Jump to content


Acoustic Invader


patason

Recommended Posts

29 minuta ranije, djolodjolo said:

Izvinjavam se sto upadam ali sta su fundamentalne vrednosti kvalitetne audio-reprodukcije?

Ja koliko vidim na ovom forumu se vecina bavi merenjima ovim ili onim a sopstvene usi niko ne meri niti proverava i ispada da su svi supermeni ili se taj deo podrazumeva da je isti kod svih - a rekao bih da tu lezi najveca razlika.

Sve ono što čini da muziku razumemo značajno bolje i omogućava joj da do nas dopire što neposrednije. Sposobnost da slušajući u svojoj kući budeš transportovan na mesto muzičkog izvođenja i približen namerama umetnika. Biti tamo gde su oni, a ne dovesti njih u svoju sobu.

Ono što ipak ne može da se dogodi slušajući nešto što nije hi-fi, ma koliko god se naprezali.

Dobar audio-sistem kreira i dobar komunikacijski medij između nas i reprodukovane muzičke izvedbe.

Ništa od ovog nije moje, već zbir onoga što sam čuo od ljudi audiofilskih sklonosti koji žive muziku stvarajući je i onih koji je ne stvaraju a bez muzike doslovno ne mogu.

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, beatgoeson said:

Ama, ništa me ne golica, sve mi je jasno. Ne znam kako da ti objasnim - znam da "tvoj pristup" nije tvoj, ali jeste drugačiji pristup. I jeste, odlično to svira. Sviđa mi se. Ali...

Čitaj pažljivo: u situaciji kada u 3D prezentaciji tvog sistema presudnu ulogu igra "interakcija sa prostorijom" (čitaj - refleksije) onda ne možeš objektivno komentarisati 3D prezentaciju komponente, jer ti 3D dolazi od zida,  od plafona, od klavira koji je pored tebe, a ne od DAC-a. Ceo koncept se zasniva na takvom rasporedu koji će, pogodnom interakcijom refleksija, obezbediti iluziju prostornosti, koja će biti različita za svaku situaciju i zavisiće samo od igre slučaja. Zato i Turbomaximus nema univerzalnu policu, nego pokušava da je inkorporira u svaki prostor zasebno.

Zvuk tvog sistema je atraktivan... i neobjektivan, jer okolina ima prevelik uticaj na njega. Ne samo na 3D, nego i na strukturu samog zvuka. Znači, instrumenti zvuče drugačije. Oni ne treba da zvuče "bolje" nego u prirodi. I ja bih rado slušao još toga kod tebe (ovoga puta i neku svoju muziku), pa bi i moj sud bio određeniji. 

Nema potrebe za nekom zlovoljom, moj motiv za javljanje nije bio tvoj sistem, nego ocena Goranovog uređaja, koja se mora primiti s velikom rezervom, nadam se da je konačno jasnije zbog čega.

 

3D zavisi prvenstveno od izvora, pa i od ostatka koji to može adekvatno da isprati. Zvučnici pogotovu.

Sa nekim izvorom iz osnovne ponude, ne vjerujem da bi kod nomimasena bilo toga u ovolikoj mjeri.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Toza said:

a nekim izvorom iz osnovne ponude, ne vjerujem da bi kod nomimasena bilo toga u ovolikoj mjeri.

Ja verujem da bi bilo.:) Možda više, možda manje. Kvalitet zvuka bi bio lošiji, ali 3D kod njega zavisi najvećma od refleksija. Zašto izmišljaš toplu vodu, kada ni on to ne poriče?

Link to comment
Share on other sites

Pa nije brate izmišljanje tople vode... ne može cd plejer i z 80 ih iz osnovne ponude da rekreira 3D. Nike napravljen tako i jednostavno ne može. Iz tih godina ni plejeri iz srednje i više klase to ne mogu kao današnji, savremeni dac ovi srednje i više klase.

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ispratio iz nomimasenovog pisanja, AI to radi bolje od njegovog referentnog daca. Pominje izvjesnu dinamičku zgnječenost i neke druge nedostatke u odnosu na njegov dac, ali mislim da samu zvučnu sliku i 3D ne dovodi u pitanje. Makar sam ja tako doživio pisanije.

Link to comment
Share on other sites

Doduše, ja to posmatram na jedan drugačiji način, kroz prizmu jako dobrih napojnih kablova i šta oni mogu da odrade po pitanju dinamike i 3D, tj. tako da meni to izvlačenje ispred fronta zvučnika ima sasvim drugu dimenziju od običnog slušaoca koji se fokusira na sam zvuk postojećih uređaja i kablova :)

Edit: profesionalna deformacija :lol:

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Toza said:

ne može cd plejer i z 80 ih iz osnovne ponude da rekreira 3D. Nike napravljen tako i jednostavno ne može.

Ti baš nećeš da razumeš... to nema nikakve, ali baš nikakve veze sa CD plejerom. Pogotovo ne sa kablovima.

Ako me već vučeš za jezik, moram opet da potegnem svoju posetu Milanu Dragojlovu, onomad. Da bi pokazao kako su za izuzetan zvuk kod njega zaslužni isključivo zvučnici, posebno mi je skrenuo pažnju na izvor zvuka, koji je bio neki ordinarni CD plejer, što ti kažeš, "iz 80 ih iz osnovne ponude". I, šta je bilo? Ma kakav 3D bio je to 5D, ne znaš gde ti d*pe a gde glava, to je ludnica svuda oko tebe. Samo pustiš muziku u kojoj nema dubokih basova, ima što više udaraljki, razvališ na jedno 110-120dB glasnoće i - ludilo. Doduše, udarac u doboš zvuči kao pucanj iz puške, ali je atraktivan. Što tiše slušaš, efekti su slabiji. Zato nađeš neku srećnu sredinu i uživaš.

Ne razumem... ovo isto sam pisao već nekoliko puta a vi nikako da razumete da postoji jedan potpuno drugačiji pristup slušanju muzike. Da postoji akustika kao nauka, postoje zvučni talasi koji se reflektuju, sabiraju, oduzimaju...

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, beatgoeson said:

  Ma kakav 3D bio je to 5D, ne znaš gde ti d*pe a gde glava, to je ludnica svuda oko tebe. Samo pustiš muziku u kojoj nema dubokih basova, ima što više udaraljki, razvališ na jedno 110-120dB glasnoće i - ludilo.   

Jeste probali  "Lane moje" ?:crazyrocker:

 Preporuka za iduci put !

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Toza said:

ne može cd plejer i z 80 ih iz osnovne ponude da rekreira 3D. Nike napravljen tako i jednostavno ne može. Iz tih godina ni plejeri iz srednje i više klase to ne mogu kao današnji, savremeni dac ovi srednje i više klase.

Iz ovog ispada da su audiofili tog doba uzaludno kupovali CD plejere jer im je jedna važna stavka uskraćena. Oni su to tada znali pa su morali uporedo da imaju i gramofon kako bi slušali 3d zvuk iste pesme. CD plejere su kupovali kako bi slušali 2d i podržavali audio industriju u razvoju budućeg 3d cd plejera. Ovako se može tumačiti tozino mišljenje

A istina je zapravo da su CD izdanja tog doba u proseku dosta bolja nego današnja. Iz mog iskustva bi mogao slobodno reći da je današnja produkcija, koja nije jazz ili klasika, tehnički veoma loša. Upoređujući ih sa snimcima iz 80ih teško smeće. Moje iskustvo je desetine hiljada preslušanih albuma tog doba i današnjeg.

Kad bi se složili sa tozinim mišljenjem, onda bi se postavilo pitanje kako su oni što su pravili CD-ove 80-ih znali da im je izdanje dobro kada ne mogu da čuju dubinu pesme? Oni su to onako odokativnom metodom radili?

Iz mog iskustva ja ne vidim smisao u razvoju novih audio tehnologija danas kad snimci pesama idu u suprotnom pravcu.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Toza said:

Pa nije brate izmišljanje tople vode... ne može cd plejer i z 80 ih iz osnovne ponude da rekreira 3D. Nike napravljen tako i jednostavno ne može. Iz tih godina ni plejeri iz srednje i više klase to ne mogu kao današnji, savremeni dac ovi srednje i više klase.

Vdzele, dal' me zaj****?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Milosav Grozni said:

Izvinite,  tema bese Acoustic Invader  ... nije fer prema Gidjgi. 

Glas razuma! Hvala!

P.S. Moze li kanda moderacija da se malo ukljuci i prebaci/obrise sav junk koji ne pripada ovoj temi. Hvala i vama unapred!

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Nomimasen said:

Sve ono što čini da muziku razumemo značajno bolje i omogućava joj da do nas dopire što neposrednije. Sposobnost da slušajući u svojoj kući budeš transportovan na mesto muzičkog izvođenja i približen namerama umetnika.

Biti tamo gde su oni, a ne dovesti njih u svoju sobu.

Dobar audio-sistem kreira i dobar komunikacijski medij između nas i reprodukovane muzičke izvedbe.

Definicija za Hi And

Link to comment
Share on other sites

Zašto moderacija da briše?

Treba da ostane.

Priča se o uređaju koji pretenduje na hi end, a dolazimo dotle da raspravljamo o osnovnim stvarima vezanim za audio reprodukciju i do elementarnog nerazumijevanja koje dovodi do apsurdne vulgarizacije.

 

Link to comment
Share on other sites

Zasto da brise? Zato sto ima brdo postova koji apsolutno i ni u naznaci nemaju veze sa bilo kojim od AI uredjaja. A bicu po prvi put vulgaran na ovom forumu, pres**** ima koliko hoces...

A o osnovnim stvarima vezanim za audio reprodukciju, slozicete se, moze da se diskutuje u odvojenoj temi (naravno i nikako drugacije nego vulgarno jer ocito bolje ne moze - na zalost)

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Goran je nesumnjivo kvalitetno uposlio J-FET-ove u svom dizajnu.

Nisam imao nikada prilike slušati ih, pa sam čeprkao malo po mreži, tražeći podatke o njihovim uobičajenim zvučnim odlikama. Nekim delom se stvari poklapaju sa onim što čujem kod AI - zvuk koji (na izvesnom nivou) naginje cevima sa tendencijom da zadržava dobre osobine poluprovodnika.

Taj karakter se sjajno ispoljio kod pokretljivosti i tečnosti basa, s jedne strane, uz kontrolu, s druge strane.

Nije to bilo ispraćeno na svim poljima, kako i rekoh. Ali tamo gde jeste, ostavilo je utisak.

Link to comment
Share on other sites

 

4 sati ranije, golum said:

Zasto da brise? Zato sto ima brdo postova koji apsolutno i ni u naznaci nemaju veze sa bilo kojim od AI uredjaja. A bicu po prvi put vulgaran na ovom forumu, pres**** ima koliko hoces...

Koji su to postovi? Koliko ja vidim, rasprave su bile u direktnoj vezi sa temom. Jedna od ružnijih stvari na ovom forumu što se u svakoj temi nađe neko ko će učesnike u raspravi nazvati sera*orima, onako đuture, bez ikakvog argumenta, pa neka se svako sam prepozna.

Za dobrim konjem se prašina diže, baš smo se lepo ispričali.

Link to comment
Share on other sites

Šta god da se piše u vezi AI komponeti (a piše se svašta), nisam video da je iko u pitanje doveo kvalitet uređaja, odnosno, kvalitet zvuka koji se iz njih dobija, sa čime se u potpunosti slažem.

Preamp sam slušao i mogu da kažem da je u pitanju sjajan uređaj, za moj ukus je čak i odlično estetski urađen, kako radi je posebna priča.

DAC sam isto slušao, mislim da nije rame uz rame preampu, ali da je dobar, to sigurno jeste.

Phono nisam imao prilke da čujem, a rado bih ga ukrstio sa Classe-om koji imam i koji ima jako dobar phono. Nadam se da ću moći uskoro negde (možda i u svom sistemu) isprobam amp, čini se kao odličan uradak.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, RingeRaja said:

Šta god da se piše u vezi AI komponeti (a piše se svašta), nisam video da je iko u pitanje doveo kvalitet uređaja, odnosno, kvalitet zvuka koji se iz njih dobija, sa čime se u potpunosti slažem.

Pa, ne znam... možda sam ja sitničar, ali nemam utisak da se u uobičajenim recenzijama pojavljuju ovoliko eksplicitne tvrdnje: "Nedostaje ležernosti, pokretljivosti i vazduha. Tonalno je cela stvar daleko od izbalansirane". Uz neke napomene o dinamičkoj "zgrčenosti" i komprimovanoj sceni, džabe je više ostatak priče pohvalnog karaktera. Da li bih poželeo da, uopšte, uzmem na slušanje nešto što je daleko od izbalansiranog, ma šta to značilo? U koju kategoriju se može svrstati takav DAC, ako se isključivo rukovodimo recenzijama? Eto, neka neko ko ih se načitao malo više napravi neku analizu. Ako bi prosečni kupac pročitao desetak recenzija DAC-ova iz ove cenovne klase, da li bi naišao na još neki koji je "daleko od izbalansiranog" u bilo kom pogledu?

No, osim ove, da kažem, pomalo neoprezne i preterane iskrenosti, više me je tangirao sistem u kojem je uređaj testiran, o tome sam napisao sve što sam imao, ne bih ponovo.

Link to comment
Share on other sites

Sonus Faber Cremona Auditor

KA L Reference Mk. 2 predpočajalo

KA Reference DAC

Jeff Rowland Model 501 monoblokovi

Interkonekti Dragojlov Zero i Acoustic Invader (balansirano)

Van den Hul The First, Apogee Wide Eye, Tozin-recept digitalni (S/PDIF)

Zvučnički Mićan Anđelković Flat i Tozin-recept

Strujni KA Flat

Michael Green Room Tunes

Mac OS 10.11.5 i Audirvana 3.0.3

Focusrite Saffire Pro - Firewire/S/PDIF

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...