Jump to content


DAC vs zv. kartica vs CD player i koji...


TekManijak

Recommended Posts

Prodao sam zv. Karticu maudio192. Sad imam trilemu sta da kupim: 

1. Usb Dac (do 120 eur)

2. Cd player (do 100 eur)

3. Zvucna kartica ili Maticnu plocu koja ima digitalni izlaz pa da spojim na dac u risiveru.

Prva opcija mi je najkomfornija ali je problem sto na nasim oglasima uopste nema neke ponude. Pretpostavljam da bi cd player isporucivao najbolji zvuk ali nisam bas ljubitelj menjanja diskova. Da li je razlika u kvalitetu dac-a i cd-a dovoljna da se odreknem komfora koji pruza pc?

Ima li nekih stranih  sajtova sa oglasima, sem ebaya? Pokusao sam da nadjem audioquest dragonfly i hrt streamer, ali gotovo da ih nema polovnih. Kod dac-a me interesuje da li je dovoljno 24/96 ili treba da trazim sa 192 bit rate-om?

Dajte neke sugestije i naravno konkretne predloge...

Link to comment
Share on other sites

ja sam u dilemi trenutno,ici na Dac,ili uzeti xonar stx. 

sta mislite o ovome ? 

Audioengine D1http://www.kupujemprodajem.com/Audioengine-D1-23298302-oglas.htm?filter_id=57790251

Takodje,imao sam sve moguce Creative kartice,ukljucujuci i Creative Sound blaster xfi hd,Creative xfi Fatality, sve su te kartice bulja... Prodigy 7.1 hifi,super kartica sa mnostvom izlaza,ali izgleda da studijske kartice daju totalno ravan frekventni odziv, zvuk je toliko ravan i monoton,da nemam reci. Ali u svakom slucaju, prodigy 7.1. tehnicki besprekorno radi,za razliku od Creative kartica koje su imale kojekakve greske pri reprodukciji, doduse,tada sam na karticama uvek drzao 24 bita,na 96 ili 192 khz.

Vremenom sam naucio da izlaz treba da mi bude bas kao i muzika koju slusam ( vecina u 16 bit / 44.1 ) bez daca koji radi upsampling sa 44.1 na 88.2 khz i slicno,da je bitno kod upsamplinga da ide na 2x,4x.8x..Prosto,kada podesite zvucnu na 96 ili 192 khz i slusate takav sadrzaj,dolazi do odredjenih brljotina pri reprodukciji...

Imao sam i xonar dx, i xonar stx. Super su kartice, naravno STX je po meni,minimum sta bih uzeo,ili dac koji zvuci kao ona. Interesuje me samo kvalitet zvuka, i da ima 1 par stereo rca izlaza...

Takodje,sta mislite o ovome,valja li sta ?

ASUS Xonar U7http://www.kupujemprodajem.com/ASUS-Xonar-U7-23299070-oglas.htm?filter_id=57790251

Link to comment
Share on other sites

http://www.guru3d.com/articles_pages/asus_xonar_u7_review,3.html 90-120 $  , kod nas 81 evro

Output Signal-to-Noise Ratio (A-Weighted)

114dB

Input Signal-to-Noise Ratio (A-Weighted)

110dB

Output THD+N at 1KHz (front-out)

>0.0006%

Frequency Response (-3dB, 24bit/96KHz)

10Hz to 46KHz

Output/Input Full-Scale Voltage

Unbalanced Output:

Headphone:

 

1 Vrms (2.828 Vp-p)

1.3 Vrms (3.677 Vp-p)

Bus Compatibility

USB 1.1 and 2.0 (selectable)

Chipset

C-Media 6632A (24bit/192KHz)

DAC

Cirrus Logic CS4398 (24bit/192KHz)

Playback Sample Rate and Resolution

44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit

Recording Sample Rate and Resolution

44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit

S/PDIF Digital Output

44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit

ASIO Driver Support

44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit

Analog Output

4 x 3.5 mm jack (1/8") (Headphone out /Side out/Center-Subwoofer out/Rear out)
2 x RCA (Un-Balanced) (Front out)

Analog Input

1 x 3.5 mm jack (1/8") (Line-in/ Mic-in combo)

Digital

1 x S/PDIF out (1 x Coaxial)

Dolby® Technologies

Dolby® Home Theater v4

Accessories

S/PDIF optical adaptor x 1

USB cable x 1

Driver CD x 1

User manual x 1

OS Compatibility

Windows XP, Vista, 7, 8

http://www.head-fi.org/t/623753/review-audioengine-d1-dac-a-feature-packed-entry-dac

AK4396 DAC .  preko je oko 150 funti,u USA oko 170 $, a kod nas covek nabavlja za 145 evra...

E sad,isplati li se dati skoro duplo vise novca u odnosu na Xonar u7... ? Koliko vidim on u sebi ima i pojacalo za slusalice, sto je meni totalno nepotrebno,s'obzirom da i xonar svakako odlicno vozi slusalice koje bih ja koristio,nesto besno od preko 100 oma sigurno ne bih uzimao . Mene interesuje samo kvalitet zvuka analogno...

Link to comment
Share on other sites

JLSounds?

Ja imam USB sa AK4396 i prezadovoljan. Reprodukuje i DSD. Dodao mu lampu i :banana. Za konverziju sa PCa super.

Ima i model sa AK4490.

XMOS_DSD_I2SoverUSB_1.jpg

Uklapa se u cenu. ( mora malo da se našvajsuje , kutija, izvor za napajanje)

Ako nećeš da majstorišeš onda neki gotov kineski Xmos+AK4xxx ali sumnjam da su bolji od bugarskog.

 

Link to comment
Share on other sites

@jagermeister karticu sam prodao iz razloga sto zahteva pci slot, s obzirom da cu uskoro morati da uzimam novi racunar (mozda i lap top) odlucio sam se za usb dac ili neki koji iima digitalni ulaz. Meni je  m-audio odradjivala posao, cak sam i ja uspeo da primetim odredjenu razliku u odnosu na dac koji je u risiveru. Doduse, razlika je samo u malo punijem i definisanijem basu.

Meni bi odgovaralo bilo koji dac da daje zvuk u rangu m-audio.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice zvucne,jedino sto su pljuvali kod nje,je softver,i pojacalo za slusalice koje na netu ima podeljena misljenja. Softver je u medjuvremenu sredjen,i sve je prosto,a ima dosta podesavanja koja su odlicno koncipirana.

 Sonic_Studio_Pro.png

zvucna jeste 7.1 , ali takve su i dx,stx...Ja sam prvo hteo da uzmem xonar dx,pa kasnije da ulozim u dac koji bi na nju nakacio,ali polovna se ne moze naci ispod 65 evra sto je previse po meni za tu kartu.Po rmaa merenjima po netu,davala je bolje rezultate od xonar dx, a u odnosu na dx,ima stereo rca ulaze,pozlacene,ima odvojen izlaz za slusalice, i poseban spdif out,kao i potenciometar za pojacavanje,i jos jedan +/- pored mic in,njega jos nisam koristio pa ne znam cemu sluzi... Na sve to, upakovana je u solidno kuciste,koje je mene prijatno iznenadilo, upotrebljena je deblja plastika,i dosta je to kvalitetno uradjeno za ovu cenu.  Daleko od toga da je xonar dx losa kartica,ali ona po meni vise od 50-55 evra koliko je bila nekad nova ne vredi. Da je 60 evra nova,to je ok, ali xonar dx je sada 950 dinara jeftiniji od u7,koja nudi daleko vise mogucnosti.... Takodje stx je trenutno preskup. Bas su nabili cene za neke proizvode sacuvaj boze.Cak i preko,stx je oko 230$,a stx II preko 400$ :S...

Iako u softveru samo stoji 44.1,48,96 i 192khz, u windows podesavanjima ima i 88.2 i 176kHz!

Naravno tu je podrska za asio koju i ja koristim preko foobar-a radije nego wasapi.Ja sam je podesio na 24bita,192 khz, Asio sam podigao sa 20ms na 50ms zbog Foobara,posto u njemu ne moze ispod 50ms. E sad,integrisana zvucna koju imam,nije bila losa,cak te nove alc1150 su u klasi jeftinijih resenja recimo xonar dg,itd. imaju 105db snr. Medjutim,kod mene je izlaz bio malo tisi nego inace. ovako zaista,jako kvalitetno resenje.

Moj sistem cine,integrisano pojacalo Marantz pm7001,kef kit 100 zvucnici,i preko pre out izlaza na marantzu,povezan pasivni sabvufer Sony ss-ws9 sa risiverom jvc ths11. Dakle,simpatican 2.1 sistem za sobu. Dok nisam kupio marantza,sve mi je bilo nakaceno na taj risiver,muziku uopste nisam slusao,jer je zvucala jadno,desni kanal mi je bio uvek malko tisi,a zvuk nikakav,vufercic je uvek zvucao fino,i to je jedino sto mi je valjalo u sustemu..Kada sam kupio marantza,to se sve promenilo toliko,da nisam mogao da prestanem da slusam muziku, a sada sa zvucnom, zvuk je toliko uzivanje, da prosto,tera me da malo pojacam,zavalim se u stolicu,zatvorim oci i ne prestanem da preslusavam svoju kolekciju :-D

Kad sam podesio u7,i krenuo u preslusavanje, prvo sam primetio, da cujem neke stvari i finese koje do sada nisam cuo,sto me je zacudilo. Bas je dobio na dubini i ekstenziji,srednji i visoki su sada jos lepsi na kefu,precizniji,ali nikako neprijatni za slusanje. Pozornica je siroka,sweet spot je takodje malko veci,zvuk koji mi pruza ova zvucna je bombona,i mogu komotno reci da sam dobio i vise nego sto sam ocekivao. Sad polako vidim sta mi fali kod zvucnika,jer je potencijal samog sistema veci nego sto mi maleni kefovi mogu ponuditi tj visokotonac je sjajan,za razliku od midbasa,4" drajver,koji ide do nekih 100 hz,srednjima fali  energije,i fali da svira nekakav bas iz zvucnika. Tj da imam nesto iz iq serije,sigurno bih bio prezadovoljan zvukom.Tako da,za potpuni uzitak tu mi je sabvufer,i tu imam kompletan zvuk. Inace to je sad kad onako,realno sagledam sta mi fali, i sta bi moglo biti bolje.Sistem zaista sada zvuci bozanstveno i ja em se tesko odvajam od slusanja,em jedva cekam da dodjem kuci i uzivam u muzici.

Link to comment
Share on other sites

@Misko81 gde ima da sekupi dacmagic100 zA 150 eur?

Sveo sam izbor na pomenuti dacmagic 100, musical fidelity v90, hrt music streamer i audioquest dragonfly. Nadam se da će se nešto od ovog uskoro pojaviti na oglasima. Polako me izdaje strpljenje...

.*******Jos mi je ostala nedoumica da li je bitno da dac ima podrsku za 24/192. Da li se nesto gubi u kvalitetu zvuka ako 192 khz flac pustim preko 96khz dac-a? I koliko je uopste zastupljen 24/192 format? ********

Usput, ako ima neko iz NS voljan da mi ustupi neki od ovih dacova na par sati da uporedim sa dac-om iz risivera bio bih mu (joj) veoma zahvalan...

Link to comment
Share on other sites

ima ovde da se kupi.

http://audiophile.rs/konverteri/cambridgeaudio-dacmagic100

ja bih ti drago volje zajmio, ali sam u bgd. ako budem dolazio u ns ovih dana, javim se.

 

inace, ne znam od kakve je pomoci, ali ja imam avr harman kardan 161, i dac magic 100 se dosta volje cuje od daca iz HK.

inace, racunaj da ti treba i dobar usb kabl, ovaj koji ide sa dac magic 100 nije nesto.

Link to comment
Share on other sites

Znam da sam dosadan vec, ali nebih da napravim gresku kao pri kupovini zvucnika. Strpljiviji sam i hocu da se dobro informisem pre kupovine.

S obzirom na trenutne zvucnike (mission m34i) i pojacalo nad c320 a plan je da se u skorije vreme uzme dali zensor 3 ili nesto slicno, da li bi bilo bacanje para uzeti neki bolji dac (trenutno razmatram hrt ms II+). Mogu li zvucnici iz ove pocetne klase da imaju ikakvog benefita od boljeg daca ili ce to ipak zvucati isto kao i sa nekim jeftinijim dacom ili boljom integrisanom zvučnom karticcom.

Link to comment
Share on other sites

mislim da to niko ne moze da ti kaze. moras da cujes sta tebe zadovoljava. 

kod mene je bilo slicno, bio sam u fazonu, kad uzmem gramofon, sto posto cu zeleti da promenim i amp i zvucnike. al ispade da nije tako. bas sam zadovoljan zvukom.

mislim da bi trebalo da uzmes ono sto mozes sebi da priustis, da ne bi, kada nekad promenis zvucnike, na primer, morao i dac da menjas.

ko zna, mozda budes skroz zadovoljan zvukom.

kod mene je dac dosta poboljsao zuvk u odnosu na dac iz risivera.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da vredi.Ja sam imao taj dac, pa sam , pošto mi se ukazala prilika, menjao za hrt ms pro i mogu ti reći da se i to čulo.I mislim da imam zvučnike slične kategorije(tannoy reveal 5a).Mada ove zvučnike što si ti naveo nisam imao prilike da čujem.

Ja sam mišljenja da na izvoru nikad ne treba štedeti.Jedino dobar izvor izvlači maksimum iz ostatka sistema i može da se nadogradi.Džabe ima neko vrhunski sistem ako mu je izvor slab.

Link to comment
Share on other sites

evo jos jedne teme o kartici : http://forum.benchmark.rs/showthread.php?364179-Asus-Xonar-U7-i-ATP3

Oprosti sto ne odgovorih ranije. Pa mislio sam da porucim preko oglasa,ali izasla bi me 81 evro,dok mi posalju,da zaokruzim na 85,a ovde u radnji,ne bih sad da reklamiram,izasla me je 10 750 dinara,iliti oko 91 evro, 3 godine garancije,medjutim eto od kad sam kupio za ovih par dana evro je skocio,sad je 10 960 din. Trenutno nisam mogao da izdvojim 150 evra za dac,a zvucnu na ploci svakako nisam zeleo vise da koristim. u7 cu lako prodati ako za to bude potrebe, a ubuduce bih dac svakako kacio na njen digitalni izlaz. Za sad eto i vise nego zadovoljan,poput xonar dx, sa dodatnim izlazima, meni bitnih front rca L i R, i sve to u zaista kvalitetnom kucistu koje se napaja preko usb-a,pri tom lepo izgleda,svi izlazi pozlaceni, ma , ne zelim da je prehvalim,po meni je ovo best buy za pc, naravno mislim na novo u radnji. Nisam jos porucivao nista preko neta od preko,tako da nisam trazio kineske varijante dac-ova,i slicno.ASUS-Xonar-U7-with-box.jpg

ang3_sm.jpg

A sto se tice tvoje ubuduce kupovine, i investicije,polako i pamet u glavu. Nove stvari nisu na nivou starih za iste pare. Nije isti zvucnik koji sada kosta 300 evra,i pre 20-30 godina kada je bio neki novi zvucnik 300 maraka. Po meni,mlad sam i zelen,ali ovo je moj stav, ranije si imao odlicne,dobre,i manje dobre stvari, bilo je losih,ali ni priblizno kao danas.Danas ima toliko krsa da je to strasno... Jednom sam kupio nove jeftinije nove kutije,Wharfadale diamond 9.3 i nikad vise.

20110525_003

To je bilo za mene bacenih 300 evra. Slusano na Yamahi a1000,i creative kartici,ne secam se tacno kojoj,ali recimo xfi xtreme music...Nikad pojacano na preko 11h potenciometra,dakle,daleko od maksimuma Yamahe ili "120w" ovih kutija..I tako slusane u sobi od 7m2 posle godinu dana,poceo furnir da otpada sa kutija, i generalno gledano,da kazem da drajveri i nisu toliko djubre,koliko sve ostalo na tim kutijama. Onda recimo kupim stare Pilote rs2 , 3 sistemska kutija sa peerless visokotoncem,8"bas, kakav je to zvuk bio,kasnije i Pilot stx 40... Najace pojacalo koje sam imao Pioneer a9,iz 80.tih,

DSCI0426

ujedno i u odlicnom stanju,posto sam ga kupio od Mise sa Banovog Brda,koji ga je odrzavao "na nivou".Pregrst snage,sjajna kontrola,malo je falilo dinamike,ali sve u svemu,fantasticno pojacalo. Najbolje kutije koje sam imao Dayens Premium Monitor,

DSCI0435

ostavile su na mene pojam,sta znaci kvalitetna kutija, i vrhunski bookshelf zvucnik,imaju zadnji bas refleks,koji je prvi koji sam cuo,da ne brunda i ne proizvodi nikakav prizvuk od strujanja vazduha,bas nestvaran,znaci dubok,cist,prijatan.Jake kutije,glasne,trpe snagu,a slag na tortu - visokotonac,precizan a nije napadan,taj tonalitet,taj prostor,ta kontrola.Nove su bile koliko znam oko 1000 evra,ne mogu da zamislim sta tek rade skuplje kutije,sa vrhunskim izvorom i pojacalom...Kasnije zbog dugova sam morao da ih prodam,zajedno sa pojacalom pioneer a9. Tada jos nisam znao koliko je izvor bitan,imao sam losu zvucnu za hi fi... Naravno,stvarima sa oglasa kod preprodavaca,gotovo u vecini slucajeva kada sam pazario,uvek nesto fali,tj uvek nadjem neku falinku,kada je nesto starije od 15-20 godina,zato sam sad recimo isao na sigurniju varijantu za pojacavaca i uzeo noviji Marantz pm 7001,u marantza sam se davno zaljubio sa pm 550 dc 

IMG_20140612_150036

, i sad cekam da nabavim neke krstene kutije, ali ne zurim se,planiram zaista da uzmem nesto krsteno,da valja,svasta sam promenio,recimo,neprezaljene kutije koje sam prodao,stari JBL L46,a bio je u mint stanju.

DSCI1119

Tad sam bio zelen ko zelena trava,slusao na risiveru, a zvuk bio babaroga. Naravno nije bilo basa dok ga ne pojacam,kad je risiver 5.1,zvuk bio svetao,ali kakav je to zvuk bio :( Sad kab bih uzimao l86 ili l96, morao bih izdvojiti oko 300-400 evra,a za te pare,mislim da se vise isplati uzimati neke kvalitetne i mladje kutije sa vifa-seas drajverima,poput onoga sto sam ja imao. Kef mi se takodje dopada,tannoy sam cuo ima slicnu filozofiju sirokog sweet spota, i to mi se jako dopada. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na pomoći, prelomio sam i naručio hrt streamer 2+. Na kraju je izasao dosta povoljno.

U ponedeljak se javljam sa utiscima mada ne očekujem neku značajniju promenu sa ovim zvučnicima. Ako bude sreće (i para) nadam se da će do kraja godine zasvirati i neki bar za klasu bolji, pa da se i dac pokaže u pravom svetlu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...