Jump to content


SubWoofer u stereo sistemu - za i protiv? Iskustva...


nkrgovic

Recommended Posts

Ne moras da kvotujes prethodni post.

Kad vec ucestvujes u temi (malo povrsno al' ajd) - da se vratimo na konstataciju Gernera kao konstruktora za BD Design:

Ukratko, Bert mu je (otprilike) odgovorio, 'nisam znao da umisljeno preuzimas sva zasluge a nemam nameru da se javno blamiram kao ti'

Post #190 DIYaudio 2008 god, Bert Doppenberg (nik 'Oris') I stvarno je smesan, uz respekt tamo gde zaista stoji.

Kao i na ovdasnjim forumima, pise, pise pa se nesto naljuti i pobrise sve postove. Ima jos takvi malji deca ovde, DrVule npr. :)

Link to comment
Share on other sites

Nismo ni ti ni ja od juče na forumima. Kultura komunikacije je na žalost takva da dolazi do upada između postova. Kvotovao sam nekoliko karaktera. Problem je kada se kvotuju postovi od pola strane pa još i sa nekoliko fotografija, bez seciranja dela na koji se odnosi odgovor.

Tačno je da površno učestvujem, nemam nameru da gubim vreme na raspravu sa klanovima i njihovim interesima.

Ne bih radio psihoanalizu gorepomenutih. Jedno je ključno kod tih zvučnika koje sam i slušao a to je acoustical phase coherrence. Tracert transfer znanja i biće sve jasnije. Da ne ulazim u dublje analize oko postavke mikrofona itd.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, DJ.NIK said:

@damic

Ja sam se vala bash namerio odziva (i korekcija istih) koristeci TACT Audio RCS predpojacala.

Kako izgleda odziv kod tebe - kad mikrofon pomeris pola metra u bilo koju stranu (drugi slusalac)?

Na gore datom linku B.K Elec ces naci i njihovo resenje za RCS, opet uslikana sjajna kriva. Da li ce zaista biti tako svuda po sobi?

Prelazak na OB konstrukciju zvucnika donosi dobar pomak, smanjuje neravnomernosti u bass odzivu u sobi.

Pa, znas kako, kad sam fino stelovao prednje subove koji se nalaze direktno ispod glavnih dipol zvucnika, razlika odziva se primeti na oko 10cm razlike u poziciji. Znaci pomeranje suba/zvucnika od 10cm daje vidljivu promenu na spl grafiku. Znacajnije promene na bas opsegu koje su bitne za usaglasavanje subova su na promeni pozicija od oko pola metra. Kod merenja uvek koristim samo jednu poziciju mikrofona, fotelja na glavnom mestu slusanja. Za ove bocne pozicije da budem iskren, nije me bas briga pa nisam radio setinge za veci sweet spot. Inace, probao sam vise puta cisto informativno,  pomeranje oko 1m levo ili desno od LP daje prilicnu razliku u kompletnom odzivu.

Anti-mode nije losa sprava ali po meni je previse skupa. Mislim da je Beatgoeson koristi pa bi mogao reci nesto vise o njoj.

OB sub pobudjuje manje sobnih rezonanci iz prostog razloga sto mu je polje delovanja umanjeno. Dok je kod klasicnog suba polarna karakteristika kruzna, 360 stepeni, kod dipola je polarna karakteristika u obliku broja 8. Sa zadnje i prednje strane membrane imaju emisiju dok sa strana nema nista. Onda je sasvim logicno da sa bocnih strana mece moci da pobudjuje sobne rezonance kao sto to moze sa prednje-zandje strane.

Pre desetak godina pravio sam trostruki ripol, imao 6 komada Kef B-139. To je davalo fantastican bas ali strahovito malog inteziteta. Cim bi se odvrnulo malo jace, drajveri bi poceli da probijaju, ipak su oni bili male snage. Trebalo bi jedno dvadesetak takvih drajvera za solidan spl.

Link to comment
Share on other sites

image

Ovo gore je isti uređaj prikazan na tri načina:

- sa ukrasnom prednjom maskom

- bez maske koja pokriva priključke za mikrofon i računar. Ovaj režim je potreban samo tokom kalibracije, inače se stavlja maska.

- zadnji deo, sa standardnim priključcima za uređaje i zvučnike.

U sastavu su još kablovi i merni mikrofon.

Dobra stvar je što se obavezno meri na više mesta, ja to radim po širini troseda, tako da je obezbeđen prilično ravnomeran odziv basova na celom tom prostoru.

Ako pogledamo grafike, čini se da uređaj i nije napravio bog zna kakav pos'o. Posle optimizacije, odziv izgleda ovako (merenje na mestu slušanja, smoothing 1/2):

slika2.jpg

Bez smoothinga to izgleda ovako:

slika1.jpg

Uređaj ne može da popuni ove prevelike rupe, ali je značajnije to što nema ekstremnih pikova, čak iako sam namerno dosta pojačao basove. Kada jednom budem dokon, izmeriću odziv bez DSP-a, očekujem značajan "raspad" grafika, jer je čujna razlika gotovo dramatična. 

Inače, planiram da uskoro napravim još dva sub-a, dvanaestice u kompresiji. Oni će dodatno poravnati odziv, ali mi to nije glavni motiv, sasvim sam zadovoljan sadašnjim stanjem, nego želim da malo rasteretim postojeća dva sub-a. Iako su u pitanju petnaestice, kompresija je vrlo zahtevna i iziskuje velika pomeranja membrane.

Za mene je kompresija zakon. Ne sporim da drugi principi imaju neke prednosti, ali ni jedan od njih ne može da na takav način rekonstruiše, u sobnim uslovima, dramatiku, drajv, gruv... zovite to kako hoćete, neke malo žešće svirke. Istovremeno, akustičarski i svi mekši masovi bivaju precizni i sasvim dovoljno meki. E sad - neki vole da ama baš sve zvuči opušteno. OK - imaju BR, dipol, ripol, šta god.:) 

 

Link to comment
Share on other sites

Cao Beat,

I meni se cini da uredjaj nije napravio bog zna kakav napredak. Doduse nemamo grafik kako je to izgledalo bez njega.

Misljenja sam da bi u sadasnjoj situaciji dobio mnogo bolji rezultat ako bi uradio ponovo kalibraciju ali da ti mikrofon bude fiksiran iskljucivo na jednom mestu, tamo gde je tvoja slusna pozicija. Automatski RCS su najcesce namenjeni za sobe za vise slusnih mesta, te u upustvima za rukovanje uvek se upucuje na merenje sa vise pozicija. Uredjaj tada na osnovu vise merenih pozicija vrsi averaging, i dolazi do toga da nesto negde doda a negde oduzme kako bi se vecem broju ljudi omogucio neki prosecan kvalitet zvuka. Ukoliko bi odradio kalibraciju samo sa jedne merne pozicije, siguran sam da bi rezultat bio mnogo bolji.

Gledajuci tvoj grafik rekao bi da imas bar dva pika koji mora da se cuju. Prvi na oko 45Hz, tu je negde F ton bas gitare (43,7Hz), a i ovaj drugi veci na oko 56Hz koji je u podrucju velike energije basa. Od 60Hz navise, izgleda ok.

Link to comment
Share on other sites

Ima jedna manja rezonancija koja se čuje, ja je pripisujem kabinetu, moguće da je to jedna od dve koje spominješ. Možda i obe. Ali, nisu toliko značajne da bih se njima bavio, u smislu nekog finog štelovanja postojeće postavke. Kada budem izmerio bez DSP-a postaviću grafik - razlika mora biti drastična, jer se baš, baš čuje.

Već sam spominjao kako radim na "prepakivanju" celog sistema, biće tu i dva nova sub-a. E, onda ćemo da vidimo. 

Link to comment
Share on other sites

Nije dovoljno da gledas odziv samo u "nultom" trenutku. Bitna je i vremenska komponenta. Ako peak postoji, ali jako brzo iscezne (a to uopste nije nemoguce) onda je problem daleko manji. Takodje, postoji manji pikovi koji traju dugo i prave ozbiljan problem.

Link to comment
Share on other sites

Govoriš o waterfall-u. Sve te grafike sam već stavljao u "svoju" temu, neću ovde da zatrpavam. Sve bi se to moglo još malo doterati zašrafljivanjem još nekog ojačanja, čak i metalnog, na sanduke, što imam u planu, ali ne pre no što odradim sve prepravke. Rezonancije koje čujem su minimalne i javljaju se tek u ponekoj specifičnoj pesmi, nisu vredne truda. Siguran sam da bi i DSP bolje odradio, što kaže Damic, ako bih sva merenja radio sa istim položajem mikrofona.  

Ovi dijagrami bez smoothing-a su dobri, jer prilično razbijaju iluzije kod neupućenih. Možda za vikend uradim neka merenja.

Link to comment
Share on other sites

Nisu to loša merenja. ;)

Osim ako ne misliš da je ovo, recimo, bolje. A čovek ima tretiranu sobu, skupe uređaje, eksperimentiše sa pozicioniranjem. Ovo je jedan od boljih grafova kada pretražuješ net po kriterijumu "no smoothing", a ima ih veoma malo, očigledno nisu baš popularni. :lol:

Chart1-After_zpse3a5746e.jpg

Možda ovaj?

406835d1405014676-before-posting-your-me

 

 

Uzgred, imaju neki pravo kada kažu da grafici ne kazuju baš sve o zvuku. Jesu dobra polazna osnova, ali ne i dovoljna. Elem, moj graf jeste ružnjikav, ali, to svira...

I, kao što rekoh, nema svrhe ovo moje doterivati, kada je cilj reorganizacija. Biće i graf k'o za izložbu.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Beat, ova dva grafika imaju los bas, supljikav je ko babini zubi. Na prvom grafiku, gledano do 110Hz, basa vise nema nego sto ima. Drugi grafik nesto nije u redu, u naslovu pise Spl & Phase, spl se vidi a faze nema nigde. Al, dobro, nema veze, bas je jednako los kao i na prvom grafiku.

Nazalost, to je realnost klasicnih hifi sistema i slicno bi izgledalo kad bi se izmerilo 99 posto sistema ljudi sa ovog foruma. Ko iole ume da gleda i tumaci grafike, moze da vidi superiornost sistema sa vise subova. Dovoljno je pogledati i uporediti odzive (jim1961) koje sam postavio u nedelju na strani 4. Jim koristi 3 suba. Ono sto mi se posebno dopada kod njega je sasvim prosecna oprema, nista fensi i skupoceno a sav akusticni tretman je diy.

Najveci je problem sto vecina nije imala prilike da cuje kvalitetan bas u malom prostoru pa im reper kvalitetnog basa predstavlja ono sto su nekad culi kod nekoga i sto im se u tom trenutku najvise svidelo. Poenta dobrog basa je da ima najvecu mogucu gustinu uravnotezenih pikova, bez pojedinacnih iskakanja, uz odsustvo sirih rupa. Gledano vremenski, sto je vidljivo na waterfall grafiku, ceo frek. opseg bi trebao da bude unutar 350 milisekundi. Naravno, za najnize fr.ispod recimo 30Hz to je jako tesko ili skoro nemoguce postici.

 

Link to comment
Share on other sites

Evo, našao sam jedan lepši dijagram svog sistema, verovatno je ovaj aktuelan. Ima jedno godinu dana kako nisam ništa merio. 

Elem, planiram da se oslobodim sanduka s peskom, da na drugi način ojačam i umrtvim konstrukciju sub-a, koji će se, u tom slučaju, moći i pomerati.

slika3.jpg

8 minuta ranije, zveroguster said:

Ima li kraja ovome, mislim ok, tema je o buferima (ovo jedino onaj gospon nije pobrojao a najlipse zvuci), ali 99% vrijedja logiku...

 

Ima li kraja... čemu? Ne sviđa ti se tema?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

Beat, ova dva grafika imaju los bas, supljikav je ko babini zubi.  Al, dobro, nema veze, bas je jednako los kao i na prvom grafiku.

Nazalost, to je realnost klasicnih hifi sistema i slicno bi izgledalo kad bi se izmerilo 99 posto sistema ljudi sa ovog foruma. 

Ovom preterivanju. Tema je odlicna - za izbegavanje...

No, posto trenutno provodim veoma komotno vreme uzivajuci maksimalno u pasivnom odmoru, mogu sebi dozvoliti i malo lagane zabave.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...