Jump to content


Police za ploče


HMrules

Recommended Posts

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@treciprogramDa, best buy sigurno. Znam kako izgleda, ali iz iskustva koja vidimo i prema logici, smatra se da je bezbednije kada su duže daske horizontalno i pri tom se oslanjaju na kraće, nego li obrnuto, kada ploče leže na horizontalno postavljene kraće daske i praktično se cela težina kocke drži samo na spojnicama, bez oslonca. Poznate su slike raspalih 4x4 ili 5x5 Expedita zbog takve orijentacije. Kod 2x4 možda je rizik manji, ali ipak.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, generalna_skupstina said:

To lepo izgleda, i bas me iznenadjuje da se iverica (18mm ako se ne varam?) nije savila pod opterecenjem. Koliko ploca stane u jedan box... oko 40-ak? 

ne savija se to jer ima poprecne na svakih 30-tak cm

Link to comment
Share on other sites

Horizontalne celom duzinom i vertikalne da nose. Rekao bih da to daje jacu strukturu. Ova kombinacija sa debljom ivericom koja formira ram je + ! 

U slucaju na slici ne vidim da je cela konstrukcija bila vezana za zid. Ako se ovoj konstukciji dozvoli kretanje levo-desno (nije vezana za zid i ima vece opterecenje na jednoj strani, te pod nije ravan...), rezultat je ocigledan. 

Link to comment
Share on other sites

@treciprogramOva se ne bi raspala pod težinom 1000 ploča da je bila okrenuta za 90 stepeni jer je problem u opterećivanju spojnica po kocki, ne u ukupnoj težini. Ako se kod tebe recimo desi takvo nešto, raspad možda ne bi bio ovako dramatičan ali dovoljno je da popusti jedna polica i cela konstrukcija je više neupotrebljiva, koliko znam delovi se ne prodavaju, moraće ceo novi Kallax da se kupi.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, VU metar said:

Ne kažem da se traži više, nego za miran san mogu se upariti dve 2x2, ako se traži horizontalna postavljenosti ili postaviti 2x4 vertikalno ili ne opterećivati gornji red maksimalno. Pretpostavljam da se ovo dogodi u sekund, bez puno nagoveštavanja:

Expedit_collapse.JPG

 

Ova se raspala zato sto nije imala poledjinu (zadnja ledja) koja daje krutost celoj konstrukciji

Link to comment
Share on other sites

Evo u prilogu kako sam ja uradio moje police - tačnije, fioke za ploče. Vrlo bi me radovali vaši komentari.

Kol'ko ja znam, ovaj dizajn je "originalan" (u smislu da ga nisam ranije video već sam sâm osmislio šta hoću; moguće naravno je da je još neko uradio nešto slično).

Hteo sam da postignem tri stvari:

(1) Da zaštitim ploče od prašine;
(2) Da zadržim vidljivost ploča (jer su "lepe" ;));
(3) Da omogućim "listanje" ploča, kao recimo iz kutije - da ne moram svaku ploču da "izvučem" da bih video koja je (u 80% slučajeva natpisi na bočnom delu ploče su neupotrebljivi, ili su okrenuti "naopako", ili su odštampani "odozgo"). Klasične police zbog toga ne volim - sve te ploče mi stoje ali užitak u listanju i "birkanju" mi jako nedostaje (razmislite, koliko je lepo kada pazarite ploče i "listate" ih iz neke kutije... to zadovoljstvo bi trebalo da postoji i kod kuće! B))

Zaštita od prašine uz zadržavanje vidljivosti ploča implicira staklo (ili pleksiglas, ali on se grebe i nije jeftin). Međutim, da bih postigao "listanje" ploča nisam hteo da pravim vitrinu sa staklenim vratima, već sam kao rešenje odabrao FIOKE, koje frontalno imaju staklo. Fioke se zahvaljujući kvalitetnim klizačima izuzetno lako otvaraju.

DVA PROBLEMA postoje kod ovog dizajna:
- Ploče su veoma teške; neophodno je koristiti klizače za fioke koji mogu da izdrže taj teret. Ja sam koristio teleskopske Häfele klizače koji su sertifikovani da mogu da izdrže teret (okačiću još slika ovih klizača u dodatnom postu, zbog ograničenja od 0,5MB po postu). Sve ovo je rađeno pre 10-ak godina tako da sam zaboravio težinu ploča po fioci i tačan model klizača, ali nije to neki problem izmeriti i onda pazariti, ALI naravno poskupljuje celu priču.
- Ukoliko polica / komoda nije dovoljno opterećena odozgo, ili nije nekako pričvršćena za zid, otvaranje fioke bi neminovno dovelo do prevrtanja/naginjanja komode zbog težine ploča. Prvo sam razmatrao da opteretim komode "balastom" sa zadnje strane (cigle ili nešto slično), ali sam od toga odustao jer je bilo potrebno iznenađujuće mnogo kilograma, a samim tim bi polica morala da bude 10-ak centimetara dublja (čisto gubljenje korisnog prostora). Na kraju je ovo rešeno tako što je na komodama sa donje strane zašrafljen drveni "jezik" koji štrči nekih 5-6 cm; a na zid iza komoda su zašrafljeni metalni "jezici" na odgovarajućoj visini. Komode su na točkićima, i kada se gurnu prema zidu, "jezik" na komodi ulazi ispod "jezika" na zidu (tolerancija je par milimetara). Ovo sprečava prevrtanje komode kada se otvori fioka. Komode veoma retko pomeram od zida (samo radi čišćenja), a tada jedino treba zapamtiti da ne treba otvarati fioke :lol: da ne bi došlo do prevrtanja.

Ovo rešenje je verovatno bar 50% skuplje od običnih polica, ali štiti od prašine, daje neke zanimljive mogućnosti, lepo izgleda - a na kraju krajeva rešenje je "dugoročno/večno". Skuplje je jer zahteva izradu fioka, specijalne klizače, staklo i obradu tog stakla (rupe), točkiće, kao i solidan trud u "projektovanju" i izradi.

Što se tiče stakla, inicijalno su frontovi urađeni od običnog stakla (mislim da je bilo svega 3mm) ali posle nekoliko lomova (često pravim žurke, dovoljno je da neko sa malo jačom štiklom udari i eto loma) sam sve frontove zamenio kaljenim staklom od 6mm. Od tada nemam problema.

Ono što kod ovakvog dizajna treba rešiti u slučaju da ima male dece u stanu je zaštita uglova stakla. Iako je 6mm solidno debelo, a ivice su naravno obrađene, ipak je ovako "otvoren" stakleni ćošak potencijalno opasan, ako neko padne na njega dok je fioka otvorena. Kada bih ponovo radio ovo, verovatno bih u startu predvideo da odmah stavim lajsne na to staklo odozgo. To i dalje mogu da uradim, samo će mi se onda stvoriti mali zazor između stakla i fronta, kojeg trenutno nema (da ne bi ulazila prašina).

Ploče sam inicijalno mislio da stavljam "anfas" tako da se prednja strana prve ploča vidi kroz staklo, ali pošto sam se odlučio da mi komode i fioke budu u dve različite širine (da bi se lakše uklopile u širinu namenjenog prostora) odlučio sam da ploče stavim ovako kako se vidi na fotografijama. Ali ovaj klizač za fioke omogućava i ovu prvu varijantu, jer se fioka bukvalno U POTPUNOSTI izvlači iz komode (vidi sliku 2), tako da ne postoji problem da ploče koje su "u dnu" fioke ostanu teške za gledanje ili vađenje.

Ne znam tačno koliko komada ploča imam (oko "šest i po metara" :lol:), ali sam znao da će mi trebati podosta prostora i da će mi takođe biti potrebna mogućnost proširenja. Zato sam ove fioke napravio u okviru nezavisnih "komoda", na kojima mi stoje uređaji. Ali naravno moguće je napraviti i policu sa ovakvim fiokama, koja ima "spratove". Za sada imam komode dve različite širine - jedna je široka 50cm i ima jednu fioku (to je ova što je izvučena na fotkama) a druga komoda je širine 120cm i ima dve fioke za ploče. Uradio sam do sada četiri komode od 120cm i tri od 50cm (ne stoje mi sve u jednoj sobi).

Inače, već dugo razmišljam da ugradim i neko blago LED osvetljenje unutar fioka, iznad ploča, ali mi je to malo komplikovano jer imam 7 odvojenih komoda, do svake bih morao da dovedem zasebno napajanje; dalje, svaka komoda bi morala da ima svoju utičnicu za to napajanje, jer kada treba da odmaknem komode od zida morao bih da ih "isključim" pre pomeranja... Nije to nemoguće uraditi ali komode (barem meni) izgledaju veoma lepo i ovako!

01 DSCF0815 med-res.jpg

02 DSCF0816 med-res.jpg

03 DSCF0817 med-res.jpg

09 DSCF0826 med-res.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo još nekoliko fotki klizača i prednje strane gde se vide i točkići. Inače, na policama širine 120cm su točkići za svaki slučaj stavljeni u tri reda (dodatni red u sredini, zbog težine). Dakle, umesto 4 točkiča na uglovima ta komoda ima 9 točkića. S obzirom na to da samo snagaš koji stoji na jednoj od komoda ima 26 kilograma, nije na odmet biti predostrožan (a točkići nisu tako skupi). Pre kupovine točkića obavezno proverite deklarisanu nosivost po točku i uporedite sa projektovanom ukupnom težinom...

Samo prednji točkići imaju kočnicu.

04 DSCF0821 med-res.jpg

05 DSCF0822 med-res.jpg

06 DSCF0823 med-res.jpg

07 DSCF0824 med-res.jpg

08 DSCF0825 med-res.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, stoN_Cold said:

За које потребе је Technics ST-K808, као тјунер или као преамп?

 

 

 

Ni za jedno ni za drugo :) - to inače nije ST-K808 već SH-R808 ("Infra-Red Reciever Unit"). Koristim ga samo kao "primač komandi" za infracrveni daljinski upravljač, za gramofon Technics SL-Q33. Taj gramofon ima mogućnost žičnog daljinskog upravljanja, a komande prima iz te sprave. Gramofon čuvam jer mi je to prvi "ozbiljniji" gramofon u životu (a i dalje nije loš), a pre par godina mi je neko sa foruma (zaboravio sam ko, nažalost) otkrio da taj gramofon uz pomoć SH-R808 može da se upravlja i bežično (start/stop i cueing up/down); upravo je tad neko na kupujem-prodajem prodavao tu spravu, pa nisam odoleo da dopunim gramofon bežičnim daljincem B).

P.S. tačno sam znao da će umesto mojih "autentičnih" fioka za ploče ljudi da gledaju šta je gore od uređaja, hahaha

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Hogar said:

P.S. tačno sam znao da će umesto mojih "autentičnih" fioka za ploče ljudi da gledaju šta je gore od uređaja, hahaha

Ништа лоше нисам мислио, о шифоњерима ми је све јасно. 

Јесте био је један Техникс али није имао даљински управљач, иначе та јединица за даљ. управљање је мултипрактик и пасује и за уређаје који нису Техникс.

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Hogar said:

Evo u prilogu kako sam ja uradio moje police - tačnije, fioke za ploče. Vrlo bi me radovali vaši komentari.

Kol'ko ja znam, ovaj dizajn je "originalan" (u smislu da ga nisam ranije video već sam sâm osmislio šta hoću; moguće naravno je da je još neko uradio nešto slično).

Hogare, šta reći osim svaka čast!

Sjajno rešenje i sa estetske i sa praktične strane  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...