Jump to content


Audioquest Jitterbug


DejanM

Recommended Posts

John Atkinson je u poslednjem broju Stereophile-a (na zalost njegov text se ne nalazi na internetu vec je dostupan samo onima koji kupe novinu) napisao hvalospeve o ovoj spravi koja kosta 49 eura. Napisao je da ne postoji bolji nacin da se potrose 49 (u njegovom slucaju USD).

 

Ja sam sklopio jedan sistem od komponenti koje su mi stajale ispod kreveta i koji mi  sluzi da mi nesto drnda u pozadini dok lemim i igram se elektronike. Za taj sistem sam kupio AQ Jitterbug.

 

Sistem se sastoji od jednog starog compa na koji sam instalirao Foobar2000. Na comp sam zakacio USB DAC Shiit Modi (to je prva verzija ovog DACa koja podrzava do 24/96 i nema sopstveno napajanje nego se napaja preko USBa). Kabl je Shiit USB duzine od 1 m. Izlaz sa DACa je zakacen za Ampino integralac jako kratkim Shiit Audio RCA kablovima duzine od nekih desetak cm. Ampino pokrece moje stare B&W 601 S3. Zvucnicki kablovi su stara verzija Kimber 8TC u bi-wire kombinaciji. Strujni kabl je Lapp sa Bals konektorima.

 

Znaci radi se o sistemu nize srednje klase koji svira medjutim pristojno. Test sam vrsio tako sto sam drzao celu noc JItterbug zakacen za comp i dac a onda jutros slusao (Bryan Ferry - Boys and Girls) sa i bez Jitterbuga.

 

Razlike postoje ali su male. Jako male. Toliko male da sam se sve vreme pitao da li su one zbilja realne ili su plod vise moje imaginacije. Imam ipak utisak da je zvuk nesto meksi sa Jitterbugom - kao da se izgubi nesto od attacka (recimo na bas bubnju, koji odjednom nije tako prezentan) a da se dobije nesto na prostornosti i mozda na za neku nijansu boljoj izbalansiranosti. Na prvo slusanje mi se cak vise dopadao zvuk bez Jitterbuga ali sada posle par sati iskustva, bih rekao da je mozda nesto prijatniji sa njim.

 

Sto bi rekli Englezi: Nothing to write home about.

 

Onda sam prebacio jitterbug na moj desktop sistem. To je nesto ozbiljiniji  sistem koji pokrece relativno nov Lenovo T430 (4-core i5 sistem sa 8 GB RAMa), DAC je Shiit Loki (cist DSD dac) koji pokrecem preko Foobar2000 sa instaliranim ASIO driverima. Ovde je USB kabl Wireworld, RCA kablovi su Kimber Timbre (dugacak 10 cm !). NJima je zakaceno pojacalo za sluske Musical Fidelity (temeljno modifikovan). Sluske su Grado SR325.

 

I ovde su utisci bili slicni. Mozda je razlika bila nesto malo vise uocljiva, mozda je tu i tamo neka ostra ivica bila ispeglana sa Jitterbugom ali opet ne toliko da bi bila vredna nekog narocitog pomena.

 

Sta reci na kraju ? Odusevljenje John Atkinsona na zalost ne mogu da podelimj. Ovo je mozda za one koji pokusavaju da iscede poslednju kapljicu iz svog sistema. Ali ja spadam medju takve pa opet mislim da sam AQ Jitterbug cuo u mom sistemu ranije, verovatno ga ne bih kupio. 50 eura zaista nisu puno para ali verujem da je bolje da izvedete suprugu na veceru za te novce ili kupite nesto svojoj deci. To ima smisla - za AQ Jitterbug nisam bas siguran.

 

Ja cu ga staviti u onaj gore pomenuti sistem ... "rodilo se, vredi ga sada ljuljati" :-))

Link to comment
Share on other sites

John Atkinson je u poslednjem broju Stereophile-a (na zalost njegov text se ne nalazi na internetu vec je dostupan samo onima koji kupe novinu) napisao hvalospeve o ovoj spravi koja kosta 49 eura..

 

http://www.stereophile.com/content/audioquest-jitterbug-usb-noise-filter#RGbTWLJEBhKRDcea.97

Link to comment
Share on other sites

Mozda je interesantno pomenuti koje DACove je koristio Atkinson u svom testu:

 

- Meridian Explorer

- PS Audio PerfectWave

 

Cudno da je ovaj PS Audio, koji je ozbiljna sprava, pokazao jasnu razliku. On bi trebalo da ima interno vec implementiran filter, koji bi trebalo da je bolji od ovog Jitterbuga ... ?

Link to comment
Share on other sites

Nije taj - ima u novom broju Stereophile detaljan test AQ Jitterbuga sa merenjima.

То је тај, од 3-ег Ñептембра..

Дакле, имају на линку мерења, као и цео текÑÑ‚.. изгледа да одушевљење није адекватно пренеÑено Ñа папира..

Други линк је много занимљивији, одноÑно едукативнији..

Link to comment
Share on other sites

Dejane, hvala na testu.

Izgleda da je moja intuicija bila ispravna :) AQ ce prodati dovoljno Jitterbugova da posao mogu nazvati odlicnim. Cena koju su odredili je iznenadjujuca samo na prvi pogled. Po meni, veoma dobro smisljen poslovni potez, prodace se dosta, i to je to, kompanija ubelezila rast, vecina kupaca konstatovala neprimetan gubitak, manjina kupaca identifikovala kupovinu kao dobro ulaganje. Na kraju, svi zadovoljni, ekonomija izlazi iz recesije.

Link to comment
Share on other sites

U najnovijem broju engleskog HiFi casopisa HiFi News pojavio se test jitterbug-a. U tekstu koji je potpisao John Bamford a gde je merenja vrsio Paul Miller, mogu se procitati samo hvalospevi na racun ove male sprave. Citiram:

 

"I almost fell off the sofa when first hearing the JitterBug's effect".

 

Taj utisak je dobio kada je koristio JitterBug u kombinaciji sa Audioquest DragonFly DAC/Headphone spravom. Kasnije je koristio JitterBug u kombinaciji sa Mac Mini i T+A DACom i kao da su tu euforicni komentari bili nesto suzdrzaniji.

 

Ono sto je zbilja interesantno jesu merenja. Paul Miller je merio jitter i razlike nisu bile narocito velike. Ja bih cak rekao da krive tzv. deterministickog jittera izgledaju za nijansu losije sa nego bez JitterBuga. Ono gde je zabelezena razlika jeste kada je koriscen DragonFly jer je jitter smanjen sa 223 ps na 165 ps. Da li je to smanjenje medjutim zbilja toliko bitno ? Da li ta razlika u nivou jittera obara sa nogu (ili kako je Bamford napisao: sa stolice) ? Iskreno tesko mi je da u to poverujem ali  ... sve je moguce. U svakom slucaju na mojim malim Shiit DACovima ta razlika nije ni izbliza tako evidentna.

 

Imam utisak da JitterBug dobro radi u kombinaciji sa DragonFly. To im verujem. Merenja jedino u toj kombinaciji pokazuju neku razliku, mada je ona i tu prilicno mala.

Link to comment
Share on other sites

Ruka ruku mije... ;)

Управо тако, умеÑто да у уређај уграде додатне три компоненте, обеÑмиÑле употребу додатног и наплате га 10-20 долара више, они направе нови за 50..

Све би било у реду када би они то продавали Ñамо као екÑтензију за Ñвој уређај, али онда почну Ñа продавањем магле и Ñулудим причама како ће то од Ñваког конвертера направити змаја.. беÑмиÑлено..

Мада, ниÑу они блеÑави, врло добро знају колики је ниво неÑигурноÑти код проÑечног конзумента.. продаваће Ñе то довољно добро..

Link to comment
Share on other sites

@Sonic - Teoretski je to moguce: da Shiit DACovi jednostavno nisu dovoljno dobri da pokazu tu razliku. Zbog moje sumnje u Modi DAC sam zato koristio i Shiit Loki za test. On je zbilja dobra sprava ali opet postoji sumnja da ni on nije dovoljno dobar. Ili mozda ostatak sistema ? Ja sam kupio Shiit Gungnir bez USB ulaza, tako da on otpada.

 

Ali sa druge strane JitterBug nije namenjen da se stavlja u ozbiljno uradjene DACove, koji imaju svoje 5V napajanje. Zato do sada nisam ni pokusao da ga bocnem u Bladelius Emblu - ne vidim smisao toga. Ako ne pokaze razliku sa ovim malim DACovima, koji i jesu njegova ciljna grupa, sta moze da uradi sa ovim velikim spravama ... ?

Link to comment
Share on other sites

Ali sa druge strane JitterBug nije namenjen da se stavlja u ozbiljno uradjene DACove, koji imaju svoje 5V napajanje. Zato do sada nisam ni pokusao da ga bocnem u Bladelius Emblu - ne vidim smisao toga. Ako ne pokaze razliku sa ovim malim DACovima, koji i jesu njegova ciljna grupa, sta moze da uradi sa ovim velikim spravama ... ?

Ðиједан конвертер који Ñе напаја Ñа рачунара није довољно озбиљан..

Озбиљним уређајима може и да Ñмета..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...