Jump to content


Microsoft i dalje ne podrzava USB Audio Class 2


DejanM

Recommended Posts

Koliko sam mogao da vidim Windows 10 takodje nece podrzavati USB Audio Class 2, sto prakticno znaci da ce za 24/192 reprodukciju i dalje biti neophodno instaliranje drivera. A to cesto znaci problem: razni compatibility problemi, odrzavanje kroz updates, itd. To nije slucaj ako koristite Mac OS ili Linux.

Postavlja se pitanje zasto Microsoft ne izvrsi implementaciju USB class 2 nakon toliko godina od kako je ovaj standard definisan i od strane svih ostalih proizvodjaca operativnih sistema implementiran (cak i na mobilnim uredjajima) ?

Malo sam istrazivao po internetu i jedino sto sam uspeo da pronadjem da jeste razlog za ovako cudnu politiku Microsofta jeste sledece: navodno je broj korisnika koji pridaju znacaj reprodukciji muzike preko racunara toliko mali, da se ne isplati uloziti novac u implementaciju ovog standarda !? Meni medjutim ovo deluje prilicno neubedljivo jer mislim da taj broj bas i nije toliko mali dok ta implementacija sigurno ne bi kostala puno: mozda nekoliko stotina hiljada dolara, sto je za firmu poput Microsofta prava sitnica.

Tako Windows i dalje ostaje zapravo najlosiji operativni sistem za one koji vole da slusaju muziku preko svog racunara ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 Dejane, cena za implementaciju bilo cega u core OS kod Microsofta nije tako jednostavna. Oni koriste isti kernel i na serverskim masinama i na embeded...  i to traje za implementaciju, pre svega zbog testiranja / QA procesa. 

 Svodi se na to da je zapravo poprilicno skupo, pre svega zato sto je jedan kernelo svepristupan, i sto to povlaci obiman QA proces. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2016 at 9:15, DejanM said:

...Tako Windows i dalje ostaje zapravo najlosiji operativni sistem za one koji vole da slusaju muziku preko svog racunara ...

Vrlo, ali vrlo pogresan zakljucak.

Nepostojanje nativne podrske UAC2 namece nekakve dodatne troskove drajvera ali to je sve. Priblizavanje ostalim vise-korisnickim OS-ima (svi Unix-oliki, ukljuciv OS-X) cine Win manje pogodnim za vrhunsku audio reprodukciju.

Link to comment
Share on other sites

 Zbog cega to mislis? Pazi, ja ne koristio racunar za audio, a kao desktop koristim Mac vec neko vreme, ali mi se nekako cini da je neki real-time OS ubedljivo najbolji izbor, a u nedostatku qnx i slicnih resenja, rt-linux je vrlo vrlo dobra alternativa. 

 U cemu je mana real-time pecovanog linux kernela u odnosu na Win? 

Link to comment
Share on other sites

Ja aktivno koristim racunar za muziku vec vrlo. dugo. Kako si naveo, moze se Lin pechovati RT kernelom i to rade specijalizovane distrubucije. Najnovija, rekao bih ujedno najminimalnija Lin distribucija koja se pokrece direktno iz memorije je WtfPlay - svega ~30MB je ISO slika sa sve plejerom. Jos je u razvoju ali prepoznace dosta uredjaja i ovakav pa se moze isprobati. Uzgred ja uvozim audio sisteme koji su bazirani na racunaru i specijalizovanom Linux OS-u. Ali, sve ima cenu i svoj neki 'nivo kvaliteta'.

Pored neophodnosti RT kernela neophodno je 'ukrotiti' i eliminisati nebrojeno mnogo procesa i poziva CPU-u, optimizovati prioritete, organizovati memoriiju itd itd. Ako si npr. probao da zadas bilo kom OS-u da za tvoje (audio) potrebe odvoji jedan malo veci deo memorije 'iz komada' a ne iz razbacanih parcica po raznim adresama, videces da vec tu gubis bitku. Jednostavno nemoguce, Dakle jedan od osnovnih zahteva 'reprodukcija iz memorije' (memory playback) se bas nece odvijati kao da isipamo vodu iz jedne kofice vec vise kao isipanje vode iz malih casica - uz neophodne pokrete ttamo-ovamo. Verovao ili ne, na Mac-u tek postoje nedoslednosti i prepreke vrhunskoj reprodukciji. Postojanje podrske UAC2 nije dovoljno za vrhunski zvuk.

Trenutno koristim Win 10 iz onih 'Preview' izdanja koji je kao OS neupotrebljiv, toliko da ni 'Start' dugme/funkcija ne radi, kao ni Win podrska zvuku (WASAPI) ali se verovatno zbog toga i ko zna kojih nedorecenosti pokazao kao 'dobro zvuceci'. Uz vrhunski softver za audio reprodukciju, naravno.

Sledeca stepenica bi bila Win10 koji se kompletno pokrece iz memorije pa se disk sa OS-om fizicki vadi napolje tako da sam PC nema nista u sebi do maticne, procesora i memorije. Ostale periferije su davno otkacene, Ovo resenje kosta nekih 400e + postarina, pdv verovatno...

I tako. Siroka i zanimljiva igranka.

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, DJ.NIK said:

Sledeca stepenica bi bila Win10 koji se kompletno pokrece iz memorije pa se disk sa OS-om fizicki vadi napolje tako da sam PC nema nista u sebi do maticne, procesora i memorije. Ostale periferije su davno otkacene, Ovo resenje kosta nekih 400e + postarina, pdv verovatno...

"Feel free" da predstaviš takav sistem. 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, DJ.NIK said:

Hm, dva pravca 'predstavljanja':

1) Google pretraga "How to install Windows 10 using VHD" i usput resiti par problemcica

2) Sakupiti ~e440 + (~20%) i platiti coveku koji je to vec dobro apsolvirao pa sada nudi, sa sve SSD-om naravno.

:)

 

 

Predstavi stavku pod 2, zbog tih par problemčića. Ko ume uradiće sam stavku pod 1.

Link to comment
Share on other sites

Ako pricamo o RAM-OS disku, on dolazi sa cak 5 pre-instaliranih OS, medju njima i jedan W8 pa imamo kvinta-butabilni sistem umestu dual-butabilni. Ovde je poenta da se iz sistema izbaci sto vise komponenti koje zahtevaju interapte prema procesoru.

Pokrenemo racunar, podignemo (virtuelni) OS (disk / programe) a zatim fizicki disk odvajamo iz sistema. Audio-PC nema nikakve potrebe gasiti / ponovo pokretati. Ostaje ukljucen do nekakve nepredvidjene situacije, npr. nestanak struje.

Muzika - audio fajlovi je / su izmestena na drugi PC ili NAS ili USB skladiste itd. Nema nikakve razlike na kakvom disku se fajlovi nalaze, bar u pravom konceptu memorijskog plejera: sve radnje sa fajlovima su uradjene pre pustanja ikakvog muzickog signala tako da disk nema nikakav zadatak - nema citanja/pisanja sa njega.

Link to comment
Share on other sites

On ‎28‎.‎03‎.‎2016 at 15:03, DJ.NIK said:

Vrlo, ali vrlo pogresan zakljucak.

Nepostojanje nativne podrske UAC2 namece nekakve dodatne troskove drajvera ali to je sve. Priblizavanje ostalim vise-korisnickim OS-ima (svi Unix-oliki, ukljuciv OS-X) cine Win manje pogodnim za vrhunsku audio reprodukciju.

Instalacija dodatnih drivera nije samo dodatan trosak vec i zahteva odrzavanje istih, narocito posle pojedinih updates kako operativnog sistema tako i playbeack softwarea koji koristi te drivere. To u pojedinim situacijama moze da se pretvori u visednevnu aktivnost popravljanja sistema drivera koji su se  iz nekog razloga, obicno posle nekog update-a OSa, raspali. Tu konkretno mislim na Foobar 2K i ASIO drivere koje sam morao da instaliram da bih pokretao moj DSD DAC. To je ono sto cini Windowse veoma neprakticnim a posledica je ociglednog ignorisanja zahteva za multi-media koriscenjem Windowsa - ili su razlozi dublje prirode (sto je verovatnije) pa je moguce da su troskovi izmene, kao sto rece Nkrgovic, suvise visoki. Ali i to govori onda o stanju jednog proizvoda.

Moguce je da Windows u nekoj varijanti bolje sviraju od Unix srodnih sistema: ja licno koristim OS-X Maverics i Windows 7 ali u dva razlicita HiFi sistema tako da ne mogu da napravim bas direktno poredjenje kvaliteta reprodukcije. Ali sto se tice instalacije, koriscenja i odrzavanja, Windows izgleda kao da je ostao u kamenom dobu.

A sto se tice 400 eura plus postarina za resenje "problema" i unapredjenje compa ... to je naravno ok ideja. Ali imajte u vidu Auralic Aries Mini za 500 eura ...

 

Link to comment
Share on other sites

Drajver dolazi uz kupljeni audio uredjaj. Ako se drajver raspada - krivac je proizvodjac tog uredjaja. Instalirati novi drajver, zameniti, prodati, pokloniti, baciti uredjaj. Ovo nije vezano samo za Windows vec i ostale OS.

ASIO drajver nije 'freeware' vec licencirani kompjuterski audio protokol koji je patentirala (zastitila) firma 'Steinberg'. Ono sto se koristi uz Foobar2K je najcesce 'Asio4All' sto i nije ASIO drajver vec 'wrapper' ili 'emulator' - kao kada BASIC ili DOS aplikacije pokrecemo na WIN/LIN/MAC platformi. U svakom slucaju ne na optimalnoj platformi. Jedno vreme je kruzila piratska verzija dobrih ASIO drajvera, mislim da je to bilo samo za 32-bitne Win OS.

Prica o ASIO drjverima je jedan deo tj, nismo se skoro ni dotaklli najbitnijeg u PC audio reprodukciji: Kernel Streaming, KS. Ako neki uredjaj ne podrzava KS, ne treba ni mnogo price o njemu, opet primeniti akciju iz trece recenice prvog pasusa.

..."Moj DSD DAC"... Opet se hajpuje nesto sto nema blage veze sa vrhunskom audio reprodukcijim. Moj DSD DAC je u osnovi isto sto i Auralic Aries ali je placen svega $139. Jeste, treba mi mobilni telefon, iPad ili Laptop/Desktop racunar ali upravo iz toga je daleko fleksibilnije resenje od Auralic Aries-a. Audio chip je potpuno isti, ESS Sabre 9018M2. I ima u sebi pojacavac od citavih 1000mW u A klasi (!). Proizvod je firme zvucnijeg imena kada se poteze 'brand name', proizvod firme 'Light Harmonic' iza koje stoji 'Da Vinci' DAC. Sadasnja verzija tog uredjajcica je daleko skuplja ($299) ali je to i dalje vrlo mocan i vrlo univerzalan proizvod: GeekOut v2. LH Lab nudi i desktop resenja slicna Aries-u itd itd. Ali sve ovo je samo uvod i pocetna stepenica ka vrhunskoj PC audio reprodukciji.

Optimizovani OS za audio potrebe je lisen svega onoga sto je nepotrebno za audio reprodukciju. Nisu mi potrebni drajveri za printer, faks, skener, citac kartica, visejezicna podrska za tastaturu ili super drajver za video karticu. Polovina ili i vise integrisanih chip-ova na maticnoj ploci nema dodirnih tacaka sa audiom. Ne treba mi drajver za njih, ugasicu ih, ako se moze. Ne treba mi ni 'update' OS-a jer tu nema nicega vezanog za audio. PC namenjen audio reprodukciji nije povezan na internet. Windows 7 izoblicava zvuk, provereno FFT analizatorima.

Pomenuti disk tj. njegova boot konfiguracija smesta citav operativni sistem u radnu memoriju te on (hard disk) kao jos jedna fizicka jedinica sastavljena od nebrojeno mnogo chipova, kontrolera, motora, glava itd sve u svemu jedan mini-kompjuter a inace 'levo smetalo' u audio sistemu, sada moze da se i fizicki odstrani. Centralni procesor je oslobodjen standardno ceste komunikacije sa 'skladistem' (diskom) pa je broj funkcija koje CPU mora da odradi u istom vremenskom intervalu daleko manji. Postignut je znacajan boljitak u audio reprodukciji.

Nisam rekao da mora da se kupi ovo resenje niti ponudio link za njegovu kupovinu jer sam isto tako naveo (dao link) slicnom a potpuno besplatnom i dobro svirajucem resenju u Linux izdanju. OS-X ne posecujem. To je uglavnom vrlo zatvorena, zasebna zajednica, ubedjena da raspolaze vrhunskim i hardverom i softverom. Meni su oci malo 'otvorenije' :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kakvi su to toliki problemi sa instalacijom, koriscenjem i odrzavanjem Windows sistema. Instalacija je u nekoliko klikova, update na jedan klik, koriscenje lako. Pogotovu ako se prica o masinama za audio reprodukciju, kao sto rece DJ Nik, win update (uglavnom security patchevi koji ne uticu na audio reprodukciju) i neko posebno odrzavanje za te masine nisu ni potrebni. 

Odgovornost za (ne)stabilnost drajvera je na proizvodjacu istih.

Optimizovati OS za audio reprodukciju svakako nije lak posao, i zahteva vremena i znanja. Windows svakako nije out of box optimizovan za taj posao, a ne znam zasto mnogi misle ili cak tvrde da OSX jeste.

Ja sam izdvojio solidno vremena za optimizaciju Windowsa, zapravo sam uzeo kao osnovu Windows Embedded 7 Standard, jer se moze lako napraviti custom image po zelji (uz njega stize MSov Toolkit za tu namenu). Izbacena je masa stvari (drajveri, aplikacije, servisi itd), rezultat je iso image od 1.3GB (bio bi i manji ali sam odlucio da u instalaciju ubacim sve do tada objavljenje patcheve- oko 400MB). Poredjenja radi, Windows 7 SP1 ISO image je oko 3.2GB.

 

Link to comment
Share on other sites

Nije mi namera da ulazim u religiozne diskusije tipa Microsoft Windows vs. ostali OS, vec samo da ukazem na neobicnu cinjenicu da Windows i dalje ne podrzava USB Audio Class 2. Naravno da je onda potrebno instalirati dodatne drivere i naravno da odgovornost za ispravnost tih drivera lezi na proizvodjacu drivera. Ali u tome bas i jeste problem: da je Microsoft implementirao ono sto je trebao da implementira, onda cela ta prica ne bi bila neophodna.

Posto je neko prokomentarisao kako je jednostavno instalirati par drivera, hteo bih da dam konkretan primer procedure za instaliranje (za Shiit Audio Loki DSD DAC) iz koje se jasno vidi da se ne radi o par clicks misem: zapravo kod drugih OS je par clicks, kod Windowsa je to posao:

http://schiit.com/guides/dsd-setup

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, u ovom slucaju linux i OSX vec imaju drajvere, dok na Winu moraju da se instaliraju, sto povecava broj koraka za podesavanja DSD plejbeka u plejerima. Mada koliko vidim sa prilozenog linka, drajver se instalira pokretanjem setup.exe sto je prilicno jednostavno.

Daleko od toga da branim MS/Win, jer ocigledno po ovom pitanju (USB audio class 2 driveri) kaskaju za linux/OSXu, ali opet linux je generalno komplikovaniji (prosto je takav OS) za raznorazna podesavanja od Win-a.

Link to comment
Share on other sites

 Sta je komplikovanije je stvar navike.... To nemoj da zaboravis. :) 

 Sad, zaozbiljno, ovo budzenje windows + custom boot + sve u ram... pa onda drajveri, pa ne smes nista da pipnes, pa nemas upgrade.... Meni je to horor prica. To je problem u najavi, koji samo ceka da se desi i da takav Windows postane neciji Zombi, cim neko nesto zakaci u LAN-u taj Win je sledeca meta za par minuta, nepecovan i neodrzavan u tom nekom "blazenom audiofilskom" stanju, on je, po meni, problem. Racunar koji ne smes da odrzavas nije racunar, vec problem za bezbednost. 

 Po meni, bolje je resenje uzeti nesto embeded, sa pravim OS-om, koje bar ne mora da bude tako veliki rizik, sta ga znam mozda HiFiBerry ili tako nesto. Jos bolje, ako se moze, ovo sto Dejan predlaze, Auralic deluje dobro, ili vec nesto sto je appliance i sto ima sve custom i sve je pozatvarano, a opet ima kakav-takav upgrade. Naravno, uzeti lepo streamer ili network player je po meni odlicno resenje, ova budzenja su super i mogu da budu sjajna ko ima znanja i vremena, ali traze mnogo vremena. Ako dajes nekome pare da radi za tebe, prvo dobro razmisli da li se isplati, ili je bolje da uzmes gotov off-the-shelf uredjaj. 

 Inace, kad je neko vec pomenuo, po mom iskustvu, to koji je DAC u necemu ima MNOGO manje uticaja od toga koje i kakvo je napajanje... Opet, to je moje iskustvo, nije da je DAC nebitan, ali ja se ne bi zaletao na osnovu DAC-a. 

Link to comment
Share on other sites

Izvini, po ovome sto si napisao ja zakljucujem da si ti od digitalne reprodukcije izuzetno mnogo udaljen iako se racunarima bavis svakodnevno. Kada se pominje PC (bilo koji OS na njemu) ja razmisljam o vrhunskoj audio reprodukciji a ne o situaciji da sam nabavio 'Unitra' ili 'Riz-Turandot' gramofon i pricam o visokom kvalitetu zvuka. Izvinjotina vlasnicima Unitra / Riz-Tur gram.

Na to me podseca predlog "HiFiBerry". Ta plocica i citava familija *Pi mini racunara, nastalih od viskova (zastarelih!) CPU za mobilne telefone, sa idejom jeftinog edukativnog sredstva, cak nema dva zasebna oscilatora za frekvencije semplovanja 48K i 44.1K. Probaj da podelis 48 sa 41,1. Koji je rezultat? imamo li ceo broj ili zajednicki mnozilac? Nemamo. A ta osnova sluzi za generisanje nekog digitalnog pa na na kraju i muzickog 'takta' grubo opisano. Da ne pominjem preciznost i postojanost takta i te 48K jedinice, na uredjaju koji ceo kosta 20-30 USD.

Racunar nije rodjen i napravljen sa idejom povezanosti na internet. Nije ni svaka LAN konekcija opasnost po sigurnost niti je potrebno vezati sve racunare preko rutera kao neke zajednicke tacke pristupa.

Naravno da PC audio trazi i vremena i ulaganja. Kao i svaki vrhunski audio sistem, bez obzira da li je baziran na gramofonu, CD plejeru ili velikoj magnetnoj traci. Nije ni svaka maticna ploca ni memorija pa ni procesor pogodna za audio namenu.

Ja se trudim da uvek dodam i neki predlog u PC audio reprodukciji. Evo jos jednog, slobodno mogu reci vrhunskog a besplatnog audio-plejera: Bughead - Infinity Blade.

A zasto njega pominjem? Zato sto autor ovog softvera sada (od verzije 6.67 na dalje) trazi iskljucivo racunar pod Win10 OS-om, procesor brzi od 3GHz, koji podrzava SSE 4.1/4.2 te AVX 2.0 set instrukcija i na kraju, slag na tortu, predlaze citavih 32GB memorije.

Preterano? Nekome da, ko i dalje smatra da audio fajl treba samo da 'protrci' kroz racunar, kao sto je to slucaj sa video zapisom tj. gotovim filmom. Video materijal ne zahteva nikakvu obradu i nema skoro nikakvih dodirnih tacaka sa vrhunskom (PC) audio reprodukcijom.

Osvrt na DAC, pretpostavljam da se misli na sam chip zaduzen za D/A konverziju. Itekako bitno i koja je arhitektura samog chip-a. Nedavno sam na jednom dosta specijalizovanom fourumu probao da 'pohvalim' projekat pre svega namenjen DIY entuzijastima kojima je ponudjena plocica D/A konvertera 'vrhunskih' karakteristika. U reklami se pominje da se radi o cak 28-bitnom konverteru R2R tipa, visoke frekvencije semplovanja, sa otpornicima preciznosti 0,01% itd. itd. Onda mi znalac materije odgovori, "Dragi moj, sa tom preciznoscu otpornika, budi srecan ako se stigne do 15-og bita..." Mnogo toga je u igri a stoji da je sto cistije napajanje jedan od (pred)uslova kvaliteta DAC-a.

 

Link to comment
Share on other sites

DJ.NIK, na ovoj i sličnim temama koje se bave audio reprodukcijom na računarima ne nudiš nikakv argument koji bih nazvao racionalnim i koji bi me uopšte naterao da se zapitam zbog čega mi treba računar sa toliko specifičnim hardverskim i softverskim rešenjima da bi uopšte pričali o kvalitetu audio reprodukcije? Jedini argument koji čini mi se stalno provejava je ne možeš ni da znaš dok ne potrošiš toliko i toliko $$$$ ? Zaključujem da se u nedostatku boljih argumenata poteže samo onaj koji ide u korist trgovaca? Drugačije rečeno, kada primenim argumente koji se ovde nude, poput onih o parčićima memorije koje neki softver na volšebni način ujedinjuje, pa pruža vrhunski ugođaj prilikom audio reprodukcije moram da se zapitam kako poslednjih decenija uopšte radi bilo koja baza podataka na ovome svetu? Ili treba da poturimo priču o hardverskim specifikacijama računara koji je Apolo spustio na Mesec, ili Vojadžera proveo kroz Sunčev sistem? Da lii su to poslovi daleko manje složeni od reprodukcije audio fajla?

I možeš li, molim te da objasniš neukom puku tezu o deljivosti 44,1 i 48, koju si ovde potegao?

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, ras said:

I možeš li, molim te da objasniš neukom puku tezu o deljivosti 44,1 i 48, koju si ovde potegao?

Reč je o true clock. gde se za frekvencije radi množenje/deljenje celim brojem:

 

familija 44.1 : 88.2, 176.4, 352.8

familija 48 : 96, 192, 384 

i odgovarajući oscilatori:

 

22.579 MHz is a multiple of the 44100 / 88200 / 176400 Hz sample rates.

24.576 MHz is a multiple of the 48000 / 96000 / 192000 Hz sample rates.

Jako bitna stavka su i  drajveri.

itd.

 

Link to comment
Share on other sites

@Ras

DJ.NIK je ozbiljan u pristupu, ja ga tako ocenjujem. Da li je u pravu ili nije meni ništa ne znači.

 

Ono što meni ili tebi može da znači je, po mom mišljenju, da kad bi nam on pozajmio svoj PC izvor (a koji bi bio takav da je on u pravu u smislu njegovih pisanja i da taj izvor ima vrlo visok kvalitet u gradaciji PC izvora) i mi ga zakačili na naše hifi sisteme, desilo bi se sledeće: OK, dobro je, fino zvuči. Da li zvuči mnogo bolje u odnosu na naše sisteme? Ne bih da tvrdim ali sumnjam da bismo čuli neku bitnu razliku a pogotovo značajno unapređenu muzičku mađiju gde nam klecaju trošna kolena.

Kanim reći da je njegov pristup kao i kod onog zamišljenog kolege koji iza gramofona od 7000 evra ima sistem koji će omogućiti da se taj gramofon od 7000 evra čuje kako može.

Izvini ako sam tvoj sistem u poređenju možda greškom spustio na nivo sopstvenog za koji mislim da nije ni na puškomet u rangu onih na koje DJ.NIK cilja u svom pristupu i baktanju sa PC izvorom.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, trotter said:

@Ras

DJ.NIK je ozbiljan u pristupu, ja ga tako ocenjujem. Da li je u pravu ili nije meni ništa ne znači.

 

Ono što meni ili tebi može da znači je, po mom mišljenju, da kad bi nam on pozajmio svoj PC izvor (a koji bi bio takav da je on u pravu u smislu njegovih pisanja i da taj izvor ima vrlo visok kvalitet u gradaciji PC izvora) i mi ga zakačili na naše hifi sisteme, desilo bi se sledeće: OK, dobro je, fino zvuči. Da li zvuči mnogo bolje u odnosu na naše sisteme? Ne bih da tvrdim ali sumnjam da bismo čuli neku bitnu razliku a pogotovo značajno unapređenu muzičku mađiju gde nam klecaju trošna kolena.

Kanim reći da je njegov pristup kao i kod onog zamišljenog kolege koji iza gramofona od 7000 evra ima sistem koji će omogućiti da se taj gramofon od 7000 evra čuje kako može.

Izvini ako sam tvoj sistem u poređenju možda greškom spustio na nivo sopstvenog za koji mislim da nije ni na puškomet u rangu onih na koje DJ.NIK cilja u svom pristupu i baktanju sa PC izvorom.

Ti zagovaraš neuhvatljivost DJ.NIK - ovog ozbiljnog pristupa?

Link to comment
Share on other sites

Ne, ja zagovaram mir u svetu i princip dostupnosti pitke vode svima onima koji nemaju za benzin.

 

 

Ako si mislio da bežim od vrhunske reprodukcije i da druge nagovaram da nema smisla da je jure, ne, nije to. Niti znam šta je to niti me zanima niti me uopšte briga da druge od takvog putešestvija odvraćam, amin.

Ako misliš da mi je zanimljiva misterioznost pristupa koji ne razumem, nije ni to. Ne razumem ni teologe pa me ne privlači ni to samo zato što ne razumem.

 

Jedino što sam do sada shvatio u ovom hifiju je da mi nije jasno zašto nešto što je dobro mora da bude još bolje da bi bilo dobro.

Link to comment
Share on other sites

@ras

Ne vidim razloga za toliko zestine i nekakvoga loodog poredjenja sa Apolo projektom??

Avram Izrael i dalje pomaze, "Polako, smireno, bez panike".

Pomenuo sam da se dugo bakcem sa PC audio reprodukcijom i to mozes da proveris i na nekim drugim forumima. Prvi projekat koji sam aktivno prihvatio je bio Cic's Memory Player - CMP2. Potpuno besplatni program i potpuno besplatno uputstvo kako i od cega sataviti PC za dobru reprodukciju. Stranice su zive i dan danas. Specifikacija predlozenog PC-a je promenjena od pocetnog Core2Duo E7300 na i3-530 procesor, time je doslo do izmene predloga maticne ploce a kasnije i do pristupa u potrebnoj kolicini / vrsti memorije. Svi predlozi dan-danas dostupni za pogledati: cMP2 Tvoje nerazumevanje racunara mi je apsolutno jasno pa se nadam da ces makar na ovom linku (CMP2) procitati nesto korisno za sopstvenu edukaciju. A ima toga puno.

Uopste ne znam o kakvim to trgovcima pricas? Skupa resenja? Dao sam link za besplatni Linux sistem, zatim par besplatnih a dobrih audio plejera kako za Linux tako i za Windows.Hoces da tebi sastavim besplatni racunar? Imam dovoljno komponenti i za to. Da te naucim kako kompjuter funkcionise, e bas me nesto... mrzi.

Dobio si odgovor sta je to sa deljenjem 48 i 44.1. Ne moze isti kvarc kao davaoc takta da se upotrebi za video zapis kome je baza (i sinhronizacija zvuka) 48KHz i za audio reprodukciju, gde je baza 41.1KHz bez nekakve greske u samom taktu. 

Mora li sve da bude skupo? Ne mora. Sam sastavljes i kupujes komponente kad i kako stignes. Je li tada jeftino? Bas i nije.

Ali me zbunjuje recimo cinjenica da ces dragom sinchetu bez ikakvog pitanja kupiti graficku karticu od 350-500e, da bi mali igrao igrice, blago ocu. A za kompletan odlican muzicki PC 500-900e breeee, mLogo! Zasto toliko a da protrci jedan audio fajl.

Audio fajl kada napusti skladiste tj. disk vise nije 'fajl' vec kombinacija varirajuceg napona/struje koju treba u naj realnijem realnom vremenu izbaciti iz jednog i dodati drugom uredjaju. Ako uspes da u glavi ispratis da se ovde vise ne radi o jedinicama i nulama vec o pulsirajucoj struji koju sto tacnije treba preneti negde dalje, mozda ce ti nesto od PC audija biti jasnije.

Link to comment
Share on other sites

Sasvim je moguće da se ti računarima baviš daleko više od mene - ja ih samo koristim.

Mogu li još nešto da pitam, ako ne traćim tvoje dragoceno vreme: kada kažeš da audio fajl napusti skladište, pa se pretvara u kompleksan signal (pulsirajuću struju) itd... impliciraš da neki drugi fajl (druga vrsta fajla) se  ne pretvara u pulsirajuću struju i da li kompjuter baš kad prepozna audio fajl njega tretira na sasvim drugačiji način od druge vrste fajlova?

Link to comment
Share on other sites

Sve u racunaru je struja, da budemo jasni. Ono gde se pravi pazlika je da za neki 'obican' fajl npr sliku, tekst itd informacija ostaje u digi-obliku ima-nema struje (nula - jedan). Audio fajl se pretvara u niz tackica varirajuceg napona pri cemo jos postoji izriciti zahtev prosledjivanja u realnom vremenu, bez zastoja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...