Jump to content


Kupovina ploca iz inostranstva


chika_milan

Recommended Posts

16 minuta ranije, HMrules said:

nekada u normalnim okolnistima je bilo oko 7 dana.

Проблематично око празника. Мени јуче стигле плоче које су кренуле 23.04. Плоче које су кренуле 09.04 и 15.04 још путују. Нема неких правила.

11 minuta ranije, nackom said:

Jel neko narucivao nedavno nesto sa jpc? Cekam dve posiljke. Jedna poslata 8. Aprila, druga 21. I nista jos…

JPC од 7 до 40 дана. :( 

2 minuta ranije, srdjan_cvetkovic said:

I to zato što šalju kao OMP (obično međunarodno pismo), bez trackinga.

Кутије овде не пролазе - али стандардна паковања са Juno-а пролазе без проблема, чак и када се ради о скупљим плочама. Тиме да за Македонију шаљу са тракингом, и цена је отштампана на паковање.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, srdjan_cvetkovic said:

Meni sa Juno standardno stiže za 7 dana i prolazi carinu bez troškova. Čak i box pakovanje sa 6 LP-a.

I to zato što šalju kao OMP (obično međunarodno pismo), bez trackinga.

Kakve veze ima pracenje posiljke sa porezom i carinom.Meni sa Juna godinama ide bez pracenja i uvek platim porez a jednom i carinu jer sam prekoracio 50evra.

Link to comment
Share on other sites

Meni sa Juno standardno stiže za 7 dana i prolazi carinu bez troškova. Čak i box pakovanje sa 6 LP-a.
I to zato što šalju kao OMP (obično međunarodno pismo), bez trackinga.
Meni je za 7 dana stizalo do pre 2 godine dok nije krenula frka sa pandemijom, posle toga je bio prosek oko 15 dana, samo jednom u tom periodu mi je stigla pošiljka za 8 dana, što se tiče PDV-a platio sam možda dva puta za ovih 7 godina od kada kupujem ploče kod Juno-a, jednom kada sam uzeo 4xLP album i jednom kada su bile tri ploče u pošiljci a uvek su mi tri ploče prolazile bez PDV-a.

Послато са SM-A725F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Mingus,Mingus said:

Kakve veze ima pracenje posiljke sa porezom i carinom.Meni sa Juna godinama ide bez pracenja i uvek platim porez a jednom i carinu jer sam prekoracio 50evra.

Za BG ima veze, jer se pošiljke prvo sortiraju već na aerodromu po tipu i od toga umnogome zavisi da li će se cariniti ili ne. 

Moje iskustvo, a i u razgovoru sa službenicom u mojoj pošti koja uglavnom radi na delu sa paketima kaže ovako:

1. Najvažnije je kako je deklarisana pošiljka, kao pismo ili kao paket, nevezano od toga da li ima tracking ili nema. Pošiljke deklarisane kao paket uglavnom idu na carinu, pa od carinika zavisi da li će biti pregledano, a onda i naplaćen pdv, eventualno i carina, ako je vrednost 50€ i veća.

2. Veličina pošiljke je važna, jer gabaritnije pošiljke su vidljivije i veća je šansa da se carine.

3. Broj paketa u trenutku kada pošiljka stiže na carinjenje, jer nemaju dovoljno ljudi, pa moraju da prave selekciju i deo propuštaju uglavnom na osnovu prve dve stavke.

4. Da li ide preko kurirske službe ili pošte. Preko kurirske službe se u uvek poštuje procedura, jer su u pitanju domaće privatne firme koje imaju ugovore sa internacionalnim kompanijama (FedEx, UPS,…) i kojima je u interesu da naplate svoju uslugu, tako da tu sleduje po defaltu otkup tovarnog lista + oko 32% dažbina državi na ukupnu cenu (ako je cifra preko 50€, ako je manje 20% pdv)

5. Pakovanje…I to je važno, jer je sortirnica na aerodromu podešena tako da propušta koverte do određenih dimenzija na jednu stranu, što ide u deo koji se ne carini, jer ih svakog dana ima toliko, da ne mogu da stignu svaku detaljno da pregledaju.

Primer 1: Amazon, nezavistan prodavac, UK, Depeche Mode Box (6 vinila), poslato kao OMP (obična međunarodna pošta), težina paketa blizu 2 kilograma - nema troškova

Primer 2: Amazon prodavac, UK, Depeche Mode Box (8 vinila), poslato preko DHL-a, težina paketa preko 2 kilograma - odbijen u startu pdv, plaćeni svi troškovi pri poručivanju (izašlo oko 22% na ukupnu cenu: cena bez pdv-a + transport). Ovo je isplativo za veće pakete, jer da nije ovako plaćeno rebnuo bi me prvo DHL oko 4.500 za otkup tovarnog lista + 32% za pdv i carinu, što bi izašlo solidno više. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ako misliš da su ti povređena prava time što carina Niš ima dovoljno revnosnih carinika koji nisu pretrpani poslom i uspevaju da ocarine sve što im stigne, ja ti ne mogu pomoći.

Kratko uputstvo sam napisao kako bih pomogao da se smanji verovatnoća da nešto ode na carinu, moje iskustvo je vezano za BG, za carinu NS znam da su revnosniji u carinjenju od BG-a, za Niš sam i od pre znao da mnogo češće carine nego BG i NS, ali i kod tebe se ne carini baš sve i uvek.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Mingus,Mingus said:

Ja govorim o kupovini ploca kod firme Juno.Nema pracanjea ,upakovano stadarno za ploce i uvek platim pdv da li jedna ili tri ploce.

To ti je zbog niške carine, u Beogradu u velikoj većini slučajeva prolaze bez ikakve naplate.

 

14 sati ranije, srdjan_cvetkovic said:

Moje iskustvo, a i u razgovoru sa službenicom u mojoj pošti koja uglavnom radi na delu sa paketima kaže ovako:

iz ličnog iskustva mogu da potvrdim ovo što si rekao

Link to comment
Share on other sites

On 11.5.2022. at 20:44, nackom said:

Jel neko narucivao nedavno nesto sa jpc? Cekam dve posiljke. Jedna poslata 8. Aprila, druga 21. I nista jos…


Sent from my iPhone using Tapatalk

I na kraju danas stigle obe u isto vreme.
Dakle, obzirom da su poslate sa 13 dana razmaka, a da su stigle istog dana obe, čini mi se da je kod nas zastoj...

Link to comment
Share on other sites

Умало сам оборио свој стари рекорд од Juno-a. Данас стигли два пакета, укупно 42 данa од дана слања.
Meni još uvek nije stigla ploča sa Juno-a koja je poslata 16. aprila, u pitanju je 2xLP album.

Послато са SM-A725F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Nesto ne verujem, Engleska funkcionise vec neko vreme kao da nema Covid-a.

Pre ce biti da se to zaglavilo u lokalu i ceka neki "redosled"...

 

Paket iz Mouser-a stigne u London Fedex-om za 4 dana ili manje, na adresu a isto je i sa obicnim servisima.

Link to comment
Share on other sites

Не бих могао да кажем зато што нема трекинга.

Али неколико пошиљка од Британија, које имају трекинг, чекале су и по 20 дана пре него што су кренуле за Скопље.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 19.5.2022. at 9:59, srdjan_cvetkovic said:

Evo, opet mi stigle dve ploče, OMP (obična međunarodna pošta), za 10-ak dana, ništa platio nisam.

Samo da potvrdim ono što sam napisao kao kratko uputstvo u vezi poručivanja vinila i šta se carini, a šta ne.

Juče i danas stigla dva vinila bez trackinga, kao OMP, ništa platio nisam. Treći vinil je imao tracking i eno ga već nedelju dana na carini, verovatno ću da platim harač.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...