Jump to content


Projekat „Sirotinjski HiFi“: primer kako u Srbiji doći do jevtinog a dobrog HiFi sistema


ZoranBG

Recommended Posts

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

4 sati ranije, Nomimasen said:

Drugim rečima, odgovorno tvrdim da današnji uređaji koji pripadaju X klasi po opštim zvučnim sposobnostima žestoko prevazilaze uređaje od pre 15-20 godina, koji su tada pripadali X klasi.

Nije bas tako lako svrstati stare i nove uredjaje u istu klasu - pre u "uporedivu", kako si i sam prvo naveo.

Neki tipovi uredjaja su poprilicno napredovali u poslednjih 15-20 godina, dok su drugi daleko manje.

Ali i uredjaj od 2k evra moze vrlo lako da bude uporediv sa uredjajem koji je 3 puta skuplji (na isto godiste mislim). Zato mi prvo odgovori na pitanje konkretnim odgovorom, pa tek onda ima smisla bilo koja dalja prica...

 

4 sati ranije, Delija said:

Napisi konkretne modele sprava koje si poredio, pa tek onda mozemo da diskutujemo.

 

Bez konkretnih uredjaja sve je ovo prazna prica...

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, gvlada said:

Ок, или се не разумемо скроз или имамо различит став према хифи. Нисам мислио да стари уређај исте класе од пре 15 год бољи од исте класе данас већ да нови уређаји испод 1000е не нуде врхунски звук. Звук који нуде по мени није прави хифи, што се лако потврђује поређењем са скупљим уређајима. Јесте колико пара толико музике али ово јефтиније једноставно није то то. Рекао сам да испод 1000е могу да се купе половни уређаји који боље свирају него ти нови за мање новца. Погледајте еволутивни пут Онкио авр, НАД појачала, Маранц уређаја... цене су стално расле а квалитет у звуку једва приметан ако га има. Погледајте цене истих серија разних произвођача. Чак је најновија сероја Онкио авр преузела слаботелесна напајања од Пионира кога су купили и још више срозали квалитет. Направите тест са музиком и повежите нпр 906 из 2008. год са било којим стерео авр испод 1000е. Тај уређај је коштао 1600-1800е и трошио 1000 вати на 7 канала а сада наследник троши 300 вати на 11-13 канала.

Sto se tice "srozavanja" kvaliteta mislim da na to ne bi trebalo da se gleda tako. Jednostavno znas i sam da kupci vise klase risivera koriste jedan ili dva aktivna subwoofera i pri tom oslobadjaju frontove reprodukcije frekvencija ispod 50-ak Hz tako da se razlika u snazi izmedju risivera koji ima trafo od 1000W i ovog sa 300W ne primeti. Kada frontovi idu full range bez ijednog subwoofera to je vec druga prica.

Sto se tice onih monstruma od pojacala kakvi su postojali nekada i ja sam se pitao zasto se ne prave vise ali odgovor na to je jednostavan - cemu to?

Posto si kao primer naveo Onkyo evo jedno poredjenje - pre nekih godinu dana imao sam prlike da zavirim u unutrasnjost legende zvane Grand Integra M-510. To pojacalo sa 2 x 500W na 4 ohm je napravljeno da istrese iz gaca sve sto se zakaci za njega bez obzira da li je to Infitiny Kappa, Onkyo Monitor 2000X, Technics SB-MX200 itd itd  Koliko god da su zvucnici trazili pojacalo im je davalo mnogo vise. A sam mozes da vidis kakvi su zvucnici danas u odnosu na one nekada. Sredinom osamdesetih entry level zvucnici su imali basove precnika 200 mm pa navise, a islo se i do 340 mm kod nekih proizvodjaca. To je trebalo pokrenuti i kontrolisati. Danas u vecini slucajeva treba pokrenuti mid bass od 130 ili 165 mm i koliko snage treba za to? Pogledaj Onkyo PA-MC5500 (njihov High End) i sta ima unutra, jedan trafo i 2 x 22000uF za 9 kanala, a kosta 198000 dinara! Odlicno on svira i bez problema tera dosta zahtevne zvucnike ali ono sto se kaci na njega je skroz drugacije od onog sto se kacilo na gore pomenutu Integru. Po stranim forumima citam kako ljudi koriste posebne snagase da napajaju satelite za Dolby Atmos, a u njima se uglavnom nalaze po jedan sirokopojasni drajver ili ponekad visokotonac i mid bass koji emituju ogranicen opseg. To ovi noviji risiveri mogu da teraju, zato ih i prave sve slabije da se tako izrazim.

Za Zokija sve pohvale, kako za temu tako i za tekstove mada iskren da budem ocekivao sam da se u temi nadje i neki malo stariji polovan zvucnik. Necemo mi sirotinja da kupujemo novo, zato i blejimo po KP oglasima cesto uz kafu :P 

Link to comment
Share on other sites

Јеси поредио те некадашње 8"+ звучнике са новим 5"? Бас и назнака баса, звук и претпоставка звука. То је тај пад квалитета "јефтиније" класе.

Грешиш кад мислиш да људи за "high end" биоскопе купују прцољке од звучника већ су у питању праве подне кутије пуног опсега. Слушао сам неке моделе, поредио Онкио од киловата и Пионир од 300 вати и ово друго је смешно какав звук даје за исти новац.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, gvlada said:

Од тога да ли се брише прашина и усисава редовно? ;)

Нема квалитета у ''јефтиним'' уређајима па како год да окренете.

Iz objektivno vrhunskog sistema moguće je ne izvući ništa, kao što je iz onog od nekoliko stotki po komadu moguće izvući mnogo. Mnogo više nego što će većina ikad, iz bilo kog sistema, s prašinom ili bez.

Link to comment
Share on other sites

Не заноси се.... можеш ти да извлачиш колико хоћеш из јефтиних компоненти али никада неће свирати као оне више класе а када се упореди тачно се примети како звучи прави хифи а како замена за хифи ниже цене.

Link to comment
Share on other sites

 @gvlada

 

Moram priznati i da nisam očekivao da ćemo na ovom nivou forumske diskusije početi da se služimo frazama poput *koliko vati* i *koliko para toliko muzike*. Ili jesam.

Iz savremenog mini-monitora u brižljivo podešenom sistemu i sobi je moguće izvući impresivniji bas no iz epski proslavljene petosistemske grdosije postavljene sa nemarom, ako već idemo na tu stranu.

Ali, to nije nešto sa čim sam započeo. Govorio sam o malim i cenovno pristupačnim sistemima koje je uz brigu moguće dovesti do neslućenog nivoa. 

Elem, da li si nekada radio sa zvučnikom od 10000 čegagodhoćešadanisudinari, mase 93kg, pokušavajući da iz njega izvučeš nešto što te zadovoljava? Količina posla je zabrinjavajuća i malo ko je spreman na to. Manji i jeftiniji sistemi se manje i opiru saradnji, to sam doznao težim putem.

Inače, radoznao sam. Šta je pravi hi-fi?

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, gvlada said:

Не заноси се.... можеш ти да извлачиш колико хоћеш из јефтиних компоненти али никада неће свирати као оне више класе а када се упореди тачно се примети како звучи прави хифи а како замена за хифи ниже цене.

U jednako dobrim uslovima bolje će svirati bolje. U jednako lošim je nepredvidivo.

Pridružujem se radoznalosti.

 

Link to comment
Share on other sites

Нико овде није поставио параметре са лоше постављеним системом. Адекватно постављање, позиција система се подразумева јер је то основно. Без тога цела прича пада у воду, ипак се мора задовољити основа хифи система. Што се тиче најмасивнијих звучника које сам слушао могу рећи да је у питању ручни рад са Динаудио драјверима масе 170кг комад, уклопљених у просторију. Све се чуло одлично тако да нисам имао примедби или жеље за померањем. Ако је прави хифи висока верност звука онда морам рећи да код тих <1000е нема ни ''в'' од верности, само покушај неке верности. Слушао сам система чије вредност почиње од 150-200е по компоненти до система чије компоненте имају цене са 5 цифара. Тек када се пређе на 4-цифрену цену може се говорити о колико толиком осећају музике. Штета али је тако.

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2016 at 17:48, TurboMaximus said:

Pravi hi-fi kreće od par stotina evra. Ima i za manje. Često su to uređaji jedan broj iznad najjeftinijeg iz game. Vrhunsko je ono što može da zvuči vrhunski. Da li će tako i biti zavisi od kvaliteta postavke, a ne od broja nula na računu. 

 

Ne citirati prethodni post znam, ali moram.

Amin.

Link to comment
Share on other sites

Добро, наведите ми уређаје и звучнике испод 1000е који звуче врхунски. Надам се да нема проблема шта врхунски тачно значи. Не патим ја од цифре већ једноставно нисам чуо такве уређаје у нижим класама.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Peter said:

Ovo je jedna od boljih tema.Molim Vas,nemojte je zagaditi.Sav trud ZoranBG ce pasti u vodu.

Slazem se potpuno, a moze se otvoriti i neka druga tema gde mozemo podeliti misljenja o tome koji uredjaji i zvucnici za relativno male pare nude zaista mnogo. Tu se naravno prvenstveno misli na polovne jer novo za "male" pare nema.

Link to comment
Share on other sites

Sistemi za oko 1100-1200 sveukupno mogu zazvučati zaprepašćujuće dobro, uz dobar setup. Naglašavam - neslućeno dobro.

To daje odgovor i na pitanje da li to važi za situaciju kod hiljadarke po komponenti.

Koje komponente? Ako si rešen da se pozabaviš sistemom, podlogama, položajem komponenata i prostorijom kao celinom, manje-više je iz gotovo bilo čega kvalitativno afirmisanijeg danas moguće izvući super rezultate. Suštinske za rekreaciju muzičke poruke, što nam je (nadam se) primarni cilj.

Link to comment
Share on other sites

Може се издвојити у засебну тему, слажем се да је Зоранова тема одлична и да је вреди сачувати.

Не, мисли се на нове уређаје испод 1000е (по уређају ново, да звучи врхунски) који сваке године и сваким новим моделом нуде све мање за новац колико коштају. Иста класа је сваке године све скупља и скупља.

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Nomimasen said:

 

Sistemi za oko 1100-1200 sveukupno mogu zazvučati zaprepašćujuće dobro, uz dobar setup. Naglašavam - neslućeno dobro.

 

To daje odgovor i na pitanje da li to važi za situaciju kod hiljadarke po komponenti.

 

Koje komponente? Ako si rešen da se pozabaviš sistemom, podlogama, položajem komponenata i prostorijom kao celinom, manje-više je iz gotovo bilo čega kvalitativno afirmisanijeg danas moguće izvući super rezultate. Suštinske za rekreaciju muzičke poruke, što nam je (nadam se) primarni cilj.

Smisao tvrdnje je savršeno jasan.

Konkretno to mogu da tvrdim za NAD C326BEE i 316BEE, Wharfedale Diamond 9.1, Monitor Audio Bronze BR2, cdp Cambridge Audio AZUR 640C (mada za njim nisam lud), pominjani dac Focusrite Solo. To su noviji jeftini uređaji koje koristim ili sam slušao u svom sistemu. Oni jesu pravi hi-fi, što nema veze s pojmom vrhunski. Nemojmo praviti terminološku zbrku.

Oko 1000E za elektroniku i zvučnike je dovoljno. Stalci, kablovi i polica zatvaraju trošak. Ostaje igranje s pozicioniranjem i akustikom. Dobro sklopljen (kao i uvek) sistem ove klase može da uradi sve! Kvalitetniji sistem nešto ili sve može da uradi bolje. U stvari, za više para može da se dobije drastično bolje. Za početak je potrebno razumeti da je kupovina hife ulaganje u rezultat u kondicionalu.

Link to comment
Share on other sites

Hm, ne bih se složio s tobom i nomimasenom nikako.

 

Slušao sam tvoj sistem sa nadom i kembridž cd plejerom, ali su zvuje bile mnogo bolje od gorepomenutih. Makar mislim da su ti prcvoljci od zvuja ozbiljna klasa u odnosu na ove što pomenu...

 

Elem, tada sam shvatio da je to pokazni sistem i na taj način sam i doživio zvuk tog sistema, šta može da se izvuče iz takvih uređaja sa jako dobrim zvučnicima, kablovima i policom. Ni manje ni više od toga.

 

Naš sugrađanin vinildžija je vrlo korektno ocijenio zvuk tog sistema i zaključio na kraju da taj zvuk ne bi slušao ni uz kafu. S tim bih se složio.

 

Znači, ne znam kakvi su kriterijumi vas dvojice, ali bih zaista volio da mi sklopite sistem za hiljadarku a da nadjebe ove moje starudije.

 

Tolko!!!

Link to comment
Share on other sites

Što bi neko rekao, ne zbog sebe i partije nego zbog naroda, da spomenem da su zvučnici bili sonus faber, modele brkam pa ne bih da lupim, a kablovi i zvučnički i interkonekti transparent neki, što će reći da su samo kablovi skuplji od nada i kembridža... Doduše, gramofon, vtl i cj su takođe bili tu, ali se nisu slušali. Koliko sam tada shvatio, to je zapravo tvoj sistem sa vtl lampašem i cj preampom, a ovoostalo je bilo pokazna vježba.

 

Zvuk je bio takav kakav je bio, ali osim dubine scene tu nije bilo ni tijela instrumenata ni muzičara u prostoru, a da ne pričam, što bi sondek rekao, o digitalitisu kembridž cd plejera. Znači, bilo je muzike, ali nije bilo visoke vjernosti.

Link to comment
Share on other sites

U trenutku kada si ga slušao moj sistem je bio u poluraspadu. Ipak, zvuk si prokomentarisao rečju koju neću citirati. Ja je nikad ne bih upotrebio. Zbrujicev komentar si malo izvrnuo, što je proverljivo. U svakom slučaju, zvuk nameštam prema svojim shvatanjima, a ne tvojim, njegovim ili potrebama slušaoca X.

To i jeste delom pokazni sistem. Ostatak pasusa govori možda i ono što nisi hteo da kažeš.

Tvoj sistem nisam čuo, ali se sećam da si se ogradio od poziva svestan one reči koju neću citirati. Nisam se u ovo uključio iz potrebe za samoisticanjem niti poredenjem. Uostalom, mislim da si na svom sistemu radio daleko iznad proseka. I nije bitno da li su uređaji starudije, naravno, do neke granice. Ja samo tvrdim da uređaji iz budžet kategorije mogu odlično da sviraju i to nije pojava novijeg datuma. Jedan od takvih (starudija na izdisaju), Rotel RA820 AX još koristim. Mada jeftiniji, bio je bolji od cele, dobro kotirane BX serije. Sve sam ih čuo jer sam trgovao njima.

Sve komponente koje si pomenuo su delovi sistema i ravnopravno ih koristim u raznim kombinacijama. Moj sistem nije primer onoga o čemu pričam (ili baš jeste?), baš iz pomenutih razloga. Pošto pominješ Sonuse (Končertino), napomena - Diamond 9.1 imaju za klasu kvalitetniji visoki spektar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...