Jump to content


Sta ste nabavili (od HiFi-ja)?


Infidel

Recommended Posts

S jedne strane, moja nesreca je sto i nemam bas previse strpljenja, pa pravim greske, troskove...

Ali s druge strane, neimanje tog strpljenja je u neku ruku i moja sreca, jer kako bih inace stigao sve da probam, cujem, steknem novo iskustvo iz prve ruke, trebalo bi mi 33 zivota ;) ...

Recimo, da tu sada citam mesecima, ovde, i onde, i svuda, i godinama, premisljam se, te bih/te ne bih (k'o Mujo onomad na baletu)... O npr. linearnom za lap-top, ili bilo kom drugom tviku...

Ovako, lepo narucim, dobijem "na noge" (naklon @Majda), podruzimo se, uz mezetluk, ovo, ono, mjuz svira...

I na kraju, za desert, zvucni napredak za barem "pola kvadrata", da ne kazem "napredak na kub", sa linearnim za lap-top...

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, sondek said:

Cuje li se sa dac-om ili streamerom koji ima internu memoriju u koju primi digitalnu informaciju pa je odatle konvertuje ?

Ako mislis na FIFO memortiju audio digitalnog busa bilo kog formata, mislim da nema. To je poseban modul. Imaju neke memorijske registre sigurno ali u delu gde kontorlise protokol podataka? Medjutim ti podaci su drugog tipa i od njig tek treba da bude ofrmiran digitalni audio signal.

Link to comment
Share on other sites

Ja recimo kad slusam streamer i sa njega Tidal,on "primi" u svoju internu memoriju svih 7,8-10" numera koliko vec ima na albumu odprilike u sekundi,ili cak citavu plej listu i od 200-300pesama,ispise to na displeju,i onda dalje radi iz svoje memorije.Objasnjenje za to je da se na taj nacin potpuno eliminise bilo kakav uticaj transporta,jiter i sl....Isto to uradi i kad radi sa PC,odnosno HD,usnimava uvek ceo album iki selektovani deo.Ima u toj memoriji dosta mesta,ostane dosta albuma koji su se slusali predhodnih dana.Oni su tu cak i kad nestane wifi-a ili se PC iskljuci,ne dolazi do nikakvog prekida.Tako da PC uopste nebi trebao da bude bitan,to je smisao toga. ...izvinjavam se na laickom pojasnjenju to mi je jako daleko od struke,a i nov sam u streamingu.Inace nije bas nova stvar Linn te streamere radi od 2007.,rade i drugi. Takav sistem rada sa "buferovanjem" iz sopstvene memorije imaju i neki Dac-ovi,iz istog razloga da se eliminise uticaj transporta, kablova i sl. za koji se slazem da kod klasicnog daca nije mali,imam ga pa sam sa klasicnim koax digitalnim kablovima to isprobao.Zato pitam ima li ikakvog smisla linearno napajanje za pc ili laptop sa takvim tipom daca koji u svoju memoriju primi nule i jedinice,pa ih odatle konvertuje.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, sondek said:

...izvinjavam se na laickom pojasnjenju to mi je jako daleko od struke,a i nov sam u streamingu.Inace nije bas nova stvar Linn te streamere radi od 2007.,rade i drugi. Takav 

Blago rećeno laičkom, mada dobro da si nam skrenuo pažnju na LInn, ta nam je firma nešto pala u zaborav, nije pomenuta već dva ipo posta :D 

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, SUROKVL said:

Blago rećeno laičkom, mada dobro da si nam skrenuo pažnju na LInn, ta nam je firma nešto pala u zaborav, nije pomenuta već dva ipo posta :D 

:lol:

-------------------

Da dodam da i plejeri koje koristim na laptopu prvo pesmu prebacuju u memoriju pa iz nje puštaju. Opet ima razlike sa i bez linearnog.

Uticaj strujnog kabla i antivibracionih podloški na samo napajanje nije zanemarljivo. Čak se čuje uticaj kabla i na originalnom svičerskom (vrlo malo ali ga ima).

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, sondek said:

Ja recimo kad slusam streamer i sa njega Tidal,on "primi" u svoju internu memoriju svih 7,8-10" numera koliko vec ima na albumu odprilike u sekundi,ili cak citavu plej listu i od 200-300pesama,ispise to na displeju,i onda dalje radi iz svoje memorije.Objasnjenje za to je da se na taj nacin potpuno eliminise bilo kakav uticaj transporta,jiter i sl....Isto to uradi i kad radi sa PC,odnosno HD,usnimava uvek ceo album iki selektovani deo.Ima u toj memoriji dosta mesta,ostane dosta albuma koji su se slusali predhodnih dana.Oni su tu cak i kad nestane wifi-a ili se PC iskljuci,ne dolazi do nikakvog prekida.Tako da PC uopste nebi trebao da bude bitan,to je smisao toga. ...izvinjavam se na laickom pojasnjenju to mi je jako daleko od struke,a i nov sam u streamingu.Inace nije bas nova stvar Linn te streamere radi od 2007.,rade i drugi. Takav sistem rada sa "buferovanjem" iz sopstvene memorije imaju i neki Dac-ovi,iz istog razloga da se eliminise uticaj transporta, kablova i sl. za koji se slazem da kod klasicnog daca nije mali,imam ga pa sam sa klasicnim koax digitalnim kablovima to isprobao.Zato pitam ima li ikakvog smisla linearno napajanje za pc ili laptop sa takvim tipom daca koji u svoju memoriju primi nule i jedinice,pa ih odatle konvertuje.

Nije moguće ni ceo album, a kamoli plejlistu od nekoliko stotina numera fizički prebaciti za nekoliko sekundi, to je prosto ograničenje brzine mreže i mrežnih interfejsa. Recimo da je prosečan CD album u FLAC formatu veličine 700 megabajta, to bi značilo da je teoretska brzina za prebacivanje celog albuma u jednoj sekundi 5600 Mbps. Ako uzmemo da je solidna brzina kućnog interneta 100 Mbps, odnosno preko 60 puta manje u realnim uslovima kad se uračuna i overhead, jasno je koliko ova priča o čudesnim moćima Linn strimera nema blage veze sa životom. U redu je ograda da nemaš pojma o ovome, ali valjda se prvo potrudiš da nešto naučiš, pa se tek onda eventualno uključiš u diskusiju, ne obrnuto...

Edit: FLAC album je otprilike 50-60% od pomenutih 700MB, ali se suština ne menja.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Ako mislis na FIFO memortiju audio digitalnog busa bilo kog formata, mislim da nema. To je poseban modul. Imaju neke memorijske registre sigurno ali u delu gde kontorlise protokol podataka? Medjutim ti podaci su drugog tipa i od njig tek treba da bude ofrmiran digitalni audio signal.

 Majda, ovo je objasnjenje pojma DAC tipa integrisano kolo, digitalno-analogni konverter, a'la PCM1704 ili slicno. :) Oni su pitali za "dac" tipa kutija / fizicki uredjaj, ili jos gore, za mrezni plejer, koji je realno ceo racunar, plus DAC - i gde odgovor debelo zavisi od implementacije.

20 minuta ranije, Zexx said:

Nije moguće ni ceo album, a kamoli plejlistu od nekoliko stotina numera fizički prebaciti za nekoliko sekundi, to je prosto ograničenje brzine mreže i mrežnih interfejsa. Recimo da je prosečan CD album u FLAC formatu veličine 700 megabajta, to bi značilo da je teoretska brzina za prebacivanje celog albuma u jednoj sekundi 5600 Mbps.

 Ajde realno, posto znam da znas bolje od ovoga :)

 Mrezna karta ima buffer od 512bajta unutar, sad je to jedan integralac tipa i211 ili slicni. Kernel IP stack ima buffer od 8KB ili vise (da ne vadim sad gde u /proc ima to). Dalje, sve sto radi i/o ima neki buffer, negde. :) I ti to dobro znas.

 Tako da, buffer za celu pesmu kad kliknes play? Budalastina, slazem se. Bafer za 10 sekundi? Nikakav problem. Plus, pazi sad, ja znam da slusam pesmu do kraja - ja cu da napunim bafer celom pesmom, ali ne ODMA, nego cu da napunim 2 sekunde (to je par sekundi vremena, vise mi treba da posaljem GET request i da pocne da stize odgovor nego da mi se istrimuje te 2sec), pa cu polako da dopunjavam bafer, kako ide pesma. Asinhron proces, jedan thread puni buffer, drugi cita i salje na DAC. Negde ne pola pesme sam izbaferisao celu pesmu. Onda mogu da otvorim plejlistu, ako je ima, i posaljem procesu koji puni bafer da cepa i sledecu.

 Vodi racuna da, taj servis koji meni salje pesme, nema throtling tipa "strimuj brzinom X" i neke rate-control i congestion-control mehanizme, van onih u samom IP-u. Pitanje je je'l to uopste TCP ili UDP. On (npr. Tidal) hoce da to posalje sto pre, tako da, ja posaljem GET, on cepa koliko moze i zdravo. Ne pisu oni api da klijent radi bolje, nego da njihovi serveri rade rasterecenije.

 Realno, ja prvu pesmu cekam 2s, negde na pola pesme mi je cela u baferu, pre nego sto se zavrsi sam izbaferovao sledecu, celu. Treba mi bafer od dve pesme, lupam, 128MB?

Link to comment
Share on other sites

Nikola, znam naravno šta se dešava u pozadini, moje objašnjenje je namerno krajnje uprošćeno, da ne kažem karikirano do "balčaka" radi lakšeg razumevanja za nekoga kome IT struka nije bliska, i ovde se ne radi o baferovanju jedne "pesme", nego celog albuma ili plejliste sa 200-300 numera u neverovatnih nekoliko sekundi...

Link to comment
Share on other sites

 Ja zato i pisem sa tobom ovako: Ako imas sposobnog programera (danas i ne mora biti previse, ima framework za sve) - ti ces za par sekundi stvarno doci u stanje da sve svira iz bafera. Bafer je konacne velicine, puni se asinhrono, sve radi paralelno, svasta se tu desava "ispod haube", ali sustine je da ti, posle par sekundi, ostatak albuma slusas iz bafera. :) To je ono sto je korisniku bitno: Ima bafer iz koga ide ceo album, bez problema koje bi pravio mrezni transfer, bez jitter-a, stavise, mozes jedan ceo core da posvetih "hranjenju" DAC-a iz tog bafera, bez da ima interupte ili bilo sta. Aman, danas i cetkica za zube ima 4-core cpu... ;) Sustina da ti znas kako to radi tebi uklanjanja "magiju", ali korisniku to nije bitno.... 

 Za korisnika stvarno sve ide iz memorije, posle 2-3s. I to je sve sto je bitno.

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem na pojasnjenju i rezumevanju za nekog kome struka nema veze s ovim.Evo poslacu sta me je navelo na pricu u dve slike,skrinšotovao sam.Obe slike su u 2-3 sekunde napravljene nakon sto pritisnem play na ceo album sa tidala.Meni kao laiku korisniku to collecting tracks i 8 tracks added deluje kao da je to gotovo,smesteno u memoriju odakle se "pusta"... sto je bila sustina mog pitanja.Kad recimo kliknem na autora on za nekih 15-20sec ispise tracks added i krene u pustanje svih albuma redom.Nakon toga su tu u meniju i krecu na klik bez ikakvog cekanja.

Screenshot_20200903-151348.jpg

Screenshot_20200903-151345.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2020 at 11:21 AM, nkrgovic said:

Majda, ovo je objasnjenje pojma DAC tipa integrisano kolo, digitalno-analogni konverter, a'la PCM1704 ili slicno. :) Oni su pitali za "dac" tipa kutija / fizicki uredjaj, ili jos gore, za mrezni plejer, koji je realno ceo racunar, plus DAC - i gde odgovor debelo zavisi od implementacije.

Ne mora "sve" da bude u istoj kutiji naravno... I vazi za sve oblike DA konverzije na kraju tog lanca bilo da je IC dac chip u pitanju ili diskretni dac ili cak "no-dac" DSD tipa. Mada obicno jeste sve soakovano u istu kutiju. Samo sam hteo da kazem da u celom lancu postoji nekoliko modula koji se veoma razlikuju po tipu ulaznih i izlaznih podataka i to da izmedju finalne tacke D/D - D/A obicno nema memoriskog bloka mada postoji, koristi se, i daje vrlo dobre rezultate - fifo digital bus memorija. Kod drugih modula sigurno postoje neke memorije.

U tom "lancu" su moduli koji imaju posebne tipove podataka, posebne tipove veze, i posebne i softverske protokole. Ovi moduli mogu biti "spakovani" cak i u samo jedno integralno kolo.

Na vizuelnom dijagramu tih celina sa karakteristirstikama tipova veze mnogo bolje se vidi sve ovo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2020 at 10:55 PM, Dražo said:

S jedne strane, moja nesreca je sto i nemam bas previse strpljenja, pa pravim greske, troskove...

Ali s druge strane, neimanje tog strpljenja je u neku ruku i moja sreca, jer kako bih inace stigao sve da probam, cujem, steknem novo iskustvo iz prve ruke, trebalo bi mi 33 zivota ;) ...

Recimo, da tu sada citam mesecima, ovde, i onde, i svuda, i godinama, premisljam se, te bih/te ne bih (k'o Mujo onomad na baletu)... O npr. linearnom za lap-top, ili bilo kom drugom tviku...

Ovako, lepo narucim, dobijem "na noge" (naklon @Majda), podruzimo se, uz mezetluk, ovo, ono, mjuz svira...

I na kraju, za desert, zvucni napredak za barem "pola kvadrata", da ne kazem "napredak na kub", sa linearnim za lap-top...

@Dražo je stvarno odlican domaćin. :) Iako se znamo od ranije ovom prilikom smo se prvi put sreli. Neverovatno lepo uredjeno dvorište, sa vecim brojem raznih vrsta domaćih životinica i malim povrtnjakom. Ali i 3 kompletna audio sistema. Ovo linearno napajanje je donelo promene kako je @Dražo opisao. Video sam (i cuo) i Dražine ručno pravljene kablove. Meni je sve to bas dobro zvucalo. Uglavnom se opisani utisci ljudi koji su slusali ova napajanja za lap topove poklapaju i to naravno nezavisno.

Napajanje jeste klasično, takozvano linearno, ali je takodje izvedeno i sa klasičnim elementima. EI trafo, prigusnica posle ispravljackog dela koji ide na deo regulatora. To su ispravno dimenzionsani elementi i na osnovu toga su malo veci pa je i kutija veca od fabrickih napajanjanja za ovu tu namenu. Ono sto je "caka" je da razliciti proizvodjaci laptopova imaju razlicite koncepcije upotrebe takozvanig centralnog pina. I jednostavno lap top nece da radi ako to nije izvedeno na nacin koji je proizvodjač predvideo...

Ja sam napravio i sebi jedno napajanje za apple uredjaje (moze da se koristi i za mac mini i za macbookpro modele, pre godinu otprilike, ali jos nisam povezao. Pronasao sam cak i interni konektor za mac mini da ne bih kasapio originalni, alo mrzi me da rasturam i vadim switch napajanje iz macminija a za laptop magsafe konektor mi jos uvek nije stigao...

Generalno sa tim konektorima je veliki problem. Tesko je naci kvalitetan i po dimenzijama odgovarajuci konektor za laptopove.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, vdzele said:

Probali. Ne.

Ako ja dobro razumem cilj je da se izbegne switchersko napajanje i smetnje koje ono unosi. Zato se pravi linearno napajanje.

Međutim, kada laptop radi na bateriju nema switcherskog napajanja i nema smetnji iz mreže. Baterija daje najčistiji napon. Pa nekad su se phono pretpojačala radila sa pogonom na bateriju baš zbog toga ? Ne razumem ovu logiku.

Link to comment
Share on other sites

To pitanje je ovde 100 puta postavljano. Baterije isto daju neki svoj šum, ono što sam ja čuo nešto malo bolji zvuk od svičerskog. Ali ne i od linearnog.

Da je tako kao što ti kažeš svi bi imali laptopove pa slušali na baterije ili neke strimere sa baterijom. Ja recimo nisam voljan da dajem pare za nešto što ne daje bolje rezultate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...