Jump to content


Genius SW 5.1 3.600W pri pojačavanju desni zvučniik gubi ton


nemanja3

Recommended Posts

Imam Genius SW 5.1 3600w i problem pri pomeranju velikog točka za kontrolu tona. Do jednog nivoa rade svi zvučnici, ali ako pojačam preko toga svi rade ali prednji desni ne radi. I tako sve do skoro maksimuma. Zanimljivo je da u toj poziciji velikog točka za kontrolu tona gde prednji desni zvučnik ne radi i on proradi ako prstom malo dotaknem točak.

2016-04-12_181929.th.jpg

Do ovog nivoa rade svi, a iznad toga ne radi prednji desni zvučnik. Ako pojačam iznad toga samo taj jedan zvučnik ne radi, ali ako malo pritisnem taj veliki točak onda i taj desni radi (čim pustim prst on opet prestaje da radi). Dok pomeram točak zvučnici malo zakrče ali ništa strašno.

 

Jel može ovo da se popravi i kako?

 

Otvorio sam zvučnike i razmišljam da uzmem "Kontakt 60" u spreju i da time isprskam. Da li da to radim i da li da uzmem taj sprej ili neki drugi?

Gledam i ove rupice kroz koje bih mogao to da isprskam i vidim samo ove skroz pozadi i jednu dole na spoju zadnje (ravne) i jedne od oblih bočnih strana. Kroz koju bi trebalo?

Evo slike potenciometra.

2016-04-16_140838.th.jpg 2016-04-16_140849.th.jpg 2016-04-16_141235.th.jpg2016-04-20_162856.th.jpg 2016-04-20_162904.th.jpg 2016-04-20_162948.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mora sve da se raskači da bi se to slikalo, ako treba odradiću to.

Inače zvučnici su baš ovi i to je taj potenciometar http://www.xtremdigital.com/2015/03/how-to-fix-genius-5-1-home-theater-general-volume-potentiometer/

Tu kažu da ga nema u prodaji i da treba da se uzmu ti neki zamenski. Jel bi mogao da pogledaš link pa da mi kažeš šta misliš?

Link to comment
Share on other sites

Znači da moram da uzmem taj neki zamenski i da se uradi ovo prespajanje?

Tražio sam na ebay-u ali se nisam snašao. Jel bi mogao ti da pogledaš, jer se ne razumem u one oznake, pa da mi kažeš koji da naručim?

 

A ja da učim da lemim dok ne stigne ili da nađem neki servis koji bi to mogao da odradi.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, nemanja3 said:

Znači da moram da uzmem taj neki zamenski i da se uradi ovo prespajanje?

Tražio sam na ebay-u ali se nisam snašao. Jel bi mogao ti da pogledaš, jer se ne razumem u one oznake, pa da mi kažeš koji da naručim?

 

A ja da učim da lemim dok ne stigne ili da nađem neki servis koji bi to mogao da odradi.

Ovaj:

http://www.aliexpress.com/item/ALPS-RK168-732t-50KAX6-6-associated-with-motor-potentiometer-30MMF-no-tap/1002666578.html

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Imam jedan isti takav novi potenciometar, doneta su dva iz kine jedan je odmah zamenjen kod mene a drugi sam cuvao za rezervu.

Alps je jedino resenje za Genius jer Soundwell odavno ne pravi ove potenciometre i ne mogu se kupiti ili pak da se nadje neki polovan.

Na linku koji je stavio Zexx za ebay je jeftinija varjanta potenciometra i to 50KAX6 koja ima daleko manji radni vek dok ja imam 50KBX6 koji je za profesionalnu upotrebu i koji je skuplji evo sta kazu za njega sa linka koji je postavio nemanja3:

First we have the most common and widely used potentiometer called ALPS 50KAX6 and second we have the “newer” and improved (or so the Chinese claim) ALPS 50KBX6. Both of these potentiometers have the same pin arrangement. The only difference is that the Chinese claim that 50KBX6 uses better materials and will last longer than 50KAX6. They are claiming that while KAX6 will handle 15000 cycles, KBX6 should last “more cycles” not specifying exactly how many more but whatever! Maybe its just a Chinese marketing lie, with nothing but different labeling for the same potentiometer, or maybe it’s the truth, who knows?

http://www.xtremdigital.com/2015/03/how-to-fix-genius-5-1-home-theater-general-volume-potentiometer/

Prodao bih ovaj drugi posto nemam nameru da ga vise cuvam pa ako nekom treba neka se javi.

Evo slika potenciometra:

20160514_175628.jpg

20160514_175642.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, stoN_Cold said:

То је далеко од потенциометра за професионалну употребу,

Da ponovim:

The only difference is that the Chinese claim that 50KBX6 uses better materials and will last longer than 50KAX6. They are claiming that while KAX6 will handle 15000 cycles, KBX6 should last “more cycles” not specifying exactly how many more but whatever! Maybe its just a Chinese marketing lie, with nothing but different labeling for the same potentiometer, or maybe it’s the truth, who knows?

Sem stare varijante 50KAX6 i njegovog mladjeg brata 50KBX6 ne moze se naci nista sto bi moglo da se koristi na Geniusu, trebalo mi je dosta vremena dok nisam nasao nesto sto bi adekvatno moglo da zameni Soundwell koji ove stavri odavno vise ne radi tako da sam kupio bolju i skuplju varijantu.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, user said:

Da ponovim:

The only difference is that the Chinese claim that 50KBX6 uses better materials and will last longer than 50KAX6. They are claiming that while KAX6 will handle 15000 cycles, KBX6 should last “more cycles” not specifying exactly how many more but whatever! Maybe its just a Chinese marketing lie, with nothing but different labeling for the same potentiometer, or maybe it’s the truth, who knows?

Sam ALPS navodi "personal audio" kao oblast primene modela RK168, a to svakako nije profesionalni domen. Bilo je dovoljno da napišeš da imaš primerak ovog, navodno boljeg modela i pošalješ cenu pokretaču teme na PP ako je zainteresovan, umesto da teraš svoje i daješ nekome povoda da te stavi u rubriku "Kakav oglas"...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Oprostite, mozda sam u zabludi, ali redovno ga vidjam kao prva ugradnja u Yamaha i Sony risiverima te sam i stoga napisao to sto sam napisao. No Genius nikako nije uredjaj za profesionalnu upotrebu tako da je to potpuno nebitna stvar i ne treba uopste polemisti oko toga.

Evo jednog Sony risivera sa Alps-om pa kad moze Sony moze i nas Genius ...

url]20160524_125911.jpg

 

20160524_130155.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Mislim jeste, ali trenutno mi je bitnije da što lakše to sredim i da mi što pre stigne.

Pomerio sam potenciometar i sada na mogu da ubodem nikako da mi radi prednji desni zvučnik osim ako ga ne pritisnem prstom (ni selotejp ne pomaže) :(

 

Sobzirom da kod nas nema, a na Kineze ne mogu da utičem, onda makar da ne moram ništa da prespajam (ako ne moram).

Zato gledam koji će sigurno raditi, da po mogućstvu ovog trenutka naručim, a evo tražim i koju lemilicu da kupim da učim da lemim dok ne stigne...

 

Edit: Tražio sam original (kucao B503) i izašao mi je link iz ovog drugog posta.

Šta misliš, jel original? Jel bolje da uzmem njega ili ovaj ALPS sa aliexpress-a?

I šta im znači to "no tap"?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...