Jump to content


Kupovina ploca iz inostranstva


chika_milan

Recommended Posts

ajd sad i ja, pošto imamo isto izdanje...večeras sam seo baš pažljivo da je preslušam...ima sibilanata, ali nije baš toliko dramatično kako se navodi na gornjem citatu...fini su basovi, imam i cd ali me mrzelo da upoređujem da li je ploča zaista basovitija nego ranije...

 

ploča je tiha...jedno sitno puc na a strani, i jedno na b strani...moja igla je nova, par meseci...ali, kako sam ploču već slušao i stavio je u jako dobar inner sleeve, verovatno se malo razelektrisala i puckanje je bukvalno nepostojeće...

 

ploča je lelujava u pm...to je zaista ipak moralo bolje, ali što reče kolega, to je sada kao dobar dan...ploča je upakovana u idiotski sjajni malo deblji papir, ali srećom nije ostavio neke vidljive tragove...ali to je veliki minus...ploča se prodaje kao 180g, ali meni bogami ne liči na tako nešto, a ko što smo rekli, ni na omotu se ne hvale nekom takvom etiketom...

 

ukratko, neke stvari su neoprostive, ali ploča je tiha, fin je master, sibilanti nisu toliko dramatični da narušavaju ugođaj, i na kraju možda je ok što sam sačekao ovo izdanje, reklo bi se da je bolje nego ranije...

 

igla je, na žalost, najbolji čistač ploča 😏 

Link to comment
Share on other sites

Aj kad sam krenuo sa Norom, da nastavim…

Album No.2 - Feels Like Home

https://www.discogs.com/release/13237900-Norah-Jones-Feels-Like-Home

“Doštampano” izdanje iz 2007., Blue Note (Europe), Gatefold, isto pušteno direkt, bez pranja.

Odlična dinamika, bez puckanja i krckanja, čist i kvalitetan zvuk. Dobar vinil (fizički), kvalitetno urađen, kako i treba.

Nema sibilanata, nema grešaka, ploča ravna i regularne debljine, sve u svemu, urađeno kako Bog zapoveda. Muziku neću da komentarišem, ovaj album je klasik.

 

Link to comment
Share on other sites

Na kraju price ploca vise dobra nego losa. Jako mnogo ima ljudi koji su tek u poslednjem hajpu na gramofone presli sa digitalnih izvora koje slusaju 20-30g na ploce i pametuju kukumavce za medalju po internetu. ...a nisu najvazije naucili, da su gramofoni i ploce vrlo pipava i nesavrsena stvar. Da su odrasli kao mi malo stariji uz menjanje po 5 pegepejki dok se dodje do zglavnog primerka to bi naucili. Ovako naucivsi kroz godine na savrseni digitalni signal jako ce se tesko navici na gramofon i vecina ih odustane. Zbog 10 razlicitih stvari moze da bude sibilanata, a najcesce su jednostavno usnimljeni tako.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, srdjan_cvetkovic said:

Nisu mogle da se pročiste slušanjem, kupljene su kao nove, neotpakovane, što i jesu.

Itekako jesu mogle. Linn je ocajan vec od ranoraznih buckurisa koje audiofili prave pa uniste plocu i iglu savetovao da se ni ne ciste, vec preslusaju i onda ocisti igla ... vidis da ljudi trpaju svasta na ploce, mslm wd 40 i kojekakve gluposti se ne naslusah... posle placu ili jos gore tebi uvale takvu plocu na berzi. Moj princip je da cim vidim tragove muzganja i ciscenja odmah vratim plocu na gomilu nazad na berzi.

Link to comment
Share on other sites

Idemo dalje…

Album No.4 - The Fall

https://www.discogs.com/release/2052670-Norah-Jones-The-Fall

Originalno izdanje iz 2009., Blue Note (Europe), Gatefold…e, ova nije ganc nova, ali nema ni potrebe, jer je perfektno očuvana i sjajno nasnimljena. Tek po neki puc, nema šuma, odličan zvuk, muzika malo drugačija, u pop-rock fazonu više, ali Nora je tako dobra, pa je i ovaj album za preporuku da se ima.

 

Link to comment
Share on other sites

nisam shvatio da su ti sve ove nore jones nove i da si ih pustio prvi put, mislio sam da je to samo prvi album...

@sondek

meni tolerancije ne fali, ali kad se pogledaju te krive musave nove ploče mislim da će mnogo novih gramofona, ili gramofona kupljenih poslednjih godina, u dogledno vreme da preplavi oglase...čitam neki text gde čoveka iz industrije pitaju zašto se više ljudi ne žali na loš kvalitet vinila a on kaže da ljudi to slušaju na onim crosley kofer gramofonima ( kod nas su ekvivalent tome denver gramofoni), i da prosto tu i ne primećuju da nešto fali ili da nije u redu...ali, i to ima svoje limite, u nekom trenutku se čitav hype sruši preko noći...neće baš svi dugo trpeti te cene i taj (ne)kvalitet...

moj motiv je ako je to bitno da nabavim određene autore baš na vinilu, i to će mi pored striminga, kaset deka i cd plejera biti više nego dovoljno...da mi nije ostalo toliko ploča, kaseta i cd-ova, koji imaju i neku porodičnu pozadinu pa mi žao da od toga odustanem, verovatno bih sve uložio u što bolji striming sistem...

 

ne znam inače baš puno ljudi koji su sveži u vinilu i gramofonima, ali bilo bi mi vrlo zanimljivo da čujem ili pročitam njihove utiske o analogiji...koje gramofone imaju, kakve ploče kupuju, šta su im primedbe, šta im smeta, šta im se sviđa itd...

Link to comment
Share on other sites

Pogledaj samo jedan kadar sa berze koji sam snimio na temi berze ploca.7-8 devojcica i dva matorca. TO je sadasnji prosek, po radjama jos vise u korist korianika do 30g. Ove nove klince veruj mi zabole za kvalitet izrade ploca i zvuka niti sto je 90% novih ploca "cd na ploci". Njima je to cisto prvobitno kolekcionarstvo, kratkotrajna fascinacija, a to sto krcka to im se i bas svidja, nisu ploce sigurno kupili zvuka radi , ne znaju ni sta je hifi i audiofilija i ni neveruju da zvuk ploce moze biti bolji vec samo ritual slusanja opusteniji. Pitao me jedan sta to znaci "audiofilske ploce" ..sto je najbolje nisam se bas ni snasao da mu odgovorim pa sam mu rekao da su to neki šabani koji ne slusaju muziku vec zvuk i da se kloni takvih likova. Zapravo mu se svideo odgovor, nasmejao se i rekao "naravno". Mislim da malo audiofili preteruju oko ploca, pola njih su ovd bolesnici, ne shvataju da nisu one kupile nas vec mi njih. Ja recimo kupujem 90% strana stara izdanja, najvise Usa i japanska i po koje svapsko Kad vidim kako je to savuvano najcesce ih uopste ni ne cistim. Kupujem godinama kod istih ljudi i kod svakog od njih mogu u svako vreme da dobijem pare nazad ili ih zamenim tako da japance vise ni ne otvaram. Ta stara, naeocito americka izdanja su mnogo manje pucketava pa cak i kad imaju po koju laksu ogrebotinu, zapravo su na nizim frekvencijama pa manje smetaju. Iz njih izbija tako dobar zvuk da ih zanemaris lako.Kad je zvuk ploce kilav sve ti smeta. Jos ako su te sef ili zena iznervirali samo cekas puc... k'o tempirana bomba.

Link to comment
Share on other sites

da, iznenadilo me je da su ispred mene dve devojke ovde u bg, definitivno ispod 30, kupile adele na vinilu...još i prate cene pa komentarišu kako je poskupela...ali ko što rekoh to je kao vođenje dnevnika, svi su puni entizujazma ali retko ko to nastavi neki duži niz godina...sad instagram više nije fora, nego tik tok, a onda će opet nešto treće i tako u krug...moda se menja, a vinil trenutno i jeste više neki fashion statement nego audiofilija...vinil se poslednje 3 godine naročito dobro drži, ali videćemo šta nas čeka iz ćoška...

 

ali, ako je za utehu, mnogi se preispituju oko ovog hobija...i da se opet malo vratimo na reizdanje norah jones koje je izgleda predmet polemika na sve strane...

 Just opened two new records. One is warped, full of dust, scratches and skips first time played, and of the 3 pressings its probably the terrible one apparently Im supposed to avoid so great. Second one is Nora Jones. Not sure which reissue it is etc but it sounds great.. then I noticed it too is warped and the music distorts every time it rolls around on both sides.. Its supposed to be fun and instead Im just sitting here wondering why Im chasing around albums I cant find for crazy prices when I can play it now on apple music for free? Its just an expensive nuisance a lot of the time.

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/23/2022 at 7:00 PM, sondek said:

Itekako jesu mogle. Linn je ocajan vec od ranoraznih buckurisa koje audiofili prave pa uniste plocu i iglu savetovao da se ni ne ciste, vec preslusaju i onda ocisti igla ... vidis da ljudi trpaju svasta na ploce, mslm wd 40 i kojekakve gluposti se ne naslusah... posle placu ili jos gore tebi uvale takvu plocu na berzi. Moj princip je da cim vidim tragove muzganja i ciscenja odmah vratim plocu na gomilu nazad na berzi.

Већину тих нечистоћа можеш да скинеш са лепком.

Link to comment
Share on other sites

On 9/24/2022 at 7:13 AM, sondek said:

Pogledaj samo jedan kadar sa berze koji sam snimio na temi berze ploca.7-8 devojcica i dva matorca. TO je sadasnji prosek, po radjama jos vise u korist korianika do 30g. Ove nove klince veruj mi zabole za kvalitet izrade ploca i zvuka niti sto je 90% novih ploca "cd na ploci". Njima je to cisto prvobitno kolekcionarstvo, kratkotrajna fascinacija, a to sto krcka to im se i bas svidja, nisu ploce sigurno kupili zvuka radi , ne znaju ni sta je hifi i audiofilija i ni neveruju da zvuk ploce moze biti bolji vec samo ritual slusanja opusteniji. Pitao me jedan sta to znaci "audiofilske ploce" ..sto je najbolje nisam se bas ni snasao da mu odgovorim pa sam mu rekao da su to neki šabani koji ne slusaju muziku vec zvuk i da se kloni takvih likova. Zapravo mu se svideo odgovor, nasmejao se i rekao "naravno". Mislim da malo audiofili preteruju oko ploca, pola njih su ovd bolesnici, ne shvataju da nisu one kupile nas vec mi njih. Ja recimo kupujem 90% strana stara izdanja, najvise Usa i japanska i po koje svapsko Kad vidim kako je to savuvano najcesce ih uopste ni ne cistim. Kupujem godinama kod istih ljudi i kod svakog od njih mogu u svako vreme da dobijem pare nazad ili ih zamenim tako da japance vise ni ne otvaram. Ta stara, naeocito americka izdanja su mnogo manje pucketava pa cak i kad imaju po koju laksu ogrebotinu, zapravo su na nizim frekvencijama pa manje smetaju. Iz njih izbija tako dobar zvuk da ih zanemaris lako.Kad je zvuk ploce kilav sve ti smeta. Jos ako su te sef ili zena iznervirali samo cekas puc... k'o tempirana bomba.

То ме подсећа на стари квалите винила, као оригинални Пакет аранжман.

 Та пластика је била нешто ненадмашно.

Сад превише користе рециклиране виниле за прављење.

 

Link to comment
Share on other sites

Citajuci ove tekstove shvatio sam da cd nije hifi ili sam lose razumeo.Meni ne smeta ako je lp sa diska.On mora da se prevede u analogni zvuk a onda na plocu.To vise nije cd i ploca ne moze nikad da zvuci kao cd i obrnuto.Znamo kako ocitavaju ova dva sistema i tu je razlika.Sta ko kupuje i voli to je svacija stva,r zasto se upinjete i opterecijete time.Slusajte svoje sisteme a po malo i muziku.Ja kupujem uglavnom reizdanja i to volim i tacka.Ne pocenjujem nikog .Toliko.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mingus,Mingus said:

To vise nije cd i ploca ne moze nikad da zvuci kao cd i obrnuto.

može i gore...

 

nije stvar u tome već da kad se to ( šta god koristili kao izvor) baci na ploču imaš distorzije zvuka na ploči, što znači da je neko to prosto kao da je bacio pa čeka da vidi hoće li da se zalepi za zid...znači, nije uložen nikakav dodatni rad da to pristojno zvuči na vinilu...i to je vrlo čest slučaj kod reizdanja, naročito kod starijih jazz naslova, ali bogami pate od toga i izdanja aktuelnih muzičara...

 

kad se na to doda loš kvalitet plastike, i podatak iz same industrije da se nove prese uopšte više ne prave, imamo to što imamo...

 

bizarno je da je zaista bolje kupovati stara dobro očuvana izdanja nego nove ploče u celofanu...koliko će to moći tako da gusla ne znam, ali brojke svih prodatih nosača zvuka su generalno smešne u odnosu na zlatno doba...tada je maltene jedan komercijalni autor prodavao koliko se danas u svetu proda svih nosača zvuka ukupno za godinu dana...

 

@CA-RIA

brljajući po mom starom delu kolekcije iskopam ploču black wonderful life...pgp rtb...fantastičan presing, bez ikakvog krckanja i puckanja, dinamika sjajna, kad bi nove ploče tako zvučale i bile urađene bio bih presrećan...eto dokle je došlo :-)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ploce kupovao od 1970 do 1991.Onda je pocela lagano kriza/porodica  i deca,obaveze/ i ja prodam sav hifi i sve ploce.Nesto sam napravio/Hiraga i Kaneda/ a kupio cd/Philips/ i zvucnike/Energy/ i poceo da kupujem diskove.A ona blokada i kriza tako da su mi ostali samo Bugarski diskovi.Od pocetka veka vise sam se intersovao za racunare i tu slusao muziku.A onda 2005 slusao gramofon kod prijatelja i ponovo presao na ploce.I tako to ide do danas.Greska sto sam prodao sve ploce devedesetih ali sto je tuje.Kupujem i slusam obicno rok grupe od kraja sedesetih do polovine sedamdesetih .Uglavnom su izdali jedan ili dva albuma a muzika je odlicna.Nemam mega grupe.I naravno jazz pedesetih i sedesetih.Vrlo malo muzike koja je izdata kasnije.

Link to comment
Share on other sites

Kad god sam "fantastican" Pgp pressing proverio sa USa,svapskim,holandskim ...ispalo je da je samo dobro uradjena ploca tj.snimak u startu ..a da je pressing na drugim izdanjima jos daleko,daleko bolji. Interesantno je da taj pop rock 80-tih lose kotira na discogs pa sam neke naslove pokupovao jeftino i te nase domacice prodao po prakticno istoj ili vrlo slicnoj ceni. Sasvim novo iskustvo slusati neke od hitova iz mladosti u sasvim novom izdanju.

Predlazem eksperiment sa Stingovim albumom Soul Cages ... tako je to delovao kao fin, domaci , a sveCki pressing...kad ono medjutim. Pola efekata  ambijentalnih efekata tog Q sistema o kome citate na omotu uopste ne postoji. Kupio sam holandsko izdanje za ako se dobro secam 5 eura. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Mingus,Mingus said:

I naravno jazz pedesetih i sedesetih.

već sam pisao o tome u drugoj temi...sve što je izdato do početka 1963 godine ne podleže kopirajtu u evropskoj uniji i to može svako da objavi...ako imamo neki digitalni izvor nas dvojica možemo da objavimo kind of blue...i to ljudi rade, i sad imamo gomile tih levih etiketa koje štampaju stariji jazz, i ta izdanja su uglavnom trash...od loše plastike do lošeg transfera generalno...te ploče koštaju između 10 i 15 evra, kod nas ih prodaju za preko 30...

 

poseban problem su i nova izdanja aktuelnih muzičara, koja izdaju regularno velike etikete, koja nisu baš mnogo bolja...mislim, jesu, ali daleko od toga da opravdavaju cenu od skoro 40 evra...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...