Jump to content


Projekat „Sirotinjski HiFi“: primer kako u Srbiji doći do jevtinog a dobrog HiFi sistema


ZoranBG

Recommended Posts

Evo i prvog teksta iz serije od deset koliko će ih biti objavljeno: priča o pojačalu

Sklapanje sistema sam krenuo od njegovog srca – pojačala. Iskreno, bilo je slučajno – naleteo sam na fino pojačalo u oglasima i… molio Boga da se proda… par nedelja, a ono je i dalje stajalo tu gde jeste. Nisam mogao da shvatim da ljudi kupuju kojekakvo đubre za 150, 200, 300 evra pored kockastog lepotana kojeg sam platio samo stotinu evra.

0.jpg.68480f2d1d1520d13ec8ca877eef3e50.j

Ostatak pročitajte na linku:

http://zokiaudio.com/?p=2393&lang=sr

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 343
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Moze biti, pisano je na forumu oko problema sa preklopnicima na harman pojacalima vise puta.

Ne znam za potenciometre, verovatno su problematicni kao i kod drugih konfekcijskih proizvodjaca, svi su gledali da smanje troskove gde god je moguce. Ima i izuzetaka na pojedinim serijama, na HK1200/1400 je koriscen Alps Black Beauty pot, prilicno skupa stvar tada. Preklopnici su odradjeni kao klizni preko šipke, to je moglo malo bolje, na mom hk1400 sam morao da obavim prskanje sprejom jer se javilo povremeno šuškanje koje je nestalo posle spreja. Pot black beauty jeste stvarno vrhunski, tu nema sta da se kaze.

Pitanje za Zokija- nije mi najjasnije zasto se pojacalo smatra srcem sistema? Vidjao sam podeljena misljenja, da je zvucnik najbitnija karika, da je to izvor, ali da oko pojacala treba graditi sistem vrlo retko. Moje misljenje i delovanje u sopstvenom sistemu je da su zvucnici na vrhu, no, naravno da to mozda nije ispravno. Cisto me zanima zasto polaziti od amplifikacije i prema njoj birati zvucnike i izvor?

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, stoN_Cold said:

Мени пресела кафа, заборавих да турим шећер.  :plakanje

Meni je presela malo kasnije kad sam skontao da sam propustio F1 trku, sve vreme sam kontao kako da ne zaboravim da je MotoGp večeras.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, trotter said:

Pitanje za Zokija- nije mi najjasnije zasto se pojacalo smatra srcem sistema? Vidjao sam podeljena misljenja, da je zvucnik najbitnija karika, da je to izvor, ali da oko pojacala treba graditi sistem vrlo retko. Moje misljenje i delovanje u sopstvenom sistemu je da su zvucnici na vrhu, no, naravno da to mozda nije ispravno. Cisto me zanima zasto polaziti od amplifikacije i prema njoj birati zvucnike i izvor?

Pitanje vam je potpuno na mestu. Moj stav je da je pojačalo srce sistema jer spaja sve ostale komponente. Shodno tome, izvor bi mogao biti "mozak". No, to ne znači da je pojačalo najbitnija komponenta. Jednom davno sam ovde napisao, u vezi priče šta je u lancu reprodukcije najbitnije, da su bitni: izvor 100%, pojačalo 100% i zvučnici 100%, što sve zajedno čini 100% :) 

Praktično, ova moja tvrdnja znači da ukoliko izvor ne može nešto da reprodukuje, pojačalo i zvučnici to neće nadomestiti. Isto se odnosi i na ostatak lanca. Zato je svaka od njih 100% i zajedno čine 100%.

Jedina podverzija ovoga jeste kada imate izvor koji ne slušate kao primarni - na primer tjuner. Ili pojačalo sa dva para zvučnika od kojih su jedni za sporadično slušanje u drugoj prostoriji. Ukoliko tjuner slušate ovlaš ili je kvalitet stanica loš, nema razloga da on u lancu reprodukcije bude bitan sa 100%. Ili dek, recimo.

Lično, volim da sklapam sistem počevši od izvora. Ali ne može se uvek tako: pojačalo je ono što je prvo "uletelo". Dok sam našao pristojan primarni izvor zvuka (CD plejer u ovom slučaju) već sam imao na polici kupljene i tjuner i dva kaset deka.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, BokiTokiVoki said:

 

Pohvale za temu. Stvarno je uživancija čitati sve ovo. Audiofilski serijal, koji drži tenziju.

Kao kada smo bili mali, imali 2 kanala na TV-u, i nestrpljivo 7 dana čekali za sledeću epizodu serije "Lost in Space". :lol:

 

Lako bilo tebi ? Moji su morali kupovat resiver za drugi program da bi mogli gledat " leteče tanjure "- preteču svih  Lost in Space varijacija ? :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, BokiTokiVoki said:

 

Pohvale za temu. Stvarno je uživancija čitati sve ovo. Audiofilski serijal, koji drži tenziju.

Kao kada smo bili mali, imali 2 kanala na TV-u, i nestrpljivo 7 dana čekali za sledeću epizodu serije "Lost in Space". :lol:

 

Boki, hvala Ti najlepse. I ja sa zanimanjem pratim tvoju aktuelnu temu.

Link to comment
Share on other sites

U daljem traganju za ostatkom komponenti, pod lupu mi je došlo nekoliko tjunera. Zašto prvo nisam jurio primarni izvor zvuka (CD plejer, SACD plejer, strimere itd.)? Odgovor je da jesam, ali ničega nije bilo u tom trenutku što bi zadovoljilo moje kriterijume. A tjunera je bilo, srećom, pa nisam hteo da gubim vreme.

Tekst o tjuneru možete pročitati ovde:

http://zokiaudio.com/?p=2395&lang=sr

Nakon njega sam nabavio dva kaset deka, pa tek onda uspeo da nadjem glavni izvor zvuka. Međutim, priča o CD plejeru je verovatno dosta zanimljivija i sastoji se od pet tekstova, pa ću prvo njih objaviti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...