vi neki predvodnik , nego prosto bilo je tu više kolega koji su delili slično, da ne kažem isto mišljenje u pogledu "ozbiljnosti" i "pažnje" koje nosi sa sobom vinil kao način konzumiranja muzike ...

Bio ja vama neozbiljan ili ne , činjenica je da inputirate neke stvari koje niko nije rekao ni spomenuo , niti ih znate ili biste mogli da ih znate a tiču se mojih rituala tokom slušanja muzike , mog doživljaja kako moj dac obradi spotify kvalitet strimovanja itd....većinu sam vam označio u proteklom dopisivanju pa ne bih ponavljao sada opet .

Ni ja nemam nameru da se ovaj vinilsko digitalni duel nastavlja i krene u stranu gde ne treba , jer je zaista suptilan i nežan , samo ne želim da se neke stvari bez osnova ubace kao argument i onda se na osnovu njih donose neki brzopleti zaključci ...

Treba otvoreno pa čak i ponekad oštro pričati ali sa jakim argumentima .

Uživajte u oba sveta i vinilskom i digitalnom !

Pozzz

 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, siroma said:

Svi koji smatraju da je vinil bolje zvuceci od digitlije morali bi da budu toliko posteni da kazu da " se njima vinil vise svidja". Bez tehnickih merenja ne moze se doneti sud sta je bolje ( vernije) vec samo sta kome vise prija.

A kad dodje do merenja, ...onda zna se.

Apsolutno!
Kad dodje do merenja tu prestaje svaka diskusija...

Link to comment
Share on other sites

@lalelala činjenica je da ja nisam spomenuo "dve - tri stvari" po ploči, što naravno implicira preskakanje, činjenica je i da nisam spomenuo striming servise u kojima naravno postoji gomila nečega, što naravno implicira gomilanje -  dakle ne imputiram baš ništa i ovim sada zaista i završavam

 

@zveroguster može biti da je tolika razlika u tvom sistemu, ali u mom nije

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, perodeformero said:

Imam potpuno identičan pristup prilikom slušanja kompakt diskova. Uvek prvo pogledam label, pažljivo rukujući da slučajno ne dodirnem prstima površinu diska, sednem u fotelju, pustim muziku, i čitam tekst i gledam fotke sa bookleta.I najvažnije, daljinac mi služi samo u slučaju da zazvoni telefon ili nešto slično.

Ne sumnjam da je tako u tvom slučaju, "odrastao" si na ploči. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...