Jump to content


Kupovina ploca iz inostranstva


chika_milan

Recommended Posts

Placas posti uvek kad carina otvori paket, makar je i ne bilo, za "rukovanje" i redovno ne daju racun za taj novac koji uzimaju.

Isto je i kad platis pdv/carinu, posta uzme neki novac za koji neda racun.

Desilo mi se vise puta.

Pare posta ne uzima kad paket prodje bez naplata pdv-a i/ili carine.

Link to comment
Share on other sites

On 7/29/2022 at 4:02 PM, srdjan_cvetkovic said:

Moja preporuka da se ova ploča ne kupuje.

Nije u pitanju ni kvalitet muzike, ni kvalitet izvođenja iste, pa čak ni kvalitet samog snimka koji je verovatno digitalan...ali kvalitet rezanja je nedopustivo loš, mogu da kažem da do sada nisam na svom gramofonu pustio NOV vinil koji ima više šuma i koji više krcka i pucka.

 

 

svojevremeno sam na berzi ploča u skc baš zbog jedne ploče na duže vreme digao ruke od gramofona...bio je to neki keith jarrett na ecm-u, koji naravno ima puno tihih deonica, i koji je krckao i puckao...ploča vizuelno 10+

 

mislim da bez obzira na kvalitet presinga ne bi trebalo previše ulagati u vinile slične muzike, jer je teško očekivati da će ploča biti skroz tiha a to onda postaje mučenje...tu mislim generalno na klasiku, većinu ECM izdanja, ambijentalnu muziku, pojedinu filmsku muziku, i slično...nije to za vinil po meni...  

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Parton said:

nije to za vinil po meni

Ја бих избегавао арбитрарне ставове овог типа. Нарочито овакав конкретан став који сугерира да неки музички формат има преференцу за неки тип музике.

Лоши винили су лоши винили, и ту нема дилеме.

Али то што су неки винили лоши није кривица формата.

Link to comment
Share on other sites

Bas bi voleo da znam koliko ecm ploca imas. Nisam dosad cuo tise ploce po pitanju surface noisa i kvalitetnije odradjenih zanatski. Par novih koje sam kupio bukvalno jedan puc nisu imale. Pritom iako neke od njih imam preko 30g nisu propuckale. Stockfish je propuckao posle 5 slusanja. Uporedivsi par ECM albuma koje imam na CD u originalu i na vinilu po meni je to firma br.1 za imati na vinilu.

Ovakva vrsta postovanja ima dobru publiku, jer je u osnovi pljuvacina i ogorcenost ...a to i jeste postala neka "glavna moda" u drzavi. Nije ni bitno dal se pljuje preCednik, patrijarh, opozicija, amerikanci, rusi, ukrajinci, homo ili hetero litije ili prajd   ..pa sto nebi i vinil pa bar tu ima nezadovoljnih...

Bice publike.

Jos jednom da kazem na  cemu se zasniva cela prica

Nije skup sir...

Link to comment
Share on other sites

Naprotiv, krpim kraj s krajem. Ceo zivot kupujem polovne ploce, to mi je ozbiljna zavisnost koje ne mogu, a i ne zelim da se resim. Svasta drugo je zbog toga zapostavljeno. 

Prosipas ovde fejsbook style kukumavcenje, pa me nerviras. Dosao si do zakljucka da vinil nije za tebe..uzivaj u slobodi i u visku novca. Rasprodaj i uzivaj u visku novca, nadji neki hobi koji si propustao zbog novca koji si spucao u vinile, odputuj negde, renoviraj stan. Samo nemoj da kukas, ovde su ljudi koji uzivaju i u prednostima i manama ovog "sporta". Razocaranih imamo na svim mestima.

Mozes da se ljutis ali u "Siru" je problem, ne tebi vec svima nama. Postao je skup.

Link to comment
Share on other sites

Jedan cenjeni clan je relativno skoro ponovo objasnio situaciju sa polovnim vinilima - sve manje ih je u dobrom stanju a cene su skocile iz vise razloga.

 

Sto se tice klasicne muzike mozda je digitalna reprodukcija tehnicki pogodnija ali kad pronadjes odgovarajucu kombinaciju gramofona/rucke/zvucnice/phono preamp-a onda je pravo zadovoljstvo slusati je sa vinila, bar meni.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Parton said:

ako ploča nije 100% perfektna, a to je retko koja, slušanje recimo tihih delova klasike uz pucketanje kamina koje dolazi sa ploče je daleko od ugodnog doživljaja, plus na sve to još i surface noise vinila...

Не знам ни одакле да почнем. Осим да се поновим са ранијом поруком "Ја бих избегавао арбитрарне ставове овог типа."

9 sati ranije, Parton said:

a i dinamički raspon ne ide na ruku pločama kad je opet klasika u pitanju...

Их. Добро, ОК.

Да не понављам Сондека који је поставио прецизну дефиницију оваквих типова ставова, ај да покушамо да будемо прецизнији:

  • Уместо "нека плоча", рецимо "Steve Reich, Music for 18 Musicians, ECM издање";
  • Уместо "100% perfektna", рецимо "у мом искуству, од 100 плоча укупно, 20 плоча имају проблеме", итд.

Зашто?

Зато што на форуму не обитавају само закоравели хобисти који чучу у мрачним пећинама, већ и потенцијални нови хобисти који се требају поддржавати, и најважније, едуцирати прецизним ставовима.

Лично мишљење је кључно за едукацију овог типа, али вреди једино ако је подржано личним искуством, а не ехо коморама интернета.

Раст хобија правилним знањем одговара свима, осим хохштаплерима од продавца, било плоча, било опреме.

Link to comment
Share on other sites

Ima ploča ovakvih i onakvih, onih koje zvuče fantastično i nema tog drugog izvora zvuka koji može da im parira, ali i onih koje su objektivno krš.

Zato, kao što je napisao @InSides, precizno koja ploča i koji izdavač. Kvalitet zvuka prvenstveno zavisi od izvora, tj. od toga ko je i kako radio master, i ko je i kako rezao vinil.

Link to comment
Share on other sites

to je neki moj generalni stav koji sam stekao tokom godina, jer nisam od juče u ovom hobiju...ne mogu precizno da se bavim konkretnim izdanjima, jer je dobar deo moje kolekcije svojevremeno prodat, a nisam bio toliko discipinovan da beležim u tefter kako je koja ploča zvučala, i koji problem je imala...

to mogu za neke nove ploče koje sada kupujem...

 

ovde sam jasno napisao da ja određene vrste muzike, ili ploče/radove za koje znam da imaju dosta tihih delova, ne bih kupovao...kao i za sve drugo na internetu, neko može da se složi sa mnom i postupa po tome, a neko će ipak to da kupuje pa neka sam stekne neko iskustvo...kvalitet vinila i presinga je sve lošiji, i to priznaju i ljudi iz same industrije, i stoga je potreban oprez, nisu male pare u pitanju...

 

ali nije samo klasika i slično problem..evo jednog citata koji mogu da potpišem jer imam istu ploču...cd u najgorim danima nije zvučao ovako...

Norah Jones – Come Away with Me. There is significant sibilance on this record, particularly on Norah’s vocal. My suspicion here is the mastering wasn’t explicitly handled for vinyl, and the original digital master doesn’t translate well to wax. 

 

Link to comment
Share on other sites

moja je takođe blue note, nije kupljena ovde, nedavno sam je uzeo, ali svejedno....imala je neku nalepnicu, ali više ne znam šta je pisalo na njoj...pretpostavljam da i ovi koji to pišu nemaju ne znam kakvo drugo izdanje...evo i čitavog texta uostalom...ima još primera...ajd ovo je nešto stariji text, ali moje izdanje bi trebalo da bude popravljeno ako su išta popravljali...

 

https://www.yoursoundmatters.com/new-vinyl-quality-control-running-out-of-patience/

 

sa tom pločom se nema sreće inače...svojevremeno je bio problem i sa sacd izdanjem iste ploče...za one koji su propustili...

 

https://www.stereophile.com/thefifthelement/1104fifth/

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Slusao sam kod drugara tu plocu. Nisam bas siguran da bi on bas tu odabrao da pusti ako ima neki feler. On je vrhunski tonski inzenjer, a i akademski muzicar(violinista). Zvucnici najbolji Quad esl, sa supertviterima gde se cuje svaka greščica kao na dlanu, btw. svetski su sampioni u disciplini "zenski vokal"... ja nisam primetio neki problem ali iskren da budem i nije neko pazljivo slusanje bilo u tom momentu.  Moguce da je pojedinacni feler ploce pre nego da nije snimljeno kako treba. ...a da ima losih novih ploca ima koliko hoces. Bilo je i starih. Od Melody Gardot bas imam takvu plocu i posle sa cita da je 45rpm izdanje mnogo bolje. Ima  i krs opreme i zvucnika koja bas nisu za jazz vocal. Bilo bi bas cuti srdjanovo razmisljanje,  narocito sto moze to da odlicno uporedi sa odlicnim digitalnim izvorom.

Link to comment
Share on other sites

melody gardot planiram da uzimam u dogledno vreme, kako sa njom stoje stvari?

 

i zašto je patricia barber toliko skupa? alav izdavač pretpostavljam...najjeftinije što pronalazim cafe blue je 65 evra...nemaju od nje ništa po "normalnoj" ceni od 30 evra 🙂

pustiću i ja danas kasnije noru ponovo i još više ću da obratim pažnju, ali nisam bio zadovoljan kako to zvuči...

Link to comment
Share on other sites

amazon recenzije 🙄 malo malo pa neki skandal oko botovanja i lažnih recenzija...ali ajd kad smo već kod toga...

Update On 2022/05/2nd After Listening:
Please don't buy this 20th Anniversary Edition - I played both-sides and it is a beyond horrible pressing - just money grabbing edition while while bosting about its '' 20th Anniversary Edition ''. Utter rubbish and please don't buy this LP pressing.

i kome sada verovati...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, sondek said:

Slusao sam kod drugara tu plocu. Nisam bas siguran da bi on bas tu odabrao da pusti ako ima neki feler. On je vrhunski tonski inzenjer, a i akademski muzicar(violinista). Zvucnici najbolji Quad esl, sa supertviterima gde se cuje svaka greščica kao na dlanu, btw. svetski su sampioni u disciplini "zenski vokal"... ja nisam primetio neki problem ali iskren da budem i nije neko pazljivo slusanje bilo u tom momentu.  Moguce da je pojedinacni feler ploce pre nego da nije snimljeno kako treba. ...a da ima losih novih ploca ima koliko hoces. Bilo je i starih. Od Melody Gardot bas imam takvu plocu i posle sa cita da je 45rpm izdanje mnogo bolje. Ima  i krs opreme i zvucnika koja bas nisu za jazz vocal. Bilo bi bas cuti srdjanovo razmisljanje,  narocito sto moze to da odlicno uporedi sa odlicnim digitalnim izvorom.

Skinuću CD rip, vinyl rip starog izdanja, pa ću da uporedim sa ovim novim vinilnim izdanjem i prenosim utiske.

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, Parton said:

ovaj što nije zadovoljan kaže da je naručio baš to 20th anniversary izdanje, ali da pakovanje izgleda kao regularno izdanje, i da nigde nema nikakve oznake, nalepnice da je to specijalno izdanje, ništa...

Nema nalepnice, to stoji.

Kad pregledaš omot spolja, nigde ne možeš da vidiš da je baš u pitanju 20th anniversary edition.

Evo i poređenja izdanja:

https://magicvinyldigital.net/2022/04/30/norah-jones-come-away-with-me-review-lp-cd-sacd-streaming-atmos/

Kako je ovde predstavljeno, u pitanju je dobro odrađen posao.

Link to comment
Share on other sites

Pustih vinil, bez pranja, direkt.

Ovako….na prvu loptu, dinamika je fantastična, ali ima mana.

1. strana A: ima pucketanja, blago, ništa strašno, ali se čuje…ovo mogu možda da pripišem i glavi, s obzirom da je zrela da se menja ili je u pitanju štroka u brazdama novog vinila, koja je danas jako česta pojava - uglavnom, nije “black quiet”, ali videćemo sa novom glavom; strana b: skoro da uopšte ne pucketa, na momente, ali ništa specijalno

2. vinil nije idealno ravan, danas redovna pojava, problem delimično rešava klamp, ali i pored toga ručica blago leluja pri reprodukciji, što opet može da se pripiše i istrošenosti igle; izraženiji elektrostatički elektricitet, ali i to je redovna pojava kod novih vinila i pripisuje se “neadekvatnom” receptu za sam materijal

3. Sibilanti….ako uzmemo u obzir da je igla za menjažu (ne mogu da stignem od obaveza da odem do Slobe i kupim novu), nije strašno, ali da, čuje se, mora pažljivo da se sluša i obrati pažnja, verovatno ne bih ni primetio da nisu pomenuti

Rezime…

1. vinil mora da se opere u startu, pa da se vidi da li će blago puckanje da nestane, možda je i od istrošenosti igle

2. moram da menjam glavu definitivno

3. snimak ima fantastičnu dinamiku, tako da je master odrađen maestralno i u mom slučaju nadilazi mane koje ovaj vinil definitivno ima (a možda je sve do igle, videćemo), dok sam press nije na očekivanom nivou i tu može da se lupi minus k’o vrata, jednostavno, ovakva muzika i ovakav master zaslužuje bolju “plastiku”

I na kraju, setup, za one koji ne znaju…

Linn Axis/SME 3009 fixed shell/Benz Micro MC Gold

Devialet Expert D200 (predefinisani setup za datu zvučnicu)

Mark & Daniel Topaz + Omni Harmonizer

Sve u svemu, za oko 35€ nije uopšte loše, iako je moglo bolje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...