Jump to content


Naponski/strujni kabl ?


Dr Roadstar

Recommended Posts

  • Replies 205
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

evo kod mene je na privremenom radu Bladelius TYR  ...sa standardnim kablom nema basa uopšte , sa nekim debelim i wattgate konektorima dobije se bas i to čujno baš ....razlika nije mala , niti jedva čujna .

 

ja ovo sam sebi ne mogu da objasnim iako sam elektro inženjer i barem sam na predmetu linearna elektronika video i proračunavao razne delove pojačavača , napajanja itd . 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam cuo promene,ali dosta male,po meni zanemarljive,ostavile su me bez zelje za promenom.U pitanju je bio skoro 10x skuplji kabl,verujem da bi nekim drugim razlike bile jos manje.Moj je zakljucak da ima boljih mesta u sistemu za popravak.Veće promene su bile kod promena drugih vrsta kablova.Interkonekt između preampa i ampa na pr.pravi jasnu razliku i zamenio sam originalni.Cuje se inace i promena konektora,nisam skeptik.Dosta stvari nemaju logike,kako je Lale primetio,a cuju se.

Link to comment
Share on other sites

Sondek

Verujem da si čuo ono što si čuo, ali si doneo pogrešan zaključak.Dugo i sam nisam verovao u strujne kablove, pa ni sada mi nije jasna teorija strujnih kablova, čak mogu reći da je teorija vrlo klimava. Ali u praksi to se čuje, itekako.Strujni kablovi utiču na zvuk isto koliko i ostali, možda i više

.Zašto se to kod tebe ne čuje, ne znam, to moraš sam ustanoviti.Rezolutan i dobro ukomponovan sistem  mora da pokaže razlike i u promeni strujnog konektora na kablu, a kamoli celog kabla.Isto važi i za zvučniče i za interkonekte.Prva i osnovna greška što si očekivao da ako je kabl 10x skuplji pokazuje veću razliku od onog koji je naprimer 3x skuplji.Kablovi se ne biraju primarno prema ceni, nago prema karakteru zvuka i promeni koju unose u sistem. Može da bude skuplji i 20x ako mu je karakter zvuka isti kao onaj koji menjaš, razlika će biti relatvno mala.Mora da se zna šta se želi postići promenom.

Ovo gore napisano zahteva mnogo probe i eksperimentisanja, mnogo truda i entuzijazma, mnoggo vremena, pa i nešto kablova ^_^. Većina nije spremna niti ima volje ni iskustva da se upusti u ovakve akcije, zato je najlakše, kupim skuplji istog karaktera zvuka i onda  ustanovim da nema velike razlike :D

Link to comment
Share on other sites

momci , malo teorije 

dakle , struja se povlaöi iz baterije kondenzatora a ne iz kabela ...kabel je kao cev koja sipa vodu u veliko bure koje predstavljaju kondenzatori .. u tom buretu je nivo vode (napon) skoro uvek istog nivoa sa malim odstupanjima ...

svaki otpor kabela i konektora , ma kako skupi bili , je zanemarljiv jer je viüestruko manji od otpora cele strujne petlje od osiguraöa do utiönice 

realno , objašnjenja nema , praktično razlike se čuju ...

dok sam kod kuće gajio Korato snagaš + preamp takođe sam probao razne kablove i razlike se nisu čule ...kod korata je napajanje predimenzionisano tj baterije kondova po kanalu su oko 180.000 mikro Farada  , što je enormno velika vrednost za pojačalo od 100W/ 8 Ohma. Korato kad isključite on radi još 15 sekundi ...za to vreme crpi energiju isključivo iz tih kondenzatora i tu kabel nemože nikako da utiče .

 

Sve ovo me navodi na zaključak da tamo gde se štedelo na napajanju , kabel radi posao , a tamo gde je to pošteno urađeno , extra  kabel je nepotreban trošak ....kod D klase , kabel može da pomogne jer tamo nema "bureta" ...

 

Ja jesam inženjer elektronike koji 23 godine radi u telekomunikacijama ali ima ovde iskusnijih od mene koji mogu ovu moju priču da potvrde ili je osvetle na neki drugi način ...

Pozzz

Link to comment
Share on other sites

ma probao sam par jeftinijih kablova i tu nije bilo nikakve razlike,onda sam uzeo na probu jedan skuplji od 150E i razlika je postojala, ali mala.Verujem da su neka pojacala manje,a neka vise osetljiva na takvu promenu.Imao sam sa strujom razlicita iskustva i u zavisnosti od napajanja preampa.Sa nekim su se cule smetnje iz mreze i to vrlo jasno sa nekima ni najmanje.Probao bih rado jos neki,akrolink na pr. ,kazem da nisam skeptik,samo moj utisak da su neki kablovi druge vrste kod mene unosili veće promene.Razmisljao sam i da uzmem hidru cime bih produzio star earth na kome su zasnovani moji uređaji i eliminisao razdelnik.To bih mozda kupio polovno pa probao,pa ako ne odgovara nazad u domovinu za iste novce.Moje javljanje na temi i jeste bilo u smislu da se prvo proba pre kupovine,od nekog,drugarski kako sam i ja dobio,pa ako ima promena sto i ne probati i vise varijanti.Jasno je da se sa nekim sistemima lakse,a sa nekima teze uocavaju promene.Kod mene su te promene cesto dosta dramaticne,pa sistem sve u svemu dosta promenjivo zvuci u odnosu na bilo koju promenu bilo da je kabl ili komponenta,a ponajvise izvor zvuka i preamp.Ne delim kablove na skupe i jeftine,da je tako ne bih zamenio naimov originalni duplo jeftinijim,a boljim flashback-om.Nije mi problem da dresim kesu,al da prvo cujem,za preamp sam se navrat na nos snasao za 1000E doplate,ali mi ga je kolega dao na slusanje.Pre toga probao neki "bajni forumski tweak" iz UK,pa ga vratio tamo i taj ga je covek takođe prodao za par nedelja,a u priči čudo neviđeno.

Evo vidim lale se javlja,cesto zajedno isprobamo stvari u dva tri sistema,kod mene smo eliminisali zajednicki i jednoglasno dosta skup nordostov digitalni kabl.kostao je 360funti za 60cm zice...eliminisao ga kabl od 60E.Dakle proba rules!

Link to comment
Share on other sites

Otkud sad pa to? Dosad je bilo prilično čupavo i da se proba nešto sa kablovima... Evo već par godina je tako. Da ne reče lalelala...

 

Nije ni bitno. Rekoh da neću više o tome. Ja to na račun onog poziva još od prije par godina pa ne dođe da čuješ promjene koje unose žice.

 

Drago mi je da se u ovoj godini nešto pomjera s mjesta.

Link to comment
Share on other sites

Ja mogu da dodam da se te stvari mogu čuti čak i na potpuno prizemnim sistemima. Skoro sam se igrao sa kablovima i Oyaide kopijama i kao ekstrem mogu da izdvojim rodum plated konektore. Kada se oni postave na strujni kabal pojačala čuje se baš velika promena karaktera zvuka, u ravni sa promenom bilo koje komponente u sistemu.

I što lalelala reče, takođe sam elektroinženjer a uopšte ne mogu da pohvatam sve razloge za ovako nešto. Ali šta ima veze, ne shvatam ja još štošta u životu pa nikom ništa. :D

A u celu priču o struji sam počeo ozbiljnije da shvatam kada sam prošlog aprila mislio da mi se nešto pokvarilo u sistemu koliko je loše i kreštavo počeo da zvuči. Prvo sam sam tražio kvar, onda sam odneo kod StonColda koji je potvrdio ispravnost a potom mi skrenuo pažnju na potencijalne probleme sa strujom. Dođem kući, druga utičnica u istom zidu - sve i dalje loše, razvučem 7m produžnog sa druge faze i zvuk se vrati u normalu. Faza sa zida gde mi stoji sistem i dalje zvuči primetno lošije iako ne toliko kao tog aprila. 

Link to comment
Share on other sites

ja sam sa predhodnim predpojacalom na phono sekciji cuo smetnje iz mreze od fena i veš mašine i to ne povremeno već svaki put.Promenuo sam napajanje za i tih smetnji je nestalo.To u nekom delu potvrđuje i laletovu konstataciju o kvalitetu napajanja i verovatno uticaja đubreta iz mreze na zvuk.

@toza kablovima i njihovim uticajem na zvuk igrao sam se jos pre 25g,samo to ne stavljam u prvi plan.Nalemili smo se petopolaca... Nisam stigao do tebe,zahvaljujem na pozivu.Radim po ceo dan,dvokratno,ni decu ne viđam,spasavam krov nad glavom,al da ne davim dalje,ajmo bolje o " muzici"

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aibo said:

Ja mogu da dodam da se te stvari mogu čuti čak i na potpuno prizemnim sistemima. Skoro sam se igrao sa kablovima i Oyaide kopijama i kao ekstrem mogu da izdvojim rodum plated konektore. Kada se oni postave na strujni kabal pojačala čuje se baš velika promena karaktera zvuka, u ravni sa promenom bilo koje komponente u sistemu.

+1

meni je strujni uneo najvecu promenu/pomak u sistemu (musical fidelity a100, dynaudio image1, nakamichi cdp2). u pitanju je onaj bilanov silikonski sa jeftinim sukomhttp://www.audiologs.com/ozrenbilan/mrezni.htm .

sad razmisljam da se pocastim gorepomenutom kopijom ili http://www.mkabl.rs/detalj?id=286 jos nisam odlucio.

ps. da li je neko poredio ova 2 i kakvi su utisci?

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, Aibo said:

Haha, i u medicinskim krugovima je homeopatija jednako pipava tema kao kablovi među audofilima. Pratim radnju fabule jer mi je devojka doktor a dobri prijatelji farmaceuti. :D 

Tozo, ne valja generalizovati ETF-ovce kao ni bilo šta drugo u životu. 

Ne generalizujem. Skapirao sam da je tabu tema. I oko mnogo bitnijih stvari u fizici su se koplja lomila pa na su na kraju ipak prihvatane nove teorije. 

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, surferlola said:

+1

meni je strujni uneo najvecu promenu/pomak u sistemu (musical fidelity a100, dynaudio image1, nakamichi cdp2). u pitanju je onaj bilanov silikonski sa jeftinim sukomhttp://www.audiologs.com/ozrenbilan/mrezni.htm .

sad razmisljam da se pocastim gorepomenutom kopijom ili http://www.mkabl.rs/detalj?id=286 jos nisam odlucio.

ps. da li je neko poredio ova 2 i kakvi su utisci?

Pazi sad jedno skroz suprotno iskustvo sa tim kablom. Ja sam bilenov napravio baš skroz po receptu, sa običnim utikačima, i to mi nije donelo neke promene, barem ne veće od onih koje mogu da umislim. Odustao bih od cele priče da nisam dokon i radoznao, pa probao širmovani kabal (kineska kopija Acrolinka) sa kopijama Oyaide, i to je već napravilo primetniju promenu. Sa pozlaćenim utikačima je baš na pozitivno a sa rodijumskim na... pa... na čudno. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...