Jump to content


Kupovina ploca iz inostranstva


chika_milan

Recommended Posts

46 minuta ranije, joyba said:

Od jpc.de mi je stigla otvorena ploča(impex label, to je u suštini samo nalepnica otvorena a ne folija) sa jednom malom beznačajnom ogrebotinom, odmah sam im pisao ne tražeći povraćaj novca, međutim oni su mi ponudili 50% povraćaja. Dobar je jpc.de

Juno je zakon, korektni su maksimalno, da se to sa njima desilo poslali bi drugu ploču ili vratili novac.

Link to comment
Share on other sites

Pokupovao sam neko čudo od vinila preko Amazona, discogs-a i HHV-a u poslednjih nedelju dana, pa ću da javim kako je prošlo.

Što se tiče Amazona, za ono što je kupljeno baš od njih za Srbiju važe sledeća pravila:

- plaća se cena bez PDV-a

- obavezno je slanje preko DHL-a, cifra je oko 25 GBP

- obavezno se unapred plaćaju i troškovi carine, pri čemu je to Amazon sam procenio da će da bude otprilike toliko i toliko, pa to se unapred plati - ovo je odlično posebno za skuplje pakete, jer je ceh otprilike 25-26% ukupne cifre koja se plaća, što je manje od onoga što bi se platilo našoj carini (oko 32% je carina+pdv), plus nema dodatnih troškova za špeditera (DHL). Ovo jasno stoji na sajtu Amazona, a i u realnosti funkcioniše: Ako je cifra veća od plaćene, Amazon pokriva razliku, a ako je manja od plaćenje uradiće povrat dela novca.

Za ono što se kupuje preko Amazona, ali od nezavisnih prodavaca, važe individualna pravila igre, kao i od svakog privatnika.

S obzirom da se u poslednje vreme na našoj carini skoro sve pregleda i carini, ovaj princip koji Amazon ima može da bude bar neka uteha, s obzirom na to da je sigurnost i brzina slanja odlična, a pokriveno je eventualno oštećenje paketa.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, srdjan_cvetkovic said:

Pokupovao sam neko čudo od vinila preko Amazona, discogs-a i HHV-a u poslednjih nedelju dana, pa ću da javim kako je prošlo.

Što se tiče Amazona, za ono što je kupljeno baš od njih za Srbiju važe sledeća pravila:

- plaća se cena bez PDV-a

- obavezno je slanje preko DHL-a, cifra je oko 25 GBP

- obavezno se unapred plaćaju i troškovi carine, pri čemu je to Amazon sam procenio da će da bude otprilike toliko i toliko, pa to se unapred plati - ovo je odlično posebno za skuplje pakete, jer je ceh otprilike 25-26% ukupne cifre koja se plaća, što je manje od onoga što bi se platilo našoj carini (oko 32% je carina+pdv), plus nema dodatnih troškova za špeditera (DHL). Ovo jasno stoji na sajtu Amazona, a i u realnosti funkcioniše: Ako je cifra veća od plaćene, Amazon pokriva razliku, a ako je manja od plaćenje uradiće povrat dela novca.

Za ono što se kupuje preko Amazona, ali od nezavisnih prodavaca, važe individualna pravila igre, kao i od svakog privatnika.

S obzirom da se u poslednje vreme na našoj carini skoro sve pregleda i carini, ovaj princip koji Amazon ima može da bude bar neka uteha, s obzirom na to da je sigurnost i brzina slanja odlična, a pokriveno je eventualno oštećenje paketa.

jel postoji neki sajt za evropu ili ovaj regularni amazon.com?

Link to comment
Share on other sites

Novih ploca mi je preko glave, uglavnom krs od zvuka uporedivsi sa starim izdanjima.Cesto i striming bolje zvuci ...odnosno u boljem slucaju isto.Jos ako se utrefi neki budjavi remaster gde je neki bolid upropastio muziku to ti je da odmah prodas gramofon. Cast izuzecima.

Ima li neko skorasnja iskustva sa nekom trgovinom polovnim plocama ?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Novih ploca mi je preko glave, uglavnom krs od zvuka uporedivsi sa starim izdanjima.Cesto i striming bolje zvuci ...odnosno u boljem slucaju isto.Jos ako se utrefi neki budjavi remaster gde je neki bolid upropastio muziku to ti je da odmah prodas gramofon. Cast izuzecima.

Ima li neko skorasnja iskustva sa nekom trgovinom polovnim plocama ?

U ovoj turi sam nakupovao novih ploča dosta, ali su sve praktično svuda ocenjene kao izuzetne i potpuno ravne kvalitetu originala, jer su rađene sa originalnih master traka.

Ali se slažem da je većina remastera za izbegavanje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Novih ploca mi je preko glave, uglavnom krs od zvuka uporedivsi sa starim izdanjima.Cesto i striming bolje zvuci ...odnosno u boljem slucaju isto.Jos ako se utrefi neki budjavi remaster gde je neki bolid upropastio muziku to ti je da odmah prodas gramofon. Cast izuzecima.

Ima li neko skorasnja iskustva sa nekom trgovinom polovnim plocama ?

Samo ti izuzeci su interesantni, zna se tačno koji lejbl se prati koja serija, nema potrebe generalizovati. Uglavnom rani presovi zvuče najbolje ali to najbolje je pod znakom pitanja iz razloga što su se ranije sekli niski tonovi da ne bi tadašnji gramofoni preskakali. Da ne pričamo o tome što je jako teško naći te rane presove koji su preskupi, danas postoje jako puno kvalitetnih rezidanja(cut from original analog tape) koji su zvučno jako blizu ranim presovima pritom su prilagođeni današnjici čak neki i bolje zvuče. Ako je neko audiofil i uložio je dosta novca u sistem neophodno je da vodi računa koje ploče kupuje da bi taj audiofilizam imao smisla u suprotnom je digitalija bolja opcija. Moje mišljenje.

Ovo se odnosi na izdanja iz '50. i '60. godina.

Link to comment
Share on other sites

Meni pošiljke od Juno-a i dalje stižu bez ikakvih naknada. Poslednje što sam naručio su tri ploče vrednosti 48 EUR, uz shipping je bilo 63 EUR. Bio sam ubeđen da će da me ocarine i oporezuju - ništa!

Pre-orderovao sam Lady Blackbird sa Bandcamp-a početkom meseca... Ploča skupa, šipment skup (šalju iz UK).. Reko' sebi e ovde ćeš da dolijaš... opet ništa. Doduše, legende iz izdavačke kuće su deklarisali da ploča košta 8 EUR. Plus, prvi put ikada da mi je poštar doneo ploču na vrata, direkt u ruke!! Nisam mogao da verujem.

Nekad (ne uvek) i Juno ume da stavi neku manju cifru za carinsku deklaraciju na kovertu od one stvarne koju sam platio. To mi se desilo dva ili tri puta samo.

Link to comment
Share on other sites

Ajd izrazite procentualno koliko je sa analognih originalnih traka danasnjih ploca.Prelazi li 10% ? Naravno da ne.Ono sto je vaznije, probajte to o cemu sam pisao, uporedite. Ja sam vec nekoliko puta. Ne kupujem ploce od juce vec 35godina i mnoga sam stara izdanja sam kupio kao nova. Naleti novo ponekad, bukvalno me nijedna nije odusevila osim par ECM izdanja. Osvoji nova ploca zato sto ne pucka, stanje je naravno isto jako bitno, ali...Mislim da bi retko ko zadrzao novu naspram recimo procecnog japanca, ili USA izdanja. Prokletstvo je ESL da se svaka ta razlika jako dobro cuje. Takva se stara izdanja nadju jos uvek polovna u dobrom, cak i odlicnom stanju 15 do 20eur i to mi je ciljna grupa mada ima odlucnih plova iz recimo '80 tih koje nisu popularne i nadju se bas jeftino, za 5-6 funti.

Evo primer, ploca na verve izdanju koju cesto pustim  A.C.Jobim zvuci fantasticno, prikaze sistem ali i uzivancija je muzika, ali kad uporedite... pravi je CD. Smeksa to gramofon i humanizuje pa je lepse, ali zaista mi nije cilj slusati CD sa ploce.Prodao sam staru plocu bila je loseg stanja, ali jedva cekam da naleti neko strano u boljem stanju.

Btw.narocito me ne zanimaju izdanja "prilagodjena danasnjici".Original je original, ne treba mi sistemu red bull.

Al da neofftopicimo dalje... ako neko ima dobro iskustvo sa nekim SH shopom sa umerenim shippingom nek javne.

Link to comment
Share on other sites

Neka svako uživa u muzici na svoj način, ja na primer kupujem( uz par izuzetaka) reizdanja gde se tačno zna šta je izvor i ko je radio master. Jednostavno mi ne treba ploča koja zvuči kao cd, takve albume skidam u flac-u i slušam preko dak-a. Nemam tu potrebu da imam sve albume na vinilu samo AAA i to je uglavnom jazz iz zlatnih godina. Mada sam naručio jedan album Jack White-a koji je isto AAA pa javljam utiske kad stigne.

Link to comment
Share on other sites

Stigla mi je skoro Gil Evans - Out of the cool, AP reizdanje sa navodno analogne trake...slusao kuci i nosio kod kolege...objektivno razocarenje.

Uradili su nesto potpuno tipicno za reizdanja - ploca zvuci muljavo i zatvoreno, kao da je promenjen tonski balans srednjeg i gornjeg spektra.

Sem izuzetaka odoh ja opet na stara izdanja.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, InSides said:

Da Acoustic Sounds, izvinjavam se.

Ima instrumenata koji produkcijski sjajno iskoce kad treba i slicno ali uopsteno sve zajedno zvuci jako "muljavo".

Slusano jos sa Ortofon SL-15, ne moram dalje da pricam.

Link to comment
Share on other sites

Upravo o tome sam pisao.Opsta muljacina.Greota sta se jednim remasterom od muzike moze uraditi.Ajd kad je neki album manje poznat, ali Dark side of the moon unakaziti do neslusljivosti to je vec neverovatno.Prvo mi nije jasno kojoj budali uopste padne napamet da dira tako dobro snimljen i produciran album.To zvuci muljavije od mp3 YT snimka. Pustio ga kumu naspram nase ploce, sokirao se covek.Uglavnom nisu takvi,vec im se ubacuje pored basa i nesto visokih da zvuci "cistije"...u svakom slucaju jedno ekvivalizirano sranjce sa vrlo cesto nabijenim sibilantima i sl. Bio sam tolerantan prema Transformeru na Speakers corner izdanju koje bi kao trebalo biti nesto super ...naduvan zamucen bass u odnosu na originalni album,meni licno remeti slusanje.Imao sam staro holandsko izdanje ...ma nema to veze sa originalom. Ne znam kome to rade, nekom ko ima neke male zvucnike bez bassa. Pri tome remaster koji je Lou Reed uradio je dobar i odlicno se cuje vec sa tidala. Taman lepo doteran mastering u nijansama, vidi se da ga je autor radio.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Stigla mi je skoro Gil Evans - Out of the cool, AP reizdanje sa navodno analogne trake...slusao kuci i nosio kod kolege...objektivno razocarenje.

Uradili su nesto potpuno tipicno za reizdanja - ploca zvuci muljavo i zatvoreno, kao da je promenjen tonski balans srednjeg i gornjeg spektra.

Sem izuzetaka odoh ja opet na stara izdanja.

I moj primerak tog izdanja je za nijansu suvlji u odnosu na druga acoustic sound series izdanja ali kod mene nije muljav.

Najviše problema imam sa blue note 80-th i classic izdanjima t.j sa optimal pessovima od 17 izdanja koliko ih imam 3 su onako više manje lošijeg zvuka i real mccoy totalna katastrofa, ostalo je perfekcija. Kod tone poeta nema greške. Kažu ljudi da optimal presovi u poslednje vreme su postali čista lutrija ali ipak je mnogo veći broj zadovoljnih kupaca.

@sondek o kom pressu dsom je reč?

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, joyba said:

Kažu ljudi da optimal presovi u poslednje vreme su postali čista lutrija ali ipak je mnogo veći broj zadovoljnih kupaca.

Не могу да кажем да сам нешто много срећан у лутрији, али нити један примерак тих серија код мене (свих 37 комада Blue Note 80th + досадашњих (*) 13 комада у Blue Note Classic серији) нема икаквих проблема.

Морам да напоменем да су скоро сва издања поручена од Juno-а.

(*) У петак излазе Maiden Voyage и Out to Lunch.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...