Jump to content


Kupovina aktivnih monitora za kucno slusanje


AudioAleks

Recommended Posts

Duze vreme razmisljam da promenim sadasnje zvucnike i pojacalo za aktivne kutije... razlog je nedostatak prostora... Muziku slusam iskljucivo preko racunara.

E sad, razmisljao sam da kupim nesto ovako:

http://www.player.rs/8%22-i-preko/krk-rp8-g2/pro/1907

http://www.player.rs/8%22-i-preko/akai-rpm800-black/pro/6584

http://www.player.rs/8%22-i-preko/esi-aktiv-08/pro/5310

http://www.player.rs/8%22-i-preko/jbl-lsr-308/pro/7850

http://www.player.rs/8%22-i-preko/pioneer-s-dj08/pro/4863

Ono sto me zanima, posto su u pitanju studijski monitori, koliko ce biti prijatni za slusanje muzike? I kako je najbolje povezati takve zvucnike sa racunarom? Nikad nisam koristio aktivne kutije ovog tipa, pa ne znam zapravo nista o njima... 

Ako neko ima uopste neko misljenje ili nesto zna, neka podeli... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Imaš na forumu već nekoliko diskusija o monitorima od pre, pa probaj da nađeš. Tu si u listi nabrojao zvučnike dosta različitih klasa i cenovnih razreda, tako da ti je moj savet da obavezno poslušaš svaki pre kupovine. I obzirom da si naglasio da ti je prostor mali, ako ćeš imati zid blizu iza zvučnika, mislim da bi trebao da suziš izbor na one koji imaju bas reflex port napred. 

Obrati pažnju i na Presonus Eris E8, to je neka niža/srednja cenovna klasa, a mislim da su vrlo solidni.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, E-van said:

Imaš na forumu već nekoliko diskusija o monitorima od pre, pa probaj da nađeš. Tu si u listi nabrojao zvučnike dosta različitih klasa i cenovnih razreda, tako da ti je moj savet da obavezno poslušaš svaki pre kupovine. I obzirom da si naglasio da ti je prostor mali, ako ćeš imati zid blizu iza zvučnika, mislim da bi trebao da suziš izbor na one koji imaju bas reflex port napred. 

Obrati pažnju i na Presonus Eris E8, to je neka niža/srednja cenovna klasa, a mislim da su vrlo solidni.

Tacno i sam sam pisao u tim temama, ali je nalazenje katastroficno... :)

Znam da su razliciti i da se cena razlikuje dosta, to je zato sto jos ne znam kolikim cu novcem raspolagati... 200 do 600e otprilike...

Tako je, 99% ce biti sa prednjim bas refleksom, jer nameravam da ih postavim na zid, mada ukoliko su neki sa zadnjim otvorom zvucno dosta bolji, onda moze i neko drugo resenje da se smisli...

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, E-van said:

Pa ako budeš raspolagao sa 600 eur obavezno baci oko i na Focal alpha 65. Kontam da su oni ovako sa hifi stanovišta verovatno najprijatniji za slušanje....a i Focal je to :lol:

Mnogo su ruzni ovi... :) 

Mene zanima i kako se oni povezuju sa zvucnom na racunaru, posto imam neku prosecnu Asus Xonar DS koja je nista posebno i ima obicnu bananu 3.5mm za konekciju... 

Ovi su mi zapali za oko...

http://www.mitrosmusic.com/proizvod/21592-Fluid-Audio-Fader-FX8/

Ali ne razumem kako ce kontrolise Volume i koji kablovi treba da se kupe za valjanu konekciju... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, prophet said:

Zavisi od toga kakve ulaze imaju  aktivci koje ćeš da uzmeš. Možeš i direktno sa integrisane kartice ali kvalitet zvuka zavisi od svake karike u lancu. A stvarno ne bi bilo zgoreg da imaš hardversku mogućnost kontrole glasnoće.

Pa zato sam i postavio temu, ne kapiram kako funcionisu ispravno... neki kao ovi Pioneer imaju volume control lepo izdvojen, pa je sve jasno, a ovi neki traze dodatne stvari, sto bih izbegao ako je moguce... Nisam bas najbolje razumeo 3. recenicu?

 

Link to comment
Share on other sites

Velika većina jeftinijih monitora ima tri vrste ulaza nazad: xlr (one velike sa tri rupice), trs (onaj stariji 6mm, kao za slušalice) i rca (onaj običan banana činč). Ti sa muzičke u suštini možeš direkt da spojiš na rca ako ga ima, a ako nema možeš jednostavno da uzmeš adapter na rca kablove (rca to trs) i spojiš to na trs ulaz (guglaj malo da vidiš kako to izgleda). Tvoja zvučna kartica je sasvim korektna za tu klasu ozvučenja po mom mišljenju. Što se kontrole jačine tiče, ja sam to kod mene za slušanje muzike radio tako što sam monitore držao na uvek istoj jačini (nazad ima dugme za regulaciju nivoa ulaza, ali ono ne treba da služi za stalno pojačavanje/smanjivanje) i na kompu sam preko Windowsa pojačavao i utišavao. To hifi puristi baš i ne vole, ali u suštini nećeš biti u stanju da primetiš neku veliku razliku u kvalitetu, a dosta je zgodnije.

Drugo, nemoj da gledaš previše izgled zvučnika, u toj cenovnoj klasi ti je najbitnije da gledaš zvuk koji ti se dopada. I još jedna bitna napomena - mnogi od monitora imaju dosta glasan šum kad ne reprodukuju muziku (malo manje kvalitetne električne komponente unutra...), to sam na više mesta pročitao npr za te Fluid audio da je problem, kao i za one trosistemske m-audio. Obrati pažnju ako budeš slušao neki model na to, ako se čuje "sssssss" sa pola metra kad su uključeni i ne sviraju, ja to ne bih kupovao jer bih posle izludeo.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, AudioAleks said:

Ako neko ima uopste neko misljenje ili nesto zna, neka podeli... :)

Од свих предложених ове сам   http://www.player.rs/8"-i-preko/krk-rp8-g2/pro/1907 слушао у баш тој радњи, и по мени то ради изненађујуће добро.

Е сад, то је моје мишљење.

Link to comment
Share on other sites

Ja već duže vremena imam Tannoy-ove aktivne monitore i mogu ti reći da sam prezadovoljan sa njima.Zvuk im je detaljan, jaki i odlučni basevi i lagan na duže slušanje, znači nije naporan.Ja sam ih uzeo u Artist Systems-u u Novom Sadu i kako vidim imaju prodavnicu i u Beogradu.Njihova Web-stranica je davno ažurirana pa imaju sve stare tipove na stranici, ali pre par meseci sam video da su imali u prodavnici u ponudi najnovije tipove.Ovde možeš da vidiš na koje zvučnike mislim, http://www.tannoystudio.com/products/.I na youtube-u ih jako hvale kao "best buy".

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, stoN_Cold said:

Од свих предложених ове сам   http://www.player.rs/8"-i-preko/krk-rp8-g2/pro/1907 слушао у баш тој радњи, и по мени то ради изненађујуће добро.

Е сад, то је моје мишљење.

Meni licno ti takodje deluju najlepse, i svidja mi se sto idu i stalci... Ono sto ne znam, je sta mi je jos potrebno sem zvucnika... ako ima jos dosta ulaganja tu tipa posebna zvucna karta ili mikseta itd... Nemam vise zivaca ni volje da se mlatim sta sa cim ide i sta se sa cim slaze i da imam gomilu stvari, hocu da budem glupi Amer... :) Ukljucim u struju i ubodem u izvor i da svira lepo... :rolleyes:

19 sati ranije, Hefest said:

Još da dodam ja bih uzeo ove najveće:REVEAL 802!

Definitivno bas mora da bude 8", jer nemam novaca da dodam i sub... Tako da se slazem u izboru i lepo izgledaju, ali ne znam cenu... :)

Link to comment
Share on other sites

Nemaš potrebe ni za kakvim velikim ulaganjima osim zvučnika. Mislim da svi monitori koje si naveo imaju RCA ulaz. Kupiš samo jedan kabl stereo bananica/dupli RCA i povežeš sa stereo izlaza na zvučnoj sa ulazima na monitorima i pychiš. Jačinu regulišeš preko računara. 

Ovakav kabl kao što je na slici. Čak i ako monitori nemaju RCA ulaze, verovatno imaju TRS, u tom slučaju kupiš isti kabl i dva nastavka (adaptera) da taj kabl adaptiraš na TRS ulaz i sve ostalo isto. Prikačio sam ti i sliku tih adaptera. Sve možeš da kupiš u bilo kojoj radnji tipa Tehnotronik, i nije skoro nikakav trošak (ima i skupih varijanti naravno, ali i one jeftinije ili srednje cene rade posao). I nema zime :beer

rca2pin.jpg

339508000081000-00-500x500.jpg

Link to comment
Share on other sites

A vremenom ako poželiš da jačinu kontrolišeš hardverski, možeš kad skupiš pare da kupiš neku eksternu zvučnu karticu ili miksetu pa računar povežeš na nju, a nju spojiš na monitore. Ali za osnovno "povežem, uključim, svira" ti je ok i direkt preko tvoje integrisane kartice (koja uopšte nije loša).

Link to comment
Share on other sites

Meni Tannoy deluje najprimamljivije.Pratim temu jer mi je interesantna varijanta za sinovu sobu,njega hifa ne zanima srećom.Nova plug and play generacija u kući.Za hardversku kontrolu jačine zvuka predlazem neki dac sa volume control ima ih sjajnih i u mini dimenzijama sa baterijskim napajanjem(firma Ifi na pr.),dobija se time i amp za slusalice.

Link to comment
Share on other sites

A može i pasivni preamp da se napravi, što će reći da se samo između kompa i aktivnih zvučnika ubaci potenciometar za regulaciju jačine, eventualno ako se želi više izvora da se vežu na aktivne kutije,može da se tu ubaci i selektor tih ulaza i to je to.

Link to comment
Share on other sites

Tema koju sam ja otvorio pre nekog vremena.. 

Inace sam kupio Tannoy Reveal 802. Zvuk im je odlican sa dovoljno basa (slusam zanrovski vrlo raznovrsnu muziku) i prelako se povezuju (vidi sliku zadnje strane). Ja imam gramofon pa to trazi malo vise petljanja sa preampom i volume potom nego sto ces ti imati ako ih povezujes samo sa kompom.

Pozadinski sum je prisutan i to mi trenutno dosta smeta, mada ih i dalje nisam povezao preko XLR ulaza - trenutno nemaju Cordial kablove u ALC-u. Nadam se da ce se sum smanjiti kada ih povezem kako treba inace ne znam sta cu. Gramofon sam probao samo jednom da ukljucim i signal je bio nenormalno glasan i izoblicen - i za to mislim da je posledica 3.5 mm ulaza, tako da ne mogu nista posebno da kazem dok ne dobijem prave kablove i ispovezujem sistem kako treba.

Preamp je https://www.cambridgeaudio.com/products/hifi-and-home-cinema/azur-651p#
Switch w/ volume http://schiit.com/products/sys

 

tannoy-reveal-802-824762.jpg

Link to comment
Share on other sites

@treciprogram Upravo sam u postu ranije pominjao taj šum koji se javlja kod nekih monitora. Ako se dobro sećam, i za te nove reveal sam pročitao po netu da imaju šum koji izluđuje korisnike. Doduše, ako nisi dobro povezao možda je do toga, ali ako jesi, XLR i bolji kabl ti neće baš puno pomoći (možda malim delom..) kod toga. Zato napominjem još jednom - ključno je poslušati monitore koji se planiraju kupiti, sa akcentom na to da se obrati pažnja na šum kada ne sviraju. To ljudi jako često previde, a ostaje kao trajan problem kada posle dođeš kući i imaš te zvučnike na pola metra-metar od sebe i stalno čuješ to siktanje :ph34r:. Svako pojačalo generiše malo šuma, koji se obično čuje iz visokotonca, ali taj šum ne sme da se čuje kada se uvo odmakne na više od 20-30 cm od zvučnika. U protivnom odoše živci...

Link to comment
Share on other sites

On 12/14/2015 at 18:34, stoN_Cold said:

Шта ће бити извор звука?

Pa racunar, sa nekom prosecno karticom, trenutno Asus Xonar DS... ima klasican ulaz 3.5mm

On 12/14/2015 at 20:19, E-van said:

A vremenom ako poželiš da jačinu kontrolišeš hardverski, možeš kad skupiš pare da kupiš neku eksternu zvučnu karticu ili miksetu pa računar povežeš na nju, a nju spojiš na monitore. Ali za osnovno "povežem, uključim, svira" ti je ok i direkt preko tvoje integrisane kartice (koja uopšte nije loša).

Pa upravo je to problem koji primecujem, jer bez hardverske kontrole zvuka ne dolazi u obzir kupovina... A ne zelim da kupujem miksete i dodatne stvari... :mellow: Nesto mi sve deluje da cu na kraju uzeti neke zvucnike koji su namenjeni PC-u... :rolleyes:

Imam naravno kablove za RCA, samo sto kod vecine zvucnika ne vidim te konektore, nego kao kod ovih Tannoy sto je @treciprogram objavio... Banana 3.5mm na vecu bananu? Takav kabal bi mi zapravo trebao? :blink:

11 sati ranije, E-van said:

@treciprogram Upravo sam u postu ranije pominjao taj šum koji se javlja kod nekih monitora. Ako se dobro sećam, i za te nove reveal sam pročitao po netu da imaju šum koji izluđuje korisnike. Doduše, ako nisi dobro povezao možda je do toga, ali ako jesi, XLR i bolji kabl ti neće baš puno pomoći (možda malim delom..) kod toga. Zato napominjem još jednom - ključno je poslušati monitore koji se planiraju kupiti, sa akcentom na to da se obrati pažnja na šum kada ne sviraju. To ljudi jako često previde, a ostaje kao trajan problem kada posle dođeš kući i imaš te zvučnike na pola metra-metar od sebe i stalno čuješ to siktanje :ph34r:. Svako pojačalo generiše malo šuma, koji se obično čuje iz visokotonca, ali taj šum ne sme da se čuje kada se uvo odmakne na više od 20-30 cm od zvučnika. U protivnom odoše živci...

A ovo sto se suma tice... Uffff, pa odmah bih ih vratio nazad... taman posla da ima suma... Dobro si mi rekao da proverim to na vreme... :o

Link to comment
Share on other sites

Nasao sam neke zvucnike Behringer ms40 koji imaju odlicne konekcije, cak i digitalne... evo slike dole...

 

Ali je problem sto su toliko ruzni, da ne mogu da ih gledam uopste! :blink: A i ne bih uzimao low driver ispod 8", zato sto ne zelim da kupujem sub... 

Ako neko zna neke pristojne zvucnike koji imaju ovakve konekcije, neka me prosvetli... :-D

ms40-back.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...