Jump to content


Sta ste nabavili (od HiFi-ja)?


Infidel

Recommended Posts

Forumasi da se pohvalim pojacalom koje je u mom posjedu par dana. Rotel RA 860 iz daleke 1984.U TG tada se prodavao u Feriimportu i bio je najjaci model iz te serije.Snaga 2 x 60 w, dual mono konstrukcija.

Slucajno sam naisao na njega ,nije lose ocuvan radi.Slika je sa neta jer fotografiju ne umijem smanjiti, ali vjerujem da znate o cemu se radi.Intresantno je da imam i gramofon iz iste serije , ali najslabiji model RP 820, plastikaner radio godinu ipo i zavrsio u orginalnoj ambalazi i ceka momenat i naravno novu glavu da propjeva.

Zanima me koje onako okvirno  zvucnike preporucujete, uz ovaj model, soba 25 kvm izvor zvuka za sad cd plejer Aiwa XC - 777 modifikovan, a dobijen u akciji "Poklanjam..." od clana foruma father .

Intereseje me sto mu od zvucnika lezi, neka jeftinija varijanta polovno naravno.Slusace se mainstream, instrumentalna muzika malo itd. 

ROTEL RA 860.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Bato - hi - fi said:

Forumasi da se pohvalim pojacalom koje je u mom posjedu par dana. Rotel RA 860 iz daleke 1984.U TG tada se prodavao u Feriimportu i bio je najjaci model iz te serije.Snaga 2 x 60 w, dual mono konstrukcija.

Slucajno sam naisao na njega ,nije lose ocuvan radi.Slika je sa neta jer fotografiju ne umijem smanjiti, ali vjerujem da znate o cemu se radi.Intresantno je da imam i gramofon iz iste serije , ali najslabiji model RP 820, plastikaner radio godinu ipo i zavrsio u orginalnoj ambalazi i ceka momenat i naravno novu glavu da propjeva.

Zanima me koje onako okvirno  zvucnike preporucujete, uz ovaj model, soba 25 kvm izvor zvuka za sad cd plejer Aiwa XC - 777 modifikovan, a dobijen u akciji "Poklanjam..." od clana foruma  father.

Intereseje me sto mu od zvucnika lezi, neka jeftinija varijanta polovno naravno.Slusace se mainstream, instrumentalna muzika malo itd. 

ROTEL RA 860.jpg

Nek je sa srećom i da te još dugo služi . Na rotela sam probao visaton , q acoustic 3020 , monitor audio bx2 itd . Mislim da bi moglo dosta toga da se upari jer je rotel prilicno neutralan .

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, zek said:

Traži zvučnike od 8 oma jer ne podržava nižu impedansu.

Znaci uglavnom nista iz svabije:nono, oni vole 4 oma pretezno:screwy.

Ali na njemu pise iza kao na svako damoze jedan par od 4 oma, ali nikako dva para.Kako ima dva trafoa  za svaki kanal i po cetiri tranzistora, zar bi bio problem da "gura " kutije od 4 oma?

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Bato - hi - fi said:

Zanima me nesto od evropske konfekcije, tipa Philips , Saba, Canton, Elac Grundig...?

Canton sam probao na moj rotel .. ne znam šta bih ti rekao , nije loše al može i bolje. Mislim da bi neki grundig box dobro legao , svidja mi se zvuk tih starih grundig-a . Ako ima koji na 8 oma . 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Bato - hi - fi said:

Znaci uglavnom nista iz svabije:nono, oni vole 4 oma pretezno:screwy.

Pa video si šta ti piše na pojačalu, 8 oma ili više.

Ja sam svojevremeno imao mlađeg brata RA-840 (kupio u Ferimportu u Zagrebu) i terao ruske grdosije od zvučnika Baltike 90.

Link to comment
Share on other sites

Ako je tako, onda mogu i Švabe a od zaštite imaju osigurače, koliko se ja sećam, nema releja pa se pri uključivanju pojačala čuje bump u zvučnicima (bar je tako bilo na mom RA-840). Da bih izbegao taj udar na zvučnike prilikom uključivanja pojačala, prvo bih uključio drugi (remote) par zvučnika (koje naravno nisam imao), pa bih uključio pojačalo, pa onda isključio dugme za drugi par zvučnika (jer oni su valjda serijski spojili ta dva para zvučnike a ne u paraleli kako je najčešće).

Na netu sam našao ovu sliku zadnje strane tvog pojačala gde piše 8 oma i više za impedansu zvučnika.

ra860.jpg

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, zek said:

Ako je tako, onda mogu i Švabe a od zaštite imaju osigurače, koliko se ja sećam, nema releja pa se pri uključivanju pojačala čuje bump u zvučnicima (bar je tako bilo na mom RA-840). Da bih izbegao taj udar na zvučnike prilikom uključivanja pojačala, prvo bih uključio drugi (remote) par zvučnika (koje naravno nisam imao), pa bih uključio pojačalo, pa onda isključio dugme za drugi par zvučnika (jer oni su valjda serijski spojili ta dva para zvučnike a ne u paraleli kako je najčešće).

Na netu sam našao ovu sliku zadnje strane tvog pojačala gde piše 8 oma i više za impedansu zvučnika.

ra860.jpg

To je model koji se pravio kasnije i ima ulaz za CD plejer, a ovaj stariji ima AUX.Otuda i razlika sa omazom:wave2.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Bato - hi - fi said:

Sto inace dobro pasuje na Rotela?

Wharfidale  serija E... ili  serija  Laser . Oni su pogotivo  E 50  visoke  osjetlivosti ili  Laser  80 na  više  obzirom na veličinu  prostora . Noviji su manje osjetljivosti  . Jedan par možeš spojiti bez  problema  , za laser znam da je 6 oma  a za  e neznam iako ih imam doma , al su zatrpani pa mi se neda sad sve premještati . Ferimport je imao konsignaciju i za rotel i za wharfidale . Dućan je bio na Trgu , a roba se  nakon dinarske i devizne uplate podizala u haustoru u Martićevoj . Ja sam tad ( cc 80 ta )kupio  ak se dobro sječam  RA 713 + laser 80 .  Kasnije kad su  ( 90 ih ) postali  vintage  kupio sam  navedene  E 50 i  njih još imam . Iako ih ne slušam , ( sad ne vrijede neke pare ne želim ih prodati ) da  nebi bilo ko i puno audiofila - neznam zašto sam ih prodao  sad mi je žao . To su moja osobna iskustva sa uparivanjem . prije  desetam godina  na sajmu u Zagrebu sam slušao RA 06 sa  B &W   cdm 1 i to je zvučalo odlično  u 20 m2 , iako su zvučnici relativno mali . Nu to je moderna priča . Možda čak i onako kad se sjetim Grundogovih malo večih trosistemaca  priča ima smisl .  Eto  :(

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, black coffe said:

Wharfidale  serija E... ili  serija  Laser . Oni su pogotivo  E 50  visoke  osjetlivosti ili  Laser  80 na  više  obzirom na veličinu  prostora . Noviji su manje osjetljivosti  . Jedan par možeš spojiti bez  problema  , za laser znam da je 6 oma  a za  e neznam iako ih imam doma , al su zatrpani pa mi se neda sad sve premještati . Ferimport je imao konsignaciju i za rotel i za wharfidale . Dućan je bio na Trgu , a roba se  nakon dinarske i devizne uplate podizala u haustoru u Martićevoj . Ja sam tad ( cc 80 ta )kupio  ak se dobro sječam  RA 713 + laser 80 .  Kasnije kad su  ( 90 ih ) postali  vintage  kupio sam  navedene  E 50 i  njih još imam . Iako ih ne slušam , ( sad ne vrijede neke pare ne želim ih prodati ) da  nebi bilo ko i puno audiofila - neznam zašto sam ih prodao  sad mi je žao . To su moja osobna iskustva sa uparivanjem . prije  desetam godina  na sajmu u Zagrebu sam slušao RA 06 sa  B &W   cdm 1 i to je zvučalo odlično  u 20 m2 , iako su zvučnici relativno mali . Nu to je moderna priča . Možda čak i onako kad se sjetim Grundogovih malo večih trosistemaca  priča ima smisl .  Eto  :(

Feriimport je tada u Titogradu, u mom komsiluku prodavao Rotel i Wharfedale.Uz ovu 8xx seriju Rotela , aktuelni su bili modeli Wharfedale Laser serije, E serije, Diamond se pojavio i TSR serija, zapamtio sam model 110.2 to me dojmilo.

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Bato - hi - fi said:

Feriimport je tada u Titogradu, u mom komsiluku prodavao Rotel i Wharfedale.Uz ovu 8xx seriju Rotela , aktuelni su bili modeli Wharfedale Laser serije, E serije, Diamond se pojavio i TSR serija, zapamtio sam model 110.2 to me dojmilo.

Valjda vidiš da govorim za Zagreb :), al stjecanjem okolnosti bio sam  78/me u vojski u Titogradu ( nisi usvojio Podgorica  :)) u Maslinama bila je i Morača ? :) eto nakon  40 godina  sječam se , ako  ? da je trgovački dio bio od  hotela  Crna  Gora  prema sjeveru  do nekog  dosta velikog trga sa lijeve strane di je bilo svakakvih dučana i  kino di sam ondje gledao film o ABBA - i , bila samo nas 2 vojnika . Ostala mi je u lijepo m sječanju jer sam bio "saobračajac " pa sam što na motoru što sa  Jd  107  đipekom  prošao od Ćemanca do  Pljevlja  Čajniča  (tromeđa )  kanjona  Tare , Morače , pa  do Budve  i to polagano  da kao  da si na krstarenju !   odlična   ekipa , pa čak i prema nama vojnicima . Bez obzira  na  uvjetnu percepciju sinergije između  rotela i   warf ...  ,  ako voliš  recimo  volumizirani " neagresivni " mekani bas sa  čistim "kristalnim " visokim  i lagano povučenim  srednjim  uzmi  Grundige .  je da je  loudnes  efekt , al mi paše !!! 

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, black coffe said:

Ja se več par godina patim da mi zvučnici  "prosviraju " :order:)

Skapirao sam da govoris za "Zagabriju".Izacu iz teme malo,drago mi je da ti je Titograd ostao u lijepom sjecanju jer sam cuo da za vojnike i nije nesto.Kako kome.

Za b&w znam da idu uz rotel dobro, zanimali su me ovi konfekcijski evropski modeli, s kontinenta:banana.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Bato - hi - fi said:

Skapirao sam da govoris za "Zagabriju".Izacu iz teme malo,drago mi je da ti je Titograd ostao u lijepom sjecanju jer sam cuo da za vojnike i nije nesto.Kako kome.

Za b&w znam da idu uz rotel dobro, zanimali su me ovi konfekcijski evropski modeli, s kontinenta:banana.

Eto  glasno  razmišljanje ?  , B& W su  analitičniji  .  Al Tvoj izbor ! .

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Engine said:

Slažem se i sa Titogradom i sa B&W. I polovni primjerci ne moraju biti skupi, i za 100€ se mogu naci solidno ocuvani.

Recimo B&W 301  su podcijenjeni , imaju  za vrijeme kad su proizvedeni  par tzv inovacija . Mozda su malo premali za  zadanu kvadraturu , al ako nisi bas frik mogli bi "leći"  a ako  dobro legnu lako se doda subić , sam za dolnju "lagu" ne da dominira neg sam  da je malo "podeblja " . E da , B& W  traže  izvlačenje u  prostor  za dobru zvučnu sliku . Blizu zadnjeg zida  zvučati će Ti plošno , bez dubine . Stereo separacija je ok , čak i visina , al  na kraju  zvuče ko mono , što i nije loše  pogotovo kad slušaš kvalitetnu snimku pa se iznenadiš kad se muzičari resporede po zvučnoj pozornici . Sretno ! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...