Jump to content


DSD DAC u Beogradu


Pirke

Recommended Posts

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fikusov  DSD Lampizator bio i u Nišu.

Proban na 4 sistema i pred velikim brojem Niških HiFista.

Svirao i pod  Windowsom i na AP Linuxu pa čak i na Daphile-u. Terali smo ga  da svira i DSD fajlove  i flacove pa čak i CD medijume. Pod Daphileom je svirao na mašini bez ičega. Ni tastature, ni miša , ni ekrana, ni ventilatora ni hard diskova, totalno bešumna mašina koja usto troši samo desetak Watti.

cx0.jpginsideS.jpg

Meni se lično Lampizator vrlo svidja. Svira to vrlo čisto, muzikalno, vazdušasto i sa odličnim timbarom  ( što ja mnogo cenim i dajem prednost nad pozicioniranjem u prostoru). Malo mi je pravio problem bas ali je sve rešeno promenom kablova i pozicioniranjem. ( Srebrni mu nisu odgovarali) :-o

Svaka preporuka  za ovakav DAC.:thumbsup2 Možda je streaming DSD fajlova( ili konvertovanih u DSD) budućnost reprodukcije.

U svakom slučaju ću dati šansu ovom konceptu pa će verovatno pasti neki švajseraj. Amanero pa LPF i lampe za DSD fajlove a neki drugi DAC za flacove. A možda i  sve upsamplujem na DSD pa na Amanero i LPF.

 

Koristim priliku da se zahvalim Raši što je posudio Lampizator da ga i mi Nišlije čujemo.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10.1.2016. at 14:20, gvlada said:

Ima li slika zadnje strane dsd dac kao i unutrašnjosti?

Euphoria ima samo strujni ulaz, usb ulaz i rca izlaz. Prilicno prazna povrsina od pozadi ...

Evo je slika modela Amber - taj model je u istoj kutiji i ima dva ulaza ...

Napravicu fotografiju ovog primerka.

AMBER REAR-filtered.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 24.1.2016. at 23:07, siroma said:

Fikusov  DSD Lampizator bio i u Nišu.

Proban na 4 sistema i pred velikim brojem Niških HiFista.

Svirao i pod  Windowsom i na AP Linuxu pa čak i na Daphile-u. Terali smo ga  da svira i DSD fajlove  i flacove pa čak i CD medijume. Pod Daphileom je svirao na mašini bez ičega. Ni tastature, ni miša , ni ekrana, ni ventilatora ni hard diskova, totalno bešumna mašina koja usto troši samo desetak Watti.

cx0.jpginsideS.jpg

Meni se lično Lampizator vrlo svidja. Svira to vrlo čisto, muzikalno, vazdušasto i sa odličnim timbarom  ( što ja mnogo cenim i dajem prednost nad pozicioniranjem u prostoru). Malo mi je pravio problem bas ali je sve rešeno promenom kablova i pozicioniranjem. ( Srebrni mu nisu odgovarali) :-o

Svaka preporuka  za ovakav DAC.:thumbsup2 Možda je streaming DSD fajlova( ili konvertovanih u DSD) budućnost reprodukcije.

U svakom slučaju ću dati šansu ovom konceptu pa će verovatno pasti neki švajseraj. Amanero pa LPF i lampe za DSD fajlove a neki drugi DAC za flacove. A možda i  sve upsamplujem na DSD pa na Amanero i LPF.

Koristim priliku da se zahvalim Raši što je posudio Lampizator da ga i mi Nišlije čujemo.

 Neje si Nish tako daleko od Beograd i od srce! Moje je zadovoljstvo da je neko imao strpljenja da se bori sa softverima i namestanjem drajvera!

Dosta tu ima da se radi i "rasciscava" pre nego se dostigne plug and play! Jutros nece da radi ni jriver ni foobar a nisam ga taknuo preko noci! Posle provere ustanovim da sam juce iskljucio eksterni hard disk sa usb ulaza 1.0 a jutros ga ukljucio na usb ulaz 2.0! Dobio sam vredan savet da ne koristim eksterni usb ulaz nego da probranu muziku pustam direktno sa hard diska! Sad idemo da probamo ...

Link to comment
Share on other sites

Meni je USB 3.0 hard Disk  koji ste mi poslali sa semplovima pravio probleme i sa sistemom ( čak i na računarima na kojima nije bio priključen DAC) a i sa softverom. Očigledno USB 3.0 ume da pobrljavi sistem.

Morao sam da kopiram muziku na drugi disk i da tako probavam Lampizator..

Generalno muzika treba da bude na internom HDDu ili na mrežnom nikako na USB hard disku.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, observer said:

Koristim kućište sa slike, u njemu je WD Red 2TB povezan na laptop preko eSATA, plejer je JRiver. Nikad nikakav problem sa puštanjem muzike. Postoje i USB 3.0 i Thunderbolt varijante.

i310-sb2_256_detail.gif.jpg.7eb8b841015f

+1 Samsung D3 Station USB 3.0 2TB na PC (Win 8.1) USB 3.0 sve radi savršeno ...

 

Sam3d.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, observer said:

Koristim kućište sa slike, u njemu je WD Red 2TB povezan na laptop preko eSATA, plejer je JRiver. Nikad nikakav problem sa puštanjem muzike. Postoje i USB 3.0 i Thunderbolt varijante.

Kupio sam WE ali Elements od 2TB u Palmoticevoj. Mozda je to neki "elementarni" model? :P

Danas se sakuplja ekipa pa idemo iz pocerka, korak po korak dok ne nadjemo kvaku

Dosadasnje iskustvo je da sva namestanja bila od strane ljudi koji nisu novajlije!

 

Link to comment
Share on other sites

Čitajući temu nisam uspeo da saznam cenu uređaja. Mislim da je bitno da se zna cena. Stiče se još jedan utisak, posebno u komentarima gospodina iz Niša da nešto štuca oko podešavanja. To nije dobro. Da li stvarno postoje problemi oko implementacije uređaja u ostatak sistema ili su sami operateri nepotrebno komplikovali. Molim Vas da se ne uvredite na prethodnu konstataciju. Navedeno je da je sistem u Nišu isproban na četri sistema. dobro bi bilo da znamo na kojim.

Moje iskustvo je da sem usb kabla ili usb na SPDIF konvertora ništa ne može biti priključeno na PC tj. laptop. Muzika se skladišti strogo na HD-u računara a neophodan je plejer koji će sve izabrane numere, tj. kompletnu listu prebaciti u memoriju računara. Potrebno je imati štoviše memorije, 8Gb nije dovoljno, posebno za dela klasične muzike.

Daphile je pristojnog kvaliteta. Foobar je po mom subjektivnom mišljenu čujno bolji. JRiver neću  da komentarišem. Jedini plejer koji može da zadovolji viske standarde je JPlay. On zahteva strpljenje, i fino podešavanje  u zavisnosti od DAC-a.. Na kraju daje vrhunske rezultate.

Lampizator nisam čuo a želeo bih. Nije dobro što se naglašava da je DSD Dac, stiče se utisak da ostale formate dekodira pro forme. Dobro bi bilo da se iznesu iskustva ako se isti uporedio sa nekim DAC-om istog cenovnog ranga.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam odakle ovakav utisak. Bilo je malo posla a ne problema oko podešavanja. Drajveri najpre nisu proradili a kasnije ni podešavanja Foobara. Za razliku od Foobara Jriver je odmah proradio bez problema.  To govorim za native DSD fajlove. Konvertovanje flacova u DSD nam nije uspelo iz prve pa smo  slušali  samo DSD da bi što više vremena  posvetili Lampuceri a ne podešavanju.

Na drugoj seansi je proradilo i on the fly konvertovanje flacova tako da daljih problema nije bilo.

Jel  to nepotrebno komplikovanje operatera?


Pisano je koji su to sistemi

1 Octave V40  Proac

a.thumb.jpg.e7deb01cd3e1247ea0c5955e63cdb.thumb.jpg.30a2b2feb40d0f8c49a0f043612b

2 Krell Dynaudio

DSC00929.thumb.JPG.29707d537f632875e73bf

3 First One v1.2 od  Andreja Laknera Kef XQ40  komp i7 NUC

Kefovi.thumb.jpg.73c33f8ef25333ca86696c5

4 KT90 HH Scott Pro 100

56a928a6d30cc_scottpro.thumb.jpg.8c6ab6b

Apropo 8 GB RAMa

Meni je  to preterivanje. Comp treba samo da po[alje bit perfect stream na USB. Sigurno mu ne treba 8GB i i7 procesor za to. Što sam i pokazao  priključivši thin client sa 512 RAMa

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, ciki said:

Muzika se skladišti strogo na HD-u računara a neophodan je plejer koji će sve izabrane numere, tj. kompletnu listu prebaciti u memoriju računara. Potrebno je imati štoviše memorije, 8Gb nije dovoljno, posebno za dela klasične muzik.

JRiver baferuje sledeću numeru na kraju prethodne i to traje dve do tri sekunde u zavisnosti od veličine fajla. Ne vidim razlog da se baferuje ceo album ili lista i čisto sumnjam da bilo koji plejer radi na taj način. Bilo bi to bespotrebno arčenje radne memorije.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, neskor said:

Ovaj DSD DAC pusta samo DSD fajlove , moze i ostale ali mora da se vrsi "on the fly" konverzija PCM-a u DSD na samom racunaru

Cena je oko 2K EUR

neskor, hvala Vam na odgovoru. Sada je razjašnjeno, radi se o DSD DAC-u. To neki mogu pogrešno  uzeti kao manu uređaja, moje mišljenje je da mu je to prednost. Bilo bi dobro uporediti predmetni DAC sa nekim istog cenovnog ranga. Korisno poređenje bi bilo sa Naim DAC-om. Lindberg Lyd ima fajlove DSD 128 i 352 kHz WAV, isti se mogu iskoristiti za poređenje , svaki bi reprodukovao pripadajući fajl.

     

large.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Kuršum said:

Nije mi ovo najjasnije, možete li reći na šta tačno mislite? 

Izvinite nisam se dobro izrazio. Mislio sam da kažem sledeće. Na laptopu sme da bude priključen samo USB kabl do DAC-a ili samo USB/SPDiF konvertor. Drugo, HD, miš, HDMI kabl ne. Bilo bi dobro priključiti  audioquest bubicu, još bolje dve takve

index.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, observer said:

JRiver baferuje sledeću numeru na kraju prethodne i to traje dve do tri sekunde u zavisnosti od veličine fajla. Ne vidim razlog da se baferuje ceo album ili lista i čisto sumnjam da bilo koji plejer radi na taj način. Bilo bi to bespotrebno arčenje radne memorije.

JRiver ne želim da komentarišem. Osnovni razlog za prebacivanje celog albuma je postizanje vrhunskog kvaliteta reprodukcije, na to sam mislio. Postoje plejeri koji to rade.To nije bespotrebno arčenje memorije ako je laptop posvećen muzici i služi kao vrhunski transport. Ako se radi o računaru koji obavlja i druge zadatke onda je to nešto drugo i  nije namenjen za Hi End.

Link to comment
Share on other sites

Siroma, hvala Vam na lepim fotografijama. Svi Hi Fi sistemi su vredni pažnje . Posebno bi izdvojio prvi, Octave i Proac, zajedno sa Linn gramofonom i izuzetno kvalitetnim Linn gramofonskim predpojačalom.

Odgovoriću Vam na postavljeno pitanje, molim Vas da me ne razumete pogrešno. Pokušaj  da se uređaj koristi za nešto za šta  projektant nije nameravao da se koristi jeste nepotrebno komplikovanje. Nema potrebe za on the fly konvertovanjem flacova. Radi se o DSD DAC-u, DSD fajlova ima dovoljno na raspolaganju svima  koji su zainteresovani.

Upotrebu JRiver-a ne želim da komentarišem.

Povodom korišćenja samo 8Gb rama, moje iskustvo mi govori da niste u pravu. Tema je postavljena u delu foruma Hi End,  diskutuje se o uređajima koji treba da ispune visoke zahteve. Danas telefoni poseduju tu i naravno veću količinu RAM memorije. Za korišćenje računara kao vrhunskog transporta potrebno je,  pored drugih elemenata, 16 Gb i i7.  Ako je želja ta se pokaže da nešto radi i sa minimumom potrebnih resursa to je već nešto drugo. Naravno ostaje otvoreno pitanje kakav kvalitet reprodukcije se dobija takvim pristupoom.

Link to comment
Share on other sites

Tacno. Ovo je DSD dac i mi smo se skoncentrisali na reprodukciju DSD fajlova.

To je lepo radio i Thin client pod daphileom a i HP DX550 pod AP Linuxom.

Ako te interesuje možeš da napraviš test PCa kao izvora. Isti setup, isti DAC a različiti kompovi.

Meni lično je nerazumno stravljati veoma jak procesor i ogromnu memoriju za tako banalan zadatak kao što je slanje stringa na USB port.

Ajde da stavimo TB RAMa?

aeGMgqm_460s.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, siroma said:

Tacno. Ovo je DSD dac i mi smo se skoncentrisali na reprodukciju DSD fajlova.

To je lepo radio i Thin client pod daphileom a i HP DX550 pod AP Linuxom.

Ako te interesuje možeš da napraviš test PCa kao izvora. Isti setup, isti DAC a različiti kompovi.

Meni lično je nerazumno stravljati veoma jak procesor i ogromnu memoriju za tako banalan zadatak kao što je slanje stringa na USB port.

Ajde da stavimo TB RAMa?

aeGMgqm_460s.jpg

 

Došli smo do poente. Slanje, kako ga vi nazivate stringa, na USB port nije banalan zadatak ako se žele vrhunski rezultati. Mislim da nema potrebe za TB RAM-a. Potreban je vrhunski plejer, potrebna je optimizacija računara, potrebno je unaprediti pristup rešavanju zadatka.

Link to comment
Share on other sites

@ciki

  Priupitas distributera za kucni demo i eto prilike za poredjenje. Demo kome sam ja prisustvovao bas i nije bio za hiperlative. Verujem da je glavi krivac za taj utisak - transport. Upotrebljen je lap-top racunar, verovatno cak i ne optimizovan za audio a plejer je bio JRiver. Po meni, jedan od losijih plejera. Da, daje lepe slike albuma ako se to racuna u kvalitet.

  Nekih mozda tri nedelje kasnije imao sam priliku da cujem sjajan analogni sistem i sta reci... Doduse, radi se o vrlo, vrlo jakom sistemu, Kuzma & Benz & Bajadere & Ormari & Drugari... :)

  Strimovanje DSD jeste banalan zadatak i slicno je strimovanju nekog video materijala - nema nikakve obrade signala. Ne moze se regulisati cak ni glasnoca, sve je na eksternim uredjajima. Sto bi rekli, obavezno je predpojacalo u sistemu tj. jos jedna obavezna karika na putu signala. PCM-u se vec drugacije moze prici pa dizanjem na 32-bita dobiti i prostor za atenuaciju bez gubitaka, time i izbacivanju jedne karike (plus kablovi, konektori i ostale pratece 'smetalice' na putu signala)

  Negde u drugoj temi sam pomenuo da je Korg vec izbacio i softver za strimovanje DSD preko interneta - PrimeSeat. Ima i nekoliko besplatnih tj. 'on demand' snimaka (klasika uglavnom) koji jako lepo zvuce. Kako se DSD bude umnozavao, bice i veceg izbora muzike za slusanje. Trenutna ponuda (original DSD materijala) mi bas ne deluje uporediva sa kolicinom LP ili CD izdanja.

  Reprodukciju DSD-a uradice svaki D/A konvertor sa recimo Sabre9018 te citava gama novijih chip-ova. Ili sto kaze Fikus, "...Prikaci slusalice direktno na USB izlaz i dobices analogni signal. Sa distozijama ali razgovetno - muziku..."

  Amanero USB/I2S prijemnik poznajem(o) vec godinama unazad. U grupnim nabavkama je kostao e45 + postarina i imao je 'pocetnicke bubice'. Koliko je to ispeglano danas, nisam ispratio. Poslednju info koju sam procitao bila je od strane g. Larry Ho-a, poznatog konstruktora iz firme Light Harmonic ("Da Vinci", "Da Vinci MKII" DAC) jer ga je ispitivao kao kandidata za seriju konvertora finansiranih putem "Kickstarter" i "Indiegogo" pred-finasirajucih projekata. Amanero je odbacen zbog visoke kolicine smetnji / shuma / jitter-a vec na podrucju oko i iznad 96KHz (podrzava do 384KHz). Ovo je bilo cca 2 god unazad, pa da se ogradim oko novije iteracije istog uredjaja, mozda je sve reseno.

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Rupa na saksiji koju gura Fikus je No DAC.

DSD je PWM signal koji je više analogan nego digitalan per se. Konverzija se izvodi propuštanjem kroz LPF.

Malo ga još pojača ( 2-3 puta ne treba više) lampama i to je to. Usto koristi i kvalitetne i skupe kondove ( ako slike ne lažu)

Oduševljava jednostavnost. A to skoro uvek nužno povlači i ekseneltnost.

 

A USB to DSD I2S konvertera ima dosta na tržištu pored pomenutog Amanera. ( JLSound, kinezi, http://www.thewelltemperedcomputer.com/HW/USB_Interface.htm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...