Jump to content


24awg zvucnicki kablovi !?


Malkavian

Recommended Posts

Ako ti je fiksna pozicija zvucnika, onda rokaj :) Ako nije, bolje izaberi nesto sto nije toliko rigidno. Sustinski veci presek radi bolji posao. Folija je bog i batina za kablove, tako da mozes i tu varijantu probati, nije rigidna, veliki presek i najbolje zvuci od gomile :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gnd na preampu je za masu gramofonske ručice a ne zvučničkog kabla i ne mora biti povezana na šasiju, pogotovo ako preamp nema šuko strujnu utičnicu.

Veži širm na nulu prema snagašu ili na zemlju u šuko utičnici ili ga nemoj vezivati uopšte.

Zvučnički koji meni jako lepo radi je 2x2.5 mm2 pun presek iz Novkabelovog instalaterskog kabla, uvrnute gusto sa paralelnim 2x0.6 mm prečnikom zaječarskog instalaterskog telefonskog kabla.

Cena materijala sitnica a mnogo lepo radi.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, brijac said:

Folija je bog i batina za kablove, tako da mozes i tu varijantu probati, nije rigidna, veliki presek i najbolje zvuci od gomile

Zavisi kako u koji sistem legne, zna da fali fundamenta, prema mom iskustvu nema univerzalnog pravila, treba probati pa videti šta najviše paše u konkretnom slučaju...

Link to comment
Share on other sites

Zavisi na koji nacin se radi diletacija. Ako je paralelno pljosnato, onda zna da baci neka pojacala u oscilaciju i da utice na tu fundamentalnost koju spominjes. Tu zavisi koji je razmak izmedju, povecava i smanjuje kapacitivnost kabla, i energiju. Negde bolje sljaka ako je diketacija provosnika ivicom, tj. manjom povrsinom, i tu je kapacitivnost manje vise nepostojeca, i to sljaka sa vecinom izuzetno. Nisam jos video sistem gde folije ne rade odlican posao :)

Link to comment
Share on other sites

Polako, biće. Ono što je sigurno u ovom hobiju je da nema univerzalnih pravila. Zavisi mnogo od ostalih komponenti kao i od naših očekivanja i zamisli kako nešto treba da zvuči (ne tražimo svi isto od sistema niti imamo iste uši a i do istog cilja se može doći na više načina). Opet, naravno, nisu ni sve folije, kao ni sve žice iste, sve ima svoje, zato se lično uzdržavam od iznošenja apsolutnih tvrdnji. Samo je jedna stvar apsolutna a to je da je sve relativno.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savetima !

Vezao sam sada kablove bez spajanja "sirma" igde. Nek' se usviravaju. Posle cu probati par varijanti sa spajanjem sirma na nesto od ovih predlozenih tacaka, pa ako osetim negde da nesto "radi" to ce da ostane.

Sto je najgore, kao da zvuce bolje vec prvi-drugi dan od neotech triple mix-a od 4 kvadrata koji je do sad bio. Mozda se nesto tripujem, mozda ne. Necu jos da pisem ikakve utiske, rano je.

Inace, kabl je toliko krut, da to nije normalno. Jos u varijanti 2 komada za kanal - auf. Bas sam se namucio i bas je tesko spajanje na ove moje konektore. Konektori i na ampu i na zvucnicima mi se svode na sraf oko koga moram da savijem ovih 8 tvrdih zila i onda kao pritegnem "maticom". Par puta nije dobro uhvatilo, pa ispadne zica. Moze da se kratko spoji pa da napravi neki dar mar, valjda imam neku zastitu i valjda se nece desiti 🤔

Link to comment
Share on other sites

To je najveća mana tih kablova. Malo pomaže da se skine orange spoljna obloga i sve ostalo do šarenih žica, obmota teflon trakom i navuče se na to neki jeftin snake skin. Nisam primetio da uzemljenje širma nešto menja u zvuku, pa to posle nisam ni koristio. Čak sam na kraju i širm zajedno vezivao sa svim žicama u jedan kabl. Inače ne zvuče oni loše, praktično i nema ništa slično za te pare, nego smo mi prešli na bolje u međuvremenu.

Ako ti konektori na pojačalu i zvučnicima promaju banane 4mm, uzmi ovo ništa bolje nema za te pare. Imaš bakarne i bakarne pozlaćene banana-hizne U Kanibal. I snake skin ima u Kanibal.

http://www.kanibal.co.rs/products.php?pid=12202011

http://www.kanibal.co.rs/products.php?pid=12202012

http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=17020200&pid=17020201

 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, marin said:

Inace, kabl je toliko krut, da to nije normalno. Jos u varijanti 2 komada za kanal - auf. Bas sam se namucio i bas je tesko spajanje na ove moje konektore.

Ni jedan solidcore kabl nije lagano savitljiv, pogotovo taj koji ima 3 sloja + drenažnu žicu okolo 8 solidcore provodnika sa međusobnim silikonskim izolacijama (u zbiru 4mm2). Možeš za početak pre nego nabaviš solidnu terminaciju (koju pominje Nixie), da ostaviš 4 gole žice duže, a ostele 4 ogoljene kraće za pola i onda ih spojiš zajedno tako da ti u konektore idu samo 4 duže gole žice. Ono gde su kontakti svih 8 možeš da pokriješ teflon trakom pa termalnim bužirom da ne dotaknu susedni provodnik ili neki drugi metalni deo.

Spoljni orange omotač je izuzetno kruz jer je namenjen protivpožarnoj rezistenciji do 90 minuta, ali ne bih savetovao njegovo skidanje jer se pri skidanju može oštetiti unutrašnjost konstrukcije (savijanje provodnika, naboravanje slojeva i drenažne spirale, zasecanje slojeva alatom) i narušiti podužni kontinuitet mernih karakteristika.

Terminacija gore pomenutim konektorima je odlična opcija da se izbegne komplikovano šrafljenje na uvek ne dovoljno velikim konektorima.

Link to comment
Share on other sites

Skinuo sam ja tu orange izolaciju za jednog drugara, bez problema, bili su kratki kablovi oko 2m. Malo sam ih teflonirao trakom i navukao snake skin, terminisao bananicama 4mm, takva je želja bila. Dosta je mekši tako, ali i dalje krut u odnosu na licnaste kablove. Uzimao sam po jednu žicu iz svake parice za plus a drugu za minus. Znači 4 žice plus, 4 žice minus. Krajeve sam zaštitio termo bužirom, crni i crveni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...