Jump to content


Vinil vs Digital


Филип

Recommended Posts

Ovo je sigurno vec mnogo puta razmatrano, ali ajde jos jedared da pitam :)

1. Koja je po vasem misljenju glavna razlika u zvuku gramofona u poredjenju sa digitalijom, koje su prednosti jednog u odnosu na drugi, i koji je superiorniji u apsolutnom smislu?

2. Koji su vasi razlozi za izbor ploce u odnosu na cd/fajlove i obrnuto?

Govorimo o uredjajima priblizne cenovne kategorije.

Hvala unapred na odgovorima!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 305
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. Razlike u zvuku nema, kada je u pitanju dobar setup - može i digitalija da zvuči analogno i obrnuto, zavisi i od toga šta je ulaz

2. Razlika je i u tome što je za dobar analogni zvuk potrebno mnogo više ugoditi nego za digitaliju, pa je tu možda jedna od prednosti na strani digitalnog

3. Apsolutno superiorniji bi trebao da bude digitalni, ali nije to baš tako jednostavno

4. Moji razlozi za izbor ploča su jednim delom sentimentalne prirode, a drugim delom praktične - nema dobrih ripova i digitalnih opcija, pa mu vinil dođe kao najbolji

 

Vinyl vs. digital nije baš tako jednostavno porediti, ima tu dosta varijabli.

 

Link to comment
Share on other sites

za ovu " jaje ili kokoš" temu...pogrešno je godišnje doba :D . Evo ovaj lik je pravio poređenje na YT.Koliko god to glupo zvučalo,moze da se čuje razlika.Naravno nije sve crno belo,napredovala je digitalija dosta i slusajući linn klimax streamer zbog zvuka mi gramofon nebi pao napamet.To zvuči bas kao dobar gramofon ali kod većine digitalije moze se i dalje čuti digitalitis kao na ovom snimku sa YT.Jos jednom,nije ozbiljno slusati sa YT ali cuje se osnovna razlika čak i tako. https://m.youtube.com/watch?v=k2sMtUQ

P.S.Čemu uopšte ova tema,svako ima svoj par ušiju.Pozajmiš Filipe neki dobar gram,uz tvoj odličan digitalni setup pa vidiš za sebe.Šta uopšte tu znači tuđe mišljenje.Po meni ko da neko zatraži objektivan odgovor na forumu jel su bolje crnke ili plavuše.Nek šeta ko šta više voli

Link to comment
Share on other sites

Priroda zvuka i muzike je takva da dinamiku gramofon ne može da prenese verno i do kraja .

Gledano po opsegu učestanosti oba pristupa su dovoljno dobra ali digitalije je tu manje podložna habanju .Ploča se ipak haba ...fajl na disku ne .

Oba pristupa kad su dobro podešena daju dobre rezultate ali kod digitalije ne menjate ležajeve , ulje i nema redovnog servisa kako kod gramofona ..

Šum je teren gde digitalija u potpunosti pobeđuje ...

Iskustvo upotrebe ...leškarim i u krilu držim tablet i ceo svet muzike je moj ...kod gramofona ipak treba malo ustajati  i raditi gimanstiku :-)

 

Sve u svemu , osim nostalgije sve ostalo je na strani digitalije .

Link to comment
Share on other sites

Nemam kokice pri sebi, ali ću dodati svoj prioritet, a to je sadržaj.Izvor je manje bitan od činjenice šta je na meniju.Da ne bude da po običaju lupam, naslušao sam se vrhunskih izvora, što analognih, što digitalnih, i u ovim godinama mi više odgovara pogrdan naziv digitalija, iz mnogo razloga, od sAmog zvuka i pristupačnosti raznih verzija istih izdanja, do čistog komfora prilikom ekspoatacije sadržaja.I dalje stojim iza sopstvene teorije da 2016 neko može da ulazi u analogno kolo samo ako ima poveću vinilnu zaostavšinu, u suprotnom će se susresti sa raznim nepodopštinama.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, perodeformero said:

Nemam kokice pri sebi, ali ću dodati svoj prioritet, a to je sadržaj.Izvor je manje bitan od činjenice šta je na meniju.Da ne bude da po običaju lupam, naslušao sam se vrhunskih izvora, što analognih, što digitalnih, i u ovim godinama mi više odgovara pogrdan naziv digitalija, iz mnogo razloga, od sAmog zvuka i pristupačnosti raznih verzija istih izdanja, do čistog komfora prilikom ekspoatacije sadržaja.I dalje stojim iza sopstvene teorije da 2016 neko može da ulazi u analogno kolo samo ako ima poveću vinilnu zaostavšinu, u suprotnom će se susresti sa raznim nepodopštinama.

Dopada mi se ovaj komentar da je bitniji izbor muzike od same vrste medija.

Povremeno me uhvati zelja da jednog dana krenem (i) putem vinila :) Ali ovo za ploce me vrati na pocetnu poziciju da samo zelim da uzivam u postojecoj i istrazujem novu muziku.

Nemam nikakvu kolekciju ploca (neki mali broj prezivelih jos iz detinjstva), i prilicno bi mi vremena i para trebalo da nakupim dobrih i probranih albuma.

Digitaliju volim i svestan sam da bih morao da gadjam vrlo visoko u cenovnoj kategoriji gramofona da bih u vecini parametara dobio zvuk na nivou Devialet DAC-a (ovo ce nekima mozda zvucati pretenciozno), ali mi ponekad nedostaje fizicki medij, omot, ime dela izvodjaca, autora, tekstovi pesama. Nesto sto vas vise vezuje za delo u odnosu na nepreglednu bazu muzike na nekom NAS serveru.

Nesto sto ne podrazumeva gledanje u ekran cega god.. (trenutno slusam samo wav kopije diskova i flac-ove).

 

Link to comment
Share on other sites

Kao novopeceni gramofondzija, sa set-up-om koji sigurno nije ni prineti nekom vrhunskom, i za nekih 70-tak vinila koji su svi Jugoton, krckaju, puckaju itd, mogu da kazem sledece: meni ni najmanje nije vazno da cujem "ultimativnu" rezoluciju jednog DSD fajla, ili 192/24. Kada odete na koncert, jazz, klasicne muzike, publika se meskolji, neko ne nakaslje, iza vas neko susti jer otvara zvake ... You get the point. Gluva soba u realnom zivotu ne postoji. Takodje, vinil ima pricu "pocetak-kraj". Jedna strana 20-tak min, druga isto toliko. I natera vas da slusate muziku. A ne samo da beskonacno vrtimo strimere, tablete i ostalo u potrazi za nekom pesmom, koju cete prebaciti za dva minuta jer ste je culi 100 puta. Vinil je kao zivot. Nesavrsen, ima pocetak i ima kraj, i trazi aktivno ucesce. Poenta je u dozivljaju. Ovo je naravno samo moj utisak ...

Link to comment
Share on other sites

Nostalgija ....

Kod Sondeka sam slušao njegovu poslednju inkarnaciju i mogu reći da slobodno ide na crtu sa dacom reda 2 do 3 hillade nečega .

Na stranu to što ploča ipak ponekad pucketa , rezolucija i detalji su tu . Dinamiku je teško proceniti kod njega jer sistem daje ritmičnost ali nema udara ...sve je tu precizno i čisto . U nekoj drugoj postavci soba zvučnici pojačalo sigurno bi se dobila jasnija slika .

Cenim da je to sve ipak po meni zamorno i mislim da bi na kraju više skupljalo prašinu nego što bi radilo.

Od kada sam u fulu prešao na digitaliju ja sam od hifi manijaka doživeo transformaciju u pravog ljubitelja muzike , audiofila ...

Koliko god to nekome bilo smešno ja se za 5 eura mesečno naslušam muzike sasvim solidnog kvaliteta ...ideje kupim iz svoje prošlost da ne kažem mladosti , malo od prijatelja , malo i sa foruma ...do pre 7 meseci imao sam tuner i kolkciju od cca 30 cd izdanja ....smešno malo .

Ako imaš mogućnosti nije loše imati i gramofon kao sponu sa nekim starim vremenima ali digitalija i stiming servisi su ipak budućnost istinskih istraživača muzičkih beskraja ...

Poslato sa tablete uz pomoć Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

uprkos nekad važećim teorijama


kvantitet na kraju ipak ne rađa kvalitet..

ploču-dve (3, 5, 10..) mesečno, ili ni jednu ponekad, skupi se pre ili kasnije.. nekako nađu put ponekad i same..

slušam i ja digitaliju, ali sve to što je tako lako dostupno, baš i ne drži koncentraciju.. za "ozbiljno" slušanje je vilil.. digitalija je instant priča u jednakoj meri koliko je komforna
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...