Jump to content


Moj vintažni vinil sistem - unapređenja


savudin

Recommended Posts

Update:

Više sam kupovao ploče nego unapređivao sistem u prethodnom periodu, jedino što slabo stižem da slušam muziku. Čekam jesen i zimu.

T5i radi odlično, slušao ga na poziciji levo od sistema, pa ga prebacio desno, i pre neki dan dobijem dobru ponudu i stisnem se i odem i kupim još jedan, i sad stereo par kida! :)

Zamenio sam im generičke kablove, napravio interkonekt od Cordial CLS425 kabla i Neutrik speakon konektora, a strujni Lapp sa Oyaide kopijama. Podesio sam ih na uvo, a postavio svaki iza zvučnika jer nemam drugo mesto. Bilo bi dobro da ih postavim u ćoškove kako treba, pa podesim po merenjima, ali to nekad...

I na pojačalo je došao stari dobri FTA 4T strujni, Kumma na phono.

Sledeći upgrade je Nagaoka MP-200, samo igla. I bolji strujni na letvu umesto Lapp-a.

064e76a28407daab057d29f76dc7c827.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posle godinu i po dana evo da predstavim šta sam sve menjao na sistemu. Može se reći da je ovo verzija 2.0, više nije vintažni, ali unapređenja se uvek razmatraju i primenjuju, naravno.

REL je otišao, B&W isto, a skoro je i gramofon zamenjen. Zvučnici koje sam uzeo su Proac D15, i jako sam zadovoljan njima. Stavio sam ih na podloške, utegao spajkove, rade odlično. Još uvek se igram sa pozicijama, ali to je to.

Gramofon je zamenio glanc novi sivi Technics SL-1500C. I njime sam prezadovoljan. Stavio sam svoju Nagaoka MP-200 na njega i to svira fenomenalno. Phono kabl sam napravio od Cordiala, 1,2m, tako da sam (mislim) ispunio i te zahteve o kapacitivnosti do pretpojačala.

Asusov U7 MKII DAC je takođe zamenjen sa Topping D30.

Pre svega ovoga sam unapredio strujni deo. Dva nova FTA kabla, bez naziva, jedan do ampa, drugi na phono sekciju. Pala je i Pointe letva sa 6 mesta, nova. Na njoj Viborg Gold IEC, ostalo originalno. Od zida do letve FTA 4T, ali sa Furutech Gold konektorima. I u zidu takođe Furutech Gold utičnica.

Amp i preamp nisam menjao, Pointe još uvek radi kako treba.

E da, tu je i dek Yamaha KX-493. A i PS3 sam optikom nakačio na DAC kao CD plejer. Tako da sistem nije više striktno vinilni, ali ploče se najviše slušaju, i ostaju primarni format.

Sistemom sam ovakvim kakav je sad prezadovoljan, i ostaću na njemu neko duže vreme. Jer sad me stvarno vuče da samo slušam muziku, bez da razmišljam o detaljima.

Nemam neke fotke, biće ih uskoro, znam da je bez fotki priča suvišna, al evo jedne praznične:

 

8fa7db69159d6f584e61b28e23936ba6.jpg

 

Pozdrav svima!

Link to comment
Share on other sites

Hvala. Trudim se da izgleda prijatno. Ovo je i dnevna soba, i media soba, i dečija soba...
Biće još fotki, sa usijanim lampama, samo da sklonim igračke sa sistema. :)
A digitalija je tu da slušam vinil ripove albuma koje volim ali ne moram baš da ih imam na pločama, ili su skupe i nedostupne. Ili kad hoću samo da ide muzika bez obrtanja strana.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

čestitke!

Jesi imao priliku da poslušaš kod Tibora push-pull pojačalo koje je u kutiji u kojoj su unutra lampe (poput Pointe Sima), mislim da su po dva para izlaznih lampi u pitanju a tip je neka profi varijanta El 84?

Ja sam to pojačalo slušao na Paliću kod @SuperFi-a pre par godina samo krečana sam pa sam zaboravio oznaku u lampe...

Link to comment
Share on other sites

Hvala @sondek, uzdravlje! Jeste upgrade, mada, čitam tvoj skorašnji post gde si, između ostalog, spomenuo kako je pojačalo najmanje bitna stavka u lancu. I stvarno je suptilna, ali osetna razlika između ova dva ampa koje imam, koji su konceptualno (skoro) isti (mislim na PP EL34), a Platinum je 2.5X skuplji od Amplifike. I jeste zvučno bolje pojačalo, ali po meni ne toliko kolika je razlika u ceni. Svejedno, Platinum nosi sa sobom i neke druge prednosti, pa će verovatno ostati tu gde jeste.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ima razlike i da amp doprinosi zvuku, samo je mnogo precenjena komponenta. Treba recimo samo zamisliti kako zvuku doprinosi duplo skuplji zvucnik ili gramofon... Sve u svemu dobro smo se razumeli. Uživaj u magiji lampi i gramofona i sam sam od skoro u među lampašima. 

Link to comment
Share on other sites

Uzmi u obzir koliko su cene skocile u zadnje dve godine.... u odnosu na pre pet godina neke stvari su duplo skuplje.

Recimo cevi - kvartet Ei NOS EL84 je kostao 60 Eu - zimus sam ih platio 100 Eu i "samo zato sto sam korisnik xx pojacala" uz usputnu opasku da ih skoro vise nema.

Ipak zadovoljan sam - kad je lokalni serviser premerio cevi veoma se iznenadio kvalitetom - dobio sam prave NOS cevi, sa karakteristikama boljim od nove proizvodnje.

U Nemackoj sam pre otprilike tri-cetiri godine kupio E280F za 11,50 Eu komad i potom vremenom gledao kako cena raste na 33 pa na trenuthih 50-55 Eu.

Prosecni izlazni trafoi su nesto vise od 200 Eu komad a kvalitetni kostaju duplo.

Koliko znam Sindric-u su lokalno motani izlazni trafoi prema njegovoj specifikaciji.... samo mogu da se kladim da ni to nije jeftino s obzirom da je ugradjivao kvalitetne izlazne trafoe.

Kad pogledam samo slike pojacala koje je bilo kod Super-fi-ja .... smatram da to ne moze jeftino da se napravi - a da ne pominjem da znanje napraviti kvalitetno nema svako.

 

Drago mi je sto si uspeo da nabavis amp dok je to jos bilo moguce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...