Jump to content


T+A pojačala


petarjovic

Recommended Posts

On 2/14/2016 at 16:05, ScepanBG said:

Pojacalo 1530 i cd 1530/prodaju se upravo na KP/ sam imao prilike da cujem sa Dynaudio zvucnicima i to svira zaista dobro.

Da se ispravim 1230r pojacalo i 1230 r cd se prodaju na kupujemprodajem.To pojacalo je odlicno zaista.Vredi ga cuti svakako.

Link to comment
Share on other sites

T+A uredjaji spadaju u vrhunsku kategoriju evropskog HiFi-ja. Kod nas su potpuno nepopularni i veoma tesko se prodaju, pa budite oprezni. Razlozi za to su uglavnom dosadan dizajn starijih modela i to sto su prilicna nepoznanica za domace ljubitelje dobrog zvuka.

 

Imao sam prilike da se sretnem sa par T+A uredjaja, a par godina koristim njihovo PA1530R integralno pojacalo, kao jedno od dva u sistemu.


Takodje, pre oko dve godine sam zamalo kupio T+A V10 lampasa, prakticno novog, vrhunsku spravu. Odustao sam jer mi je bio veliki rizik da ga kupim na nevidjeno - bio je u inostranstvu, a jedan od testova mu je nasao da "ima drugaciji bas" sto je, bez dodatnog objasnjenja, meni budilo sumnju da li ce svirati kako zelim.


T+A Power Plant je PWM pojacalo koje koristi izlazni stepen razvijen u T+A. Treba imati u vidu da, kao I pojacala koja rade u A/AB klasi, i PWM pojacala imaju raznoliki zvuk: od sterilnih i nikakvih (NAD M3) do izuzetnih (Audio Research DSi200). Licni utisak, naravno.

 

Takodje sam posedovao duze vremena T+A Pulsar P2000 i P2000AC pretpojacala, s pocetka 90-ih godina, oba top modeli. Iako je mala razlika u oznakama, to su dva potpuno razlicita uredjaja. "Obican" P2000 je klasicno pretpojacalo uradjeno jednostavno I veoma kvalitetno, dok je AC verzija sa LCD ekranom, diskretnim potenciometrom sa gomilom releja (slicno kao kod Cambridge Audio Azur 840) i mnogim korisnim podesavanjima. Nazalost, AC verzija koristi veliki broj tada popularnih a danas prevazidjenih operacionih pojacavaca, slozenu putanju zvuka itd. te to utice na krajnji rezultat: P2000 jasno bolje zvuci od P2000AC u smislu dinamike, mikrodetalja, muzikalnosti itd.


T+A proizvodi (ili je proizvodio) i izuzetno ocenjene CD plejere, mislim da je prva firma koja je ubacila dva razlicita DAC-a (multibitski i jednobitski) u isti plejer - multibitski je bio namenjen reprodukciji basa a jednobitski srednjim I visokim tonovima. Cak mislim da su u jedan model stavili i tri razlicita DAC-a.


Da li postoji sinergija T+A uredjaja? Ne znam, nisam imao prilike da cujem njihov CD plejer na svom pojacalu.

Kao izvor koristim Lyngdorf CD1 i Naim ND5XS strimer.


Vratio bih se na pojacalo koje trenutno koristim, PA1530R. Od losih osobina mogu navesti da nema daljinski upravljac vec se on dokupljivao i masno kostao, a obuhvata i predajnik i prijemnik (koji se smesta van uredjaja, isto je i kod T+A CD-a). Pored toga, MM I MC sekcija se takodje dokupljuje (kao kod Accuphase-a, na primer) ni ona nije ni malo jevtina. Takodje, dugme glavnog potenciometra je isuvise malo i nekako ruzno.

Zasto? Ne znam. Ako zelite da pojacalo izgleda "opasno" i da gosti reaguju na njega, onda uzmete Musical Fidelity. Bio je tada u ponudi model iz serije 3 i serije 5 na oglasima i lomio sam se da li da mom prirucnog Arcam-a A32 zamenim za njega. No, moje misljenje je da ako hocete posten inzenjering i kvalitet proizvodnje, onda... uz svo postovanje Britanaca, izabrao sam T+A, mada ne volim nesto posebno nemacke uredjaje. Nista se, naravno, ne moze generalizovati, ali to je bila moja odluka tada. Mislim da nisam pogresio.


Iznutra, T+A je odradjen fenomenalno: od srebrnih vodova na stampanoj ploci, kvalitetnih elektrolita I pasivnih komponenti, odlicno izvedenog kontrolisanog (aktivnog - ima ventilator) hladjenja do kucista koje je jedno od najkvalitetnijih koje sam imao prilike da vidim i otvorim, a otvarao sam uredjaje do 10.000 evra. Interesantna je upotreba operacionih pojacavaca umesto diskretnih resenja na mnogim mestima. Linijski izlazi poseduju bafer, pojacalo za slusalice je zasebno implementirano, 80.000 mikrofarada u filterskim kondenzatorima, ALPS Blue Velvet... sve u svemu, skroz posteno i bez ikakve stednje... bilo gde.


Da samo napomenem, T+A PA1230R i 1530R bi trebalo da su veoma slicni uredjaji, sa razlikom u izlaznom stepenu i stepenu napajanja. 1530R je kostao 2.800 evra kada se pojavio, dok je na kraju proizvodnje cena bila oko 3.900 evra, koliko se secam. Stereoplay ga je stavio u najvisu kategoriju integralnih pojacala. PA1230R je bilo nesto losije ocenjeno, ne znam zasto.


Secam se kada je Harman/Kardon lansirao seriju Ultra Wideband pojacala sa frekvencijskim opsegom do oko 150 KHz. T+A PA1530R kao i njegovi prethodnici su upravo to - imaju fenomenalne karakteristike: frekvencijski opseg do 400 KHz (primera radi, najbolji Sansui uredjaji su isli do oko 300 KHz) i damping faktor preko 500, sto je izuzetna retkost. Snaga PA1530R je oko 170 W na 8 oma. Imam negde test manjeg modela (PA1230R), koji ima oko 100 W na 8 oma i njegove rezultate merene u laboratoriji jednog od casopisa, koji je napisao da su rezultati izvanredni. Da li nekome treba opseg do 400 KHz? Ne, cak ni slepim misevima, ali ipak treba navesti.


Specificno je da T+A nije odustao od loudness kontrole koju je i dalje koristio, tonskih kontrola za svaki kanal posebno i... tajmera! Pojacalo se moze podesiti da se iskljuci posle odredjenog vremena, funkcija je prilicno skrivena ali postoji :) Slicno kao kod obicnog radio sata, ekstremno retko na high end uredjajima.


Sto se samog zvuka tice, ipak treba znati da grube specifikacije retko otkrivaju sustinu zvuka uredjaja. PA1530R (a verovatno i 1230R) sviraju uzasno detaljno - to i jeste jedan od zadataka modernih hi end uredjaja, ali ne na zamoran nacin (kao prelepa Yamaha A-S2000, na primer), sa sirokom zvucnom slikom i odlicnom 3D pozornicom, vazduhom oko instrumenata i prelepom reprodukcijom glasa - Annie Lennox zvuci kao da vam je dosla u goste. Na mojim Elac FS210 Anniversary kutijama jasno se oseca drasticna razlika u zvuku u odnosu na, recimo Arcam A32 (top model, cene oko 1900 evra u isto vreme kada i T+A 1530) u smislu nenormalne dinamike: Britanac je ugladjeni gospodin, a Svaba je zver I razlika u ceni opravdava kvalitet, da ne navodim u odnosu na druga moderna pojacala. Ono sto je interesantno da, ma koliko pojacali pojacalo, ono drzi apsolutnu kontrolu nad zvucnicima (malopre navedeni damping faktor), bas nikada ne bezi. Reprodukcija akusticne muzike je divna, a zvucni pecat potpuno neutralan.

Nazalost, nemam vise vremena da pisem, verovatno ni za neka dodatna pitanja/komentare, ali cu se potruditi da objavim detaljan test na svom sajtu (zokiaudio.com) u dogledno vreme.

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala :)

Zaboravih da kazem da mi je na 1530R pukla plasticna bravica koja drzi donji poklopac uredjaja, ispod koga su tonske kontrole, aux 3 ulaz itd.

Poslao sam mail T+A sa pitanjem gde mogu da kupim bravicu I... rezultat je bio da mi je ubrzo stigla nova na kucnu adresu, besplatno.

U cenu uredjaja (novog, a bogami I polovnog) ulazi I podrska koju imate od proizvodjaca: ovakvu kao T+A pruza jos saka firmi: iz mog iskustva neke nemacke i neke britanske.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ja sam slučajno i veoma povoljno došao do komplet T+A sistema. Jeste star ali je odlično očuvan, što bi rekli kao nov.

Pojačalo je A1500, pretpojačalo P 1200 R, CD 1200 R, tjuner T 1200 R i daljinac F 2000 AC. Sve radi bez greške.

Plan je bio da ga prosledim dalje jer sam hteo novije integrisano pojačalo sa DAC ali ću ga za sad zadržati jer se meni veoma dopada kako svira.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Sa tim prodavcem iz Rače sam imao veoma loša iskustva. Jednostavno, čovek bez obraza. Za ovaj drugi, sam bio pozvan na slušanje baš tog pojačala, ali ne odoh, mada je prodavac izuzetno ljubazan bio, a upoznao sam ga povodom potencijalne kupovine nekih zvučnika...

Послато са 6055P уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Sloba said:

Slobo, hvala na predlogu. Od ovog pojačala me odbija samo boja. Više volim crno. Mada koliko sam video T + A slabo dolazi kod nas. Ovaj prodavac je mogao da okači i malo bolje slike. Uzeo bih i ovaj, ali nisam siguran u kakvom je fizičkom stanju. Imam taj problem da stvari slabo volim da menjam (kada nađem prave) i da ostaju kod mene dugi niz godina. Dobro je što si poslušao ovaj uređaj, jer meni se ne ispalti da iz Jagodine nosim kutije za BG.

 

12 sati ranije, kiLDer said:

Sa tim prodavcem iz Rače sam imao veoma loša iskustva. Jednostavno, čovek bez obraza.

Hvala puno i na ovome. Ja sam ga izabrao jer je blizu KG, a mogu za čas da odem. U svakom slučaju preskočiću ga. Mnogo mrzim da poslujem sa takvim ljudima.

 

Pitanje za sve. Da li za 400€ ima nešto bolje za moje kutije AR 98 LS ?

Link to comment
Share on other sites

Sa prodavcem iz Race sam imao odlicno iskusvo, uzgred pre tri dana sam bio kod njega(drugim poslom) video i cuo T+A 1500r. VRHUNSKO POJACALO odlicna cena, nisam ga kupio samo iz razloga sto se pojacivaci T+A kod nas tesko prodaju. 

Edited by zarko1803
slovna greska
Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vladat1 said:

Slobo, hvala na predlogu. Od ovog pojačala me odbija samo boja. Više volim crno. Mada koliko sam video T + A slabo dolazi kod nas. Ovaj prodavac je mogao da okači i malo bolje slike. Uzeo bih i ovaj, ali nisam siguran u kakvom je fizičkom stanju. Imam taj problem da stvari slabo volim da menjam (kada nađem prave) i da ostaju kod mene dugi niz godina. Dobro je što si poslušao ovaj uređaj, jer meni se ne ispalti da iz Jagodine nosim kutije za BG.

Oko boje nema price, ili ti odgovara ili ne. Stanje je kao novo plus ima daljinski. Dusan to patoloski cuva tako da oko stanja nemas brige (a i ja sam ga video uzivo).

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, kiLDer said:

Sa tim prodavcem iz Rače sam imao veoma loša iskustva. Jednostavno, čovek bez obraza. 
 

+1 

Dva puta sam imao iskustva sa ovim *&/$#@!#$..... Prvi put Quadral Quintas QLX110,  stanje super bla,bla...kada su kutije stigle, na jednom visokotoncu kalota ugurana. Nigde ni napomene o tome, a nakon ponovnog pregleda oglasa ukapirao sam da je sve vreme slikao jednu kutiju sa skinutom mrezicom, na drugoj je stajala sve vreme. Nisam mu dao negativnu...reko' ajd' nije strasno. 

Drugi put jurio sam Wharfedale Diamond 3...cekao sam par meseci i konacno se pojavile, na zalost bas kod doticnog. Napomenuo je da su bez mrezica. Dogovorimo se oko cene (skinuo 10Eur), i jos mu lepo napomenem za slucaj sa Quadralima. Stigle kutije, na jednom bas drajveru blago odlepljeno vesanje ka unutra, u duzini od 3-4cm (sa slika nema sanse da se provali). Prikljucim da poslusam,  taj drajver je neispravan, cese, prdi...kutije su mi i dan danas u ormanu, sada mi vise ni ne trebaju.

Savet, zaobidji ga...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...