Jump to content


Pomoc oko man cave-a :)


kurgan999

Recommended Posts

Pozdrav drustvo,

nadam se da sam pogodio forum, ako je trebao topic u neki drugi pod forum , molim moderatore da prebace na odgovarajuce mesto. Hvala i izvinjavam se unapred. Uglavnom ovu cu temu takodje iskoristiti da predstavim svoj sistem kada sve bude ukomponovano :)

Elem, brat i ja gradimo man cave , soba je 20m2 tj. 5m x 4m (2.4m visina), ostalo je da majstori zavrse brodski pod i moze da krene uselenje i veselje :)) . 

Evo moje amaterske skice prostora i kako bi sve trebalo da izgleda . 

Moja pitanja, posto ubacujemo High End stereo sistem (custom made, lampasko pojacalo,dac, bla,bla,bla) imam par pitanja , mozda iskusniji audiofili mogu da mi pomognu / rese dilemu. 

1) Pored toga sto smo brat i ja zaljubljeni u muziku, druga pasija nam je kolekcionarstvo 1/6 skala akcionih/filmskih figura, za tu akciju nam je potreban ceo zid , kako bi celu kolekciju postavili . Interesuje me koliko ce polica(drvena) sa figurama , preko koje ide pleksiglas zbog zastite od prasine(gledacu da uzmem sto je deblji pleksiglas zbog absorpcije zvuka) , poremetiti / uticati na zvuk? Ja sam nacrtao sa znakom X polozaj zvucnika, iza toga je polica sa figurama i levo od zvucnika duzinom levog zida ce biti polica sa figurama. Mesto izmedju zvucnika je predvidjeno za tv. Attachment 2 je otprilike ideja / kako treba izgledati cela prica. 

2)Prozor? Kako resiti problem? Staviti neko debelo platno kao zavesu ili ima nesto trece ? 

3) Absorberi i bass trapovi. Kako mi je prozor sa desne strane zvucnika , vrata od wc-a takodje, ja sam pravom linijom obelezio gde bi postavio absorbere ,a linija pored coskova predstavlja bass trapove. Sta mislite da li je ovo ok ? Zaboravio sam da stavim da ce biti dva poveca absorbera na plafonu, koje ce delom izgledati kao spusten plafon . Na mestima iznad sofe, izmedju absorbera, bi bile drvene police sa knjigama/stripovima. 

3) Takodje da kazem da na mestu iznad sofe bice 99% postavljen gde bude bilo mesta kamene stanglice attachment br.3 , on bi trebao jos bolje da upija zvuk nego da je goli zid. Sta mislite i o toj soluciji ? 

4) Posto ce brodski pod biti postavljen, da li trebam da stavim mermenu plocu ispod zvucnika kako bi nivelisala jos zvuk ? Bice sigurno nekog debelog tepiha ispred zvucnika kako bi to jos upilo zvuk. 

Zbog postavke sobe ( vrata jedna, druga, prozor) da li mozda trebam da preokrenem raspored? Sta je najbezbolnije u celoj prici odraditi ? Imam svo vreme ovog sveta, zelimo da napravimo stvarno vrhunski ugodjaj, pa bi mi svaka replika znacila. 

to je to za sad, ako mi nesto padne na pamet jos pitacu, ako imate nesto da dodate / predlozite / oduzmete javite. 

Unapred zahvalan. 

PLAN MAN CAVEA.png

kolekcija.jpg

kamen.jpg

Link to comment
Share on other sites

Unesi sistem u praznu sobu i probaj ga prvo na svakom zidu. Na prozore stavi lake zavese, a na pod tanak neveliki tepih (može i nekoliko još manjih) ili krparu od prirodnog materijala. Svi dalji potezi su tipa korak po korak, između slušanje.

Plitke police s figurama, ali otvorene, bi bile možda i korisno rešenje.

Zid iza zvučnika bolje da je čist.

Zvučnici dalje od stražnjeg zida, na metar i po do dva.

Bez kvalitetne police haj end je ded end.

Žice shvatiti najozbiljnije.

Apsorberi na kraju ili nikad.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, siroma said:

Izbegni ravne površine koje odbijaju zvuk.

Najbolje su knjige nejednake dubine u otvorenim policama, nezastakljenim.

kamene štanglice jesu neravne ali nisu dobre jer odbijaju zvuk.

 

Probacu da resim sa otvorenim policama celu stvar, ok za stanglice to znaci otpada. 

2 hours ago, TurboMaximus said:

Unesi sistem u praznu sobu i probaj ga prvo na svakom zidu. Na prozore stavi lake zavese, a na pod tanak neveliki tepih (može i nekoliko još manjih) ili krparu od prirodnog materijala. Svi dalji potezi su tipa korak po korak, između slušanje.

Plitke police s figurama, ali otvorene, bi bile možda i korisno rešenje.

Zid iza zvučnika bolje da je čist.

Zvučnici dalje od stražnjeg zida, na metar i po do dva.

Bez kvalitetne police haj end je ded end.

Žice shvatiti najozbiljnije.

Apsorberi na kraju ili nikad.

 

Super ideja ovo da se proba svaki zid i da se vidi kako sta funkcionise, za sada soba "odzvanja" i ogroman eho je u njoj ovako prazna. Gledacu da je "polomim" sto je vise moguce i napravimo to sto treba. 

Kao sto rekoh u prethodnom citatu, pogledacu ako mogu da uradim police bez stavljanja pleksija/stakla.

Da li samo zid iza zvucnika treba da bude cist u smislu tog dela gde se zvucnici nalaze ili treba mnogo veca povrsina da bude cista ? 

Policu cu obavezno napraviti za komponente , tu nema brige. Kum mi je vrhunski stolar i on ce to odraditi . 

Ok sto se tice apsorbera, to cemo onda na kraju sve da vidimo.

Jos jedno pitanje, da li ce spoljna izolacija u vidu kamene vune debljine 10cm, resiti buku koju ce zvucnici praviti na okolne kuce ? Imam dve komsijske kuce na 1.5m vazdusnom linijom udaljene . Pretpostavljam da nece praviti toliki nered, ali cisto me zanima da o tome isto ne brinem.

hvala

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kurgan999 said:

 

Jos jedno pitanje, da li ce spoljna izolacija u vidu kamene vune debljine 10cm, resiti buku koju ce zvucnici praviti na okolne kuce ? Imam dve komsijske kuce na 1.5m vazdusnom linijom udaljene . Pretpostavljam da nece praviti toliki nered, ali cisto me zanima da o tome isto ne brinem.

 

 http://www.knaufinsulation.rs/en/zvucna-izolacija

trebalo bi..

Link to comment
Share on other sites

 Da, razlika u odnosu na stiropor je 200rsd po kvadratu, a imace mnogo bolji i zvucni i hidro efekat u odnosu na isti. Samo me je zanimalo da li sprecava buku koja ide iz kuce ili samo spoljnu buku sprecava. 

Sad su mi bili majstori koji treba da ugrade leksan ispred ulaza u objekat, pitao sam ih za pleksiglas vezano za zvuk i police, oni su mi preporucili pune polikarbonat ploce, imali su jedan deo u kolima pa su mi pokazali kako izgleda. 

Pune polikarbonat ploce su 20x gusce od pleksiglasa, savitljivije , kazu da samim tim bolje i upijaju zvuk , 5mm je debljina i nesalomive su za razliku od plexija. Pa cemo imati i to u vidu kao neku od solucija. Da napomenem da ovo nema veze sa leksanom, vec je posebna stvar.

Evo linka

http://www.mistomasplastic.com/polikarbonat-pune-ploce/?gclid=CMLTptvkkMsCFQoKwwodZ94P1A

Link to comment
Share on other sites

Majstori ne znaju ništa o zvuku, a neki znaju svoj posao. Postoji i nastavak.

Potpuno prazna soba odjekuje. Stavi za početak lake zavese i tanak tepih. Na pozicije prvih bočnih refleksija stavi privremeno bilo kakve objekte do visine ušiju, čisto da upoznaš prostor. Nije cilj apsorpcija već preusmeravanje refleksija.

Sklon sam postavci sistema na kraći zid, jer ostavlja više prostora za igranje pozicioniranjem zvučnika i slušaoca. Suštinska stvar.

 

Stražnji zid bih ostavio čist. Bočni treba da rasipaju, a ne da upijaju zvuk. To bi mogle da obave lutke. Police za lutke ne bih vukao baš do ćoškova. Uradio bih ih kao konzole, bez bočnih stranica. Eventualna vertikalna ukrućenja došla bi u obzir po sredini. Možda još neka sitnica, poput cveća, bi zaokružila akustički tretman. Ukoliko to ne bi bilo dovoljno, polako bih tražio rešenja.

Polica je važna koliko i svaka druga audio komponenta. Verovatnoća da se naslepo napravi polica ravnopravna sistemu visoke klase bliska je velikom O.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...