Jump to content


Projekat „Sirotinjski HiFi“: primer kako u Srbiji doći do jevtinog a dobrog HiFi sistema


ZoranBG

Recommended Posts

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hvala dragi ljudi :)

Slusajuci intenzivno poslednjih dana, za moje uho modifikovani NAD ima bolji udarac, ritam I tajming. Nagovara nogu da pocne da tapka po podu. Za druge LG ima bolji zvuk: on je svetliji, naglasava detalje, brz ali po meni nema taj nivo emocija pri reprodukciji. No, sto je najbitnije, ne zvuci izvestaceno niti tanko.

LG, za sada, nije uopste modifikovan.

Kada bih slusao samo CD-ove, originale i rezane na CD-R diskovima, izabrao bih NAD-a. U svakom drugom slucaju (reprodukcija CD-RW, sa eksternog USB flash diska, SSD-a, HDD-a, preko mreze sa NAS-a...) LG je bolje resenje. Ne zbog opcija, vec zbog odnosa kvaliteta zvuka/cene/opcija koji je izuzetan.

 

@parabolis

Jedan od CD plejera koji su bili opcija za ovaj projekat, bio je bas Harman/Kardon, model 7725. Ali nisam zeleo da ispadne da forsiram jednu firmu, pa sam odustao.

Link to comment
Share on other sites

Zoki majstore :cheers

Uvlacis jednog po jednog u svoj rezirani show i igras se sa svakim pojedinacno bas kao i sa svojim mnogim spravama u nizu i preslusavas i modifikujes po svome ukusu...

Nalik riality show-ima sa ovih prostora koji traju i traju, a zapravo su zavrseni davno i svi ucesnici se nalaze daleko izvan prostorije glavnih dogadjaja, sada i ti sedis u svojoj fotelji preslusavajuci daleko bolji sistem skockan zapravo samo za sebe, a ovde posmatras one koji balave na ono sto zapravo nikada nisu culi. I tako u krug, opet i opet - moze to do beskonacnosti - ceo forum na notu. :talasi

Ipak cu reci, nisam ovo napisao zlonamerno, cak naprotiv. :cheers

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, acazr said:

Odlično, ako sam dobro razumeo fiksne vrednosti se mogu koristiti bez pokretanja autokalibracije.

Aco,nazalost, ne, te vrednosti menjaju blago konturu autokalibracije. Nije mi jasno zasto, jer autokalibracija treba da napravi linearni odziv u odnosu na traku, a ovako se to ne dobija, sem kada je vrednost selektora na nuli.

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, ab said:

Zoki majstore :cheers

Uvlacis jednog po jednog u svoj rezirani show i igras se sa svakim pojedinacno bas kao i sa svojim mnogim spravama u nizu i preslusavas i modifikujes po svome ukusu...

Nalik riality show-ima sa ovih prostora koji traju i traju, a zapravo su zavrseni davno i svi ucesnici se nalaze daleko izvan prostorije glavnih dogadjaja, sada i ti sedis u svojoj fotelji preslusavajuci daleko bolji sistem skockan zapravo samo za sebe, a ovde posmatras one koji balave na ono sto zapravo nikada nisu culi. I tako u krug, opet i opet - moze to do beskonacnosti - ceo forum na notu. :talasi

Ipak cu reci, nisam ovo napisao zlonamerno, cak naprotiv. :cheers

Ahahahah, sjajno :)

Ali nije bas tako, evo dok sam citao komentare sta sam slusao... PC Press na dnu je ovaj poslednji.

Slika napravljena pre 5 minuta... samo nisu prikazani gramofon I iznad njega Blu-Ray plejer.

 

Sistem.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, trotter said:

Pohvale za ideju i trud. Neizostavno ubaciti u temu i "sirotinjske" zvučnike, ne vidim smisao teme bez zvučnika?

Hvala.

Kao što sam rekao na početku, biće predloga nekih zvučnika koje sam našao na oglasima i drugde. Nemam fizičkih mogućnosti da smestim zvučnike, te zato nisam ni planirao kupovinu.

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, zveroguster said:

Jedno pitanje za pokretaca teme...

Gledam sad na onim fotografijama gde su slikani razliciti opampovi kako su postavljeni kontra jedan u odnosu na drugog.
Da li su njima svi pinovi isti ili je bitno kako cemo ih ubosti u podnozje?

Hvala.

Nisu isti, naravno, uobičajeno postoji barem jedno obeležje na čipu koje služi za orijentaciju i lociranje prvog pina. Evo malo detaljnijih informacija na tu temu:

http://www.evilmadscientist.com/2010/basics-finding-pin-1/ 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, zveroguster said:

Jedno pitanje za pokretaca teme...

Gledam sad na onim fotografijama gde su slikani razliciti opampovi kako su postavljeni kontra jedan u odnosu na drugog.
Da li su njima svi pinovi isti ili je bitno kako cemo ih ubosti u podnozje?

Hvala.

Kod razlicitih modela ovih dvostrukih operacionih pojacavaca koje sam koristio, pinovi imaju identicne funkcije u smislu da je pin 1 kod svih izlaz prvog operacionog pojacavaca, pin 8 je + napon kod svih itd. Na taj nacin fabricki op se moze izvaditi I na njegovo mesto ubaciti drugi operacioni. Polozaj je, naravno, bitan: najcesce se gleda oznaka na ploci koja pokazuje ili gde se postavlja prednja strana (pin 1 I pin osam) operacionog ili postoji tacka koja oznacava rupicu na ploci (lemnu tacku) kroz koju treba da prodje pin 1.

To znaci da su op zamenjlivi ali se mora voditi racuna o polozaju na ploci.

 

Link to comment
Share on other sites

Od kada sam započeo temu, iznenadio sam se (čitajući komentare i lične poruke) koliko finih ljudi još uvek ima, samo su se povukli pred vagabundima.

Jedan član mi je kao dopunu sistema ponudio DIY kablove.

Juce je drugi član ponudio da mi pošalje zvučnicu AT100E da testiram sa Dual CS630Q gramofonom, baš onakvu kakvu sam razmišljao da kupim, ali nisam. Pristao sam, što je divno jer ću onda videti da li se dodatno ulaganje u zvučnicu isplati.

Стеј тјунд, što bi rekli Ameri,  biće dodatka teksta za gramofon :)

Link to comment
Share on other sites

Čekamo nastavak.U duhu tolerancije koja vlada na temi(fala ti bože) bilo bi sjajno videti kao drugi gram neki povoljan beltdrajver da oba tabora vinildžija dobiju svog budžet plejera!Mnogo ljudi se vraća pločama,dosta ih po prvi put kupuje.Nije loše da se spomene da je vrlo bitno proveriti ispravnost i podesiti pravilno gramofon pre upotrebe,staviti ga na nivelisanu i stabilnu podlogu.Kod digitalije nema štete od početničkih gresaka,kod ploča su nepovratne.Predpostavljam da sirotinjska tema dobro ide jer je i manja zelja za pametovanjem kao kod skupih sprava.Verujem, iskusni se rado sećaju starih sprava na kojima su najviše muzike slusali dok je muzika bila najvažnija i koju ćeš ploču slučajno da zaboraviš pod miškom kad kreneš u grad.Chers!

Link to comment
Share on other sites

Zorane , 

svaka cast na entuzijazmu i strpljenju ovako nesto da ostvaris, ali: posle svega procitanog ovakav sistem zahteva bar dve desne ruke da bi sistem prosvirao kako treba. Iako nisam iz tih voda tvoja recenica:

Ja koristim strimer kao primarni izvor u svom sistemu poslednjih pet godina, tako da ako mislis da sam "vintage"... nisam.

Mi se cini kao najbolji pocetak danas. I pri tome ne uzimati ,,matoro'' pojacalo vec nesto iz novijih dana - recimo Marantz PM5005   ( ovo je samo primer , nisam ga slusao) je nekih 250 eura. I sam znas da kada smo i sami pocinjali nismo imali za nesto bolje od 40tak vati, nego je vremenom to zamenjivano za bolje uredjaje. Jos nesto, naveo si uredjaje koji nisu bili na donjem delu tabele vec blizu vrha. Tu su proizvodjaci vec pomalo pazili sta se stavlja u uredjaj a danasnja restauracija ( jer ni jedan od ovih uredjaja ne svira na nacin kako je to fabrikant zeleo posle 30+ godina) je skup sport ako se hoce valjano uraditi i na kraju - prilicno neizvestan sport kako ce sve na kraju ispasti. Ali na kraju, sve ovo je vredelo jer sam iimao sta citai punih 20-tak strana :D:D

A posle svih stranica za odmor ociju jedna slika

 

_ABC5386_zpslm555qmk.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...