Jump to content


Kupovina ploca iz inostranstva


chika_milan

Recommended Posts

On 7.10.2022. at 18:37, InSides said:

Води рачуна да су JPC прилично озлоглашени по питању испоруке ствари које немају на стању.

Још од када је изашао Колтрејнов Ballads пре 2 године, они га набављају "за 4 недеље".

Ja jos cekam isporuku.Ploce su narucene 1.9 i placene.Obratio sam se i nude povracaj novca ili da cekam zbog zastoja u proizvodnji.

Link to comment
Share on other sites

Mnogo puta prežvakano pitanje i tema na forumu, ali samo da rezimiran:

1. Ako je paket poslat iz Nemačke njihovom poštom (koja se sad zove DHL), koja nema veze s DHL Expresom, sa mogućnošću praćenja pošiljke, on obavezno završava na carini? (i to našoj, ne onoj koju obavlja DHL Ekspress).

2. U slučaju da je paket ukupne vrednosti ispod 50 evra (sadržaj i poštarina), paket se ne carini već se plaća PDV na ukupan iznos? Eventualno se plaća 300 dinara pošti zbog otvaranja paketa i prepakivanja?

3. U slučaju carinjenja, plaća se pored carine od 10% i PDV-a od 20% i usluga špedicije (koja je negde oko 40 evra)?

Postoje primeri i kad se ne plaća ništa, ali nema pravila?
Shvatio sam da je sve od slučaja do slučaja, ali čini mi se da postoje i neka pravila koja se uglavnom poštuju.

Link to comment
Share on other sites

1. Ako ima tracking, 100% će završiti na carini, ali to ne znači da će biti ocarinjen

2. Da, ali ni ovo nije uvek tako, obično ploče koje su poslate kao OMP (obično međunarodno pismo - nemojte da vas buni ovo "pismo", pošto sve do 2kg može dase šalje bez praćenja kao pismo) prođu (bar beogradsku) carinu bez plaćanja

3. Usluge špedicije se plaćaju onda kada transport ide preko neke kurirske službe (DHL, FedEx, UPS,...), koja onda carini robu i naplaćuje svoje usluge (4000-5000 RSD, bez obzira na vrednost robe).

 

Dakle, već sam jednom napisao, ali ću opet - važi za BG carinu!

1. Ko želi da mu ploče prođu bez plaćanja kupiće 1-2 ploče, ako može bez praćenja, kao OMP

2. Ako je poslato kao paket, tada skoro uvek ima i tracking i skoro sigurno ide na carinu, ali to ne znači i da će biti ocarinjeno, ali će se verovatno otvarati, pa sledi 300 RSD takse na otvaranje.

3. Najgora opcija je da bude poslato preko kurirske službe, a da paritet isporuke nije DDP - prodavac pokriva sve troškve transporta i carinjenja robe kao i troškove carine i pripadajućeg poreza te snosi sav rizik sve do dostave robe; ovako mogu da se kupe ploče preko Amazona i isplati se za neke box-ove koji su skupi, ima dosta ploča i teški su, skuplje bi bilo da se šalje regularno - ovo se može i proveriti

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, srdjan_cvetkovic said:

2. Ako je poslato kao paket, tada skoro uvek ima i tracking i skoro sigurno ide na carinu, ali to ne znači i da će biti ocarinjeno, ali će se verovatno otvarati, pa sledi 300 RSD takse na otvaranje.

Moj paket je poslat s praćenjem, na JPC.de ni nema izbora kako će biti poslat.
Na osnovu slike koju prilažem, shvatam da je bio na carini (novosadska služba), ali deluje i da je brzo pušten. Mogu li mu se nadati od ponedeljka?

DHL paket 1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stigao paket juče, bez carinskih dažbina ali sa PDV-om na iznos od 39,46 evra (znači bez poštarine), tj. u dinarskoj pritivvrednosti 4731,43, u iznosu od 946,28 dinara.
Ono što mi nije jasno je zašto je Pošta naplatila paket 1300 din? Nigde računa, obračuna... paket nije otvaran, ima žutu traku zalepljenu oko carinske deklaracije.
Odokativno naplaćuju tu uslugu? Nekad je 200, nekad 300, kod mene 353.72 din?

 

Link to comment
Share on other sites

Toliko je random da, evo, imam priliku da prijavim sve ovo o čemu ste pisali unazad nekoliko postova...

Čekam 5 paketa sa pločama, 3 sa Juno-a, 1 Nemačka a juče mi je stigao paket sa 2 albuma iz UK od fizičkog lica. Prodavac sa Discogsa.

Poslao je sa trackingom. Ploče 70 GBP slanje 18 GBP. Paket 1,2kg.  

Kroz carinu je prošlo brzo kao metak, niko otvara nije. Nula dinara platio.

Nemačka je sa trackingom, upravo je stigla na carinu. Tu očekujem sve da platim.

Juno - do sad sam 2 puta platio ove godine a nakupovao sam se ploča i ploča.

 

Javljam rezultate kako budu pristizale...

Link to comment
Share on other sites

Meni su pristigla još dva paketa iz Nemačke, sa JPC, oba DHL obična pošta, sa praćenjem. Oba stigla na carinu, odležala 2-3 dana i puštena sa obračunatim PDV-om i nekom neobičnom naplatom od Pošte.
Prošli put sam na jedan paket platio 354 dinara, ovaj put na dva 357 din.
Čini mi se da nevezano za broj paketa Pošta uzme oko 350 dinara za uslugu carinjenja. Paketi nisu otvarani, ali je bila zalepljena žuta poštanska traka.
Uskoro stiže i četvrti, to je onaj sa Koltrejnovim "Baladama", stigao je na Carinu.
Ako ništa drugo, novosadska ispostava je barem brza, ali i efikasna po pitanju naplate PDV-a (zasad 3 od 3).

Link to comment
Share on other sites

Evo malopre sam pokupio pošiljku iz Nemačke sa trackingom (kako sam naveo ranije). 

Platio sam samo 300 dinara što je cena carinske obrade, to što je carina pogledala pošiljku i odlučila da ne podleže carinjenju. Paket nije otvaran. Priložena je spolja i faktura gde se vidi da sam platio dve ploče po 23 EUR bez PDV-a i shipping od 20.92 EUR.

Nemci uvek sve pedantno spakuju i prilože uz pošiljku i najčešće tu platim što treba da se plati sa naše strane. To govorim u slučajevima i kad je ploča recimo 17-18 EUR ili 25-30 EUR. 

Sad, eto, platih samo ovih 300 dinara... a 4 LP-a unutra, paket težak 1.5kg.

Ostala su još ova 3 paketa preko Juno-a... prvi je poslat 24. oktobra pa ćemo da vidimo šta će biti sa time.

Imam i jedan 12" singl od izdavača iz UK-a direktno poslat (preko Bandcamp-a), to u totalu nije ni 20 EUR al me isto recimo često ocarine/PDV-uju kad mi šalju izdavači iz inostranstva.

Sve u svemu, tombola i dalje traje... :D

Link to comment
Share on other sites

Treba ipak dobro proveriti razliku u ceni ako je ima kod nas. Kupim Album Avishai Cohen u petak , a ploca ukrsena kao polovna. Izgrebana, brisana necim ..verovatno nekom ispala pa je sredio rukavom, pucka kao stara ploca... 😬 Idem u ponedeljak, nerado, da je vratim u radnju.

Link to comment
Share on other sites

Kad je o pucketanju novih ploča reč, ovo izdanje mora biti pobednik: 

https://www.discogs.com/release/12140492-Anne-Dudley-Anne-Dudley-Plays-The-Art-Of-Noise

Vizelno, nema traga bilo kakvom mehaničkom oštećenju.
Baš me interesuje šta su uradili da bude skroz neslušljiva. Deluje da su se za ovakav rezultat morali baš potruditi. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

I ja čekam jedan JUNO sa 2 Tone Poet vinila, poslat 05.11.

Drugi koji je poslat 28.10. je stigao krajem novembra.

Nikad duže mi nisu putovali vinili iz UK.

BTW, jedna trivija...Ako nešto ide preko UPS kurirske službe ne plaćaju se nikakvi troškovi osim carina + pdv, za razliku od FedEx-a i DHL, tu se plaćaju i troškovi špeditera, 4-5 hiljadarki pride. UPS ne naplaćuje svoje usluge fizičkim licima, pa da znate za unapred, nisam ni ja znao do sada.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...