Jump to content


Audio CD-r


williamwallace

Recommended Posts

Mx, tacno je da je PC digitalna sprava i to sto si rekao je tacno za DATA gde je bit=bit. Medjutim, kod muzickih diskova postoji jos nesto osim ovoga, proces citanja diskova je ANALOGAN a ne digitalan . Kad bi vazilo za muziku isto sto i za data ne bi bilo nikakve razlike izmedju rezanaca napravljenih na razlicitim rezacima i razlicitim praznim diskovima. A svi znamo da nije isto.

Napajanje ne vuce konstantnu struju nego vuce jaku struju u pikovima kada amperaza za jako kratko vreme moze da bude i desetak puta visi od onoga sto se zakljucuje na osnovu snage napajanja (tj. ako je napajanje 450W, amperaza u piku nije 2.25 Ampera nego moze da bude i 20 Ampera) POjacala imaju velike elektroliticke kondenzatore da sa ovim izadju na kraj, kinesko napajanje od 5 evra to nema. Zato mu treba dati kabl koji moze da omoguci nesmetani protok u piku.

Link to comment
Share on other sites

@Cowek

Evo malog objasnjenja.Za reprodukciju audio diska potreban je protok od 128 kb u sekundi, od cega 112kb otpada na korisnu informaciju od koje obradom dobijamo zvuk.U ostalih 16kb spadaju bitovi za kontrolu parnosti(greska u citanju),informaciju o putanji na kojoj se pikap nalazi... itd.Kada se pojavio standard za smestanje podataka na CD-u izabrano je da se brzina meri kao umnozak protoka audio CD-a.Pa su tako prvi CD-ROM uredjaji bili verifikovani za brzinu X2 znaci 2X128 ,naredni X4 itd.Medjutim nacin zapisa informacije na audio i data disku se razlikuje.Tako isti Cd koji se snima kao audio disk moze da primi oko 800 mb(80 min) dok ce rezanjem u DATA modu moci da primi oko 700 mb.Razlika od 100 mb potice od procesa formatiranja mediuma(CD) nesto slicno kao i sa hard-diskom.DVD standard je u osnovi bio zamisljen za kvalitetan prenos snimljenog video materijala,sto sledi i iz njegovog naziva :D kasnijom korekcijom je prilagodjen i za smestanje informacija(DATA) mod .Analogija sa brzinama je ista kao sa obicnim CD .Inace kao to i biva ;) na pomolu je nova tehnologija Blue Ray i prvi uredjaji za citanje i upisivanje vec postoje na trzistu ali je cena jos uvek visoka :lol: .

@Preko Bare

"Medjutim, kod muzickih diskova postoji jos nesto osim ovoga, proces citanja diskova je ANALOGAN a ne digitalan ."

Ovo zapravo nije najbolje receno ;) .

Pa evo malo digresija.Rec digital potice od grcke reci "digitus" sto u prevodu znaci "prst" i u prvom redu odnosio se na unos alfa-numerickih podataka uz pomoc ruku(setite se sprava kao sto su Digitroni,Digitalne pisace masine itd).Kasnije se nekome termin svideo i po analogiji ga preneo u ostale svere kao recimo "digitalna-era".Sto bi zapravo u prevodu trebalo da znaci komandovanje necim uz pomoc ruku tj prstiju.Stos je u tome sto je to za sobom povlacilo cesto i koriscenje "logickih kola" i neke naprednije tehnologije citaj elektronike.Da skratim malo tako postoje digitalni kaset dekovi koji su zapravo analogni ali je komandovanje njima DIGITALNO.Ali to nije slucaj sa CD standardom jer je nosilac informacije tu BIT-binar unit i upis i citanje je igrom reci DIGITALAN .Sto ce reci CD pleyer je Digitalno Digitalan uredjaj :D:D:D i on pretvara-transformise informaciju iz digitalnu u analognu.Znaci proces citanja i upisivanja je digitalan ili bolje reci BINARAN a ono sto se dobija iza D/A konvertora analoga(no-an).

Zakljucak sledi - ma sta neko pricao da je neki cd-r muzikalniji od drugog je cista budalastina i nacin da dosetljivi proizvodjaci i trgovci izvuku jos novca od lakovernih korisnika iz vec prilicno stare tehnologije koja je od svog nastanka odavno u trecoj deceniji i tvrdim da ono sto je na jednom audio CD snimljeno moze identicno biti narezano i na drugi bilo kog proizvodjaca. Ko veruje dobro ko neveruje opet dobro.

Inace rezanjem diska na brzini od recimo X2 ili X4 je preporucljivo zato sto ce tada laserski snop sa pikapa urezati dublji trag na reflektujucoj povrsini pa ce citanje biti obavljeno sa manje gresaka :D .

Za primer narezite dva diska tako sto cete jedan rezati brzinom X2 ili X4 a drugi brzinom od 52 zatim ih okrenite i posmotrite koncentricne kruznice na 1 i zatim na drugom ;) .

Link to comment
Share on other sites

Dobro, ocigledno te nisam shvatio na sta si mislio, ali to se i podrazumeva. Uostalom sada smo u eri blu-ray i hd-dvd diskova koji kao i dvd, jednostavno rade. Cd je u odnosu na njih kao tranzistor u to220 pakovanju u odnosu na smd. Bilo bi lepo kad bi na dvd mogli da rezemo 700mb kvalitetnog zapisa.

Ne znam stvarno kako si cuo razliku pri promeni kabla na cd playeru. Ajde ako mozes napisi mi sistem na kome si to slusao, i opisi mi kolika je razlika. Moj problem je sto zelim fizicko objasnjenje takve pojave, a koliko mi je poznato to jos nije ustanovljeno.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

pod pretpostavkom da sam skinuo dobar .flac sa neta i da cd cita to bez problema, ako to narezem kuci na kompu da li je to losije od originala? znam da oni sigurno rezu kvalitetnije nego ja kuci :lol: ali me zanima ima li tu realne razlike? ako citac procita taj digitalni zapis da li zvuk moze zavisiti od kvaliteta rezanja (iskljucujuci slucajeve kad cd preskace)? po poslednjem muzijevom postu zakljucio bih da to nema veze...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...