Jump to content


Projekat „Sirotinjski HiFi“: primer kako u Srbiji doći do jevtinog a dobrog HiFi sistema


ZoranBG

Recommended Posts

5 sati ranije, sondek said:

Čekamo nastavak.U duhu tolerancije koja vlada na temi(fala ti bože) bilo bi sjajno videti kao drugi gram neki povoljan beltdrajver da oba tabora vinildžija dobiju svog budžet plejera!Mnogo ljudi se vraća pločama,dosta ih po prvi put kupuje.Nije loše da se spomene da je vrlo bitno proveriti ispravnost i podesiti pravilno gramofon pre upotrebe,staviti ga na nivelisanu i stabilnu podlogu.Kod digitalije nema štete od početničkih gresaka,kod ploča su nepovratne.Predpostavljam da sirotinjska tema dobro ide jer je i manja zelja za pametovanjem kao kod skupih sprava.Verujem, iskusni se rado sećaju starih sprava na kojima su najviše muzike slusali dok je muzika bila najvažnija i koju ćeš ploču slučajno da zaboraviš pod miškom kad kreneš u grad.Chers!

Sondek, slažem se sa Vama. Gledaću da spomenem neke od sitnica kod opisa sledećeg gramofona. On, nažalost, nije na pogon remenom već takođe sa direktnim pogonom - tako se zadesilo.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@alex67

Znaš koliko cenim tvoje komentare. Ali, moram da primetim: ja jesam pisao o strimeru u svojoj temi - LG Blu Ray plejer je istovremeno i strimer, možda ne čistokrvni, ali potpuno upotrebljiv.

Što se izbora pojačala tiče, Marantz PM5005 kojeg si naveo kao primer prelazi 1.5 puta cenu pojačala koje sam ja kupio i daleko je iznad planiranog budžeta. Da on (budžet) iznosi 1.000-1.200 evra, uzeo bih ga možda u obzir. U "sirotinji" kakvu sam planirao za njega nema mesta. Nisam još završio tekstove, ali možda će ti priča o zvučnicima (u pripremi) učiniti stvari jasnijim.

No, druga jednako bitna stvar je da me je moje iskustvo testiranja novih uređaja upravo i nateralo da potražim polovno pojačalo. Ne znam koliko si novih pojačala iz donje kategorije imao prilike da čuješ u svom sistemu, ali štos je u tome da su ona generalno teško sr*** (oprosti na slobodi izražavanja) sa retkim odličnim uređajima koje je praktično veoma teško izdvojiti od blata koje se nalazi oko njih ali ima dobru reklamu. Neću da navodim primere, ovo nije tema o tome.

Slažem se da u polovno pojačalo treba uložiti na duže staze. Ne mora da se radi refreš, dovoljno ga je dovesti za početak u fabričke vrednosti osnovnih parametara kod nekog dobrog majstora, a kasnije videti da li ići dublje ili ne.

Praktičan primer je upravo ovaj Harman PM660. Zvučno, to pojačalo i sada posle 30 godina vrši egzekuciju mnogih drugih koja nova koštaju (ili su koštala) 4-7 puta više. Kod novih dobijaš to da ih sam otpakuješ, garanciju koja može biti i sumnjiva itd., tj. neke druge vrednosti.

Naravno da Harman PM660 ne može da se poredi sa top modelima Sony-ja ili Yamahe koji danas bivstvuju na tržištu ali...kao banalan primer navodim Yamaha A-S700 pojačalo, ta linija (pojačalo i CD plejer) je dizajnirana od strane žene - Japanke Ria Wade, dosta je reklamirana a spoljni dizajn se oslanja na A-S1000 i A-S2000 što je samo klasična japanska prevara jer je pojačalo potpuno drugačije iznutra i nije im ni prineti.

U proseku to bih pojačalo (A-S700) ocenio trojkom (od jedan do pet): u odnosu na Harmana PM660 pomenuta Yamaha je tunjava, neagresivna, nedorečena, nikakva, čak i slaba. Ali zato je CD CD-S700 prva liga za te pare. A to ćeš teško saznati ako nisi sam čuo.

Ne bih da krenem da "rešetam" ostala nova pojačala iz vremena kada sam ih testirao i uporedim zvuk kojeg se živo sećam sa ovim Harmanom.

Ako se bilo ko zapita "Zbog čega je tako?", odgovor je vrlo jednostavan: štednja. Dobro pojačalo je jevtino napraviti, a loše praktično smešno.

Dakle, ne reklamiram ja Harmana, nisu oni danas ništa bolji od drugih. Ja samo kažem da bih uvek krenuo od novog skupog ili polovnog skupog ili jevtinog, a jako teško od novog jevtinog pojačala... pre bih išao na mini ili midi liniju.

Ne bih više da lajem, da ne bih počeo da govorim politički nekorektne stvari :)

 

Link to comment
Share on other sites

Kao neko ko je uvek kupovao sirotinjski HiFi i večito preslušavao te nove Entry level komponente, moram potpuno da se složim sa Zoranom. Znači uđem u prodavnicu X i tražim da čujem sistem od XYZ komponenti koji mogu da priuštim, i to uvek bude jedno demorališuće iskustvo. Sabrano izvor, pojačalo, zvučnici - košta npr. 750€ a nema tu ljubavi. I tako sam par nekih kriznih godina bio bez hifi jer ono što mogu da priuštim ne radi posao kako ja želim, a ono što mi se sviđa ne mogu da priuštim. Polovno nisam smeo da gledam jer nisam znao šta vlalja niti koga da pitam da mi pomogne.

Onda sam se osmelio i konačno krenuo u vode plovnjaka i nikada se više ne vraćam. Pojačalo iz 91. za 80€, zvučnici iz 2002. za 200€, 2 god star USB DAC za 100€. Zbirna cena 380€ i na prvu svira bolje od svih onih Entry pojačalaca, zvučnika... a još duplo jeftinije. Sa još nešto ulaganja u refresh i apgrejd pojačala (još 40€ na startnih 80), prosviralo je kako tamo neki Marantz 5005, NadC32X... mogu samo da sanjaju.

Neki izuzetak iz tog staro i pvoljno mi je DAC. Oni su se brzo razvili i tamo neki stari i svojevremeno skupi DAC opušteno može da bude pobeđen od neke mini USB "igračke" koje sada mogu da budu vrlo korektan izvor za realno smešan novac za novu stvar. 

Zorane, izvinjavam se na malom raspisivanju ali sam se uneo jer je moj hifi put do sad uvek bio baš taj sirotinjski i upravo me je odnos cena/kvalitet tih novih sprava u prodavnicama zamalo oterala iz cele priče, a filozofija poput ove iz ove teme održala u njoj. 

Link to comment
Share on other sites

U stvari, nama fali tema "Sirotinjski novi uređaji" ili nešto tipa "Entry level koji se ističe nad prosekom"...

Ali znamo da je takva tema teško moguća bez ozbiljnog fajta u raspravi :P

...a i sumnjam da ima tih uređaja niže klase vrednih pomena.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NShappy said:

U stvari, nama fali tema "Sirotinjski novi uređaji" ili nešto tipa "Entry level koji se ističe nad prosekom"...

Slažem se potpuno.

Samo što čak i najjeftiniji novi sistem verovatno ne bi bio finansijski dohvatljiv većini. (oko 700 evra grubo i to za tri komponente)

Ali što da se ne otvori tema?

A i fajta u raspravama ovde izgleda nikada ne nedostaje.

Link to comment
Share on other sites

Доброг хифи звука никада није било у ''јефтинијим'' компонентама, само је платежна моћ била већа или мања. Средња класа или нови уређаји реда пар кила новчаних јединица су карта за улазак у лудило овог хобија. Ко може тера ново, ко не тера половно а може и комбинација.

Link to comment
Share on other sites

Aibo I dragi forumasi,

pa I treba da iznosite svoja iskustva, tako ce ljudi saznati jos vise o temi koja ih zanima.

U principu, treba biti maher I imati srece pa sklopiti nov sistem od entry level komponenti, a da on zvuci vrlo pristojno. Moguce je, ali dosta tesko na nasem trzistu koje ne nudi bog zna kakav izbor.

Jedna od opcija kojom sam se ja vodio jeste kupovina polovnih komponenti koje su nekoliko godina stare, slicno kao kod kupovine kola. Sada je trziste bas osiromasilo, ali ranije su se u Hrvatskoj I Srbiji mogle naci komponente po daleko nizim cenama, par godina stare. Takve uredjaje nije potrebno refresovati, a jos uvek su veoma kvalitetni.

 

Link to comment
Share on other sites

Moj ulazak u hifu je bio pre 5 god, i to kupovinom novih zvucnika,  mali (ali skupi Monitor Audio MR 1). Secam se da sam ih kreditirao punih god dana, oko150 evra su bili. Za mene su oni tada bili vrh vrhova, u kombinaciji sa Sansui riciverom RZ3000 to je prasilo samo tako.

I onda polako , sam na nagovor drugara sa posla poceo da citam forum, pokupio par dobrih saveta, dobio na poklon Sonijev minidisk od gospodina Sedobradog, i stekao prve utiske o sirotinjskom haj faj sistemu.

Glavni izvor je bio komp sa pomenutim minidisk recorderom. p polako krece kupovina prvog cd plejera, pa externa zvucna(vise komada), i itd.

Nakon prodaje MOnitor Audija MR 1, opet sam kupio nov zvucnik, Tannoy Mercury V1i, odlican zvucnik, ali prodajom posle nekih 1,5 god kupujem polovan Usher S520 i tu krece ludilo, kada sam skontao taj neki iole ozbiljniji zvuk, do sad sam izmenjao nekoliko kombinacija, sve polovno naravno.

Negde se sapletes kod polovnog, iskusio nasvojoj kozi, na kraju je ipak bio happy end, ili barem ja tako mislim.

Sada pazljivo biram, tj kupujem, odem na lice mesto, pogledam i poslusam i to je to.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prvo da pohvalim temu i podelim jedno iskustvo sa Vama.

Iako imam 2 pojacala,sasvim slucajno se desilo da sam uzeo i trece i pored neverovatnih pohvala mog jako dobrog druga od koga sam uzeo pojacalo,nisam verovao da zaista tako dobro svira.U pitanju je JVC AX-435TN,pojacalo koje je 1990 godine u Engleskoj kostalo 200 funti.Za male pare,zaista odlican zvuk.Koliko znam ovakvo pojacalo se prodavalo za nekih 50-60 evra na sajtu kupujemprodajem.Ovo moje ima vidljivo ostecenje od pada,pa sam ga zato i dobio u zameni na nekih 30-40 evra.Ali zato svira odlicno.Jos sam prikljucio neke obicne zvucnicke kablove i to svira zaista odlicno.Mnogo sam toga promenio od pojacala,ali ovo me definitivno iznenadilo.Sjajan vokal,odlicna scena...Ovo su prvi utisci,jer sam ga tek danas prikljucio.Uskoro opsirnije.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
On 6/27/2016 at 8:56 PM, ZoranBG said:

Evo posle duze pauze I nastavak tekstova. Ima dosta slika I objasnjenja, nadam se da ce vam se dopasti:

http://zokiaudio.com/serbian-projekat-sirotinjski-hifi-13-gramofon-2-sony-ps-x40/?lang=sr

 

Lep opis, imao sam naslednika PS-x600 pre 15-ak godina, lepo je to sviralo sa Shure V15mk4 glavom. Mislim da sam ga polovnog platio 400 DEM tada u near mint stanju.

Link to comment
Share on other sites

On 29. Mai 2016 at 20:28, gvlada said:

Доброг хифи звука никада није било у ''јефтинијим'' компонентама, само је платежна моћ била већа или мања. Средња класа или нови уређаји реда пар кила новчаних јединица су карта за улазак у лудило овог хобија. Ко може тера ново, ко не тера половно а може и комбинација.

Nekako sam tek sada naleteo na ovo.

 

Da li dobro razumem, ispod kile novaca po komponentni nema haj-faja?

Link to comment
Share on other sites

Ма где није... упоредите уређаје испод 1000е, појачала, плејере и рисивере па се после "чудите" што 10-15 год стар пандан за 200е растура нове такмаце. Проблем старијих је недостатак подршке нових формата и протокола па се извор може тражити (што више) нов али појачала и звучници тј. минт половњаци су фантазија за данашњу <1к е "пластику" у излозима.

Link to comment
Share on other sites

Ок, или се не разумемо скроз или имамо различит став према хифи. Нисам мислио да стари уређај исте класе од пре 15 год бољи од исте класе данас већ да нови уређаји испод 1000е не нуде врхунски звук. Звук који нуде по мени није прави хифи, што се лако потврђује поређењем са скупљим уређајима. Јесте колико пара толико музике али ово јефтиније једноставно није то то. Рекао сам да испод 1000е могу да се купе половни уређаји који боље свирају него ти нови за мање новца. Погледајте еволутивни пут Онкио авр, НАД појачала, Маранц уређаја... цене су стално расле а квалитет у звуку једва приметан ако га има. Погледајте цене истих серија разних произвођача. Чак је најновија сероја Онкио авр преузела слаботелесна напајања од Пионира кога су купили и још више срозали квалитет. Направите тест са музиком и повежите нпр 906 из 2008. год са било којим стерео авр испод 1000е. Тај уређај је коштао 1600-1800е и трошио 1000 вати на 7 канала а сада наследник троши 300 вати на 11-13 канала.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...