Jump to content


Yamaha NS-5000


Technicssss

Recommended Posts

1 sat ranije, Aleksandar75 said:

Svi BBC monitori imaju takve kutije. Namerno.

Znam, vidjao sam nesto slicno i kod drugih proizvodjaca ali kada nekome za 10K dolara prodaju kutiju uz napomenu "vrhunski kvalitet izrade" ili ono omiljeno "Hand made in England" red je da ljudi znaju sta kupuju i sta koliko vredi.

Ovde ocigledno nije rec o nekom kvalitetnijem drvetu koje bi se nekim slicajem pravilo iz presovanja vise tanjih slojeva kao sto je slucaj sa jeftinijim kutijama, ovo je klasican, izuzetno tanak MDF. Bez obzira na tanak sloj polifila, cak i da se ispuni potpuno kutija ce rezonovati pri odredjenoj frekvenciji. Imao sam do skoro nesto jako slicne konstrukcije i znam o cemu pricam. Ako bilo koje od ovih kutija ne stavimo pored ove cenovno slicne Yamahe nego pored nekoliko puta jeftinijih Canton-a ocigledno je koliko se obraca paznja na kvalitet izrade. Cak i kada se pogledaju drugi Engleski proizvodjaci (Monitor Audio) za nekoliko puta manje novca moze se naci mnogo ozbiljnije uradjen zvucnik od Harbeth-a.

Inace mana predampiranih kutija (msm na Harbeth 40.1 i pomenutu Yamahu NS-2000) je u tome sto neki instrumenti nemaju tu punocu zvuka kao kada ih slusate uzivo (gitara, kontrabas itd).

Link to comment
Share on other sites

Da li ikada video uživo bilo koji model Harberta, a ako jesi, da li si slušao, i čuo?Poenta je da sve bude izbalansirano, optimalno, i pre svega savršeno konstruisano, a ne koliko je kilograma nečega upotrebljeno da bi se dobio proizvod xy.Osim toga, vrednost zvučnika se ne meri količinom ugrađenih delova, i licitiranjem brendova komponenti, i vrste drveta, već kao originalni proizvod, sa stabilnom istorijom, dizajnom i upotrebnom vrednošću.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da nisi razumeo moje izlaganje vec si ga shvatio kao pljuvanje po gore pomenutom brendu. Neko se pitao zasto ce ova Yamaha biti skuplja od pomenitih zvucnika i zeleo sam da skrenem paznju koliko paznje oba proizvodjaca posvecuju konstruisanju kutija.

Nemoj mi reci da nista kod kutije nije bitno, treba sest strana, malo damping materijala i to je to!?

Cak i po pitanju skretnice koja je srce svakog zvucnika nisam komentarisao nista vec postavio sliku jednog i drugog i zamolio nekog iskusnijeg da prokomentarise ko je od njih koristio kvalitetnije i skuplje komponente koje opravdavaju cenu zvucnika, a ko nije.

Dakle zeleo sam da skrenem paznju na ono sto si i sam napisao, a mislim na deo "savrseno konstruisano". Ja sam izneo svoje misljenje i opet zamolio bih par nepristrasnih clanova foruma da iznesu svoje misljenje u konstrukciji obe kutije i o tome koja konstrukcijski ima manje propusta.

Da je Harbeth napravio originalan proizvod jeste, da ima visoku cenu ima, ali da je napravljen savrseno - nije ni priblizno.

I odgovor na prvo pitanje, ne, nikada nisam cuo uzivo ni jedan njihov model, a s obzirom na cenu cak i jeftinijih modela ne verujem ni da cu cuti.

I jos jednom napominjem, nisam komentarisao zvuk vec konstrukciju kabineta i drajvera dve cenovno slicne kutije. Neko misli da konstrukcija kutije ima uticaja na zvuk, a nekome je dovoljno da pise Hand made in England i super zvuk je zagarantovan ;)

Link to comment
Share on other sites

Jedini kriterijum je zvuk.

Za mene je veći šmeker onaj konstruktor koji sa malo napravi puno, nego onaj koji sa puno napravi malo.

Ima proizvoda koji su što se tiče iznutrica ''puni k'o oko'' a sviraju bulja, i obratno...

Ima jedna dobra engleska reč overengineering, ne znam kako bih je preveo.

Link to comment
Share on other sites

Nije ovo svadja, vise dodje kao rasprava dva navijaca da li je najbolji klub na svetu Barcelona ili Real ;)

Perodeformero, svaka cast ako zadnjih godinu i po dana slusas kutije koje kostaju oko 13000 dolara, ponavljam - nisam ih cuo i ne verujem da cu ih ikada i cuti kao ni 99.99% clanova ovog foruma.

Zvuk je najbitniji, tacno je, ali kako se dobija odlican zvuk? Neko je rekao kako su uspeli da iz malo dobiju mnogo :D Zasto onda to i drugi ne rade vec rade na tome da kutije budu sto debljih stranica sa dodatnim pregradama i ojacanjima cija svrha je smanjenje koloracije kabineta? O drugim stvarima i da ne pricam.

Sto se tice onog sto sam napisao, tu gresis, time sto nisam cuo kutiju nista ne gubi smisao jer sam detaljno opisao konstrukciju kutije i prilozio slike koje to potvrdjuju. Ako te ne mrzi procitaj ponovo taj moj post i uporedi sa slikama kutija koje sam postavio i reci mi gde sam tacno pogresio ili izneo neistinu.

Opet ponavljam cela polemika ne pocela time sto je neko pitao cime ova Yamaha opravdava cenu jer je skuplja od Harbeth 40.2 monitora, a ona je u stvari jeftinija i od Harbeth 40.1 zvucnika.

Sta opravdava cenu, ocigledno je. Mozes da se ne slozis sa mnom ali slike jasno pokazuju da je Yamaha mnogo vise paznje posvetila konstrukciji kabineta, skretnici i donekle drajverima. Ako to ne pomaze ni malo da se napravi odlican zvucnik onda su mnogi od nas u velikoj zabludi.

Inace na samom pocetku teme sam naveo da ima ljudi koji ovu Yamahu ne bi ni uzeli u razmatranje jer po njihovim standardima cim nije Englesko nije vredno paznje (tu ne mislim na tebe, javice se sami).

Sto se mene tice, verovao ili ne ja sam potpuno neutralan, koliko volim Yamahu toliko volim Monitor Audio, Bowerse, Onkyo...da ne nabrajam sve. Nego ne volim kada mnogi iz licnih ubedjenja kazu ma kakvi to Japansko, kupi neki Engleski zvucnik.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Technicssss said:

Nije ovo svadja, vise dodje kao rasprava dva navijaca da li je najbolji klub na svetu Barcelona ili Real ;)

Perodeformero, svaka cast ako zadnjih godinu i po dana slusas kutije koje kostaju oko 13000 dolara, ponavljam - nisam ih cuo i ne verujem da cu ih ikada i cuti kao ni 99.99% clanova ovog foruma.

Zvuk je najbitniji, tacno je, ali kako se dobija odlican zvuk? Neko je rekao kako su uspeli da iz malo dobiju mnogo :D Zasto onda to i drugi ne rade vec rade na tome da kutije budu sto debljih stranica sa dodatnim pregradama i ojacanjima cija svrha je smanjenje koloracije kabineta? O drugim stvarima i da ne pricam.

Sto se tice onog sto sam napisao, tu gresis, time sto nisam cuo kutiju nista ne gubi smisao jer sam detaljno opisao konstrukciju kutije i prilozio slike koje to potvrdjuju. Ako te ne mrzi procitaj ponovo taj moj post i uporedi sa slikama kutija koje sam postavio i reci mi gde sam tacno pogresio ili izneo neistinu.

Opet ponavljam cela polemika ne pocela time sto je neko pitao cime ova Yamaha opravdava cenu jer je skuplja od Harbeth 40.2 monitora, a ona je u stvari jeftinija i od Harbeth 40.1 zvucnika.

Sta opravdava cenu, ocigledno je. Mozes da se ne slozis sa mnom ali slike jasno pokazuju da je Yamaha mnogo vise paznje posvetila konstrukciji kabineta, skretnici i donekle drajverima. Ako to ne pomaze ni malo da se napravi odlican zvucnik onda su mnogi od nas u velikoj zabludi.

Inace na samom pocetku teme sam naveo da ima ljudi koji ovu Yamahu ne bi ni uzeli u razmatranje jer po njihovim standardima cim nije Englesko nije vredno paznje (tu ne mislim na tebe, javice se sami).

Sto se mene tice, verovao ili ne ja sam potpuno neutralan, koliko volim Yamahu toliko volim Monitor Audio, Bowerse, Onkyo...da ne nabrajam sve. Nego ne volim kada mnogi iz licnih ubedjenja kazu ma kakvi to Japansko, kupi neki Engleski zvucnik.

Najlakše je opljuvati nešto bez udubljivanja u suštinu i barem pokušaja da se sazna nešto više... Konstrukcija svih Harbeth zvučnika je rezultat vrlo promišljenog dizajna zasnovanog na tehnologiji koju je BBC davnih dana smislio za seriju svojih legendarnih monitora. Jednostavno rečeno, stranice su namerno napravljene od materijala manje debljine i kutije nisu hermetički zatvorene, a razlog za to svakako nije neznanje dizajnera ili pokušaj da se ućari na materijalu i za skupe pare uvali proizvod koji ne vredi ni deseti deo te cene. Mnogi su bili u potpunoj enigmi kako je moguće napraviti kutiju koja nije hermetički zatvorena i koja rezonuje, a pri tom ne pravi ni najmanju koloraciju u kritičnom srednjetonskom području. Evo šta o tome kaže sam konstruktor:

"What underpins the BBC's thin-wall cabinet philosophy (and I was surprised to read that exact word in one of Harwood's papers recently) is the observation that a perfectly cast bell will ring on for many seconds. Conversely, a bell with a hairline crack will sound leaden and hardly ring at all. It's the same with cabinets: if the panels are all rigidly glued together then at some critical frequency or other a note or notes in the music will trigger the cabinet's natural structural resonance. In such a rigid structure, there is nothing that can be done to suppress the ringing - and each time that note reappears, it tops up the ringing which then becomes a permanent drone underneath the music.

Conversely, in a thin-wall cabinet, the lossy joints (i.e. removable baffle/back and the generally 9-12mm thin panels used throughout the box) each act as an acoustic hairline crack. They inhibit the build-up of resonance. Simple as that really!

Now, let's not kid ourself that it is possible to kill cabinet resonance stone dead. It isn't. Not with any approach to cabinet design because the sound pressure inside the cabinet is huge. What the thin-wall approach does is to move unwanted resonances downwards in amplitude and frequency so that they are adequately buried below the music and then pushed down in pitch. Note that I said adequately. Providing that the resonance, be it from the cone, cabinet or even recording - whatever the source - is x dBs below the fundamental, the BBC proved that it was completely inaudible. Once inaudible to trained listeners on all types of music/speech, that is the end of the matter. Inaudible to the trained listener is as good as the solution needs to be. It is neither necessary nor cost effective (nor good engineering) to continue pushing for a degree of theoretical excellence that nobody can appreciate but everyone must pay for. That pragmatism keeps our speaker affordable - and sounding natural.

What we seem to be lacking in the industry today is the good old fashioned common sense that was abundant when serious researchers with zero commercial interest (i.e. the BBC) had their hands on the tiller. Thank goodness that they thoroughly documented their efforts for posterity since physics, acoustics and our hearing are the same now as fifty years ago. Now it seems we are all conditioned by marketeers to chase theoretical perfection which is far, far beyond what our ears can reliably resolve.

Alan A. Shaw
Designer, owner
Harbeth Audio UK"

Ostatak ove interesantne priče može se naći na sledećem linku:

http://www.harbeth.co.uk/usergroup/showthread.php?351-BBC-style-thin-wall-cabinets-Why-so-special

Link to comment
Share on other sites

Ne kucam sa računara, pa ne bih dužio sa odgovorom.Harbeth koji si pomenuo nemam, ali se radi o tome da si ti generalno negativno pominjao Harbeth kao firmu koja skupo prodaje jeftine delove i lošu obradu, i celo tvoje pisanje je provejavalo u duhu nekolicine članova koji su osvedočeni anglofobi.Neke druge modele Harbetha jesam šlušao više puta, u opuštenoj kućnoj atmosferi, i veruj mi, to jesu skoro savršeni zvučnici.Moje miŝljenje se zasniva na teoriji da mesto porekla nekog proizvoda ne igra ulogu osim u slučaju pokušaja auto industrije u jednoj nama poznatoj banana državi.Znači, ponavljam, nije bitna količina ugrađenih delova nekog proizvoda, već optimizacija, da sve bude baš koliko je potrebno, a da se ne zasniva na uštedi kao takvoj.

Link to comment
Share on other sites

Ma da tacka... kad procitate opis bilo kojeg zvucnika, a da je isti pisao tvorac, je hvalospev do neba i da je to bas to i da je to revolucija. Mnogo je bitnije sta kazu konzumenti proizvoda.

Realno da je Boki napravio takav zvucnik...pljuvali bi ga najstrasnije na svetu. Overinzinjering...je pokusaj da se opravda sviranje ..... Da li oni zvuce dobro? Verovatno da!!! Da li su neutralni? Jesu , al malo juce, malo danas, al neutralni ce biti malo sutra.

Ja bi pre nazvao overenglishing to sto pojedini plasiraju.

A niko od vas nije cuo ni jedne ni druge kutije. A ove druge ima realne sanse i da ne cuje.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, uzvarb said:

Ma da tacka... kad procitate opis bilo kojeg zvucnika, a da je isti pisao tvorac, je hvalospev do neba i da je to bas to i da je to revolucija. Mnogo je bitnije sta kazu konzumenti proizvoda.

Realno da je Boki napravio takav zvucnik...pljuvali bi ga najstrasnije na svetu. Overinzinjering...je pokusaj da se opravda sviranje ..... Da li oni zvuce dobro? Verovatno da!!! Da li su neutralni? Jesu , al malo juce, malo danas, al neutralni ce biti malo sutra.

Ja bi pre nazvao overenglishing to sto pojedini plasiraju.

A niko od vas nije cuo ni jedne ni druge kutije. A ove druge ima realne sanse i da ne cuje.

E kakav smo narod...:rolleyes: Yamahe naravno nisam čuo, iz potpuno opravdanih razloga, a Harbeth praktično sve modele, osim najmanjeg, u različitim sistemima. Nisam ih doduše slušao u sopstvenom sistemu, ali je zvuk svaki put bio da ti vilica padne do poda, a mene nije baš lako impresionirati s obzirom da je sistem koji slušam, bez lažne skromnosti, itekako referentan. 

Link to comment
Share on other sites

Uh Zexx nisi shvatio sta sam hteo reci. Ni slucajno da su losi i da ne sviraju dobro. Nego da gomila ljudi sudi necemu, a da u glavi ima samo hajp prema necemu ili nekim brendu. A na to sam alergican. Ne bitno da li je to hi fi ili nesto drugo. Eto na pomen odredjenog brenda nemackih automobila kao najbolji brend dobijam sitni osip. Takav smo narod, pun prerasuda i rece mi jednom jedan covek. Napali Technicsa a on realno nije imao nameru da omalovazava niti nesto dize u visine. Samo je uporedio dva proizvoda slicne cene i to ne zvucno nego kako su izradjeni. Nije mi jasno kako to niko nije shvatio...

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, uzvarb said:

Uh Zexx nisi shvatio sta sam hteo reci. Ni slucajno da su losi i da ne sviraju dobro. Nego da gomila ljudi sudi necemu, a da u glavi ima samo hajp prema necemu ili nekim brendu. A na to sam alergican. Ne bitno da li je to hi fi ili nesto drugo. Eto na pomen odredjenog brenda nemackih automobila kao najbolji brend dobijam sitni osip. Takav smo narod, pun prerasuda i rece mi jednom jedan covek. Napali Technicsa a on realno nije imao nameru da omalovazava niti nesto dize u visine. Samo je uporedio dva proizvoda slicne cene i to ne zvucno nego kako su izradjeni. Nije mi jasno kako to niko nije shvatio...

Tehnicssss-a sam razumeo, tebe (i dalje) baš i nisam... Zasmetalo mi je banalno poređenje dva proizvoda različite koncepcije na osnovu proste sume ugrađenih delova, bez udubljivanja u tehnologiju koja stoji iza toga, i na kraju krajeva, bez ikakvog poređenja zvuka kao najvažnijeg parametra. Određivanje cene proizvoda je istovremeno i umetnost i nauka, ali se može reći da je realna cena proizvoda ona koju je neko spreman da plati, a ne suma ugrađenih delova, uloženog rada, znanja i drugih troškova pomnožena nekim koeficijentom. Tako su određene i cene pomenutih zvučnika, pri čemu je Harbeth kao mali proizvođač u odnosu na veliku kompaniju kakva je Yamaha, u mnogo nepovoljnijem položaju, jer pogrešna politika cena po pravilu vodi u brzi bankrot, a kako vidimo, nisu bankrotirali... Yamaha može sebi da dozvoli luksuz i da izgubi pare na ovom modelu i gubitak pokrije zaradom na drugim proizvodima koji se masovno prodaju, jer ideja iza ovakvog proizvoda može da bude i puka demonstracija sile, odnosno trenutnih dometa tehnologije i znanja svojih inženjera, a to je uvek dobra reklama. Da ovo ilustrujem i ciframa, godišnji prihod Yamahe u 2014. bio je 3,3 milijarde EUR, pametnome dosta... A kada je nemački kvalitet u pitanju, ja sam daleko od te priče, pojačalo mi je francusko, CD kanadski, DAC italijanski, zvučnici engleski, a auto - japanski... :wink: To naravno ne znači da imam nešto protiv nemačkog audia, Audija, ili bilo kog drugog proizvoda Made in GER... Dobro, Golfa II baš ne bih vozio, ali nekog MKI kabrioleta restauriranog do savršenstva, itekako...:-D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, uzvarb said:

Uh Zexx nisi shvatio sta sam hteo reci. Ni slucajno da su losi i da ne sviraju dobro. Nego da gomila ljudi sudi necemu, a da u glavi ima samo hajp prema necemu ili nekim brendu. A na to sam alergican. Ne bitno da li je to hi fi ili nesto drugo. Eto na pomen odredjenog brenda nemackih automobila kao najbolji brend dobijam sitni osip. Takav smo narod, pun prerasuda i rece mi jednom jedan covek. Napali Technicsa a on realno nije imao nameru da omalovazava niti nesto dize u visine. Samo je uporedio dva proizvoda slicne cene i to ne zvucno nego kako su izradjeni. Nije mi jasno kako to niko nije shvatio...

Niko nikoga ne napada, sve je cisto.
Da si citao pazljivije ni ti ne bi bio ishitren i ne bi se osipao.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...