Jump to content


Kupovina ploca iz inostranstva


chika_milan

Recommended Posts

Narucene kod JPC 1.9 nisu odmah imali .Danas stiglo.Dosta brzo od datuma kad su poslali.Nikada mi nije stigla za 10 dana.

29.12.2022 13:55:12 18108 НИШ *Урученa (примaоцу) MIOMIR JEVTOVIC
29.12.2022 06:40:35 40200 ГПЦ НИШ Отпремa  
28.12.2022 14:17:08 40200 ГПЦ НИШ Отпремa  
28.12.2022 13:01:24 68200 ЦАРИНА ГПЦ НИШ Отпремa  
27.12.2022 13:26:55 11003 ИЗМЕНИЧНА ПОШТА Зa цaрину  
27.12.2022 07:44:44 11003 ИЗМЕНИЧНА ПОШТА Приспелa  
20.12.2022 01:49:00 DE-DENUEB Приспелa  
19.12.2022 14:13:00 DE-DE-48268 Пријем
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Po hiljaditi put, sa našom carinom ne možeš da budeš 100% siguran šta će ti biti naplaćeno, tj. da li će ti biti naplaćeno i koliko.

Do skoro su ploče bile, po nekom nepisanom pravilu, puštane bez dažbina, ako je 1-2 u pakovanju, tj. ako carinik proceni da unutra nije nekoliko komada, ali to više nije tako, carini se i to.

Ako je u pitanju pošiljka koja se deklariše kao OMP (obična međunarodna pošta - nema tracking), verovatnoća da prođe bez dažbina je veća, nego ako je u pitanju klasičan paket sa trackingom.

Treba voditi računa da prodavac ne pošalje preko neke kurirske službe (DHL, FedEx, UPS), jer onda uvek ide na carinski pregled i zavisno od cifre se carini ili ne, ali se svakako naplaćuje PDV. Takođe, DHL i FedEx naplaćuju svoju uslugu još par hiljada dinara na sve to, UPS ne za fizička lica.

Po zakonu, svaka pošiljka vrednosti 50 i više eura se carini po jedinstvenoj stopi od 10%, pa se na ukupnu cifru obračunava PDV, što na kraju bude oko 32% na cenu. Da li će stvarno biti tako zavisi od mnogo faktora, najviše od toga kom cariniku zapadne pošiljka.

Link to comment
Share on other sites

Baš sam gledao sinoć na Juno-u, poštarina za 2xLP koji košta oko 3000 din. je 1700 din, znači poštarina je više od pola cene ploče, ne računajući na to da se može desiti da se plati i PDV, u mom slučaju je to bilo možda 3 puta do sada a dosta ploča sam kupio na Juno-u.
Koja je najbolja alternativa Juno-u?

Link to comment
Share on other sites

Malo ga preterase. Nasao sam iz momenta preko ebay album koji sam video na juno mozda funtu skuplje ali shipping 1.99gbp, a preko amazona je bio 4.5. Uskratih im ovog puta vernost. Inace od tog ebay prodavca sam kupovao i ranije, bila malo sumLjiva ta postarina ali stiglo je. Spuste vrednost posiljke na svoj rizik..ja placam Pay Palom pa ne brinem previse.

Rarewawes je ime prodavca na ebay.

Link to comment
Share on other sites

Odlično, ionako sam rekao sebi da ove godine sledi drastično smanjenje kupovine. Ako će dupli album da me košta više nego avionska karta...dosta je bilo :)

 

15 sati ranije, HMrules said:

Baš sam gledao sinoć na Juno-u, poštarina za 2xLP koji košta oko 3000 din. je 1700 din, znači poštarina je više od pola cene ploče, ne računajući na to da se može desiti da se plati i PDV, u mom slučaju je to bilo možda 3 puta do sada a dosta ploča sam kupio na Juno-u.
Koja je najbolja alternativa Juno-u?

Nema alternative, niko nema toliki izbor uz tako "niske" cene za nove ploče.

Recordsale.de još uvek drži shipping 7,25 evra za jednu i 9,25 za dupli album (uz to ide i tracking number).

Ne znam kakvi su za nove ploče (izbor i cena) ali imaju mali milion second hand ploča.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, sondek said:

Malo ga preterase. Nasao sam iz momenta preko ebay album koji sam video na juno mozda funtu skuplje ali shipping 1.99gbp, a preko amazona je bio 4.5. Uskratih im ovog puta vernost. Inace od tog ebay prodavca sam kupovao i ranije, bila malo sumLjiva ta postarina ali stiglo je. Spuste vrednost posiljke na svoj rizik..ja placam Pay Palom pa ne brinem previse.

Rarewawes je ime prodavca na ebay.

Pogledah šta ima, sve što ima, a da me zanima mu je taman toliko skuplje da neutrališe nisku cenu shippinga.

Ali u pravu si, Juno je toliko podigao cene transporta, da više neću uglavnom da gledam kod njih, malo ću više da šaram, ebay pogotovo, ima svašta i mogu da se proberu dobre cene sa jeftinim slanjem.

Link to comment
Share on other sites

Meni je hhv.de jeftiniji od Juno kad se sve sabere, naročitu za jednu ploču gde im je shipping 8eur a i same ploče su generalno malko jeftinije na HHV. Za 2-3 ploče shipping je 15eur i tu možda nema računice naročito što je teško uglaviti toliko ploča a da ukupan iznos porudžbine bude ispod 50eur, što je gornji limit za taj jeftiniji "International Economy Tracked Airmail" shipping.

Link to comment
Share on other sites

Ovo dizanje cena je verovatno zbog štrajka pošte koji je bio u poslednjih par meseci prošle godine. 

Najniže je sad 1.100 dinara (uzeo sam neki LP 180g) za test, dok je recimo Tone Poet Blue Train (2xLP 180g Stereo) 1.733 dinara.

Fino, ako se ovako nastavi još će naručivanje iz US postati "povoljno" :D 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam zašto je Juno toliko digao shipping. Na primer redeye.co.uk koji je očigledno takođe iz UK još uvek ima "stare" shipping cene za Srbiju koje su slične sa nekadašnjim juno cenama, £4.38 (5eur) za 1LP, £5.21 za 2LP, £6.07 za 3 itd, može da se vidi ovde https://www.redeyerecords.co.uk/info/shipping a možda su se i zeznuli nešto mada ne verujem jer su iste cene i po EU zemljama.

a Juno pored većeg shippinga ima i veće cene samih ploča, više se ne isplati uzimati od njih osim ako imaju nešto što nigde drugde nema. Pogledao sam malo Juno shipping za razne zemlje, EU zemlje su je 5-6eur za 1LP a međunarodne npr USA, Meksiko, Srbija, Albanija su ova cena koju sada vidimo, skoro 10eur za 1LP. A zvanične royal mail cene kažu za paket do 500g (1LP):

image.thumb.png.69c9db7b6007fa39d43cb5d334193376.png

tako da je to otprililke to, da se naviknemo na veće cene shippinga iz UK

Link to comment
Share on other sites

Večeras sam listao malo amazon.com i ebay.com...za nepoverovati, ali može da se nađe finih stvari za lepe pare, posebno od kako je dolar ponovo otišao nizbrdo, a ni shipping nije uvek 20+$ kao što sam navikao.

Juno definitivno ide na dno moje liste, čak je discogs postao za jedan deo vinila koje merkam povoljniji.

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, milos said:

A zvanične royal mail cene kažu za paket do 500g (1LP):

Директно поређење није баш коректно од ових разлога:

  1. Juno урачунава цену паковања (које није безазлено);
  2. Цена транспорта према неку земљу (или групу земаља) зависи и од процента повратка робе (или декларирано изгубљене и "изгубљене" робе).

А око тога које су цене на Juno-у итд, зависи ваљда од жанра. Неки од Tone Poet-а и Acoustic Sounds-а су и до 30% јефтинији од остатка Европе, што није безазлено на те суме.

И ја се радо сећам времена до средине пандемије када је FedEx нудио преко Juno-a flat rate транспорт од 18 фунти за пакет до 40 килограма.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, srdjan_cvetkovic said:

Evo ja čekam opet da mi stigne sa Juno dva Tone Poet vinila poručena 15.12., kao zamena za isto tako 2 Tone Poet vinila koji nikada nisu stigli. Nadam se da će ovi da stignu, jer ne bih voleo da opet moram da pišem mail podršci.

Meni je juče stigao zamenski primerak za ono što sam naručio krajem oktobra.

Poslali su 22. decembra i evo, stiglo juče... da kažem uobičajeno. 

Link to comment
Share on other sites

Знам да је било приче да се код мене локално то радило редовно, зато сам и рекао (1) изгубљена и (2) "изгубљена" роба.

Мада, за очекивање је да би подигли цену осигурања (бар за МК увек има shipping + insurance као посебне ставке).

Link to comment
Share on other sites

Kakav je Recordsale.de što se tiče korišćenih ploča?
Baš gledam jedan album koji ima više izdanja sa ocenom samih ploča EX ali su cene različite, 15,25,30,45€ itd., iako je stanje samih ploča isto EX, pošto meni nije bitno koje je izdanje, pa čak ni sam omot nego isključivo stanje ploče, zanima me da li su ploče zaista realno ocenjene?
Ako je EX ploča zaista u EX stanju onda je logično da ću kupiti najjeftiniju EX ploču i da je cena verovatno veća samo zato što su neka druga izdanja.

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, HMrules said:

Kakav je Recordsale.de što se tiče korišćenih ploča?
Baš gledam jedan album koji ima više izdanja sa ocenom samih ploča EX ali su cene različite, 15,25,30,45€ itd., iako je stanje samih ploča isto EX, pošto meni nije bitno koje je izdanje, pa čak ni sam omot nego isključivo stanje ploče, zanima me da li su ploče zaista realno ocenjene?
Ako je EX ploča zaista u EX stanju onda je logično da ću kupiti najjeftiniju EX ploču i da je cena verovatno veća samo zato što su neka druga izdanja.

Ja sam kupio nekih 7-8 ploča od njih i sve je bilo ok. Tačno onako kako je ploča opisana / ocenjena.

Na discogsu imaju 255 hiljada tranksakcija uz prosečnu ocenu 99,8 %. Tako da, može im se verovati :)

Ako nameravaš nešto da kupiš kupi preko sajta, cene su jeftinije nego na njihovoj discogs stranici (mada pretpostavljam da to svi znaju).

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...