Jump to content


Slušalice - AKG K701 ili AKG K340 electrostatic


milooskv

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Pokrenuo sam ovu temu u nadi da ću ovde naleteti na iskusne forumaše koji su imali prilike da probaju oba modela slušalica iz naslova, pa da mi prenesu njihovo iskustvo iz prve ruke. :)
Naime, već duže vreme koristim AKG K701 u kombinaciji sa zvučnom karticom M-Audio Audiophile USB, i prilično sam zadovoljan zvukom, možda fali malo više basa, ali u principu to je to. Slušam manje-više sve muzičke pravce, i na njima mi nekako najlepše leži jazz i klasika. Nisam imao prilike da isprobam neke bolje slušalice, tako da su ove za sada najbolje za koje znam. :) 

Već neko vreme na netu čitam o modelu AKG K340, koje su hibridne sa electrostatic/dynamic drajverima, i dosta sam lepih stvari o njima pročitao (sem da im je potrebno ozbiljno pojačlo :D), pa me zanima da li je neko imao priliku da ih isproba i prenese mi svoje utiske? Najbolja varijanta bi bila ukoliko je neko ima prilike da isproba oba ova modela, pa da ih uporedi.
Takođe, čitao sam da postoji i bass heavy verzija ovog modela, koja je dosta bolja od običnog, pa me zanima kako mogu da ih razlikujem od običnog modela?

Povremeno nalete po oglasima na domaćim sajtovima, pa razmatram da pazarim jedne. :)
 

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, milooskv said:


Naime, već duže vreme koristim AKG K701 u kombinaciji sa zvučnom karticom M-Audio Audiophile USB, i prilično sam zadovoljan zvukom, možda fali malo više basa, ali u principu to je to. Slušam manje-više sve muzičke pravce, i na njima mi nekako najlepše leži jazz i klasika. Nisam imao prilike da isprobam neke bolje slušalice, tako da su ove za sada najbolje za koje znam. :) 

 

Na žalost nisam imao prilike da slušam AKG K340, ali posedujem AKG K701 oko godinu dana.

AKG K701 su vrhunske slušalice i prilično zahtevne kada je u pitanju pojačalo. Inače za taj rang slušalica preporučljivo je imati namensko pojačalo za slušalice.

Ne treba posebno napominjati koliki je značaj izvora koji koristiš...

Drugim rečima, mislim da si daleko od toga da si uspeo da čuješ slušalice u pravom svetlu. Moj predlog je da nabaviš kvalitetan headamp i bolji izvor.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aleksandar75 said:

Na žalost nisam imao prilike da slušam AKG K340, ali posedujem AKG K701 oko godinu dana.

AKG K701 su vrhunske slušalice i prilično zahtevne kada je u pitanju pojačalo. Inače za taj rang slušalica preporučljivo je imati namensko pojačalo za slušalice.

Ne treba posebno napominjati koliki je značaj izvora koji koristiš...

Drugim rečima, mislim da si daleko od toga da si uspeo da čuješ slušalice u pravom svetlu. Moj predlog je da nabaviš kvalitetan headamp i bolji izvor.

Jedino ako misliš da če pojačalo pojačati niže frekvencije i nadomestiti nedostatak basa (mada se na taj nedostatak kod k701 svi žale). Kod kvalitetnih snimaka, snaga koju daje ova kartica je i više nego zadovoljavajuća, u nekim slučajevima su čak i previše glasne da bi mogle normalno da se slušaju na maksimumu, tako da mi više snage svakako ne bi bilo potrebno.

Pre njih sam na istoj kartici koristio AKG hsd171 (K171 mkII sa mikrofonom). Dosta su bolji bas imale, ali kvalitet zvuka je bio lošiji.

Iskreno, nisam imao prilike da ih isprobam na boljoj zvučnoj/pojačalu, pa mi je malo teško da zamislim kako bi tad zvučale. 

Link to comment
Share on other sites

Za kvalitetan niži frekventni opseg kod zahtevnih slušalica (kao i kod zahtevnih zvučnika) potrebna je snaga.

Od nedavno imam i AKG K451, koje su veoma lake za pogon, što je logično jer su namenjene pre svega za slušanje muzike preko prenosnih plejera. One imaju istaknuto bas područje. Međutim, to se ne može nazvati ''bolji bas''. Radi se o tome da je većina komercijalnih slušalica napravljena po ukusu konzumenata, a većina su klinci koji vole ''da bas gruva, bije, otkida....''.

Najveća vrlina AKG K701 jeste upravo prirodan, fluidan, vazdušast zvuk, koherentah u svim podrušjima. Ujedno najveća mana, ako može tako da se kaže, jeste to što su zahtevne po pitanju pojačala.

Link to comment
Share on other sites

@Aleksandar75 Ima li neko pojačalo koje bi mi preporučio do nekih 50ak €, i hoće li se osetiti razlika sa takvim pojačalom?
Vidim da ih ima po eBay-u raznih, 30, 40, 50 eura, recimo nesto ovako:

http://www.ebay.com/itm/6J9-Integrated-Amplifier-Vacuum-Tube-Mini-Audio-Hi-Fi-Stereo-Headphone-Amp-/281936056905?hash=item41a4b2d249:g:wXIAAOSwYaFWd2t0

ili ovo:

http://www.ebay.com/itm/Dual-input-Headphone-Amplifier-Audio-PC-HiFi-Stereo-amp-Headset-splitter-/271960840402?hash=item3f522118d2:g:cdwAAOSwPcVV0vFH

Ili možda neko trece?

Link to comment
Share on other sites

Gledao sam po domaćim sajtovima (kp, limundo, kupindo), ponuda je baš slaba što se pojačala za slušalice tiče. A i ono što ima ne znam kako je, nisam imao iskustva sa tim. U ovom budžetu do 50€ bih razmotrio sve varijante, bez obzira da li je DIY, novo, polovno, bitno mi je da odabrem zvučno najbolju varijantu.

Link to comment
Share on other sites

On 6.3.2016. at 1:23, milooskv said:

Kod kvalitetnih snimaka, snaga koju daje ova kartica je i više nego zadovoljavajuća, u nekim slučajevima su čak i previše glasne da bi mogle normalno da se slušaju na maksimumu, tako da mi više snage svakako ne bi bilo potrebno.

Gain nema nikakve veze sa snagom. Mogle bi i sa daleko glupljom spravom od M-Audio Audiophile da budu 'previse glasne'. Taj varimotion drajver jednostavno trazi mnogo current-a ali zato sve vracaju u autoritetu i preciznosti ne samo basa nego celog spektra. Za 50eur-a ne pokusavaj nista. To sto slusalice mogu (ili su mogle) da sa nabave za 200eur-a ne treba uzimati kao referencu za nabavku 'adekvatnog' pojacivaca. Mozes da ides do nekoliko hiljada evra i da lagano cujes benefit na K701. 

Slusalice inace imaju dovoljno basa i to ultra utegnutog na adekvatnoj amplifikaciji. Cak i HD800 zvuci labavo neposredno posle AKG-a. Problem je sto su slusalice potpuno lisene 'oomph-a' u nedostatku boljeg izraza. Zato ces za 'nedostatak basa' najpre da chujes od ljudi koji slusaju pop i ostali mainstream gde producenti racunaju na tonu oompha iz jevtinih boom bokosva. K701 mozes da posmatras kao sealed kutije, traze mnogo snage ali kad je dobiju izbacuju samo 'meso':)

Link to comment
Share on other sites

Miloskv,

Kupio si ozbiljne slusalice i ako zelis maksimum iz njih treba ti dobar pojacivac. Ima tu basa napretek, samo sto tvoja kartica ne moze da ih pokrene, jer nema dovoljno struje.:) .

Pogledaj taj Shanling, i sto je najvaznije poslusaj ga pa prosudi. Ako te ne zadovolji probaj ovo : 

http://electronics-diy.com/zen-headphone-amplifier.php

Ja sa ovim guram svoje AKG k 702 ( mislim da je razlika samo u kablu koji moze da se menja, drajveri i specifikacije su iste ) i to radi dobro. 

Ovo sto sam ti gore naveo moras da napravis sam ili da kupis kit od Kineza. To ti  je dobar pojacivac za sluske i gurace ti skoro sve sto postoji na trzistu.

Link to comment
Share on other sites

U principu sva tri su interacije ovoga sa linka,treba videti da li su radjeni po originalnoj semi.( trebalo bi jer je jednostavna, ali kinezi cesto petljaju ) . 

 Prvo poslusaj Shanling, jer je stvarno povoljan, ( koliko vidim oko 120  evra na oglasu) toliko ce te izaci da skutijas ovo sa linka. Ako ti ne legne Shanling mozes kod mene poslusati Zena pa ako ti se svidja kupuj iz Kine. Da kupis nesto brendirano ili da valja za 50 evra nema sanse. 

Link to comment
Share on other sites

Slažem se da da treba prvo da poslušam Shanling, ali bojim se da prodavac i ja ne živimo u istom gradu...
@bokiooo7 hvala na ponudi da čujem Zena, drage volje bih ga poslušao, ne znam odakle si, ali verovatno ne živimo u istom mestu... :( 
Svakako ću još malo razmotriti savete i preporuke oko pojačala, sa ovog i stranih sajtova, pa ću da pazarim neko u bliskoj budućnosti. :)
U svakom slučaju, hvala vam na savetima, plaćam pivo kad dođete kod mene u Kraljevo :D

P.S. Malo smo otišli u offtopic, tako da ako je neko isprobao AKG K340, neka ostavi utiske, rado bih ga saslušao. :)  Naravno, ako neko ima još neko pojačalo da preporuči, samo napred. Koristiće i meni i budućim naraštajima koji budu čitali ovu temu. :D 

Link to comment
Share on other sites

On 5.3.2016. at 2:06, milooskv said:

Pozdrav svima,

Pokrenuo sam ovu temu u nadi da ću ovde naleteti na iskusne forumaše koji su imali prilike da probaju oba modela slušalica iz naslova, pa da mi prenesu njihovo iskustvo iz prve ruke. :)
Naime, već duže vreme koristim AKG K701 u kombinaciji sa zvučnom karticom M-Audio Audiophile USB, i prilično sam zadovoljan zvukom, možda fali malo više basa, ali u principu to je to. Slušam manje-više sve muzičke pravce, i na njima mi nekako najlepše leži jazz i klasika. Nisam imao prilike da isprobam neke bolje slušalice, tako da su ove za sada najbolje za koje znam. :) 

Već neko vreme na netu čitam o modelu AKG K340, koje su hibridne sa electrostatic/dynamic drajverima, i dosta sam lepih stvari o njima pročitao (sem da im je potrebno ozbiljno pojačlo :D), pa me zanima da li je neko imao priliku da ih isproba i prenese mi svoje utiske? Najbolja varijanta bi bila ukoliko je neko ima prilike da isproba oba ova modela, pa da ih uporedi.
Takođe, čitao sam da postoji i bass heavy verzija ovog modela, koja je dosta bolja od običnog, pa me zanima kako mogu da ih razlikujem od običnog modela?

Povremeno nalete po oglasima na domaćim sajtovima, pa razmatram da pazarim jedne. :)
 

 

Iako su moje AKG K-340 na oglasu trenutno, smatram se kompetentnim da dam svoje misljenje, jer sam ih direktno uporedjivao sa AKG K701 :-)

AKG K-340 su slusalice koje imaju srednjetonsko i visokotonsko podrucje bolje od 701. Vise mikrodetalja, nenaglasenih... vise fluidnosti, rafiniranosti... vise slojevitosti...

Bas heavy verziju ces prepoznati po zelenoj boji kada se skine plastika koja stiti drajvere. Ima informacija o tome na netu. I to jeste najbolji model (od tri koja postoje), jer ima puniji taj donji spektar. Po meni ta verzija zvuci odlicno, kompletno.

A koristim ih sa DIY tranzistorskim pojacalom u A klasi.

Ono sto je bitno je da K-340 traze jako pojacalo da bi dale ono sto treba. Inace zvuce tupo i mlitavo...

 

I razlog prodaje mojih, a verujem i drugih, lezi u tome da smo previse tehnike nagomilali, pa se negde mora odvrnuti ventil :-)

Inace za taj novac se tesko moze naci bilo sta sto bolje zvuci. Vrlo tesko...

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se što ovoliko kasnim sa odgovorom, ali nikako da uhvatim vremena da napišem nešto. :)

@Proximus Hvala na ponudi, ali će pojačalo trenutno malo da sačeka zarad nekih drugih planova. :)

@den!s Mislim da sam video tvoj oglas na kp, voleo bih i da sam imao prilike da ih čujem, ali hvala ti u svakom slučaju na poređenju sa k701, baš sam radi toga i otvorio temu. A i čitao sam da su pored k1000, najbolje slušalice koje je akg napravio. Svakako idu na moju wish listu, odmah ispod pojačala. :)

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, milooskv said:

…ali nikako da uhvatim vremena da napišem nešto. :)

Sećam se da kada sam kupovao K340 najviše me plašilo da ne budu bez detalja, bez dinamike, nezanimljive… ako tako mogu reći. Imao sam i AKG K141, studio verziju sa velikim otporom, ali su lakše za pokretanje - solidnog zvuka.

Ali K340 su sve, samo ne muljavo i nezanimljivo :-)

Srećno u izboru ;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...