Jump to content


Sony DAS R1 converter ili???


mmiki011

Recommended Posts

Pokrećem ovu temu kao totalni laik u oblasti d/a kovertera. Može li mi neko preporučiti našta obratiti pažnju pri nabavci dac-a? Je li važniji čipset npr. tda1541 za koga svi kažu da daje izuzetno lepu i kvalitetnu zvučnu sliku ali je uglavnom u starijim dac-ovima sa malom sampling frekvencom ili je bolje nabaviti neki noviji dac sa 24/192 ili većo frekvencom. Da li dac sa niskom oversampling ratom može da konvertuje sve zapise ili već postaje zastareo u tom pogledu. Dakle jeli bolje kupiti Sony DAS R1 D/A converter ili recimo Musical Fidelity M6 dac. 

Link to comment
Share on other sites

Ovaj forum je postao poprilično neozbiljan. Za one koji prvi put dođu je prava noćna mora. Ovi koji imaju gomilu postova bolje im je da ništa ne pišu nego da se ovako sprdaju sa novim članovima.

mmiki011 - Ja bi ti toplo preporučio da uzmeš neki DAC sa čipom od firme Asahi Kasei. Ja imam jedan takav napravljen ručno (DIY). Bolji je od mnogih skupih firmiranih. Moj je koštao oko 350 eura sa svim što treba da ima. Imaš dosta njihovih pločica sa čipom na kineskim sajtovima

Njihovi čipovi se ugrađuju u skupe firmirane DACove poput Esoteric, ali kinezi prave ploče za taj čip te ono što košta nekoliko hiljada eura može da se dobije za par stotina.

24/96 ili 24/192 ti nije bitan. Svi danas imaju to.

Link to comment
Share on other sites

    Vdzele, hvala na savetu. Ja nekako nisam za samogradnju (sklapanje) ako baš ne budem morao. Na netu vidim da se za pristojnih 400-tinak evra može kupiti prastari Philips DAC 960 pa me zanima kakva su (ako ih ima) ograničenje u reprodukciji tog dac-a u odnosu na ove nove. Kao dac koristim Sony MDS JB930 QS. Dosta dobro on odradi posao ali nema dovoljno basova a pritom su mi kutije Cabasse koje same po sebi imaju slabiji bas. Nisam siguran ni koliko ću dobiti sa drugim dakom u odnosu na ovaj Sony md. Od prijatelja sam pozajmio Parasound 1000 i Sony ga je, kod mene tukao za dve klase a naročito u gornjem i srednjem opsegu.
    Dakle zbog tog nedostatka basova iz dac-a pokušao bih da zamenim MD. Sony DAS R1 iz naslova teme je baš skup (1+ kevra) ali Philips 960 ima relativno prihvatljivu cenu ali, ponavljam pitanje, kakva su tehnička ograničenja tih starijih dac-ova u odnosu na novije (mogu li da konvertuju sve zapise kao i 24/96 i više). Kvalitet je očito nemoguće komentarisati bez poređenja.

Link to comment
Share on other sites

Sony DAS R1...ako ga ikad vidis uzivo..slikaj ga za uspomenu.. Ako mozes da ga kupis za 1K eur...to je premija.

Uopste nije poenta sta on moze nego sta je to...

Porediti  DAS R1 D/A converter ili recimo Musical Fidelity M6 dac

Je identicno pitati sta je bolje Ford Mustang iz sezdeset neke u kolekcionarskom stanju ili nov ford fokus.

Link to comment
Share on other sites

Evo nekih informacija za Sony DAS-R 1a.Kostao je 8000 dm i testiran je 4/1992 u nemackom HiFi Visionu.

Ocena zvuka kod njih Gut-sehr gut.

Komentar: Leichte Schwachen im bas/ovo s je ustvari slicno kao beta/ und in den Mitten sind nicht zu uberhoren.

Sto se tice novih DAC-ova,poprilicno sam se iznenadio kad sam na Sansui SAP-201 V pojacalu/ima DAC/ cuo razliku kad se prikljuci DAC.Primetno bolje je svirao nego mnoge skupe masine.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, ScepanBG said:

Evo nekih informacija za Sony DAS-R 1a.Kostao je 8000 dm i testiran je 4/1992 u nemackom HiFi Visionu.

Ocena zvuka kod njih Gut-sehr gut.

Komentar: Leichte Schwachen im bas/ovo su je ustvari slicno kao beta/ und in den Mitten sind nicht zu uberhoren.

Sto se tice novih DAC-ova,poprilicno sam se iznenadio kad sam na Sansui SAP-201 V pojacalu/ima DAC/ cuo razliku kad se prikljuci DAC.Primetno bolje je svirao nego mnoge skupe masine.

Ako dobro prevodim nemce, i sony pati od slabijeg basa. I ja sam čuo dak integrisan u neko denon pojačalu (mislim 650 ili slično) i ostavio mi je jako dobar utisak. 

Niko mi ne odgovara na pitanje da li Philips DAC 960 (16 bitni) može da konvertuje sve savremene zvučne zapise. Za neka iskustva sa tim dakom nesmem ni da pitam.

Link to comment
Share on other sites

TDA1541 chip radi samo do cd rezolucije 16/44.1, ne moze iznad. Ako ti je bitno da mozes da slusas fajlove vise rezolucije bolje da trazis konverter novijeg datuma.

Nisi napisao dovoljno o trenutnom sistemu osim Cabasse zvucnika (koji model?), koje pojacalo, kolika je soba? Mislim na osnovu skrtih podataka koje iznosis da "nedostatak" basa neces resiti drugim konverterom.

 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, trotter said:

TDA1541 chip radi samo do cd rezolucije 16/44.1, ne moze iznad. Ako ti je bitno da mozes da slusas fajlove vise rezolucije bolje da trazis konverter novijeg datuma.

Nisi napisao dovoljno o trenutnom sistemu osim Cabasse zvucnika (koji model?), koje pojacalo, kolika je soba? Mislim na osnovu skrtih podataka koje iznosis da "nedostatak" basa neces resiti drugim konverterom.

 

Cbasse sampan 305, Audioanalyse pa60, Sony MDS JB930 QS (kao dac trenutno), Sony CDP750(gotovo ga ne slušam), Sqeezeebox classic. Muziku uglavnom skidam,po mogućstvu u flac formatu, sa neta. Sin mi apcigovao thorensa i sve ploče a cd-ove nisam nika skupljao (imam rupu od 20-25 godina ne bavljenja muzikom). Pre dve godine počeh ponovo da aktivnije slušam muziku (to valjda ide sa godinama). Ne znam ni koji su to fajlovi više rezolucije i da li ću ih ikad slušati.

PS kablovi za zvučnike su no name ali lepo svira ceo sistem. Ima više basa na tjuneru onkyo 9990 nego na sony md-u.

Link to comment
Share on other sites

I ja mislim da se pitanje basa nece resiti konvererom, pogotovo se ne slazem sa sonijevom odgovornoscu za manjak basa, bar je moje iskustvo tako.

 

Jedina prednost novijih konvertera su konvertovanje novijih formata, nikako ne znaci da su bolji. Pod novijim mislim na visoku rezoluciju i DSD.

Link to comment
Share on other sites

Ta Cobassica od zvucnika je prelepa :wub:.

Medjutim, staro je sve to... I zvucnici i Audioanalyse pojacalo. Da ja imam to, prvo sto bih uradio je da osvezim i zvucnike i pojacalo sa novim kondenzatorima. Pogotovo pojacalo, prvi link koji sam otvorio za to pojacalo pominje da se preporucuje zamena elektrolita jer se previse greju (verovatno od ostatka elektronike unutra). Ne znam kakva je skretnica na Cabasse ali siguran sam da bi mogli kondenzatori da se zamene odgovarajucim vrednostima u polipropilen varijanti, možda i promeniti unutarnje ozičenje za kvalitetnije jer te starije kutije po pravilu imaju unutra krš žičurdu.

Nista od ovoga ne mora da znaci da ce bass response da bude bolji, ali nije ni daleko od pameti. Kazem zato sto je steta imati takve uredjaje a nemati pojma kako mogu da zvuce jer su im iznutrice dotrajale a to mora da se odrazi na performanse.

 

Drugo, cini mi se da je normalno da ti zvuk sa tjunera ima vise basa jer radio stanice pustaju plejliste koje su sastavljene od 100% mp3 fajlova koji su namerno napucani  na audio ekstremima, pogotovo bas podrucje, pa nije nikakvo cudo da cujes to sto cujes. Hocu da kazem da slusanjem kvalitetnog flac fajla ti cujes ono sto jeste i kako treba da zvuci a slusajuci mp3 sa radija koji je, skoro uvek u najslabijoj rezoluciji i najvecoj kompresiji, ti cujes mutaciju iste pesme sa mutiranim bas podrucjem koje zvuci "punije" jer je ostatak osakaćen.

 

Treće. mislim da na takvom lepom vintage sistemu nemaš razloga da se maltretiraš sa visokorezolutivnim fajlovima kao što su 24/96, 24/192, DSD... Razlika koju češ čuti je nedovoljna da opravda zauzeto mesto na hard diskovima. Moje mišljenje, ograđujem se unapred, nisam slušao DSD ali 24/96 i 24/192 naspram 16/44 flac-a kod mene nikad nije zvučalo nešto naročito bolje, ako uopšte jeste zvučalo bolje...

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, trotter said:

Treće. mislim da na takvom lepom vintage sistemu nemaš razloga da se maltretiraš sa visokorezolutivnim fajlovima kao što su 24/96, 24/192, DSD... Razlika koju češ čuti je nedovoljna da opravda zauzeto mesto na hard diskovima. Moje mišljenje, ograđujem se unapred, nisam slušao DSD ali 24/96 i 24/192 naspram 16/44 flac-a kod mene nikad nije zvučalo nešto naročito bolje, ako uopšte jeste zvučalo bolje...

Složio bi se ovde, samo mala ispravka:

visoko rezolutnim a ne visokorezolutivnim, kolega :P

Imam dosta iskustva u slušanju ovih fajlova. Generalno ako ceo sistem stvarno nije visokog nivoa nema puno smisla slušati fajlove veće rezolucije. Za ovako nešto treba imati iskustva da se primeti gde sistem već daje razliku u donosu na 16/44 i 24/96. Ako ti je ostalo u sistemu prosečnog nivoa nemoj se zamarati što nemaš fajlove veće rezolucije. Kod mene se razlike primete dosta, ali moj sistem nije prosek.

24/96 - Ima danas izdanja koja izlaze i u ovom formatu ali obično iziđu onda i u 16/44. Retka su ona koja su samo 24/96. Ako su ti neka draga onda nabavi takav konverter. U biti ja bi gledao da imam takav konverter jer je to budućnost a ne toliko što je puno bolji od 16/44. Produkcijski gledano dosta tih izdanja su opet loše urađeno bez obzira što su 24/96, ali to je druga priča. Tako da sa ovim formatom nećeš biti puno oduševljen.

24/192 - Vrlo retka studijska izdanja i to su test muzike uglavnom. 99,9999% onog što nađeš na internetu su ti vinil ripovi ploča. Ako želiš da čuješ dobru kopiju ploče (što nije isto kao kad je slušaš i na samom gramofonu) onda eto imaš i to. Vrlo su retki oni koji dobro znaju da dobro ripuju ploču tako da je ovaj format u biti je još u povoju i ne toliko bitan za sada.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, trotter said:

 

Treće. mislim da na takvom lepom vintage sistemu nemaš razloga da se maltretiraš sa visokorezolutivnim fajlovima kao što su 24/96, 24/192, DSD... Razlika koju češ čuti je nedovoljna da opravda zauzeto mesto na hard diskovima. Moje mišljenje, ograđujem se unapred, nisam slušao DSD ali 24/96 i 24/192 naspram 16/44 flac-a kod mene nikad nije zvučalo nešto naročito bolje, ako uopšte jeste zvučalo bolje...

Trotter hvala ti na ovom savetu. Možda pokušam da nabavim gorepomenutog Philipsa 960 da čujem kako to radi u ovom sistemu a i generaciski su tu negde:rolleyes: a ni cena mu nije preterana kao kod sony-a iz naslova. Mada ko zna:ph34r:. Sa zamenama kondenza ću se možda pozabaviti, samo da skupim volje. Mislim da ću i onkya zameniti sa nekim analognim tjunerom. 

Link to comment
Share on other sites

Vdzele, nemam zamerki na komentar :lol:.

 

Moje iskustvo sa flac 24/96 i 24/192 je da nemam potrebu za istima, uz ogradu da nisam imao prilike da čujem na boljem sistemu od ovog kojeg imam. Ako neko čuje na svom sistemu da bolje zvuči nema razloga da ne razmišlja u tom pravcu, ja jok to, ja biti zadovoljan sa primitivnim formatima hugh.gif i zahvalan velikom Manitu-u zato što imam i njih na raspolaganju.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, mmiki011 said:

Mislim da ću i onkya zameniti sa nekim analognim tjunerom. 

 

Problem sa radio FM stanicama je što su im plejliste sačinjene od mp3 muzike (obično 128Kbs ili plafon 192Kbs). Kad to dođe do tebe na antenu nije bitno da li ti je tjuner digitalni ili analogni, signal je takav kakav je (čitaj: loš kvalitet) i ti po prijemu nemaš mogućnost da popraviš nešto što je u startu osakaćeno.

Da sam ja na tvom mestu, pokušao bih pre da uložim u refresh pojačala (ono što se najviše osušilo, pominju kondenzatore u napajanju) i skretnice na Cabasse kutijama. To neće da pređe, ajd da kažemo, 100 evra za kvalitetne delove i ako znaš nekog da ti to odradi. Dati 400 evra za drevni Philips Dac (koji i sam, skoro sigurno zahteva refresh) bez prethodnih intervencija na lepom sistemu je, po meni, bacanje para.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, trotter said:

 

Problem sa radio FM stanicama je što su im plejliste sačinjene od mp3 muzike (obično 128Kbs ili plafon 192Kbs). Kad to dođe do tebe na antenu nije bitno da li ti je tjuner digitalni ili analogni, signal je takav kakav je (čitaj: loš kvalitet) i ti po prijemu nemaš mogućnost da popraviš nešto što je u startu osakaćeno.

Da sam ja na tvom mestu, pokušao bih pre da uložim u refresh pojačala (ono što se najviše osušilo, pominju kondenzatore u napajanju) i skretnice na Cabasse kutijama. To neće da pređe, ajd da kažemo, 100 evra za kvalitetne delove i ako znaš nekog da ti to odradi. Dati 400 evra za drevni Philips Dac (koji i sam, skoro sigurno zahteva refresh) bez prethodnih intervencija na lepom sistemu je, po meni, bacanje para.

Poslušaću tvoje savete pa se javljam sa impresijama.

Link to comment
Share on other sites

sqbox classic  downsampluje sve na red book format.

tako da bi pustao hi rez fajlove i na tom mestu bi trebao upgrade ili ga izbaciti iz sistema i ici direktno sa kompa.

taj philips dac je propast ziva posebno po toj ceni.U B sistemu imam sb classic i  kortistim dva daca CALIFORNIA AUDIO LABS ALPHA (kompletno refresovan) i m2tech evo dac (sa impulsovim napajanjem,super teddy i avondale) ne mogu da ti kazem sta mi bolje radi.Ovaj noviji ima akcenat na detaljnost rezoluciju,a CAL je puniji u srednjem i donjem spektru,muzikalniji, topliji,emotivniji.

Cini mi se da si old school po pitanju muzickog ukusa,to i ostatak opreme i godine govore.Uglavnom oba ova daca se kupuju polovni za 300-tinak evra i ako ides na starije uredjaje za te pare  kupuje se nesto sto je pre 20-25 godina kostalo u hiljadama maraka,funti,dolara.

pozdrav

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, mmiki011 said:

    Vdzele, hvala na savetu. Ja nekako nisam za samogradnju (sklapanje) ako baš ne budem morao. Na netu vidim da se za pristojnih 400-tinak evra može kupiti prastari Philips DAC 960 pa me zanima kakva su (ako ih ima) ograničenje u reprodukciji tog dac-a u odnosu na ove nove. Kao dac koristim Sony MDS JB930 QS. Dosta dobro on odradi posao ali nema dovoljno basova a pritom su mi kutije Cabasse koje same po sebi imaju slabiji bas. Nisam siguran ni koliko ću dobiti sa drugim dakom u odnosu na ovaj Sony md. Od prijatelja sam pozajmio Parasound 1000 i Sony ga je, kod mene tukao za dve klase a naročito u gornjem i srednjem opsegu.
    Dakle zbog tog nedostatka basova iz dac-a pokušao bih da zamenim MD. Sony DAS R1 iz naslova teme je baš skup (1+ kevra) ali Philips 960 ima relativno prihvatljivu cenu ali, ponavljam pitanje, kakva su tehnička ograničenja tih starijih dac-ova u odnosu na novije (mogu li da konvertuju sve zapise kao i 24/96 i više). Kvalitet je očito nemoguće komentarisati bez poređenja.

   Mozda varijanta CD plejera sa optickim ulazom kao sto je NAd C565bee? Ja ga imam par godina i jako sam zadovoljan kako to radi. Podrzava rezolucije do 24/96 preko optike a moze da radi upscaling do 24/192 bilo sa izvora optickog ulaza bilo sa CD-a. Jako zanimljiva spravica i ozbiljno napravljena. Imas na njemu i usb preko koga mozes da slusas neki mp3 ili wma ako zatreba.

 

Do duse, verovatno noze i preko 24/96 preko optike ali moja zvucna E-MU 1212 ne radi preko te rezolucije na optici tako da ne znam.

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2016 at 22:31, vdzele said:

 

mmiki011 - Ja bi ti toplo preporučio da uzmeš neki DAC sa čipom od firme Asahi Kasei. Ja imam jedan takav napravljen ručno (DIY). Bolji je od mnogih skupih firmiranih. Moj je koštao oko 350 eura sa svim što treba da ima. Imaš dosta njihovih pločica sa čipom na kineskim sajtovima

 

Vdzele, malo sam guglao dac-ove sa Asahi Kasei čipom evo šta sam našao:  http://www.ebay.de/itm/CS8416-CS4398-DAC-Kit-Support-USB-Transformer-Support-USB-and-coaxial-Input-SN-/121397175612?hash=item1c43d5e53c:g:oSkAAOxy0NtTBuXo ili isto to bez trafoa http://www.ebay.de/itm/CS8416-CS4398-DAC-Kit-Support-USB-coaxial-DAC-Board-/141361309788?hash=item20e9ca685c:g:aLEAAOxy69JTBsSB.Da li si mislio na ove dakove i ako jesi, gde se stvorila razlika do 350 evra? Ovo gore je više nego prihvatljiva cena i prosto nemogu da verujem da za te pare može tako dobro da svira ili je potrebna neka žešća (skuplja) nadgradnja tipa napajanje, činčevi kablovi...?

Ako je to taj dak koj mi preporučuješ onda ću se ipak odlučiti za samogradnju:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...