Jump to content


Projekat „Sirotinjski HiFi“: primer kako u Srbiji doći do jevtinog a dobrog HiFi sistema


ZoranBG

Recommended Posts

17 sati ranije, seven said:

Zorane u uvodnom textu si naveo da se sa Hi fi jem kao HOBIJEM  bavis 30 tak godina.Ja mislim da nakon toliko decenija i iskustva to nije Hobi vec  Nacin Zivota..Smo nastavi i oraspolozi nas sa jos puno testova i textova u buducnosti!

Hvala Vam na lepim rečima i željama, zaista mi znače.

No, mislim da cu se HiFi penzionisati uskoro :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A ne, sad necu ponoviti istu gresku. Nicije ime nisam pomenuo a ko je dokon pa sam sebe pronalazi..., ta, to nije moj problem. 

Naravno da je Zoran K. vrhunski ekspert za Hi Fi uredjaje. Njegovo bogato iskustvo i poznavanje svega vezanog za Hi Fi je opstepoznato i glupo je i pricati o tome. 

Cudi me da to neko dovodi u pitanje...

 

Link to comment
Share on other sites

 Sta dobro, odlicno je. Ti isti, osim kvazi mini linija koje nikad nisu ni culi,ispljuvali su i sve entri level separatne komponente. Kazu ni to nije hi fi. Suvise jeftino,konzervasto i jadno. Hi Fi je samo ono sto oni kazu da je Hi Fi.

Onda dodje jedna takva legenda kao Zoran K. i pocne temu o dobrom Hi Fi-ju za nekoliko stotina eura...

Stvar je potpuno jasna a ja se gospodinu Zoranu, i samo njemu, izvinjavam na ovom ofu koji se nece ponoviti.

Samo nastavite Zorane sa ovom temom, pravo je osvezenje.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, stoN_Cold said:

Аман схватили смо, мада култ личности није забрањен.

Ovde se ne radi o kultu ličnosti, već o klasičnom ljigavom uvlačenju, čepljenju, uplivu...dodati po želji.isuse.gif

 

P.S. Izvinjavam se Zokiju zbog zagađivanja teme, i molim moderaciju da obriše moje odgovore provokatoru trolčini.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, perodeformero said:

Ovde se ne radi o kultu ličnosti, već o klasičnom ljigavom uvlačenju, čepljenju, uplivu...dodati po želji.isuse.gif

Хтео сам само да покажем мој ниво културног изражавања али ако је ово истина што си написао онда је стварно љигаво.

Link to comment
Share on other sites

Sastalo se clanstvo kluba "Povredjene sujete".... 

Za mene je legenda. Trideset godina. Hiljadu Hi Fi uredjaja. Bivsi istaknuti clan redakcije Hi Filesa.

Al ne samo to. Osoba koja svima persira i svakoga postuje. Gospodin.

Za razliku od novokomponovanih elitista  a u stvari " narodnjaka" kojima iz pera izlaze jarost, uvrede, primitivizam i banalna sujeta...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Drugari, nema druge do ''ignore''...vidite da je u pitanju tipičan ''napredni'' lik...audiofil...ne možeš im ništa ovo je njihovo vreme...svet su osvojili homo novusi...

Ма ни "Н" од напредности, једноставно уважени члан је погрешио тип форума и немојте му замерити.

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, Ultravox said:

Sastalo se clanstvo kluba "Povredjene sujete".... 

Za mene je legenda. Trideset godina. Hiljadu Hi Fi uredjaja. Bivsi istaknuti clan redakcije Hi Filesa.

Al ne samo to. Osoba koja svima persira i svakoga postuje. Gospodin.

Za razliku od novokomponovanih elitista  a u stvari " narodnjaka" kojima iz pera izlaze jarost, uvrede, primitivizam i banalna sujeta...

 

 

 

Poštovani gospodine,

Mogu li Vas zamoliti da odhebete u troskoku od teme.Bila je za uzivanje do Vašeg pojavljivanja.Takođe molim i moderaciju za Lex specijalis da se pobrise off,uključujući i ovaj moj post.

S poštovanjem

Sondek

Link to comment
Share on other sites

Evo, pristaću da me zovete HiFi Krkobabić, samo da prestanu varnice :)

Juče sam spremio mail sa molbom da se prekine sa sukobima jer sam slučajno bio na temi kada je počelo... ali rekoh smiriće se, da ne palim još jaču vatru...

Siguran sam da smo svi ovde iz najbolje namere i da nema nikakve zle pozadine iza bilo čijih reči.

Pored "velikih" komponenti imao sam i ko zna koliko mini linija... početkom prošlog leta čak četiri, od kojih sam tri testirao međusobno i zapisao utiske i slikao ih. Bili su to Grundig Fine Arts, Onkyo Liverpool i novija verzija Teac Reference mreznog pojačala i CD plejera. Nisam stigao da završim tekst usled nedostatka vremena, ali zamišljen je kao prikaz odnosa snaga nekadašnjih top modela mini sistema napravljenih oko 2000. godine i novijeg, starog par godina.

Ranije sam posedovao i Sony mini linije, zatim Technics stare i nove, a od svih tih sistema mi je Arcam Solo Music Mini ostao u srcu.

Pisati i čitati o mini linijama, čak i kada se sastoje od komponenti, nije preterano zanimljivo za audiofile. No, iznenađenja uvek postoje, sećam se da sam za Hi-Files testirao Yamaha Pianocraft, mislim da je model bio 740 i kako sam bio iznenađen zvukom tog malog prelepog sistema, a još više kutijama koje su delovale tako skromno i dolazile uz njega.

Moje generalno iskustvo je da se mini linije ne mogu po kvalitetu meriti sa "velikim i ozbiljnim" komponentama iz iste generacije, ali svašta se dešava na tom tržištu i tek će se dešavati minijaturizacijom izlaznih stepena i napajanja koji zauzimaju najviše prostora pri klasičnim koncepcijama. Mnogo se toga promenilo u poslednjih desetak godina. Zato treba držati otvorene oči ali takođe biti i sumnjičav jer je propaganda proizvođača čudo.

Zato, hajde da zaboravimo prethodne pomalo neprijatne postove i krenemo iz početka, molim Vas sve.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ZoranBG said:

Evo, pristaću da me zovete HiFi Krkobabić, samo da prestanu varnice :)

Juče sam spremio mail sa molbom da se prekine sa sukobima jer sam slučajno bio na temi kada je počelo... ali rekoh smiriće se, da ne palim još jaču vatru...

Siguran sam da smo svi ovde iz najbolje namere i da nema nikakve zle pozadine iza bilo čijih reči.

Pored "velikih" komponenti imao sam i ko zna koliko mini linija... početkom prošlog leta čak četiri, od kojih sam tri testirao međusobno i zapisao utiske i slikao ih. Bili su to Grundig Fine Arts, Onkyo Liverpool i novija verzija Teac Reference mreznog pojačala i CD plejera. Nisam stigao da završim tekst usled nedostatka vremena, ali zamišljen je kao prikaz odnosa snaga nekadašnjih top modela mini sistema napravljenih oko 2000. godine i novijeg, starog par godina.

Ranije sam posedovao i Sony mini linije, zatim Technics stare i nove, a od svih tih sistema mi je Arcam Solo Music Mini ostao u srcu.

Pisati i čitati o mini linijama, čak i kada se sastoje od komponenti, nije preterano zanimljivo za audiofile. No, iznenađenja uvek postoje, sećam se da sam za Hi-Files testirao Yamaha Pianocraft, mislim da je model bio 740 i kako sam bio iznenađen zvukom tog malog prelepog sistema, a još više kutijama koje su delovale tako skromno i dolazile uz njega.

Moje generalno iskustvo je da se mini linije ne mogu po kvalitetu meriti sa "velikim i ozbiljnim" komponentama iz iste generacije, ali svašta se dešava na tom tržištu i tek će se dešavati minijaturizacijom izlaznih stepena i napajanja koji zauzimaju najviše prostora pri klasičnim koncepcijama. Mnogo se toga promenilo u poslednjih desetak godina. Zato treba držati otvorene oči ali takođe biti i sumnjičav jer je propaganda proizvođača čudo.

Zato, hajde da zaboravimo prethodne pomalo neprijatne postove i krenemo iz početka, molim Vas sve.

 

 

Svaka Čast ! inače ne persiram na forumu . al G . Zoki svaka čast što pokušavate educirati samoljubivu , a i neiskusnu ekipu . (To je i namjera ? ) . da uključi mozak , a ne forumske mudrolije ? . Daklem uši u žep i poslušaj jel kome  paše ? :) . Prosim ! da nastavite s pisanjem bez obzira na  " čarobnjake" ? !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Evo I nastavka "sirotinjske" sage: primarni izvor, u ovom slucaju CD plejer.

Ekstrakt iz teksta:

Nedeljama sam tragao za dobrim, a jevtinim digitalnim izvorom. Našao sam sve, samo ne jevtino i dobro: od skoro džaba cd plejera niže klase sa koji ne mogu ni da prismrde kapacitetu ostatka sistema do nekada vodećih (nekada – dakle u vreme dinosaurusa) plejera koje prodavci nazivaju high end-om a jednako su high end kao Folksvagen Passat iz 1985. godine… danas. Kada čujem preporuke da se kupi neki plejer star 30 i kusur godina sa TDA1541A DAC-om, a sam plejer je bio osrednji i kada je bio nov… a sada se nudi kao rešenje za „baš dobar zvuk“… naježim se. Naš narod se, izgleda, još decenijama neće otrgnuti od sindroma „Golf 2 – najbolji auto i dan danas“ i „Philips od 50 evra sa TDA1541 - izuzetan CD plejer i dan danas“.

 

Ostatak mozete procitati ovde:

http://zokiaudio.com/?p=2408&lang=sr

 

Link to comment
Share on other sites

Ova tema je interesantna i zbog toga sto je aktuelna: sve manje ljudi danas ima novca za basnoslovno skupe HiFi komponente. A tu mislim i na ljude koji zive na Zapadu.

Moj doprinos ovoj temi jeste sledeci:

- Ne koristiti vise klasicne izvore zvuka (tuner, cd player, gramofon) ne zato sto ne valjaju nego zato sto postoji jeftiniji nacin da se dodje do uporedivog kvaliteta: streaming sa interneta. Jedna od najjeftinijih sprava iz tog segmenta, a koja ne svira lose, jeste Apple AirPort Express, koji kosta malo manje od 100 eura nov. To je istovremeno Router, ali i streamer sa ugradjenim DACom. Ima digitalni i analogni izlaz.

- Ako je budzet tanak (a po definiciji ove teme jeste) onda na njega direktno zakaciti manje aktivne zvucnike. Ponuda je velika i dijapazon cena takodje, tako da sam siguran da svako moze da nadje u toj ponudi nesto za sebe i svoj budzet.

Glasnoca se kontrolise pomocu mobilnog telefona/tableta, pomocu kog se i kontrolise i streaming. Danas svi poseduju smart mobilne telefone tako da njih ne racunam u cenu HiFi sistema. Apple AirPort Express podrzava AirPlay, tako da to podrazumeva neku Apple spravu ali mislim da su se u medjuvremenu sigurno pojavili i neki android apps za AirPlay (treba proveriti).

Streaming sa interneta moze da bude i besplatan a moze da bude i u HiRes varijanti: opet u zavisnosti od raspolozivog budzeta.

Kvalitet ovakve reprodukcije moze da bude iznenadjujuce dobar a po ceni zapravo nedostizan. Predstavlja medjutim jedan sasvim drugaciji pristup slusanju muzike nego kod onog "klasicnog" na koji smo, mi nesto stariji, navikli.

Prednost ovakvog sistema u odnosu na "klasicne" HiFi sisteme:

- manje komponenti i kablova

- cena

- problem uparivanja razlicitih komponenti i trazenja sinergije izmedju njih prakticno ne postoji

- komponente mogu biti nove tako da ne postoji problematika osvezavanja starih polovnih HiFi uredjaja

Mane:

- moze da dodje do pojave ground loopa ako se koristi analogni izlaz iz AirPlay Extreme sa aktivnim zvucnicima. U tom slucaju se moraju traziti resenja.

- kvalitet zvuka zavisi od kvaliteta interneta i wireless lana kao i od stranice sa koje se skida muzika.

Link to comment
Share on other sites

1541A ipak jeste dobar zvuk za male pare.
A i Golf 2 iako nije najbolji auto i danas, on je ipak pouzdani igrac i posle toliko godina.
Takodje stari Philips-i vecinom nemaju problema sa pustanjem rezanaca.
Lako bi se nas narod otrgao Golfa i Philipsa da je imao cime, ali na srecu (zalost?) ostase nam ovi sjajni relikti proslosti u vidu sjajnih substituta za modernija sokocala.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zveroguster said:

1541A ipak jeste dobar zvuk za male pare.
A i Golf 2 iako nije najbolji auto i danas, on je ipak pouzdani igrac i posle toliko godina.
Takodje stari Philips-i vecinom nemaju problema sa pustanjem rezanaca.
Lako bi se nas narod otrgao Golfa i Philipsa da je imao cime, ali na srecu (zalost?) ostase nam ovi sjajni relikti proslosti u vidu sjajnih substituta za modernija sokocala.

Male pare... mozda 10 evra, ne 50 koliko ih prodaju po oglasima. Plus cena refresha, koji bi morao da se odradi, plus problemi sa plocama na nekim modelima...

Imao sam Golf 2, ne bih dalje da komentarisem.

Sto se rezanaca tice, ni Sony plejeri nemaju probleme sa njima.

Slazem se da nas narod nema para, zato sam I pokrenuo temu.

Daleko su I Golf 2 I Philips bajati plejeri od sjajne zamene za modernije uredjaje, samo privid da imamo nesto sto valja jer nismo culi nista bolje. Moj licni stav je da ako cu da slusam takav zvuk I vozim takav auto, necu ni slusati niti voziti.

Link to comment
Share on other sites

Philips TDA DAC ovi su na ceni zato što su najpribližniji analognom zvuku prema tome nije čudo što ljudi cene playere sa ovim dacom, kompletan smisao cd playera je u tome što svi hoće analogni zvuk ili bar približno(šta znači skraćenica DAC) a današnji playeri o kojima ti pričaš jesu digitalija i pojačala i risiveri a mnogi to nevole i ti HI RES što pominješ super zvuče detaljno čisto i digitalno a mnogi nevole takav zvuk. Osim toga nisi u pravu za srbiju pogledaj na drugim stranim sajtovima bogatijih država, i tamo su isto na ceni TDA DAC playeri i u oglasima ističu to a za druge playere uglavnom nenavode koji DAC je u njemu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...