Jump to content


Pomoc oko odabira (pojacalo, zvucnici)


Nenad Bukic

Recommended Posts

Dobar dan svima, 

nov sam clan na forumu, pa vas molim da mi ne zamerite ukoliko negde nesto pogresim :) 

Imam jedan problem vec duzi vremenski period i nikako da ga resim. Prvo sam imao JVC ax-v8 pojacalo, kutije podnostojece CAT mbc 313. Pojacalo je uspevalo do nekih 55% da tera zvucnike, posle toga uzalud pojacavanje, nije dobijalo na jacini zvuka ali nije ni krcalo iz zvucnika. Promenio sam pojacalo, sada je Philips fa-931. Pojacalo mislim da ima dovoljno snage, medjutim sada kada pojacam preko nekih 75% zvucnici kao da se guse, bass pocinje da bruji, jednostavno nije to taj zvuk kakav zelim. 

Oprema mi treba za kucne uslove, prostorija oko 50m2, zeleo bih dobar i jak bass. Ne treba mi za kafice, zuke i ostalo. Kadkad se okupi drustvo kod mene pa u te svrhe. Pojacalo dobija zvuk od kompa i po nekad sa totalovog resivera.

Posto sam generalno laik i novajlija u tim vodama, ne umem bas da uklopim pojacalo i zvucnike, zamolio bih vas za predlog koju od te dve komponente da zamenim?

Budzet moze da ide do nekih 150e (za slucaj da moraju oba da se menjaju) u najboljem slucaju, znate situaciju i sami :) .

Nadam se da nisam bio previse opsiran, prihvaticu svaku sugestiju, predlog i sl.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

    Dobro dosao !                                                                                                                                                                                                                                                                   Meni i taj Philips kao i JVC deluju mrsavo za te kutije a ne mogu da nadjem podatke za Philipsa.Slusam muziku u sobi od 40-ak kvm .Jos nisam navrnuo pot preko 10 h ( po tvom je to oko 1/3 ).To je kad me pogodi pesma :D a u vecini slucajeva pot je na 9 h.Pojacalo je 2 x 85 w a gura kompresione kutije ,bas od 12 ".Sto i sam uvek govorim "snage nikad dosta" ali moj Onkyo ima sasvim dovoljno snage.Mozes li da pozajmis od nekog neko drugo pojacalo ( jace ) pa da probas sa njim ? Koliko je jak taj Philips ?

     p.s.

  Obicaj je da odes u podforum za nove clanove i da napises par reci o sebi. :wave2

Link to comment
Share on other sites

'Ajde ti to što si gledao linkuj ovde, pa da vidimo. Lakše će tako ići. Nije lako 50 kv napuniti zvukom, a da još bude kvalitetno i da košta 60€. Ali, mislim da bi malo podizanje budžeta moglo da načini rabotu solidnom. 

 

p.s. u potrazi bi bila korisna informacija odakle si.

Edited by Kuršum
Link to comment
Share on other sites

50m je velik prostor koji nije lako napuniti dobrim zvukom, sa dosta basa.Za to ti trebaju dobri zvucnici,a potom i dobar amp je za tako nesto dosta skroman.Bolje potrosi sve pare na zvucnike,gledaj da su sto efikasniji pa nek rade i sa postojećim ampom do neke bolje prilike.Iovako od njega najmanje zavisi zvuk,narocito ako su zvucnici laki za pogon.Neki aktivni sub bi ti mozda dobro dosao...50m2 je zestok zalogaj.

Link to comment
Share on other sites

Za te novce, a da može da odgovori potrebama sobe i da bude dobar zvuk, ja bih najpre neki Heco, Magnat, Quadral....nešto iz te serije. Canton je takođe, skoro poslovično, dobra kupovina za male pare, ali mislim da takav kakav tvom prostoru treba košta više. E sad, dodatno nam mrsi konce što ti je pojačalo minimalno 8 oma. Svi ovi Nemci koje pominjasmo, a da mogu da se iole izbore sa takvom sobom su uglavnom na 4 oma, te bi se Philips mučio.

Takođe treba da razmisliš o tome koliko ćeš uopšte moći brzo da prodaš te zvučnike, pa i pojačalo.

Edited by Kuršum
Link to comment
Share on other sites

Minimum je 6oma. Tako barem pise na njemu, prikacicu sliku. Prostor je manji, okvirno sam naveo u startu 50 kvadrata, mozda ima nesto malo vise od 30m2. Izvinjavam se. Ako neko vidi problem u povezivanju, moze i to da mi sugerise kako bi bolje odradio :)

https://www.kupujemprodajem.com/Onkyo-SC-380-2-x-100-W--25743506-oglas.htm?filter_id=

https://www.kupujemprodajem.com/Magnat-Sonobull-B-2-x-120-W--26112992-oglas.htm?filter_id=

https://www.kupujemprodajem.com/Zvucnici-Philips-FB291-26290482-oglas.htm?filter_id=

Mada mi sve ovo deluje prilicno slabo, sta znam. Kutije bi trebalo moje da su dosta jake, ali sto to ne funkcionise kako treba nije mi jasno.

DSCN2002.JPG

Link to comment
Share on other sites

Minimum je 6oma. Tako barem pise na njemu, prikacicu sliku. Prostor je manji, okvirno sam naveo u startu 50 kvadrata, mozda ima nesto malo vise od 30m2. Izvinjavam se. Ako neko vidi problem u povezivanju, moze i to da mi sugerise kako bi bolje odradio :)

https://www.kupujemprodajem.com/Onkyo-SC-380-2-x-100-W--25743506-oglas.htm?filter_id=

https://www.kupujemprodajem.com/Magnat-Sonobull-B-2-x-120-W--26112992-oglas.htm?filter_id=

https://www.kupujemprodajem.com/Zvucnici-Philips-FB291-26290482-oglas.htm?filter_id=

Mada mi sve ovo deluje prilicno slabo, sta znam. Kutije bi trebalo moje da su dosta jake, ali sto to ne funkcionise kako treba nije mi jasno.

DSCN2002.JPG

Kako si bre to povezao? Desni zvučnik na A izlaz, a levi na B, cccccc. Vraćaj te žice od levog gore i na pojačalu selektuj izlaz A.

p.s. pardon, gledao sam na netu sliku, pa nisam dobro video, 6 oma je.

p.p.s. ako je soba nešto više od 30kv, onda to značajno menja stvar i olakšava izbor, nije ni 30 malo, ali je 50 veliko.

Edited by Kuršum
Link to comment
Share on other sites

Znaci oba zvucnika na A izlaz i tako da teram? Aj uzmite u obzir onda da je soba 30m2, jer su to u stvari dve prostorije spojene u dnevni boravak. Plz neka preporuka za zvucnike i do 100e max pa cu nesto izmisliti vec, samo vas molim za misljenje sta bi najbolje radilo na ovom pojacalu. Naravno da je budzet bitan (budjav u mom slucaju) ali kad dobijem konkretnu preporuku to ce mi mnogo znaciti.

Hvala na dosadasnjim odgovorima.

Link to comment
Share on other sites

.............. 

Oprema mi treba za kucne uslove, prostorija oko 50m2, zeleo bih dobar i jak bass. ..........

Ako si pocetnik, kako kazes, treba da budes svestan da je 50m2 OGROMAN postor. Klasicne hifi kutije tu nemogu nista. Nesto bolji efekat bi postigao sa PA zvucnicima, dakle osetljivost preko 95dB, velicina basa bar 15 inca.

 

Dobar jak i ravnomeran bas, jedino je moguce postici sistemom sa vise subvufera o cemu ti na ovom forumu malo ko moze nesto reci, za vise info, baci na google, multi subwoofer systems pa ces da shvatis problematiku. Star je novijeg datuma, na nasim sajtovima o tome nema nista ali ima na stranim.

 

Budzet ti je isuvise mali da bi mogao da dobijes neki znacajni pomak u basu, ipak je potrebno nekoliko puta vise novca. Moj savet je da skupljas pare i docnije to resis radikalnije.

 

Informacije i orijentacije radi, radi moj prijatelj ima toliku sobu sa 4 aktivna subvufera, dva su 15-incni a druga dva su dvanaestice, bas je da se smrznes. Ali, to i kosta.

 

Link to comment
Share on other sites

već je pokretac napisao da je prostor oko 30m2,sto znacajno menja stvari.Cudnovato kako cesto ljudi nemaju predstavu o velicini prostora, srecem to skoro svaki dan.Tako da su postovi na temu velikog prostora pod "dzaba ste krecili", jako menja stvar, u toliki prostor se mogu smestiti i dobri standmount.

Link to comment
Share on other sites

Ako bi migao da se napneš još malo, sa ovima bi završio posao za duže vreme:

http://www.kupujemprodajem.com/Canton-Karat-40-extra-stanje-26441133-oglas.htm?filter_id=

Naravno uz uslov da prodavac spusti cenu na normalnu. Napolju se mogu naći za 100e, a ne sećam se koliko su se ovde prodavale. Ipak mislim da je 140 plafon. Mada sviraju opasno.

 

Ako ne možeš, ondah bi probao sa ovim:

http://www.kupujemprodajem.com/Canton-carat-30-26400845-oglas.htm?filter_id=

 

Ima još jedan par istih za koje prodavac traži 140€, tako da mislim a je ovo povoljno.

Ipak, za tvoje uslovi bi bilo idealno kad bi mogao da se pogodiš za one sa prvog linka.

 

Onda bi videli da li u perspektivi juriti i drugo pojačalo, ja mislim da bi bilo dobro, ali nije hitno.

 

 

Edited by Kuršum
Link to comment
Share on other sites

Ne bi ako ne odvrćeš previše. A i pojačalo ćeš promeniti uskoro. :)

Važno je da kreneš od dobrih zvučnika. Zato bi se ja na tvom mestu pružio za Karat 40, naravno pod uslovom da spusti cenu.

A kako svira sad to kad si vratio oba zvučnika na A izlaz?

Edited by Kuršum
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...