Jump to content


Yamaha NS-5000


Technicssss

Recommended Posts

  • 8 months later...
On 30.10.2017. at 9:52, Krnjevac said:

Skrecem sa teme ali postavio bih clanovima jedno hipoteticko pitanje: Da li je ko od clanova slusao neke Japanske kutije iz slicnog perioda a da su bile bolje od Yamahe ns-1000:)

 

On 31.10.2017. at 16:34, Krnjevac said:

Jel stvarno niko nije slusao nista Japansko bolje od Ns-1000 ili ne smete da kazete:lol:

 

Recimo, Onkyo M2000/SC1500

Cak i vrlo slicno izgledaju. Zvuk me je vise podsetio na Yamahu NS-2000 nego na NS-1000, masivnije i tonski bogatije, manje in face detalja a vise holistike. Mislim da su blize JBL skoli njihovih velikih kutija iz ranih 80-tih nego forenzickoj analitici NS-1000 kojoj treba zestoko cinculiranje da se sve poslozi kako treba.

Ali tema ide u dobrom pravcu, mislim da se ovaj decko sto je pomenuo Harbeth 40.2 kao nekakav etalon necega, ozbiljno zeznuo jer je krenulo da se odmotava klupko vezano za mistifikaciju tzv BBC skole zvuka i potcenjivanje japanske masovne kucne elektronike.

Nedavno sam kod drugarice otkrio nekim cudom sacuvan par Marantz SP-1500 trosistemskih kutija sa papirnim membranama, bas jedinica je pozamasna, 12 ili 15 cola. Elem, ostao sam u zabezeku od toga kako to svira sa Marantz risiverom iz te ere, brzo, prirodno i vrlo zavodljivo. Da bih koji dan kasnije slusao jedan od klasicnih engleskih trosistemaca iz 70-80tih, Chartwell PM-400 pogonjen lampasem sa EL-34 i mnogo boljim frontendom. Zvuk - dosta smorniji i nezanimljiviji, tacno se cuje predampirana kutija i teske bextrene membrane. A kutija otprilike svetiliste frikova UK zvuka.

Ima jos dosta slicnih japanskih kutija koje su bile vrlo potcenjene u svoje vreme. Naravno koga zanima uopste cela prica danas, jer se vecina ljudi opametila.

  

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Komšija moj ima NS 1000 koje je upgrejdovao N. Napijalo. Zamenuo je skretnicu celu sa novim delovima, današnjim modernijim i boljim. Terminali su takođe promenjeni. Dobio se mnogo bolji zvuk. Ovakve kutije dosta bolje rade na današnje digitalne nosače zvuka. Tako da ne mora da se cinculira mnogo oko njih kad se srede.

Ovo je možda dosta jeftinija varijanta nego da se traže bolje japanske koje su ređe i skuplje. Naravno mislimo na vintage kutije.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, anubisgrau said:

Zvuk - dosta smorniji i nezanimljiviji, tacno se cuje predampirana kutija i teske bextrene membrane. A kutija otprilike svetiliste frikova UK zvuka.

Kumst je audiofilima objasniti da bextrene membrane, koju su koristili svi glavni GB proizvodjaci, ustvari zvuci lose, i.e., inferiorno u odnosu na papir.

Namena bextrena, bila je prvenstveno za auto industriju, obloga instrument table - dashborad, dok nije provaljeno da od nje moze da se jeftino dobije stancovana membrana za zvucnik.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Komšija moj ima NS 1000 koje je upgrejdovao N. Napijalo. Zamenuo je skretnicu celu sa novim delovima, današnjim modernijim i boljim. Terminali su takođe promenjeni. Dobio se mnogo bolji zvuk. Ovakve kutije dosta bolje rade na današnje digitalne nosače zvuka. Tako da ne mora da se cinculira mnogo oko njih kad se srede.

Ovo je možda dosta jeftinija varijanta nego da se traže bolje japanske koje su ređe i skuplje. Naravno mislimo na vintage kutije.

 

 

nisam mislio na fizicko sredjivanje kutija nego na uparivanje, da bi se izbegao previse svetao pa i pomalo metalni zvuk. u principu nije neka mudrost ali se danas u doba interneta zna koja pojacala rade dobar posao, ranije nije bio moguc protok informacija izmedju korisnika...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...