Jump to content


Marten Django L ili Spendor ili nešto treće ?


lalelala

Recommended Posts

4 sati ranije, lalelala said:

Jel si slušao nekada Karan KA I 180 ?  Ne znam kako bi uporedili mog Karana i Dekijevo pojačalo  a u stvari ne znam ni šta je Deki imao ? vidim da se spominje neki Bladelius Thor MKIII u kontekstu isprobavanja tih Martena  i to pojačalo mi je dobro poznato jer ga kolega sapatnik ali i komšija Igor Baloš poseduje već duže vreme i često smo ukrštali koplja ....to je dobro pojačalo sa velikim mogućnostima da potera ozbiljne kutije ali baš da je dovoljno za Django XL nisam siguran ...ipak 3 basa od 8" je žedno struje . Ja računam da je Django L ipak sa samo dva drajvera od 8" i bez mid drajvera lakši za pogon i da bi karan to mogao da pogoni bez  po  muke . 

U kontekstu poređenje pojačala primetili smo i Igor i ja da je Karan malo mirniji na visokim od Bladeliusa , što kod nekih svetlijih kutija dobro dođe ali kod njega opet taj "nemir" isto dobro dođe jer on tera Focus 220 koji je nešto mirniji na visokim pa se super slažu nemirnija Blada i mirniji  Dynaudio ...

Ja sam sa Karanom svega oko 30 dana ali nekako već sada vidim da je poprilično nestašan i da ima jako lepu mikrodinamiku  ...zvuk ne spava nego te tera da ostaneš budan ....izuzetno je dobro izbalansiran i ne bih mogao da kažem ni da je svetao ni da je taman nego tako kako treba da bude . ono što mi je odmah upalo u oči ili bolje reći uši je fenomenalna kontrola basa gde nema više ni tragova "prdeži" koje je npr Korato KTA-100sa istim mojim spendorima A6r uredno stvarao . Sada je sve zategnuto !

Karanov integralac je merni instrument. Iznenadilo bi me da negde izgubi kontrolu, ali ako ti je do uzbuđenja potraži ga na drugom mestu. Moja cevna kombinacija (CJ, VTL), mada nije ni nagovestila detalje koje je ovaj s lakoćom reprodukovao, ostavila ga je u bledom sećanju.

Ovo ni slučajno nije diskvalifikacija već opis malo bezličnog karaktera. Istina moguće je, bez vica, da sam slušao verziju napunjenu sunđerima.

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, TurboMaximus said:

Karanov integralac je merni instrument. Iznenadilo bi me da negde izgubi kontrolu, ali ako ti je do uzbuđenja potraži ga na drugom mestu. Moja cevna kombinacija (CJ, VTL), mada nije ni nagovestila detalje koje je ovaj s lakoćom reprodukovao, ostavila ga je u bledom sećanju.

Ovo ni slučajno nije diskvalifikacija već opis malo bezličnog karaktera. Istina moguće je, bez vica, da sam slušao verziju napunjenu sunđerima.

nisam baš ovo sa sunđerima ukapirao ... moj je model mk2

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, lalelala said:

oko tih sumnji na kompatibilnost ....ja sam pitao Milana Karana za Django L i rekao mi je da je to OK kombinacija i da pojačalo to svakako može da potera dobro ...uz sva ona opšta upozorenja , probaj kod kuće itd.  Njegovo mišljenje je da je u apsolutnom smislu Django malo suv u zvuku ali njegovi i naši reperi su daleko ....tako da kad on kaže da je nešto dobro i posle toga naglasi " ALI " to je nama običnim smrtnicima odlično  ...

Šta kaže za kompatibilnost sa D7? Mislim da sam ranije čuo da njegov Mađarski distributer preporučuje Spendore sa Karanom

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Šta kaže za kompatibilnost sa D7? Mislim da sam ranije čuo da njegov Mađarski distributer preporučuje Spendore sa Karanom

To uopšte nije upitno ...Spendor D7 pada na oko 6 Ohm-a dok Marten Django pada na 3,8 Ohm-a

Drugo ja sam Spendor slušao kod Sime i tu je sve jasno . Dobar zvučnik savremenog zvuka koji bi sigurno odradio posao ...ono što golica je dali bi Marten to za skoro iste pare odradio značajno bolje ...

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, TurboMaximus said:

Moj komentar se odnosi na prvu verziju. Mk2 verovatno ne znači previše, ali svakako ga nisam čuo. Pretpostavio bih ipak da ima uređaja  ekspresivnijeg i uzbudljivijeg zvuka.

Sunđere sam pominjao u drugoj temi, više ih nema. Zanemari.

Kontaktirao sam neke vlasnike mkI verzije a koji su čuli mkII ....każu da bi prodali da zamene . Ja nisam čuo ništa od Karana pre tako da nemam šta da każem . Moja poredjenja su bila na relacijama Bladelius Thor mkII , Hegel H300 i moj stari Korato KVP 10 + KTA 100  i Electrocompanient ECI3

U ovoj grupi koja je moramo to priznati ipak dosta povoljnija po mom skromnom mišljenju Karan zvuči negde bolje negde slično ali nigde svakako dosadno ...možda u nekim otvorenijim sistemima može doći do izražaja to što ti kažeš ali daleko sam ja od toga zasada ....

svakako pojačalo nije tema jer ga ja sada neću menjati taman da zemlja stane ... Ako može uz neku paricu da se promenom kutija dobije pomak onda ok ...

umoran sam od hife i jedva čekam da se smirim i slušam muziku bez neke fobije 

 

Link to comment
Share on other sites

Da sam na vasem mestu ozbiljno bih razmislio i o Gauder zvucnicima http://www.gauderakustik.info/index.php/en/

Slusao sam Spendore D7 i A9 ali oni su mnogo losiji od Gauder-a slicne cene, a Gauder kao i Marteen ima keramicke drajvere ali je mnogo cenovno povoljniji. Donja slika je sa sajma u Sofiji gde su Gauder bili u ultra high-end sistemu 

 

12295331_1015005108541157_5029407505704474255_n.jpg

12278921_1015005125207822_1589026696733764687_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vlasnik sam Marten Django L nesto duze od par godina.. Sviraju uz Krell Evo amplifikaciju (Phantom preamp plus par Evo-400e blokova) i nekoliko CD plejera realno nize klase od optimalnog (cca 1500Eu svaki). Soba 25 kvadrata, najnezgodnijeg kvadratnog oblika, tretirana (amaterski).

Odlucio sam se za manjeg Djanga jer sam sistem zamislio i sklopio uz par REL Gibraltar G1 subova (Phantom je custom verzija opremljena aktivnom skretnicom), pa bi prednost veceg modela Django XL u bassu bila jednostavno nepotrebna.

Django L je u sustini dvosistemac (!), malo cudno za zvucnik ovakvih gabarita, i mislim da se taj koncept jasno cuje. Zvuk je izuzetno koherentan, sveprisutan, besprekornog tajminga. Balans lako svetlija strana neutralnog, bass i bez subova vise nego dovoljan (uz njih Marteni sviraju od srednjih navise). Nema smisla u ovoj klasi opisivati one uobicajene parametre (srednji, visoki), sve je to prvoklasno, malo slatkastog, sonornog prizvuka. U istoj prostoriji sam isprobao (posedovao) vise modela zvucnika u rangu B&W 800 series, Dynaudio Confidence, Krell Resolution, Focal Utopia, Revel Performa itd. i mogu reci da je Marten klasa za sebe. Nije bolji od svih navedenih po pojedinacnim parametrima, ali je verovatno najizbalansiranije pakovanje "sve u jednom". Jedini zvucnik koji je kod mene manje-vise nadsvirao Dynaudio Confidence C1, najvise zbog bogatstva detalja u visokima i vrlo pristojnom odazivu na malim opterecenjima (relativno slaba tacka C1).

Probao sam ih sa jos nekoliko ozbiljnih pojacala. Sjajno rade sa Parasound Halo serijom, vrlo prijatno me iznenadio 250Wpc izlaz Halo A21, ali prava stvar je bila tek uz par legendarnih blokova 400W Halo JC-1.. taj par pojacala je mojem paru Krellova zadao zaista ozbiljan zadatak. Rezultat... duga prica, i mnogo ce da zavisi od pojedinacnog ukusa, para usiju itd., bar na ovom paru zvucnika.

(da ne budem shvacen pogresno, ovo nije reklama za komad Halo A21 koji se mesecima bezuspesno vrti na KP.. taj gospodin je opalio cenu po kojoj se recimo u Zagrebu kod zastupnika uredno dobije novcati neotpakovani komad A21, plus ostane za kablove i 5-6 CD-a pride.. bolji je deal i u Sofiji, kod Grka je poslovicno preskupo).

Po onome sto sam cuo, nemoj Martena na amp ispod zdravih 250 W po grani.. ili mozda kakva ljuta A klasa, to nisam probao.

Ne mogu ni jednu jedinu validnu rec o Spendorima, to nikad nisam poslusao izvan sajmova. Mozda je to ipak nekako stidljiviji, intimniji tip zvuka, primereniji manjim prostorima i akusticnoj muzici. Marten Django L je all-rounder, u najboljem smislu te reci.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Viktor_alive said:

Vlasnik sam Marten Django L nesto duze od par godina.. Sviraju uz Krell Evo amplifikaciju (Phantom preamp plus par Evo-400e blokova) i nekoliko CD plejera realno nize klase od optimalnog (cca 1500Eu svaki). Soba 25 kvadrata, najnezgodnijeg kvadratnog oblika, tretirana (amaterski).

Odlucio sam se za manjeg Djanga jer sam sistem zamislio i sklopio uz par REL Gibraltar G1 subova (Phantom je custom verzija opremljena aktivnom skretnicom), pa bi prednost veceg modela Django XL u bassu bila jednostavno nepotrebna.

Django L je u sustini dvosistemac (!), malo cudno za zvucnik ovakvih gabarita, i mislim da se taj koncept jasno cuje. Zvuk je izuzetno koherentan, sveprisutan, besprekornog tajminga. Balans lako svetlija strana neutralnog, bass i bez subova vise nego dovoljan (uz njih Marteni sviraju od srednjih navise). Nema smisla u ovoj klasi opisivati one uobicajene parametre (srednji, visoki), sve je to prvoklasno, malo slatkastog, sonornog prizvuka. U istoj prostoriji sam isprobao (posedovao) vise modela zvucnika u rangu B&W 800 series, Dynaudio Confidence, Krell Resolution, Focal Utopia, Revel Performa itd. i mogu reci da je Marten klasa za sebe. Nije bolji od svih navedenih po pojedinacnim parametrima, ali je verovatno najizbalansiranije pakovanje "sve u jednom". Jedini zvucnik koji je kod mene manje-vise nadsvirao Dynaudio Confidence C1, najvise zbog bogatstva detalja u visokima i vrlo pristojnom odazivu na malim opterecenjima (relativno slaba tacka C1).

Probao sam ih sa jos nekoliko ozbiljnih pojacala. Sjajno rade sa Parasound Halo serijom, vrlo prijatno me iznenadio 250Wpc izlaz Halo A21, ali prava stvar je bila tek uz par legendarnih blokova 400W Halo JC-1.. taj par pojacala je mojem paru Krellova zadao zaista ozbiljan zadatak. Rezultat... duga prica, i mnogo ce da zavisi od pojedinacnog ukusa, para usiju itd., bar na ovom paru zvucnika.

(da ne budem shvacen pogresno, ovo nije reklama za komad Halo A21 koji se mesecima bezuspesno vrti na KP.. taj gospodin je opalio cenu po kojoj se recimo u Zagrebu kod zastupnika uredno dobije novcati neotpakovani komad A21, plus ostane za kablove i 5-6 CD-a pride.. bolji je deal i u Sofiji, kod Grka je poslovicno preskupo).

Po onome sto sam cuo, nemoj Martena na amp ispod zdravih 250 W po grani.. ili mozda kakva ljuta A klasa, to nisam probao.

Ne mogu ni jednu jedinu validnu rec o Spendorima, to nikad nisam poslusao izvan sajmova. Mozda je to ipak nekako stidljiviji, intimniji tip zvuka, primereniji manjim prostorima i akusticnoj muzici. Marten Django L je all-rounder, u najboljem smislu te reci.

 

 

Jel po tebi Karan sa svojih 180 W dovoljan ? Mislim Karan meri snagu veoma čudno ...stavi na ulaz beli šum , dok su australijanci izmerili 250W sa ulaznim signalom od 1KHz ...

Link to comment
Share on other sites

Uh, ko bi ga znao.. Karana nisam licno slusao, ali ne sumnjam u njegov potencijal. Iz nekog sireg iskustva sa spojevima boljih integralaca sa ovako velikim kutijama, mislim da ce rezultat biti funkcija velicine prostora s jedne i slusalackih zelja i navika s druge strane. Ne verujem, recimo, da ce to pojacalo moci da na referentnom nivou potera Martene u vise od nekih pretpostavljenih 70-80 kubika prostora (recimo 5x6x2,5, ili slicno) a da zelis da ozbiljnije prasis AC/DC. To ce se pre ili kasnije reflektovati dobro poznatim padom u pitch definiciji bassa, a ako podjes dalje potenciometrom pretvori se u onaj one-tone bass kao iz jeftinih Jamo subova za HT, sto je nepogresivi indikator da je pojacalo "ispalo" iz optimalne zone i da se muci. Ako si ljubitelj akusticne muzike, taj Karan bi trebalo da bude dovoljan..

Link to comment
Share on other sites

o da svakako na reportoaru je nešto više relaksirana muzika ...;ipak godine su to već ozbiljne . Ako ponekad i pustim nešto tvrđe a desi se i to svakako ne cepam na većim glasnoćama . Zgrada , komšije , komunalna policija itd.

Inače kubatura je kod mene i veća ...ali  pre ovog je tu istu sobu punio Neat Momentum 3i sa isobaric mid/bass drajverom (znači dva kom jedan iza drugog u fazi) prečnika 16,5 cm pogonjen sa Korato kombinacijom KVP-10+KTA-100 koja ima 100W/8Ohm-a i 200W/4Ohm-a ... i to je sviralo dobro na tiho ....kod glasnijeg je malo vrištao visoki , malo je previše "prduckao" bas , detlaja nije bilo ni u tragovima .....sad mi sve svira daleko čistije , sa drastično više detalja i što ga više "cepam" svira sve bolje i bolje ... nikad da se sve složi

 

Link to comment
Share on other sites

Realno je od svih prica najreferentinija Viktorova i bas je zanimljivo njegovo zapazanje o Marteenima..

Malo covek kada bolje razmisli ne znam zasto se zlopatis sa necim sto ti je jako tesko i malo verovatno da mozes da probas u svom prostoru. Znas kako sviraju Spendori i ocito ti se ta vrsta zvuka jako dopada. Isto tako verujem da je zvucni pecat cele familije slican pa je po meni najlogicnije da se zaputis ka starijoj braci koju si pominjao A9 ili D7 - koje si i slusao u salonu, a u krajnjoj liniji kapiram da mozda mozes da cujes i kod sebe uz malo truda odredjene gopode.

Ima i ona varijanta - "guts feel" pa ako ubodes pravu stvar bude ti jos lepse... :wink:

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Brate sa viskoih Alpa , u poslednje vreme sam postao pravi hazarder što se tiče HIFE i poprilično sam ubo u sridu što se kaže ....video sam da barem u Srbiji gde ništa nije kako treba i gde kupac juri prodavca , utabanih staza nema ...

Ono što je preko normalno da se stvari isprobaju ovde je misaona imenica ....zato je ovo iskustvo i pomoć od ljudi sa foruma DRAGOCENO 

Viktor mi je dosta pomogao jer on jedini ima ozbiljno iskustvo sa baš modelom koji mene zanima ... 

Spendor mi je sigurica ali Marten me golica ....lova je manje više ista , iskušenje preveliko a želja da stavim tačku na sistem jaka .

Link to comment
Share on other sites

Kapiram te za Marteene skroz i to golicanje :-) ...kao sa ribama - slican trip...imas super ribu al uvek se pojavi neka koja zagolica...moz bidne bolja al ne mora da znaci...no dok ne probas ne znas :D;)

P.S. Svrati do visokih Alpa - cist vazduh zna nekada da razbistri glavu

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Viktor_alive said:

Ne mogu ni jednu jedinu validnu rec o Spendorima, to nikad nisam poslusao izvan sajmova. Mozda je to ipak nekako stidljiviji, intimniji tip zvuka, primereniji manjim prostorima i akusticnoj muzici. Marten Django L je all-rounder, u najboljem smislu te reci.

Ko nije imao ne moze da zna. Zivim vec nekoliko godina sa A6r i oni su sve samo ne stidljivi. Kad hoces vatromet, imas vatromet, kad hoces melodicnost i muzikalnost, imas i to.... Kako ih hranis i negujes, tako ti vracaju. Kad hoces tiho, imas tiho, kad hoces zestoko i glasno to i dobijes.  Kod mene sviraju u gotovo 40 kvadrata , jos kako. Da nije prokletog D7 ziveo bih sa njima mirno jos dugo duuugo.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, peterson said:

Ko nije imao ne moze da zna. Zivim vec nekoliko godina sa A6r i oni su sve samo ne stidljivi. Kad hoces vatromet, imas vatromet, kad hoces melodicnost i muzikalnost, imas i to.... Kako ih hranis i negujes, tako ti vracaju. Kad hoces tiho, imas tiho, kad hoces zestoko i glasno to i dobijes.  Kod mene sviraju u gotovo 40 kvadrata , jos kako. Da nije prokletog D7 ziveo bih sa njima mirno jos dugo duuugo.

Simo , jesi to ti ? Ili  nisi ? 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Viktor_alive said:

Ne verujem, recimo, da ce to pojacalo moci da na referentnom nivou potera Martene u vise od nekih pretpostavljenih 70-80 kubika prostora (recimo 5x6x2,5, ili slicno) a da zelis da ozbiljnije prasis AC/DC. To ce se pre ili kasnije reflektovati dobro poznatim padom u pitch definiciji bassa, a ako podjes dalje potenciometrom pretvori se u onaj one-tone bass kao iz jeftinih Jamo subova za HT, sto je nepogresivi indikator da je pojacalo "ispalo" iz optimalne zone i da se muci. Ako si ljubitelj akusticne muzike, taj Karan bi trebalo da bude dovoljan..

Mislim da je impendansa koja pada ispod 4 Oma prilicno zasluzna za ovo o cemu pisdes.

 

52 minuta ranije, lalelala said:

Inače kubatura je kod mene i veća ...ali  pre ovog je tu istu sobu punio Neat Momentum 3i sa isobaric mid/bass drajverom (znači dva kom jedan iza drugog u fazi) prečnika 16,5 cm pogonjen sa Korato kombinacijom KVP-10+KTA-100 koja ima 100W/8Ohm-a i 200W/4Ohm-a ... i to je sviralo dobro na tiho ....kod glasnijeg je malo vrištao visoki , malo je previše "prduckao" bas , detlaja nije bilo ni u tragovima .....sad mi sve svira daleko čistije , sa drastično više detalja i što ga više "cepam" svira sve bolje i bolje ... nikad da se sve složi

 

Gde i zasto onda dalje? :)

 

53 minuta ranije, golum said:

Realno je od svih prica najreferentinija Viktorova i bas je zanimljivo njegovo zapazanje o Marteenima..

Malo covek kada bolje razmisli ne znam zasto se zlopatis sa necim sto ti je jako tesko i malo verovatno da mozes da probas u svom prostoru. Znas kako sviraju Spendori i ocito ti se ta vrsta zvuka jako dopada. Isto tako verujem da je zvucni pecat cele familije slican pa je po meni najlogicnije da se zaputis ka starijoj braci koju si pominjao A9 ili D7 - koje si i slusao u salonu,

Saglasan od reci do reci. 

Mislim da su slusanja po sajmovima sve samo ne referentna i ne treba ih adhoc uzimati zdravo za gotovo, Bez zelje da nekoga povredim ali pitanje je kakve rezultate i iz kojih pobuda moze da sa sajma ponese neko ko na 10 minuta cuje zvucnike od 10.000 evra i onda se vrati svojima kuci koji polovni ne vrede ni 500evra.

Svi mi u sustini u datim okolnostima slusamo sisteme u celini a ne pojedine komponente bilo da pricamo o zvucnicima, pojacalima ili kablovima. Neozbiljno je i smesno na osnovu dva , nazovi slusanja. nekoliko potpuno razlicitih sistema izvoditi zakljucke i uporedjivati tek neke od njihovih sastavnih delova - npr zvucnike. Jos ako u to uracunamo i vremensku distancu od vise meseci, to gubi svaki smisao. Realno.

Link to comment
Share on other sites

 

Nisi u toku lale, to mu je brat blizanac. :lol:

Inače, kada se već razmatraju varijante kojih u SER nema, onda predlog za Revel Performa3 f208 - na osnovu merenja na Sterophile-u. Skoro savršen inženjerski poduhvat. Tačno ono što je zahtevano po opisu iz prvog posta.

Uporediti freq. odziv Revel f208 i Spendor D7 (recenzije na Stereophile, measurements), i sve je jasno šta se može očekivati na niskim frekvencijama pri tihom slušanju.

Google: hearing curves  link: http://academic.konfuzo.net/courses/me379m/Eyes/070-equalloudness.jpg

Generalno, između 40 i 150 Hz je potreban "prebačaj" od nekoliko dB. Na tihom (60-70 dB SPL) čak +6 do +10 dB, a na srednje/glasno (80-100 dB) barem +3 do +5 dB.

@ vladovid, deluje kao dobar predlog. Nisam čuo za Gauder. Malo sam prošao net-om, i to je VRLO interesantno. Još kada bi bilo više recenzija i merenja...

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, peterson said:

Nema razloga da se prostacim ovde zbog tudjeg bezobrazluka. Sve sto sam napisao zaboravi.

Nemam sta da dodam.

ma sve sportski brate , samo to što delujemo pomalo fini nije zato što ne kapiramo ...inače moram priznati imao sam dojavu danas glede ovog pokušaja šverca pa kad sam malo  sabrao dva i dva  ....a možda i grešim , ali ipak neko ko je čist više bi se bunio , to je zicer !

Cenim sve do sada , zaista ...

 

Boki , 

Gauder mi se čini kao ista priča sa skoro istom ali ipak manjom cenom i dosta manje publiciteta , barem za sada .

Za Martene  imam ipak neke ozbiljne reference ovde i preko i zbog 10% ne bih "rizikovao"  ...

Kako se tebi čine ta dva drajvera od po 20cm ? Meni to obećava ...

Link to comment
Share on other sites

Ima tu mnogo aspekata. Odakle krenuti?

1. jedan aspekt je 2-sistemac ili 2.5-sistemac Vs. klasičan trosistemac (2xbass + 5" srednji + 1" visoki). Prednosti i nedostaci jednoga i drugoga. To bi bio jedan manji tehnički esej. Kratko - dobro urađen trosistemac je bolji i na basu i na srednjima.

2. koji su to stvarno 20 cm mid-basovi u Martenu? Nekako mi miriše da je to pokušaj "Mercedesa za siromašne". To nisu klasični Accuton keramički. Visokotonac jeste, za mid-basove ne znam koji su, niti koje su im karakteristike. Marten zvučnici su 10% skuplji ali su im zv. jed. npr. ( hipotetical ) 30% lošije nego "pravi" Accuton u Gauder. Da li tada ta razlika zvuči kao mala?

3. opet vezano i za za tačku 1. - kakva je zamisao i realizacija tog projekta (Marten). Dosta toga bi moglo da se vidi iz merenja.  U tvom slučaju dobar koncept, što se tiče freq. odziva, bio bi npr. kao kod Harbeth 40.1. Mada ga ne smatram Hi-Endom tj. beskompromisnim zbog 2 stavke: 1. "živ" kabinet (dakle nešto koloracija ispod 200 Hz) ; 2. kvalitet induktiviteta na skretnici. Anyway, tu se vidi da, ako se hoće i dubok bass (-3 dB na 25 Hz) i "prebačaj" na niskim frekvencijama ("prebačaj" bi i trebalo da bude kod zvučnika zbog Human hearing curves)  efikasnost je niska (40.1 je 84.5 dB). Čim se naiđe na manje zv. jedinice i višu efikasnost DIREKTNO implicira da kutije ne idu nisko, i da je bass "tanak" u odnosu na ostatak opsega.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

dalje, text samo za strpljive i/ili mazohiste.

SPL na nekoj frekvenciji je direktno proporcionalan pomerenoj količini vazduha: Vd=Sd*X (površina membrane puta hod). Pri tome je za isti SPL sa istom membranom na npr. 50 Hz i na 25 Hz hod 4X duži (4*Vd - zapremina dispacemanta) Dakle odnos frekvencija na kvadrat. Zato je teško postići kvalitetan dubok bass na odgovarajućem (višem) SPL-u. Veličina membrana, hodovi i potrebna snaga se naglo povećavaju sa dubinom frekvencija. Ono što se ne vidi na osnovnim merenjima je šta se dešava sa zvučnicima na različitim nivoima glasnoće. Npr. kada se kroz njih provuče: 1W, 5W, 25W 125W. Sa takvim merenjima se vidi da mnogi zvučnici lagano "klonu" na niskim frekvencijama, čak i na nevelikim snagama (SPL). Neki dvosistemci sa 17 cm mid-basom odrade 40 Hz korektno, ali do nivoa 10-15W, posle toga može se trpati snage više i više, sve se pretvori u toplotu (samo za tu frekvenciju). Dok više frekvencije kod kojih su kraći hodovi odsvira, pa se javlja debalans u freq. odzivu. Dakle, freq. odziv nije ekvidistantan i jednakog oblika sa manjim i većim snagama, već se "guši" na najnižim frekvencijama. Poznato kao pojava kompresije kod zv. jedinica. Nastaje zbog više aspekata: 1. temperatura u voice-coil-u se povećava, time i otpornost a time imamo pad efikasnosti; 2. mehanički limiti hoda membrane koji su kod manjih zv. jedinica zavisno od kutije i projekta nekada tako rano dostignuti da ne biste verovali; 3. Limiti kutije i bass-reflex tunela koji stvaraju neefikasnost u području frekv. opsega koji tunel pokriva; 4. veća snaga - veće izvijanje membrane - nekorektno pretvoren signal u air wave, itd.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Boki , 

Teorija mi je jasna .

Odgovoriću ti ali istovremeno postaviti i pitanja ...

1. i Marten Django je dvosistemac . Kako imamo jednog medju nama da ga je slušao duže vreme a u njegovom izlaganju iz kojeg se vidi da je čovek od znanja i strasti nema ničeg što bi nagoveštavalo nedostatak nečega u zvuku čak i ako se "prži" ja sam spokojan ...I

2. Mid/bass drajver je SEAS , pojačan aluminijumom promera 20cm ....ceo zvučnik jeste urađen u filozofiji Maybach za one koji inače nemaju para ili dovoljno veliku sobu :-) Šala naravno , ali kad se pogledaju cene  ostalih Marten  "uradaka" ovo mu dođe zaista povoljno ! Dakle nema tu ništa sporno , kupujemo onoliko koliko možemo da se ispružimo i to je to ....Cenim da su membrane na Djangu ipak malo više tehnički gledano "advance" nego na Spendoru jer bi trebalo da su lakše i kruće  , tj manje se deformišu ...mada i Spendor radi sa kevlarom pa je pitanje koliko smo tu u pravu a koliko samo mislimo da je tako ...  

Frekfencijska merenje za Spendor D7 (oko +3dB pojačanja u donjem opsegu) sam našao na Stereophile-u ali nemamo ga  za Dajngo L tako da o tome ne vredi ni pričati ....To o pojačanju od +6dB u donjem opsegu koji si mi naglasio , kapiram sve ...on kompenzuje osetljivost našeg slušnog aparata tj uha i pokazuje otprilike koliko će zvučnik biti dobar u disciplini "tiho noćno slušanje" .

Dalja tvoja priča o SPL-u i snagama koje počinju da teže nekim većim ciframa u mom slučaju imaju samo akademsko značenje ....cela moja borba jeste kako slušati  tiho a dobro , dalje moj tip muzike (jazz , blues) nije toliko zahtevan za nekim velikim snagama itd.

Preporuka za Revel Performu f208 je zanimljiva ...cena u USA je odlična , ispod 5K $ a zvučnik je ambiciozan i slično , možda i bolje urađen od Martena (mislim na oblik kutije)....ko zna , možda se i sretnemo neki vikend u pustinji :-)

 

Pitanje za kraj , jel si slušao Gaudera ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...