Jump to content


Digitalni izvor


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Danas sam nasao malo vremena da se poigram sa razlicitim digitalnim izvorima zvuka, u paralelnom testu

CD koji je sluzio za slusanje: Kenny Burrell-"Bluesy Burrell",numera "Tres Palabras"(6:44),RVG remasters 2008.

Komponente: pre-amp:Tube Audio Lab 1(Vukusic),power amp:Pass pravljeno pojacalo u A klasi,2x30wrms,Speakers:Siemens RL-17.

Testirani uredjaji(svi starije generacije>10 god.):

1.laptop: DELL Inspirion 9300 (kabl sa pijace ,duzine 4m)

2.dvd QUADRO 730S(kabl sa pijace 1m)

3.dvd SAMSUNG P171(kabl sa pijace 1m)

4.cd CALIFORNIA AUDIO LABS DX-2 (VDH 102III 1m)

Pesmu sam narezao na kompjuteru(jevtin snimac) na dva cd-a,kako bih istovremeno testirao dva uredjaja.

Prvo sam poredio Quadro i Samsung i nikakvu razliku nisam cuo.Ostavio sam SAMSUNG kao lepsi uredjaj.

Izmedju njega i DELL-a,malu prevagu je odneo SAMSUNG(DELL je imao za nijansu zamucenije tonove,sto se moze pripisati i duzini kabla)

Najinteresantnije je bilo poredjenje SAMSUNGA i CALIFORNIA AUDIO LAB-a.I pored najbolje volje,nisam uocio neku razliku,iako je CALIFORNIA svirala sa mnogo boljim kablovima,a kostala je jedno cetiri puta vise od SAMSUNGA.

Na kraju sam u CALIFORNIA AUDIO LABS stavio original CD,a u SAMSUNG rezanac,misleci da ce se sada znati pobednik testa.

I...

Nista.Nema pobednika.

ZAKLJUCAK;

1.Na komponentama srednje klase(pojacalu i zvucnicima),nema potrebe kupovati skup CD plejer.

2.Na komponentama srednje klase nema potrebe kupovati skupe kablove.

3.Moje usi vise nicemu ne valjaju.

Kada je vec takva situacija,bio bih zadovoljan da je tacna konstatacija pod rednim brojem 3.,sto bi mi znacajno ustedelo budzet u buducoj nabavci novih uredjaja.Sedi Misko i vozi sta imas.

Na uredjajima visoke klase,verujem da bi se razlike cule.Mozda?

Link to comment
Share on other sites

Ako se promena izvora tako teško registruje, kao jedino logično rešenje mi se nameće da ti negde u sistemu nešto pravi opasno zakočenje. A sumnjivi su mi ti jako stari Simensi, da nisu oni odslužili svoje pa da prosto nemaju dovoljnu rezoluciju da se čuju ikakve razlike.

Imao sam i ja neke čudne situacije, npr. kada su mi NAD dvd player i Crative zvučna davali neki osrednji ali skoro identičan zvuk koji sam jedva razlikovao. Ali između krštenog CD playera/DAC-a i izlaza sa Laptopova ili jevtinih DVD playera razlike su, izvinite na rečniku, ko dupe i oko. Sve to slušano na tako nekom krajnje osrednjem sistemu.

Link to comment
Share on other sites

Sve ima uticaja.

Prvo pijačarski kablovi, drugo koji su interkonekti između predpojačala i snagaša, treće koji su zvučnočki kablovi i na kraju najvažnije - mislim da ti zvučnici ne mogu da pokažu šta cevni preamp i izlazni stepen u A klasi može.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...