Jump to content


Povezivanje vufera


Zorole

Recommended Posts

Možda je za neke ovo smešno pitanje. I za mene je :D Ali imam aktivni vufer Canton As10 koji se standardno povezuje na neki risiver koji ima izlaz za sub. Elem dotični vufer ima i mogućnost povezivanja zvučnika na njega, tj. da radi kao pasivni vufer. Imam iskustva sa pasivnim vuferima. Ali oni treba da imaju Input levi i desni i Output levi i desni, tj. dovedeš po dva kabla do njega i odvedeš do satelita dva kabla. Ovaj Canton sub ima samo dva zvučnička konektora i kako sam gledao nešto povezuje se tako što do njih dovedu kablovi sa pojačala a onda se dovedu i kablovi sa satelita na iste konektore. Da li je kao na ovoj slici?

Povezivanje sub.png

Link to comment
Share on other sites

Обично пасивни субвуфери имају филтриран излаз за сателите тј. имају скретницу да не би пун фреквентни опсег ишао у њих. 

У твом случају то неће баш бити добро јер таквим повезивањем си повезао паралелно два звучника по каналу.

Иначе више не смејем.    2a9tf0y.gif

Link to comment
Share on other sites

Jeste paralelno, ali se cak ni tad ne koristi kao pasivni, nego i dalje kao aktivni, taj ulaz ima veliku impedansu i samo "krade"signal basa iz full opsega. 

Mozes satelite direktno da vezes na pojacalo, a do vufera da odvedes jos jedan par kablova. Mozes vufer na terminale B satelita na A , ako ih imas i ako pojacalo spaja A+B paralelno.

I dalje ce ti canton morati biti vezan na struju...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Da li može neko da mi pomogne oko ovih novih džidža-bidža,

zamolili su me da poboljšam zvuk na TV-u, i ja sam uzeo šta mi je prvo bilo pri ruci, a to su aktivni zvučnici 2.0,

i bili su zadovoljni.

Onda su hteli malo više basa i ja sam rekao da moramo da kupimo wufer, ali ne znam da li to može tako da se spoji.

TV je plazma, zvučnici su obični, aktivni 2.0 sa utičnicom za struju i sa jackom 3.5mm koji sam gurnuo u izlaz za slušalice na TV-u, i to radi.Kako da sad tu ubacim vufer, predpostavljam da mora biti aktivan i da ima izlaz za jack 3.5mm gde bih spojio zvučnike, i neki ulaz sa TV-a, buni me što bi i vufer i zvučnici bili aktivni tj uključeni u struju, pa da ne ode sve u tri........

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Stara je tema ali da ne otvaram novu.

Mene zanima sta znaci ovo THRU ?

 

mygMfdi.jpg

 

Kontam u leve Input dovodim signal sa risivira posto je ovo aktivni vufer, ali cemu sluzi ovo THRU ?

Ima li kakvog nacina da ja ovaj vufer povezem a da moze da gura jos dva satelita sa svojim pojacalom, jel za to sluzi ovaj THRU sta god znacilo ?

Link to comment
Share on other sites

Ne znam koji je to SUB, ali preme viđenom na slici, Thru treba da znači da je to veza za dalje.

Na Low Level ulazima gde dovodiš Line level signal sa pretpojačala, sa Thru možeš odvesti Line level signal dalje, na sledeći SUB. Proveri u uputstvu, može biti da je to izlaz za pojačalo koje pogoni satelite, možda ima neki filter niskih frekvencija, mada ne bih rekao da je taj slučaj ovde. Taj Line signal koji dovodiš treba da bude varijabilan, odnosno da se menja prema položaju potenciometra za jačinu. Ako imaš jedan izlaz za SUB na risiveru, onda dovodiš samo taj jedan, na bilo koji RCA (L ili R), ako imaš stereo izlaz sa pretpojačala, dovodiš dva RCA kabla (L+R).

Slično ti je i za Hi Level, samo se dovodi signal znatno veće amplitude za zvučnike sa izlaza pojačala (L+R). Dovedeš sa zvučnika ili pojačala signal i nastaviš dalje za sledeći SUB. Recimo sateliti su vezani na A izlaze, SUB vezan na B izlaze, a na Risiveru uključeno A+B. Ako isključiš B, isključio si i SUB.

Može i drugačije da se veže, dovedeš izlaz za zvučnike sa pojačala (na pojačalo nisu povezani sateliti niti bilo šta osim SUB-a), a sa Thru vodiš dalje ka satelitima. Tu vezu ne preporučujem ali može i tako. Uvek Risiver pogoni satelite, a SUB njegovo sopstveno pojačalo.

Taj SUB ima samo jedno mono pojačalo za svoj bas driver i ništa više, nije 2+1 sistem sa tri pojačala.

Link to comment
Share on other sites

Uhh, ako je meni ista jasno onda.. 

Cudo je ovo http://www.angelicaaudio.cz/subwoofery-2/universum-lb-1305-active-subwoofer-12060w/

Koliko ja shvatam treba da dovedem sa risivera signal za pojacalo na wuferu na low level input IN da bi wufer mogao da radi, ako zelim da povezem jos jedan wufer onda idem na THRU i mostim dalje...

Za donji HI level input mi apsolutno nista nije jasno ako ovaj wufer nema pojacalo da moze samostalno da napaja dva satelita koja je uloga tog dela ? Da dovedem sa risivera na HI level input tu da bih na drugim kontaktima samo produzi dalje za satelite, pa bolje onda da vodim direktno sa risivera na satelite nego da kacim na wufer...

Problem dodatno komplikuje sto ja nemam SUB izlaz na risiveru :( Jedino mogu da zakacim na zvucnicke terminale nista vise.. 

Link to comment
Share on other sites

Zakači žice na terminale zvučnika pošto nemaš drugi izbor i vodi na SUB Hi Level, pazi na plus i minus da ne okreneš slučajno žice, uzmi žice u dve boje da budeš siguran. Ako nekada hoćeš da dodaš još jedan SUB, samo produžiš žice sa Thrue žabica na taj sledeći SUB, krajnje jednostavno. Ako imaš A i B izlaz na Risiveru, onda je možda lakše žice za SUB vezati na B izlaz nego na zvučničke terminale.

Bilo koji kabal u dve boje, licnati zbog fleksibilnosti (može i solid core ali to su krute žice i nezgodne za polaganje). Mogu i pojedinačne žice pa ih uvrneš lagano, presek 1,5mm2. Nemoj uzimati baš tanke žice, čisto mehanički da bude jače, da se ne otkine slučajno.

Fazu probaš dugmence ovako i onako, ono gde se glasnije čuje bas je ispravno. Frekvenciju i jačinu, poigraj se kao i sa smeštajem ako imaš mogućnosti da SUB šetaš po sobi.

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zender said:

Kontam u leve Input dovodim signal sa risivira posto je ovo aktivni vufer, ali cemu sluzi ovo THRU ?

Те две дупе чинчева су паралено повезане изнутра. У било који да се прикључиш свираће,

Link to comment
Share on other sites

Nixie je legenda za svaki slucaj pise objasnjenje za potpunog dumba :D Ako bolje od viska glava ne boli.

Imam vec kvalitetnije kablove, povezao sam kako si rekao i mogu reci da ovo cudo moze pola kuce da trese kako je jako, u pojedinim pesmama i nekim delovima istih se desavaju neke neverovatno iritirajuce frekfence, tako da ovo mora malo da se podesi sta i kako. U principu kada udari jedna frekfenca tresu se prozori kada udari druga trese se sudopera :) 

Faza koliko ja mogu da zapazim sta god bila nema nikakvog efekta isto je i sa utisnutim dugmetom i kada nije utisnuto.

Znaci u sustini ja sada vezujem dva satelita po zelji na A terminale direktno i subasu na B terminale i to tako jedino moze da radi kod mene ?

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, zender said:

Imam vec kvalitetnije kablove, povezao sam kako si rekao i mogu reci da ovo cudo moze pola kuce da trese kako je jako, u pojedinim pesmama i nekim delovima istih se desavaju neke neverovatno iritirajuce frekfence, tako da ovo mora malo da se podesi sta i kako. U principu kada udari jedna frekfenca tresu se prozori kada udari druga trese se sudopera :) 

To su pikovi sobnih modova koji idu 10-15dB-a. Da bi ih sredio, mora da upotrebis neki DSP ili PEQ. Naravno, pre svega merenje, da vidis gde su.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zender said:

Nixie je legenda za svaki slucaj pise objasnjenje za potpunog dumba :D Ako bolje od viska glava ne boli.

Pa ti si napisao da ti ništa nije jasno, izvini molim te nije bilo namerno. :D

To za fazu mi je malo čudno, imam SUB trenutno za igranje, i kad stavim fazu 0° skoro se ne čuje bas a na 180° se baš jako čuje. Probaj neku dugu poziciju, možda se malo smanje te rezonancije. Mislim da si preterao sa basom, to treba dodati umereno, da bude prijatno. Isprobavaj šta je optimalno.

Sateliti na A SUB na B tako je dobro, i potpuno isto bi bilo da si vezao SUB na terminale zvučnika.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, damic said:

To su pikovi sobnih modova koji idu 10-15dB-a. Da bi ih sredio, mora da upotrebis neki DSP ili PEQ. Naravno, pre svega merenje, da vidis gde su.

A jel se to meri sa erudijumom 36 eksplozivnim svemirskim modulatorom ? :blink:

Sale bez nemam pojma ni sta si mi rekao ni kako se to meri, moj LVL je amateur iz liste beginner, amateur, regular, professional, top... pa ti vidi sada na kojim sam ti ja granama :D

 

7 hours ago, Nixie said:

Pa ti si napisao da ti ništa nije jasno, izvini molim te nije bilo namerno. :D

To za fazu mi je malo čudno, imam SUB trenutno za igranje, i kad stavim fazu 0° skoro se ne čuje bas a na 180° se baš jako čuje. Probaj neku dugu poziciju, možda se malo smanje te rezonancije. Mislim da si preterao sa basom, to treba dodati umereno, da bude prijatno. Isprobavaj šta je optimalno.

Sateliti na A SUB na B tako je dobro, i potpuno isto bi bilo da si vezao SUB na terminale zvučnika.

Neka neka bolje opsirnije, leba ne jede. :grin:

Ljudi ovo jako lepo svira u kombinaciji sa nekim satelitima, kada sam probavao probavao sam bez satelita samo wufer i ono jesam malo vise odvrtao da vidim na sta to lici nije imalo veze sa mozgom, ali kada se jacina zvuka wufera ujednaci sa zvukom jacine satelita ovo svira bas lepo u kombinaciji prijatno sam iznenadjen, ovo cudo ima skoro 13 kg.

Sto se tice te faze i dalje ne primecujem neku razliku.

Da pitam vec kada smo tu, posto nisam do sada imao prilike, ali ako budem imao prilike da povezujem nekada na ovaj risiver neki 5.1 sistem to bi onda trebalo da izgleda ovako ?

Gywgs2x.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da imaš izlaz iz pretpojačala za SUB, trebalo bi da je taj RCA označen sa Pre out Mono. To probaj RCA kablom da odvedeš na SUB, na bilo koji od RCA ulaza R ili L sve jedno, naravno prvo isključi ovaj dovod sa zvučnika. Ostalo si dobro povezao.

Postoji i druga opcija ako to slučajno ne radi. Na Pre Out-Main In izvadiš kratkospojnike, napraviš RCA kablove sa dva kraka kao Y račvu, sa svakog kanala jedan kraći vratiš na pojačalo (Main In), drugi duži odvedeš na SUB RCA konektor L + R.

Trebalo bi da bude bolji kvalitet zvuka SUB-a kad signal dovedeš sa pretpojačala nego sa izlaznog pojačala.

Link to comment
Share on other sites

Bas, bas sam zadovoljan sa ovim cudom lepo radi, pogotovo sto je meni crkla zvucna u racunaru pa sam sada trenutno preko one suguse na usb od tipa 400 din :(

Ne znam to iskreno, znam samo da su ljudi ovo gledali i da su se slozili da ovaj risiver nema pravi sub izlaz, tako da kontam da mi je bolje da nista ne petljam pogotovo sto nisam dovoljno strucan i da ovamo povezem kao covek sto bi se reklo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...