Jump to content


Yamaha NS-5000


Technicssss

Recommended Posts

Za sve ljubitelje Yamaha zvucnika i one koji nakon 30 godina cekanja zele da zamene svoje NS-1000 i NS-2000 zvucnike...izasao je naslednik. Oznaka je NS-5000, a prodaja pocinje krajem Jula 2016-te godine. Cena u Japanu ce biti 750000 yena sto bi bilo malo manje od 6000 evra. Zvucnik spada u Hi-End tako da sam ovo stavio u odgovarajuci pod forum. Za razliku od klasicnog prepucavanja mogli bi da pricamo malo i tome kako bi ovo cudo trebalo da zvuci s obzirom kako je uradjeno iznutra (naravno postavicu slike). Drajveri ne koriste Berylium vec Zylon.  Sto se specifikacija tice, bice u prvoj slici. Za pocetak evo kako zvuce na snimku sa YouTube...

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, VU metar said:

To je po komadu. Ne znam čime se opravdava ova cifra, to je skuplje i od Harbeth 40.2 monitora.

Na nekoliko foruma se kaze da je cena za par, u svakom slucaju mozemo samo da nagadjamo dok ne krene prodaja. Pocetna cena od 6000 evra ako bude za par nije velika jer Kenrick Sound prodaje restaurirane NS-1000 za nekih 4500 dolara, a dolar je jako blizu evra. Ovakvim zvucnicima kao i novim Technics modelima prvenstveno se cilja trziste Japana jer mnogi evropljani su previse zarazeni ostrvskom groznicom (ako znas na sta mislim) i ovo ne bi ni pogledali cak i da je cena daleko manja.

A sto se cene tice ona postaje sve manje vazna u danasnje vreme. Naravno mislim na kupce Hi-End komponenti i tu ne postoji nikakav odnos ulozeno dobijeno pa nekada treba 50% vise novca za poboljsanje od 5% i tu po meni apsolutno nista ne moze da opravda cenu.

Za ove se bas pitam kako zvuce u odnosu na Soavo seriju koja je jeftinija vise nego duplo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To je to, Yamaha pokazuje snagu ,napravice ovih zvucnika 500-1000 pari ,ali ce zato sve ostale proizvode da prodaju na kilo. A sto se tice onih Harbet 40.2 pomenutih ,treba samo uporediti tehnologiju jednih i drugih pa proceniti cene.Klasika,vrednost materijala pa puta 12.

 

collage.jpg

Link to comment
Share on other sites

Za te novce su i stolari imali rašta da se potrude, a uz moderne, programirane mašine, mislim da to i nije bilo teško izvesti.:) 

Mada, mislim da su moderni lepkovi toliko dobri da i ravan spoj (još ako se doda koja tipla ili keks) ne zaostaje.

Meni su zanimljivi visoko- i srednjetonac, sa onim skalamerijama umesto zadnje komore - liči mi na akustičke filtere. Svakako bolje rešenje nego prčkanje po skretnici.

Link to comment
Share on other sites

New development back chamber to cancel out the unwanted resonance of the mid-high range

Fitted with a newly developed back chamber to the tweeter and mid-range

The back of the tweeter and mid-range, was fitted with a newly developed back chamber to suppress unwanted tube resonance that occurs behind the vibration plate (patent pending). That two of the special shape tube was placed on the basis of its own acoustic analysis cancel the tube resonance, to eliminate the need for a large amount of sound-absorbing material that could the frequency characteristics of each speaker unit is flattened detract from the small signal of the music source in, to achieve the regeneration of the higher resolution.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, damic said:

New development back chamber to cancel out the unwanted resonance of the mid-high range

Fitted with a newly developed back chamber to the tweeter and mid-range

The back of the tweeter and mid-range, was fitted with a newly developed back chamber to suppress unwanted tube resonance that occurs behind the vibration plate (patent pending). That two of the special shape tube was placed on the basis of its own acoustic analysis cancel the tube resonance, to eliminate the need for a large amount of sound-absorbing material that could the frequency characteristics of each speaker unit is flattened detract from the small signal of the music source in, to achieve the regeneration of the higher resolution.

Ovde ne piše ništa detaljno, ali me podseća na akustičke filtere, o kojima sam čitao pre nekoliko godina. Možda nema veze sa tim, ali bi ideja mogla biti da se isti signal deli u dve odvojene cevi, od kojih je jedna duža za pola talasne dužine frekvencije koja se želi prigušiti. Kada se cevi ponovo sastave, talasi se međusobno poništavaju. Na srednjetoncu su, izgleda, u pitanju dve takve frekvencije.

Osim toga, ovako duboke i razuđene komore, verovatno, blagotvorno utiču na smirivanje svih frekvencija (umesto da se, u nekoj plitkoj kutiji, direktno vraćaju na membranu).

EDIT: I suženje glavne cevi je, kanda, u ulozi filtera. 

Link to comment
Share on other sites

Ono sto prepoznajem interno ozicenje je JPS labs ,koriste ih u Soavo seriji.

14 sati ranije, suca77 said:

Ja moj Dy Focus 360 ne bi menjao ;) za te Yamahe , iako su u istoj ceni  . Lepo sve to izgleda  , verujem i da dobro radi  ali ipak treba sacekati iskustva korisnika i po neku recenziju 

Izvini ,ali to je poredjenje Yamaha Moto GP motora ili Moto GP 3 motora Husqarne. Oba su vrhuska,ali je razlika 30 sekundi po krugu . A sto se tice zvuka bas me zanima koji su to korisnici sa zlatnim audiometrijski potvrdjenim ushima  koji ce da kazu da ovi zvucnici ne sviraju kako treba ,a gde je radio sam vrh japanskog inzenjeringa.

Link to comment
Share on other sites

On 3/23/2016 at 13:26, VU metar said:

To je po komadu. Ne znam čime se opravdava ova cifra, to je skuplje i od Harbeth 40.2 monitora.

Ne znam kolika je razlika izmedju njih zvucno ali meni Harbeth 40.1 i 40.2 izgledaju mnogo, mnogo siromasnije uradjeni iznutra, ovo su slike prvo Harbeth Super HL5plus (6700$ za par), a kasnije 40.1 modela:

 

515harb.inside.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

Link to comment
Share on other sites

Koliko se moze videti sa prve slike na Super HL5plus modelu bocne stranice su debljine od prilike svega 7-8 mm bez ikakvih dodatnih ojacanja i preko njih ide jedan sloj polifila debljine opet od prilike oko 30 mm preko bocnih, gornje i donje strane i u samu kutiju se ubaca jos jedna kocka od istom materijala za dampiranje (vidi se na dnu prve slike). Opet ponavljam bocne stranice nemaju nikakvo ojacanje osim onog dela do kog dolazi polifil i sluzi da se za njega prisrafi zadnja strana zvucnika koja se skida kompletna sa skretnicom.

Sto se tice skupljeg modela, on takodje nema nikakva ojacanja ali je kutija maksimalno dampingovana, ovo nisam vidjao jos od Yamaha NS-2000 gde su napunili zadnji kubni centimetar vunom.

Osim toga moze se videti koje elemente u skretnici koristi Yamaha, a koje Harbeth mada vise bih voleo da misljenje o tome iznese neko strucniji od mene.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...