Jump to content


Sta ste nabavili (od HiFi-ja)?


Infidel

Recommended Posts

13 sati ranije, Nixie said:

Meni je cilj da kupim ili napravim SUB za svoj sistem. Limit je širina kutije od max. 45cm, visina i dubina mogu biti veći, recimo do 60cm. Znači jedan ili dva drivera od 12" u kompresiji ili sa pasivnim radijatorima, sa pojačalom od barem 300-400W. Ili 2x15" u Ridtahler ili Linkwitz konstrukciji, malo egzotike sa još jačim pojačalom.

Davno, pre 10-15 godina, uglavnom kad se pojavio Ridtahler, napravio sam po istom uzoru 2 ripola, isto sa B-139, kako sam imao 4 komada. Zvucno su bili izvanredni ali izuzetno malog spl-a. Imo, za prosecnu sobu, bila bi potrebna bar 4 komada (8 drajvera). B-139 su po velicini odgovarali desetkama.

Pre par godina, napravio sam prijatelju jos jedan veci ripol sa 2 komada 15" Hawthorn Audio Augie koji su namenski pravljeni za OB. Takodje, zvucno odlican ali ipak je u sobu morao da dodje jos jedan aktivni BR sub.

Link to comment
Share on other sites

Slusao prosli vikend B139 u aktivnom izobariku u kompresiji sa tri ampa.Zvucnik ide po specifikacijama do 20hz,bass rez na aktivnoj skretnici do 300 maltene kao subwoofer.Kolega je imao neki Spl merac i izmerio 120db...brutalno. Ne mogu da izbacim iz glave tu dinamiku i bass sistema.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, skrstic said:

Slušao @Nixie zvučnike i basu ništa nije falilo.

Kum je kriv, uzeo dobar SUB i sad mi je to stalno u glavi. Na nekim numerama ima snimljenih jako niskih frekvencija koje se kod mene čuju jedva ili treba dosta pojačati da bi se čulo. Kad slušam normalno ili tiho, samo malo ću dodati da upotpunim doživljaj. SUB ima prednost što može da se isključi. Kad bih mogao zvučnike da stavim na kraći zid, SUB bi sigurno bio nepotreban, ali to nije moguće, tu su mi vrata za terasu i TA peć. Takođe kad bih stavio moje basove u TL kutiju ili TQWT dobio bih dosta toga što sa postojećim kutijama od svega 40l ne mogu. Ali to su zapremine reda 100+ litara, to otpada zbog gospođe, a i puno je posla oko toga, nemam gde ni da radim takve stvari.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, sondek said:

Slusao prosli vikend B139 u aktivnom izobariku u kompresiji sa tri ampa.Zvucnik ide po specifikacijama do 20hz,bass rez na aktivnoj skretnici do 300 maltene kao subwoofer.Kolega je imao neki Spl merac i izmerio 120db...brutalno. Ne mogu da izbacim iz glave tu dinamiku i bass sistema.

Na kojoj frekvenciji je izmerereno tih 120 dB i na kolikoj udaljenosti od zvucnika?

Link to comment
Share on other sites



Takođe kad bih stavio moje basove u TL kutiju ili TQWT dobio bih dosta toga što sa postojećim kutijama od svega 40l ne mogu. Ali to su zapremine reda 100+ litara, to otpada zbog gospođe, a i puno je posla oko toga, nemam gde ni da radim takve stvari.

Zato Vi I ja nikada nećemo biti vlasnici Dallas Maveriks.
Da je Marc Cuban morao da bira između gospođe i kutije od 100l, "smanjio" bi gospođu, kao što je već rekao da bi između supruge i Luke Dončića naravno izabrao Luku.
A ja "ne smem" da izvučem kutije pola metra od zida.
Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Srecko said:


 


Zato Vi I ja nikada nećemo biti vlasnici Dallas Maveriks.
Da je Marc Cuban morao da bira između gospođe i kutije od 100l, "smanjio" bi gospođu, kao što je već rekao da bi između supruge i Luke Dončića naravno izabrao Luku.
A ja "ne smem" da izvučem kutije pola metra od zida.

Ma ne sekiraj se za to, "papućići" su većinska populacija meću audiofilima :lol:

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Delija said:

Na kojoj frekvenciji je izmerereno tih 120 dB i na kolikoj udaljenosti od zvucnika?

Bili smo na 2.5-3m ... to je neka aplikacija na telefonu.Nije tu bilo nek ozbiljne namere za merenjem niti je to tema odlaska bila ...jest ispisalo u jednom momentu 120,a i bilo je vrlo glasno.Znas da brojevi mene ne zanimaju...imam i jednu sliku gde je slucajno upao u kadar phone sa ukljucenom aplikacijom.Ne znam koliko je to uopste ozbiljno za merenje

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Delija said:

Paaa... "tacno" je koliko i ono buffer-ovanje 300 track-ova u sekundi na Linn-u :) A mozda ni toliko.

Pa ti si,ili mozda Nkrgovic,objasnio da su sustinski tih 300 trackova nakon tih sekundu dve meni kao korisniku dostupne bez ikakvog daljeg cekanja iz interne memorije.Realno, zabole mene dal on to zaista buferuje ili u vise tura dok muzika ide i ja ne potrosim vise od tih par sekundi svog vremena na to.

Link to comment
Share on other sites

NIsam ja...

 

Evo malo matematike sto se tih "120 dB" tice.

Na 3m rastojanja je SPL za priblizno 10 dB manji nego na rastojanju od 1m.

Ako imas zvucnik efikasnosti 90 dB/W/m, da bi 120 dB imao na rastojanju od 1m bilo bi ti potrebno 2^10 W iliti oko 1 kW. Za 120 dB na 3m ti treba jos 10 puta vise snage (10 dB) iliti 10 kW

Dodaj na to da je Linn Isobarik po specifikacijama 86 dB/W/m (na 1 kHz), a ne 90.

Nadam se da je to dovoljno plasticno objasnjenje koliko je tih 120 dB nebulozno.

Link to comment
Share on other sites

Ne sumnjam uopste da si upravu.Verovatno neka igracka od aplikacije na mobilnom.Ja malocas skinuo nesto slicno da probam,pa pokaze u momentu 102db na nekim frekvencijama (500 i 1 khz) sa 2.5 metara udaljenosti..btw.ovo je prvih 5 min u zivotu koje sam na to potrosio.Ti si mnogo vise.

Link to comment
Share on other sites

102 dB je ozbiljan SPL.

Sa tvojim zvucnicima je za to potrebno preko 200W na toj udaljenosti.

Nije ti dobro merenje ni pod razno.

 

Meni te "igracke" na telefonu rade sasvim solidno i rezultati su manje-vise uporedivi sa mernim mikrofonima i bez kalibracije. Ne znam sta koristis pa ti daje te lude cifre.

Recimo, Sound Analyzer App.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dom.audioanalyzer&hl=en

Link to comment
Share on other sites

Имам исто неку од тих апликација на мобилном и доста добро мери. Уколико пустим нешто што на слушалачкој позицији у пиковима достиже 95дб, то је толико гласно да је на граници непријатног. 120дб не би преживели без крвца у ушесима.

П.С. чисто као оријентација, оно што се сматра гласним слушањем на слушалачкој позицији је у просеку око 85дб.

Link to comment
Share on other sites

Igrao sam se i ja sa tim programčićima. Problem sa tim aplikacijama je prvo što mikrofoni na telefonima nisu iste osetljivosti, a drugo što uglavnom ne snimaju pnim nivoom niske frekvencije. To je namerno tako prigušeno elektronikom telefona na nižim frekvencijama da snimci ne bi zvučali previše basovito kad se snima u zatvorenim prostorijama ili kad je mikrofon blizu usta recimo.  Čak sam i dodavao eksterni mikrofon telefonu za koji znam da snima bas jer ga koristim za merenja (WM61A). Opet basa nije bilo na snimcima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...