Jump to content


Visaton AL170_B80


destimulacija

Recommended Posts

Коришћени Ñу драјвери на линковима..

http://www.visaton.com/en/high_end/tiefton/al170_8.html

http://www.visaton.com/en/high_end/breitband/b80_8.html

Мало играња у Ñимулацији..

post-33117-0-15921800-1442334697_thumb.j

Ð‘Ð°Ñ Ñ˜Ðµ у запремини 35 литара, баÑрефлекÑ, широкопојаÑни у заÑебној компреÑији од 5 литара..

Скретница, претходне провере наравно код ВладЦа..

post-33117-0-74235100-1442334815_thumb.j

Мерење у Ñоби..

post-33117-0-41805500-1442334855_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Малецка корекција Ñкретнице.. мало Ñлушања и евентуално још нека Ñитна преправка..

Потрудио Ñам Ñе и Мајди Ñнимио оба звучника Ñа позиције Ñлушања у фотељи, поÑебно леви и деÑни.. трећи Ñнимак је Ñа позиције где Ñеде гоÑти, очигледно Ñам Ñеби боље угодио..

post-33117-0-33947100-1442561896_thumb.j

post-33117-0-39969400-1442561900_thumb.j

post-33117-0-79035100-1442561906_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim upravo suprotno, treci grafik bi trebao bolje da zvuci. Na prva dva visoki su prejaki, ako govorimo o merenju sa pozicije slusanja.

 

Generalno, treci odziv je najbolji, po mom iskustvu tako bi i trebao da izgleda, blago opadajuci prema visokim. Doduse, fale ti skoro cele prve dve octave, ali za tako mali drajver je vise nego dobro. Koid mene je odziv prilicno slican trecem grafiku samo sto se tvoj peak sa 70-75Hz kod mene nalazi na 28Hz.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim upravo suprotno, treci grafik bi trebao bolje da zvuci. Na prva dva visoki su prejaki, ako govorimo o merenju sa pozicije slusanja.

 

Generalno, treci odziv je najbolji, po mom iskustvu tako bi i trebao da izgleda, blago opadajuci prema visokim. Doduse, fale ti skoro cele prve dve octave, ali za tako mali drajver je vise nego dobro. Koid mene je odziv prilicno slican trecem grafiku samo sto se tvoj peak sa 70-75Hz kod mene nalazi na 28Hz.

 

Леви и деÑни мерени Ñу Ñа позиције где их ја Ñлушам у фотељи, али Ñваки звучник у оÑи.. реално Ñу петнаеÑтак Ñтепени изван тако да је то Ñлично оном трећем Ñнимку, који је Ñа позиције на каучу где поÑеднем гоÑте..

 

И даље не објављујете ваша мерења, нити дајете неки линк ка њима..

Link to comment
Share on other sites

Промена ожичења донела је драматичну промену..

Све време чуо Ñам неки Ð³Ð»Ð°Ñ Ñƒ глави који ми је говорио: Ñтави два квадрата на Ð±Ð°Ñ Ð¸ квадрат на широкопојаÑни, нека буде бакарна лицна, неће моћи другачије..

 

Ðаравно, глаÑове у глави не Ñлушам још од времена када Ñу ме натерали да упишем факултет и комплетно уништили, мада они и даље непрекидно покушавају..

 

ПоÑегао Ñам за крајње тривијалним решењем, отпорником.. знам, код Ñваког правог аудиофила ова реч тера на мукугађењеиповраћање, те доводи до тешких питања и дилема: шта ће Ñе деÑити Ñа фазом, шта ће бити Ñа одзивом, да ли ће Ñе нешто покварити у звуку.. док модерна наука не одгонетне Ñве ове миÑтерије, ја ћу Ñе и даље правити луд и кориÑтити их и где треба и где не треба..

 

Коначни Ñнимци..

ДеÑан па леви звучник у оÑи на метар, потом оба на меÑту Ñлушања, на крају Ñкретница..

post-33117-0-19206700-1442581137_thumb.j

post-33117-0-72008900-1442581145_thumb.j

post-33117-0-34939300-1442581154_thumb.j

post-33117-0-69841300-1442581168_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

..............

И даље не објављујете ваша мерења, нити дајете неки линк ка њима..

 

Ima par razloga. Prvi, otkad sam instalirao Win 8, forum mi onemogucava da postujem grafike, problem je softwerske prirode (moj pc).

 

Drugi razlog, pre desetak godina, krenuo sam drugacijom rutom. Aktivni sistem, ful riboni-dipoli, primena digitalne skretnice-dsp, kasnije sam ukljucio vise subwoofer-a sto je takodje novija stvar u ovom hobiju. Ljudi, sa ovog foruma koji imaju nesto slicno, ima svega nekoliko, a i oni manje vise zaziru od digitalnih dsp-xo.

 

Dalje, primenjujem sobnu krivu (house curve, room curve, target curve su kljucne reci za google) za koju se moze reci da predstavlja Holy Grail dobrog zvuka. Sobna kriva je u hajfaju aktivirana pre nekoliko godina, iako je prvi put publikovana jos 1974 od Bruel & Kjaer. Ukratko, oblik freq. krive na mestu slusanja treba da ima, ne ravan, vec lagano opadajuci oblik. Razlika nivoa 20Hz I 20KHz po B & K iznosi 5-6dB.

 

http://www.bksv.com/doc/17-197.pdf

 

Novija iskustva pokazuju da ta razlika treba da bude mnogo veca. Kod mene, zavisno od setinga, razlika dubokih i visokih varira izmedju 15 i 18 dB. Situacija sa srednjim i visokim je relativno jednostavna. Najveca igranka je sa niskim freq do 200Hz.gde soba cini cuda. Ljudi najcesce u tom opsegu i nemaju mnogo sta da reprodukuju, napr., ovaj tvoj zvucnik koji pada od 70-75Hz. Nesto manje od dve prve oktave, jednostavno nema. Inace, sa samo 2 glavna zvucnika, nemoguce je imati dobar ravnomeran bas u sobi.

 

I, sta sad? Da postujem grafik na kome je odziv na 28Hz u plusu 10dB a na 18-20KHz u minusu 5dB? Mozes da zamislis reakciju, WTF, sta je bre ovo i slicno. Da posle ubedjujem vecinu, kako se odziv na mestu slusanja razlikuje od merenja na 1m ili gluvoj sobi, da postoji room gain, da visoki drasticno opadaju sa rastojanjem, da ravan freq opseg na mestu slusanja zvuci lose, da je dobra reprodukcija dubokih tonova nemoguca bez vise subwoofer-a, itd itd? Nadam se da razumes.

Link to comment
Share on other sites

Inace, sa samo 2 glavna zvucnika, nemoguce je imati dobar ravnomeran bas u sobi.

 

Треба да поÑтоји тамо где Ñе Ñлуша, као уоÑталом и оÑтатак Ñпектра..

Врло је могуће Ñа два звучника имати одличан баÑ, али Ñве завиÑи и од Ñобе и од звучника.. уоÑталом рекоÑте да ви ни Ñа шеÑÑ‚ ниÑте били задовољни..

 

Хајте мало више о ÑиÑтему, поÑтајем знатижељан..

Link to comment
Share on other sites

To je super clanak iz B&K bas dobro sto si postavio :)

secam se kada sam to prvi put citao veoma mi je bilo zanimljiv upitnik za test subjekte.

A i generalno nacini mernja i dobijeni rezultati. Nasao sam neke grafikone, mislim da su americki, stari, I to je ono sto su preporucivali zaposleni iz muzicke produkcije...

post-10679-0-15429500-1442775923_thumb.j

post-10679-0-03663200-1442775939_thumb.j

post-10679-0-29642100-1442775949_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Majda, da, to je otprilike to, sa posta br.10. Ima gomila grafika na netu, treba samo malo potraziti, staviti one kljucne reci sa mog prethodnog posta.

 

Ceo vikend sam sa kumom proveo kod drugara, menjali smo mu MRT (midrange twitter ribbon) duzine 26 incha na njegovim Apogee Stage. Ja sam bio zaduzen za mehaniku a kum za lemljenje, ima neka fora, svaki lem mora biti uradjen u vremenu ispod 3 sekunde (24 lemna mesta), u suprotnom, dolazi do ostecenja ribona.

 

Inace, drugar je bio prvi put kod mene prosle godine i kad je cuo sistem sa vise subova totalno odlepio. U ovih godinu dana je neverovatno napredovao i sada ima sistem jako slican mom (4 way, 4 suba, glavni zvucnik - Apogee stage, gore od 7Khz ima plus Raal 140-15D. Naravno i zvuk je gotovo identican. Kod njega je cak i bolji jer ima kvalitetnije skretnice-dsp, 2 komada Dynacord DSP 600, koje su transparentne koliko i moje, ali imaju jos bolju dinamiku i vise features vezanih za dsp. Nije ni cudo, 15-ak godina su izasle posle mojih EV Dx34a ali i kostaju dosta. Dok ja od subova imam 4 desetke i jednu 12-ticu (sve pasivni), on ima dve 15-ice i dve 12-ice, sve aktivni. Kako receno, glavni zvucnici su isti  kao moji, a gore od 7KHz ima jos Raal-a sto je stvarno overkill. Kod mene je opet, sama soba mnogo bolja, ima neobican oblik satora, tako da su samo 2 bocna zida paralelna, sto takodje mnogo znaci. Njegov sistem zbog snaznijih i vecih subova proizvodi jaci spl.

 

Verujem da i ti imas instaliran REW kao destimulacija, pa pogledajte ove njegove grafike koje mi je sinoc poslao, prikazuju odziv sa starim i novim ribonima (Beatgoeson, ako slucajno citas ovaj post otvori i uporedi sa tvojim :)). Novi daju ravnomerniji odziv, potrebno je bar 80-100 sati da legnu. Kod mene je bogami svojevremeno trebalo dobra tri meseca da se usviraju. Ucitavanje mdat fajla traje malo duze.

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/5627213/new%20and%20old.mdat

 

Posto nas dvojica redovno razmenjujemo iskustva i oblik krivi, kod mene je jako slicno samo sto mi je levi pik na 28Hz.

 

Preporucujem da pogledate odziv 15Hz do 200Hz, ali bez smoothinga pa uporedite sa svojim odzivom niskih tonova, takodje bez smoothinga. Verujem da ce te se iznenaditi. Mozete uporediti i sa bilo kojim vrhunskim zvucnicima, bez obzira na cenu kostanja, ali da je odziv niskih i kod njih prikazan bez smoothinga.

 

Napomena, peak na 50Hz i kineski zid  koji se na toj freq. vidi na waterfall-u (kao i manje zidice na mestima harmonika 100, 150, 200, 250Hz....), treba zanemariti, poticu od zvucne kartice ili lose filtracije u kompu.

Link to comment
Share on other sites

Verujem da i ti imas instaliran REW kao destimulacija, pa pogledajte ove njegove grafike koje mi je sinoc poslao, prikazuju odziv sa starim i novim ribonima..

 

Ðе миÑлите да је можда мало много баÑа..

Оба рибона имају неку грбу на 6-7-8.. биће да је то нешто до Ñкретнице, они Ñу обично доÑта равни..

post-33117-0-47108700-1442832452_thumb.j

Сада видим, ÑуÑрет Ñа рибоном је тек на 7 kHz, грба је онда ипак порекла главног звучника..

http://www.stereophile.com/content/apogee-stage-mini-grand-loudspeakers-1990-measurements#R8hfMcMKScQTxGBH.97

Link to comment
Share on other sites

Ðе миÑлите да је можда мало много баÑа..

..........

 

Ne,  sto se ima nizi odziv bas tonova to on mora biti veci u gainu, gledano prema niskim feq. Obicno kod malo manjih sistema, postavlja se neka granica od 30Hz od koje bi odziv na nize trebao da ide bar horizontalno prema levo. Kod vecih sistema, ladno se ide na odziv do 10-15Hz, sto sigurno ima stravican osecaj kod gledanja filmova. Naravno, za tako niske odzive potrebna je ogromna snaga, sto za klasicne pasivne kutije ma koliko bile velike predstavlja nepremostivu prepreku. Prosecne kutije na nasim prostorima obicno pocnu da padaju sa recimo 70-80Hz pa ljudi ni neznaju sta su prve dve oktave. U sedmom postu sam upravo i predvideo takvu reakciju na ovakve grafike.

 

Ako bi bio ljubazan, posto ja ne mogu, da postujes sa ovog mdat-a, odziv od 20Hz do 200Hz ali bez smoothinga da bi se videlo kako to izgleda, pa svako ko ima mogucnosti da snimi svoju situaciju, moze da izvrsi poredjenje i vidi kolika je ogromna prednost multi sub sistema. (naravno ako ne zagadjuje temu jer smo vec uveliko otisli u off).

 

Vidim da se tesko odrices smoothinga, evo ga dobar clanak u vezi sa tim

 

http://www.data-bass.com/data?page=content&id=81

Link to comment
Share on other sites

Са или без, иÑти ђаво.. ја и даље не видим никакву предноÑÑ‚ додатних баÑова, Ñамо Ñметају..

Има 20-ак децибела вишка у баÑу и грбу на 6-7-8 kHz која не може да Ñе не чује, била је мања у Ñтарој поÑтавци..post-33117-0-73941100-1442840198_thumb.j

post-33117-0-30479400-1442840206_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

ја и даље не видим никакву предноÑÑ‚ додатних баÑова, Ñамо Ñметају..

Има 20-ак децибела вишка у баÑу

 

Kada ih imaš na raspolaganju pa se pitaš da li ćeš još, to je isto kao kada popiješ jedno pivo, pred tobom je drugo i pitaš se da li da ga popiješ. :bounce

 

Jes' malo preterano na ovom grafiku, ali daleko od toga da smetaju. U stvari, treba naći balans.

Link to comment
Share on other sites

Ðко Ñе чују и даље Ñви детаљи у Ñредини и виÑокима, у шта ја иÑкрено Ñумњам, добро пиво никада није вишка..

Link to comment
Share on other sites

Ja planiram da svoj sistem zavrsim u aktivnoj verziji i tako cu posle 25g biti u ponovnoj prilici da dodajem il smanjujem kojicinu visokih ili baseva.Prosto se samog sebe plasim.Jos da mi je zvucnik 3 ili visesistemski verovatno bih poput Beata u prvi mah napravio rupu na srednjim da lakse islusam neke losije snimke sa "vristećim" gitarama i sl. koji bolje zvuce na miniliniji i u kolima nego na zglavnom hifiju.Biće tu svasta.

Link to comment
Share on other sites

..u prvi mah napravio rupu na srednjim da lakse islusam neke losije snimke sa "vristećim" gitarama i sl. koji bolje zvuce na miniliniji i u kolima nego na zglavnom hifiju..

Врло је зајебано поÑтићи тај Ð±Ð°Ð»Ð°Ð½Ñ Ð¸Ð·Ð¼ÐµÑ’Ñƒ резолуције и ÑлушљивоÑти већине Ñнимака..

МиÑлим да Ñе треба приволети једној Ñтрани, Ñваки ÐºÐ¾Ð¼Ð¿Ñ€Ð¾Ð¼Ð¸Ñ Ñ˜Ðµ лош..

Link to comment
Share on other sites

Majda, da, to je otprilike to, sa posta br.10. Ima gomila grafika na netu, treba samo malo potraziti, staviti one kljucne reci sa mog prethodnog posta.

 

Ceo vikend sam sa kumom proveo kod drugara, menjali smo mu MRT (midrange twitter ribbon) duzine 26 incha na njegovim Apogee Stage. Ja sam bio zaduzen za mehaniku a kum za lemljenje, ima neka fora, svaki lem mora biti uradjen u vremenu ispod 3 sekunde (24 lemna mesta), u suprotnom, dolazi do ostecenja ribona.

 

Inace, drugar je bio prvi put kod mene prosle godine i kad je cuo sistem sa vise subova totalno odlepio. U ovih godinu dana je neverovatno napredovao i sada ima sistem jako slican mom (4 way, 4 suba, glavni zvucnik - Apogee stage, gore od 7Khz ima plus Raal 140-15D. Naravno i zvuk je gotovo identican. Kod njega je cak i bolji jer ima kvalitetnije skretnice-dsp, 2 komada Dynacord DSP 600, koje su transparentne koliko i moje, ali imaju jos bolju dinamiku i vise features vezanih za dsp. Nije ni cudo, 15-ak godina su izasle posle mojih EV Dx34a ali i kostaju dosta. Dok ja od subova imam 4 desetke i jednu 12-ticu (sve pasivni), on ima dve 15-ice i dve 12-ice, sve aktivni. Kako receno, glavni zvucnici su isti  kao moji, a gore od 7KHz ima jos Raal-a sto je stvarno overkill. Kod mene je opet, sama soba mnogo bolja, ima neobican oblik satora, tako da su samo 2 bocna zida paralelna, sto takodje mnogo znaci. Njegov sistem zbog snaznijih i vecih subova proizvodi jaci spl.

 

Verujem da i ti imas instaliran REW kao destimulacija, pa pogledajte ove njegove grafike koje mi je sinoc poslao, prikazuju odziv sa starim i novim ribonima (Beatgoeson, ako slucajno citas ovaj post otvori i uporedi sa tvojim :)). Novi daju ravnomerniji odziv, potrebno je bar 80-100 sati da legnu. Kod mene je bogami svojevremeno trebalo dobra tri meseca da se usviraju. Ucitavanje mdat fajla traje malo duze.

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/5627213/new%20and%20old.mdat

 

Posto nas dvojica redovno razmenjujemo iskustva i oblik krivi, kod mene je jako slicno samo sto mi je levi pik na 28Hz.

 

Preporucujem da pogledate odziv 15Hz do 200Hz, ali bez smoothinga pa uporedite sa svojim odzivom niskih tonova, takodje bez smoothinga. Verujem da ce te se iznenaditi. Mozete uporediti i sa bilo kojim vrhunskim zvucnicima, bez obzira na cenu kostanja, ali da je odziv niskih i kod njih prikazan bez smoothinga.

 

Napomena, peak na 50Hz i kineski zid  koji se na toj freq. vidi na waterfall-u (kao i manje zidice na mestima harmonika 100, 150, 200, 250Hz....), treba zanemariti, poticu od zvucne kartice ili lose filtracije u kompu.

Pogledacu, hvala. Imam REW ali mac verziju? probacu verovatno moze?

Ovaj FFT sa mesta slusanja oko 2.5m sa oba drivera je neko kao "mereje"

tek da vidim da li ce taj zvucnicki sistem moci koliko toliko podnosljivo da radi.

U principu to ovih dana menjam i isprobavam uz merenje, posto sam napravio drvenu plocicu sa konektorima pa onda vrlo lako i brzo promenim komponentu u skretnici... :)

.

Morao sam jednom reci stop nabavci drivera. I to je to.

Graf je merenje potpuno otvorenih ako se tako moze reci kabineta.

To su vise zastitne kutijice koje sam napravio za drivere koje sam skuplao desetinama godina.

Da se ne bi ostetili.

.

Jednostavno sam resio da samo to poredjam nekako i isprobam tako kako jeste.

Donji spektar su 2 x Westen Electric 2080E + 1 x RCA LC-1A. Svi su 16oma i svi povezani u paraleli.

To su sve 15in Alnico driveri. ukupno 3 x 15in po kanalu.

imam jos jedan par istih RCA pa cu dodati kasnije i to.

Skretnica za te LF jedinice je II order. Slucano sam imao 2 siemens zavojnice od oko 21.5 mH ali sa neverovatno debelom zicom. nisam prostim instrumentom uspeo utvrditi tacno dc. tek neka decimalaa vise od klema. Nepouzdano.

C sam za probu napravio od nekih obicnih eletrolita serijski u vrednosti oko 330uF.

Ovi driveri nemaju preporucene parametre za OB kabinet i u principu nisu za taj tip kabineta. Ipak sam hteo da isprobam.

.

Centralni mi je stari Lowther, prva verzija Alnico P6M onaj sa pravougaonom prednjom plocom. I on je u zastitnoj kutijici

jako malih dimenzija i otvorenoj nazad. Sa networkom za korekciju.

.

Gore jako visoko, i potpuno proizvoljno bez nemih vecih pogadanja je naka mala pionner alnico horna koju sam sekao sa prirucnim elementima IV order priblizno LR

.

Pojacavac Quad II monoblokovi stara prva verzija. Mislim da su oko 15W snage.

Osnovni cilj mi je bio da vidim i izmerim da li ti nivoi mogu da se ugode i da li i koliko ce biti opadanje niskih u OB cabovima.

Kao i da li je neka snaga od 10-15W prevashodno cevnih ampova dovoljna za kucno slusanje a da nije otpanjeno do kraja...

.

Link to comment
Share on other sites

 verovatno bih poput Beata u prvi mah napravio rupu na srednjim da lakse islusam neke losije snimke sa "vristećim" gitarama i sl.

 

Rupa je nastala sticajem okolnosti. Već neko vreme radim na reorganizaciji sistema, ali sporo to ide. Mada zamenjujem samo srednjetonce, zbog prostornog rasporeda radovi prerastaju gotovo u graÄ‘evinske. Umesto tone i po peska, ostaće jedno 100-200kg. :banana  

Link to comment
Share on other sites

Ti to zbog zvuka vadiÅ¡ pesak il zbog maÄkova :-)

Ono gore sto napisah naravno da ne bih radio sa srednjim opsegom,meni su srednji sve i svja.Samo nekad povuce zelja da cujes nekad neku rokÄinu sa neslusljivom produkcijom, a toga nazalost ima dosta.Dobar sistem treba losu produkciju bez ulepsavanja takvom i prikaze.Moj to radi dosta drasticno,naroÄito odkad sam promenuo preamp za bolji pa je zvuk "transparentniji",mrizim audiofilske izraze...kolko je lepse reći na pr. jasniji ili taÄniji,Äak i precizniji.Zbog te veće slusljivosti losije snimljene muzike nekad losiji sistemi zvuce nostalgiÄno i bolje na momenat.Ume da bude vrlo interesantno kad slusas neku kompilaciju kako te svaka druga numera tera ka daljincu, srećom jako retko slusam kompilacije, nije dobro za živce ako nisi spremio pivce.

Link to comment
Share on other sites

Destimulacija, nisi dobro procitao moj post br.13, zamolio sam te bez smoothinga ali na opsegu od 20Hz do 200Hz sto je uobicajena gornja granica kad se gleda odziv niskih (tab gore desno, limits).

 

Mozes cak levu marginu da stavis na 15Hz posto bas freq. padaju tek od 18,5Hz, sto se kod nas jako retko vidja. Onda ces tek da vidis da bas i ne raste toliko koliko se tebi a verujem i drugima cini, pogotovo neupucenim. Dugo vremena se zanimam sa ovim i jako je lako frizirati rezultate da bi izgledali bolje. Naravno, to obilato koriste proizvodjaci i koriste tudje neznanje.

 

Ovo je upravo primer fenomenalnog, ravnomernog basa koji se retko vidja. Evo, bas sad poredim sa mojim odzivom, pad je identican, popuna pikovima na opsegu 30-50Hz kod mene malo bolja ali kod njega odziv na levo nizi za 10Hz, sto je jako puno.

 

Kod prikaza do 20Khz preporucujem varijabilni smoothing, tu je deo do 200Hz prikazan bez smoothinga a naredne freq. proporcionalno, primenom sve veceg smoothinga, jer od one guzve pikova na srednjim, posebno visokim, nema neke koristi.

Link to comment
Share on other sites

Destimulacija, nisi dobro procitao moj post br.13, zamolio sam te bez smoothinga ali na opsegu od 20Hz do 200Hz sto je uobicajena gornja granica kad se gleda odziv niskih (tab gore desno, limits).

 

Mozes cak levu marginu da stavis na 15Hz posto bas freq. padaju tek od 18,5Hz, sto se kod nas jako retko vidja. Onda ces tek da vidis da bas i ne raste toliko koliko se tebi a verujem i drugima cini, pogotovo neupucenim. Dugo vremena se zanimam sa ovim i jako je lako frizirati rezultate da bi izgledali bolje. Naravno, to obilato koriste proizvodjaci i koriste tudje neznanje.

 

Ovo je upravo primer fenomenalnog, ravnomernog basa koji se retko vidja. Evo, bas sad poredim sa mojim odzivom, pad je identican, popuna pikovima na opsegu 30-50Hz kod mene malo bolja ali kod njega odziv na levo nizi za 10Hz, sto je jako puno.

 

Kod prikaza do 20Khz preporucujem varijabilni smoothing, tu je deo do 200Hz prikazan bez smoothinga a naredne freq. proporcionalno, primenom sve veceg smoothinga, jer od one guzve pikova na srednjim, posebno visokim, nema neke koristi.

Ево и тог графикона..

И даље пружа идентичну информацију као и претходни..

Ðе знам која је поента гледати Ñамо одзив ниÑких тонова, ако звучнике кориÑтимо за Ñлушање музике..

Поновићу, оÑим 20-ак dB вишка у одноÑу на Ñредину, грба на 6--7-8 Ñе повећала у одноÑу на Ñтарију верзију..

post-33117-0-48078100-1442903214_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Donji spektar su 2 x Westen Electric 2080E + 1 x RCA LC-1A. Svi su 16oma i svi povezani u paraleli.

.

Centralni mi je stari Lowther, prva verzija Alnico P6M onaj sa pravougaonom prednjom plocom. I on je u zastitnoj kutijici

jako malih dimenzija i otvorenoj nazad. Sa networkom za korekciju.

.

Gore jako visoko, i potpuno proizvoljno bez nemih vecih pogadanja je naka mala pionner alnico horna

 

Било би веома занимљиво, оÑим Ñтандардних фреквентних крива и TS параметара, урадити за те драјвере Ñпектрограме и измерити изобличења.. потом то упоредити Ñа драјверима из овог века.. чиÑто да видимо да ли је знање и умеће ишта напредовало од Великог Рата на овамо..

Link to comment
Share on other sites

Ts parametre sam merio ali 

 

Ево и тог графикона..

И даље пружа идентичну информацију као и претходни..

Ðе знам која је поента гледати Ñамо одзив ниÑких тонова, ако звучнике кориÑтимо за Ñлушање музике..

Поновићу, оÑим 20-ак dB вишка у одноÑу на Ñредину, грба на 6--7-8 Ñе повећала у одноÑу на Ñтарију верзију..

attachicon.gifnew and old.jpg

postojao je ranije uredjaj u studiju koji se zvao exciter. on je isticao delove spektra oko 6KHz. Osnovna ideja je bila da se pojasne zavrseci slova

i bolje definise izgovor kako bi glas delovao sto prirodnije. I ko zna koja jos podesavanja je imao... Koristio se i u broadcastingu. Tu oko 6K je i osnovni ton ride cinela.

tako da to isticanje oko 6KHz ne mora da bude lose uopste.
ali porast prema 20Hz jeste veliki, ali deluje veci kada se gleda na blic nego kada se malo bolje pogleda, u sustini je to do nekih 30-40Hz

porast oko 10-12db i smanjuje se ka 100Hz. Na nekim snimcima postoje jako niske F ali nisam siguran koliko je to prisutno na vecini digitalnoh snimaka?

.

@Damic kako se ponasa sa gramofonom? da li driveri imaju veliku ekskurziju na niskim?

.

A posle tog dela oko 10K refleksije na manjim udaljenostima kada se mere 2 drivera su toliko velike. da je to necerovatno

i naprosto svako dinamicko merenje je nagadjanje za rezultate preko 10KHz. toliko je osetljivo i vide se jako velike promene sa svega 1-2mm pomeranja ili mikrofona ili visokotonaca a o hornama da i ne govorim. Ja jednostavno kruzim mikrofonom polako u krugovima precnika glave recimo i tada dobijam neku srednju vrednost na mestu slusanja za spektar od 10K. i skoro identicno se ponasaju svi zvucnici u svim prostorijama na tom delu spektra. Zbog toga mislim da fiksiranje srenjih ili visokih u kabinet bez mogucnosti pomeranja napred nazad ne moze da donese dobre rezultate. jednostavno skretnica sama nije dovoljna da to ugodi na najbolji moguci nacin u datim uslovima. potrebna su i mala pomeranja driveara napred-nazad. Da bi se dobio specifican utisak prostora pre svega, koji postoji na snimcima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...