Jump to content


SubWoofer u stereo sistemu - za i protiv? Iskustva...


nkrgovic

Recommended Posts

19 sati ranije, Chieftec said:

Šta fali merenjima, ovaj deo foruma je o tehnici. 

Neka promena tako može da se potkrepi dokazima, tj merenjem, ma koliko to imalo ili nemalo značaja na zvuk. 

A 'promenio sam konektor, umesto 2% srebra ima 2,5% i sada je bass drastičbo bolji' su ok teme? :P

Sa vise srebrnine ce se visoki poboljsat' no basovina!

Link to comment
Share on other sites

Vidim da se javljaju samo korisnici sa vrlo skupim subovima i oni koji umeju da ih sami naprave . Pa jos pluste saveti  za dva i vise komada. Znaci li to da u ovom delu relatrivno jeftinih resenja nema? Gledao sam malo cene i za SVS i za Rel. Ima i skromnijih resenja. To ne valja?

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice SVS - rade posao i jeftiniji samo tako, ali uz odredjena ogranicenja.

Recimo, uz BR varijante bas i ne idu mali zvucnici iliti sme da im se prepusti samo najnizi deo spektra.

Opet, jeftinije kompresione varijante koje mogu da sviraju i visi deo spektra nemaju dovoljno "vatre" za bas glasno slusanje i/ili bas velike prostorije.

 

Sve ima svoje :)

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Savoo70 said:

Vidim da se javljaju samo korisnici sa vrlo skupim subovima i oni koji umeju da ih sami naprave . Pa jos pluste saveti  za dva i vise komada. Znaci li to da u ovom delu relatrivno jeftinih resenja nema? Gledao sam malo cene i za SVS i za Rel. Ima i skromnijih resenja. To ne valja?

Pardoniram, ja navedoh proizvodjaca ciji sub-ovi kostaju od 215 do max. nekih 600 engleskih moneta. I to skupo? Za aktivni subwoofer, sa pojacalom? SumLJam da se nesto ozboljno za novce od ~ Lstg 250 moze napraviti u samogradnji. A ja ne bezim od iste, niti imamam dve leve ruke. Zarad istine, alat drzim u levoj, al' jos uvek pouzdano :)

Link to comment
Share on other sites

Zdravo dobri ljudi :wave2

Vidim da se raspricaste pa imam par (nadam se pametnih) pitanja:

#1 - Da li se pri merenju frekventnog opsega dobija isti rezultat bez obzira na glasnocu? Dakle da li jedan sistem u npr najnizem opsegu imati iste rupe ili peak-ove na 20%, 30% ili 50% snage?

#2 - Da li je zbog dopune najnizeg frekventnog opsega potrebno dodavati subwoofer vecim zvucnicima koji u praksi bez problema mogu da se spuste do 25Hz?

#3 - Pitanje je slicno kao ono koje je neko postavio za B&W 801D Vs. 805N + sub, dakle da li je neko probao da uporedi bookshelf model neke serije + subwoofer sa vecim podnim modelom te iste serije?

#4 - Da li ima nekih "pravila" sto se tice dimenzija kabineta i drajvera kada je u pitanju kombinacija zvucnika i sub-a? Da li za bookshelf modele sa mid / bass drajverima precnika npr 130 mm treba sub sa drajverom do npr 200 mm ili mogu i oni sa 250 / 300 mm? Da li ce veca snaga i dimenzije drajvera biti prepreka za uskladjivanje sa manjim zvucnicima?

#5 - Koliki procenat srebra mora imati kabl mikrofona da bi lepo pokupio visoke frekvencije pri merenjima?

p.s. Na peto pitanje ne morate odgovarati, cisto mala sala, nadam se da se nece shvatiti ozbiljno :wave2 Dosla su vremena da cak i to moram da napomenem...

Link to comment
Share on other sites

#2

Ne dodaje se subwoofer zbog dopune niskih frekvencija nego zbog kvaliteta istih, moje je misljenje na osnovu pracenja ove teme i malo iscitavanja sa drugih strana. Nije svejedno ni koji subwoofer, verovatno 90% sub-ova na trzistu moze da brunda vrlo nisko i da drma namestaj ali to nije cilj. Nema ni puno muzike sa toliko niskim frekvencijama (25Hz) ali recimo da nisi mislio na tu odredjenu cifru.

Drugo, postoji vrlo malo zvucnika koji mogu da odsviraju stvarno 25Hz, ma sta pisalo na specifikaciji nazad.

Trece, koliko sam shvatio, uklapanje subwoofera (jedan ili vise) u sistem nije laganica i vrlo zavisi od konkretne prostorije gde je sistem, tako da smatram da je bilo kakvo razmisljanje o tome nepotrebno u smislu dobijanja kvalitetnog rezultata osim u slucaju ozbiljnog planiranja (merenja) i ulaganja jer prosto ubaciti sub u postojeci sistem bez konkretnih akcija u analizi postojece situacije u frekventnim pokazateljima na poziciji slusanja mislim da nema puno smisla?

Link to comment
Share on other sites

#1

Sam softver ima neka ograničenja glasnoće,  radi tačnijih rezultata. Inače, pikovi i rupe ostaju isti (ili veoma slični) pri promeni glasnoće. Neke razlike su, eventualno, u distorziji koja je manja na nižem nivou.

#4

Nema veze koliki je sub (ili više njih), bitno je da se dobro udenu u sistem. Procena veličine i broja je više pitanje veličine prostorije i glasnoće emitovanja.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Technicssss said:

#2 - Da li je zbog dopune najnizeg frekventnog opsega potrebno dodavati subwoofer vecim zvucnicima koji u praksi bez problema mogu da se spuste do 25Hz?

Koji to zvucnik svira 25Hz uz roll-off od max -3dB, a da nije full aktiva?

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Technicssss said:

Zdravo dobri ljudi :wave2

Vidim da se raspricaste pa imam par (nadam se pametnih) pitanja:

#1 - Da li se pri merenju frekventnog opsega dobija isti rezultat bez obzira na glasnocu? Dakle da li jedan sistem u npr najnizem opsegu imati iste rupe ili peak-ove na 20%, 30% ili 50% snage?

#2 - Da li je zbog dopune najnizeg frekventnog opsega potrebno dodavati subwoofer vecim zvucnicima koji u praksi bez problema mogu da se spuste do 25Hz?

#3 - Pitanje je slicno kao ono koje je neko postavio za B&W 801D Vs. 805N + sub, dakle da li je neko probao da uporedi bookshelf model neke serije + subwoofer sa vecim podnim modelom te iste serije?

#4 - Da li ima nekih "pravila" sto se tice dimenzija kabineta i drajvera kada je u pitanju kombinacija zvucnika i sub-a? Da li za bookshelf modele sa mid / bass drajverima precnika npr 130 mm treba sub sa drajverom do npr 200 mm ili mogu i oni sa 250 / 300 mm? Da li ce veca snaga i dimenzije drajvera biti prepreka za uskladjivanje sa manjim zvucnicima?

#5 - Koliki procenat srebra mora imati kabl mikrofona da bi lepo pokupio visoke frekvencije pri merenjima?

p.s. Na peto pitanje ne morate odgovarati, cisto mala sala, nadam se da se nece shvatiti ozbiljno :wave2 Dosla su vremena da cak i to moram da napomenem...

Da dodam

±6 - Koji mikrofon se koristi u merenju omni Behringer sa 5$ kapislom ili maaaalko skuplji

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, pecass said:

±6 - Koji mikrofon se koristi u merenju omni Behringer sa 5$ kapislom ili maaaalko skuplji

 

Kao i svugde... kad vidiš da postoji neka stvar koja može da posluži i ista stvar ali maaaalko skuplja, dođe ti da kupiš ovu drugu, ali razum pobedi. Ponekad.:lol:

Služi svrsi i ovaj Behringer, pogotovo ne bi trebalo da bude većih odstupanja u srednjem i nižem opsegu.

Link to comment
Share on other sites

Nažalost otišlo stradavanjem HDD-a, između ostalog i komparativna merenja pasiva vs audissey koja smo radili kad si bio kod mene. Ti bi trebalo da možeš da pronađeš ona merenja koja audisey uploaduje u svoju bazu. Ovu sliku sam linkovao iz teme o mom sistemu, ne predstavlja konačnu verziju u kojoj je ispravljena anomalija na 880Hz kako fazna tako i spl kao i taj blagi porast. Koliko me sećanje služi konačnu verziju su čuli samo @pecass i @Sonichammer. Šta je postignuto? To da je opseg od 50Hz do preko 20kHz praktično na nuli i radi ono čemu teže  svi korisnici full range ili panela ali ne upevaju u tome - da sve radi kao jedan drajver, gde čak i ekscesi van tog opsega  ne prelaze 45 deg (podsetiću da je fabrički standard + - 45 deg i +- 3 db). Ovde je smoothing 1/3 što se smatra rezolucijom ljudskog uha.

I da, sve je pasivno, radi kao dipole i natprosečno efikasno (radi sa lampašem od 7w) sa efektom zvučnog zida, a pritom effortless. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...